Klasyfikacja NTRP

Jesteś nowy? Zajrzyj tutaj koniecznie!
Regulamin forum
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Forum oraz uwagami i ogłoszeniami moderatorskimi. Na tym Forum są one ściśle przestrzegane i egzekwowane dla wygody i komfortu wszystkich użytkowników. Zapraszamy!
Zablokowany
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1630
Rejestracja: 2 maja 2005, 19:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Klasyfikacja NTRP

Post autor: JCz » 30 sty 2007, 22:46

Oceń poziom swojej gry według skali NTRP (National Tennis Rating Program - stworzony przez Federację Tenisową Stanów Zjednoczonych (USTA) w 1979 roku) i posługuj się nim zadając pytania w poszczególnych działach.

NTRP jest wskaźnikiem poziomu umiejętności czysto tenisowych (techniczno-taktycznych) i nie jest powiązany ze sprawnością fizyczną! Nie jest więc wykluczone iż zawodnik o NTRP niższym ogra zawodnika o wyższym wskaźniku ze względu na kondycję oraz szybkość poruszania na korcie.


Ranking NTRP (odpowiadający mu ranking ITN)[/size]

NTRP 1.0 (ITN 10.3)
Ten gracz dopiero rozpoczyna naukę gry w tenisa.

NTRP 1.5 (ITN 10)
Gracz ma ograniczone doświadczenie i ciągle koncentruje się głównie na utrzymaniu piłki w korcie.

NTRP 2.0 (ITN 9)
Graczowi brak doświadczenia kortowego (ogrania). Ma widoczne braki w technice ale ma pojęcie o podstawach gry singlowej i deblowej.
SPOILER:


NTRP 2.5 (ITN 8)
Uczy się oceniać lot piłki ale ma słabą umiejętność krycia kortu (brak dostatecznej znajomości geometrii kortu). Wytrzymuje krótkie wymiany prowadzone w wolnym tempie z graczami o podobnych umiejętnościach.
SPOILER:
NTRP 3.0 (ITN 7)
Radzi sobie z uderzeniami granymi w średnim tempie. Nie czuje się komfortowo przy wszystkich uderzeniach. Ma kłopoty z uzyskaniem odpowiedniej kontroli, głębokości i siły uderzeń. W deblu gra w ustawieniu jeden z przodu jeden z tyłu (pamiętajmy, w deblu staramy się dążyć do uzyskania i utrzymania linii równoległej do siatki).
SPOILER:
NTRP 3.5 (ITN 6)
Potrafi wybierać uderzenia w zależności od sytuacji ale nadal ma problem z ich głębokością i z ich doborem. Zaczyna wykazywać pewną agresję w grze przy siatce, poprawił krycie kortu i uczy się pracy zespołowej w deblu.
SPOILER:
NTRP 4.0 (ITN 5)
Potrafi dobierać uderzenia pod względem kontroli, głębokości z forhendu i bekhendu przy różnych zagraniach plus zdolność do grania z powodzeniem lobów, smeczy, uderzeń przygotowawczych do ataku przy siatce i wolejem. Czasem wymusza błędy serwisem i widać u niego umiejętność gry zespołowej w deblu. Może przegrywać wymiany przez niecierpliwość.
SPOILER:
NTRP 4.5 (ITN 4)
Zaczyna nabywać umiejętność posługiwania się siłą i rotacją i zaczyna radzić sobie z tempem, ma dobrą pracę nóg, umie kontrolować głębokość zagrań i zaczyna dobierać taktykę do danego przeciwnika. Umie uderzać pierwszy serwis silnie i dokładnie i plasować drugi serwis. Ma tendencję do „przestrzeliwania” trudnych zagrań. W deblu gra agresywnie (ofensywnie).
SPOILER:
NTRP 5.0 (ITN 3)
Ma dobrą antycypację uderzeń i czasami zagrywa efektowne piłki. Posiada regularność, na której może opierać grę. Umie grać regularne winnery i wymuszać błędy przeciwnika po jego krótkich piłkach. Umie operować wolejem (kończyć nim). Potrafi grać loby, skróty, półwoleje i smecze. Umie uzyskać odpowiednią głębokość uderzeń i rotację przy większości drugich serwisów.
SPOILER:
NTRP 5.5 (ITN 2)
Jego uderzenia charakteryzuje siła oraz regularność. Potrafi regularnie i efektywnie grać mimo presji. Wykazuje dobrą antycypację i potrafi czytać grę przeciwnika np. na podstawie branego zamachu. Potrafi zidentyfikować słabe strony przeciwnika i je wykorzystywać. Może zmieniać taktykę i styl gry w czasie meczu. Mimo presji potrafi odgrywać ofensywnie oraz zagrywa efektywnie pierwszym jak i drugim serwisem.


NTRP 6.0 (ITN 1)
Zwykle ma za sobą intensywny trening przygotowujący do juniorskich lub studenckich turniejów ogólnokrajowych. Jest notowany w rankingach sekcji tenisowych i krajowych. Zasadniczo nie potrzebuje wskaźnika NTRP.


NTRP 6.5 (ITN 1)
Umiejętności dają mu szansę na wygraną z graczem o NTRP 7.0. Posiada duże doświadczenie w turniejach satelitarnych.


NTRP 7.0 (ITN 1)
Żyje z tenisa - zawodowiec.

Zablokowany

Wróć do „Organizacja forum”