Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Lotto Syn-Raptor Due (Clay)

Dzisiaj pocztylion przywiózł dla mnie paczuszkę - zamówione nowe tenisowe obuwie Lotto Syn-Raptor Due (Clay). Otworzyłem pudelłko i na początku troszkę zaskoczył mnie zapach jaki z niego dobiegł. Zaśmierdziało (lub jak kto woli zapachniało) sklepem z oponami. Ale szybko zapomniałem o niemiłym zapachu, bo na samym wierzchu leżało coś tekstylnego. Wziąłem do reki i pierwsza myśl jaka mi się nasunęła to "worek na buty?". Hm, fajny chwyt reklamowy. Okazało się jednak, że nie jest to worek na buty tylko etui z zapasowymi wkładkami. Jeszcze lepiej - pomyślałem sobie, bo worków na buty ci u mnie dostatek :-) Wyciągnąłem pantofelki z pudelka i oglądam sobie... Sporo gumowych, czarnych elementów - nie dziw, że pachnie oponami. Mogli byli dodać jakiegoś perfuma... Dobra, zatykamy nos, zakładamy buty na nogi, zawiązujemy dość mocno i grzebiemy dalej w pudelku ..., a tam mały prospekcik opisujący wszystkie "dziwy" zabudowane w tym bucie:
  • System Syn-Pulse - rewolucyjny system amortyzujący i tłumiący bazujący na eliptycznych termoplastycznych elementach zabudowanych w podeszwie buta. No fajnie, jak przygrzeje słoneczko będę się na tych eliptycznych elementach turlał po korcie :-)

    Obrazek
  • Adapto (Adaption and Support) - skorupa w tylnej części buta otulająca i stabilizująca pietę. Ma to zmniejszać ryzyko mikrouszkodzeń ścięgna Achillesa i wynikających z nich stanów zapalnych.

    Obrazek
  • BFC (Biomechanical Foot Control) - Anatomicznie uformowana termoplastyczna konstrukcja wspomagająca i stabilizująca naturalne ruchy w obrębie śródstopia.

    Obrazek
  • Enerturn (Energy return) - System amortyzujący bazujący na gumowych elementach o zróżnicowanej gęstości/twardości. Rozkłada siłę uderzeń, kumuluje ich energie i zwraca ją w momencie odbicia od podłoża.

    Obrazek
  • B-FAST (Internal Fastenning Belt) - pasek wzmacniający w obrębie podbicia, stabilizujący przednią cześć buta przy obciążeniach bocznych.

    Obrazek
  • DFS (Dual Fit System) - Te zapasowe wkładki, o których pisałem na początku, wcale nie były zapasowe ! Otóż w zestawie są dwie pary wkładek do butów - jedne na trening (wygodniejsze) inne na mecze (chroniące stopy przed siłami uderzenia o podłoże).

    Obrazek
  • DTO (Double Traction Outsole) - zróżnicowana twardość i przyczepność podeszwy po zewnętrznej (prawej) i wewnętrznej (lewej) stronie podeszwy (prawej stopy), wspomaga zróżnicowane, biomechaniczne funkcje zewnętrznej i wewnętrznej części stopy - większa przyczepność po wewnętrznej stronie, mniejsza po zewnętrznej. Takie rozwiązanie ma zapewniać lepszy kontakt z podłożem bez wpływu na właściwości trakcyjne buta podczas poślizgów i obrotów.
  • Puntoflex - poprzeczna elastyczna wstawka w przedniej części podeszwy zwiększająca jej giętkość.
  • Reinforce - wstawki ochraniające ze specjalnie wzmocnionej gumy na czubku buta i w obrębie hallux'a, chroniące te powierzchnie przez obtarciem. To to tak śmierdziało!
Tak siedzę, czytam, tłumaczę i opisuje Wam te dziwy już z pół godziny, a butki leżą sobie na patach jak ulał. Jak wcześniej pisałem, zawiązałem je dość mocno ale nie czuje żeby w jakimkolwiek miejscu cisnęły albo uwierały. Jest tak, jakby but całą swoją wewnętrzną częścią oblewał stopę. Parę kroków, które zrobiłem do tej pory potwierdza ich miękkość nie ujmując nic z wygody i stabilności. Te ochraniające wstawki na czubkach (Reinforce) ucieszą wszystkich, którzy w czasie poślizgów wleką za sobą wyprostowaną stopę.

Jak wylezę w nich na kort (najprędzej weekend za dwa tygodnie), napiszę coś o własnościach dynamicznych tych butów. Najbardziej intrygują mnie te elipsy w podeszwach ;) Tyle technologii w tych butach, że można w nich być pierwszym na Marsie ...

Na koniec obligatoryjny link.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2008, 18:38 przez Smyk, łącznie zmieniany 2 razy.

Wróć do „Buty”