Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Polska Liga Tenisa

Nikt nie podjął tego tematu, a zjawisko bardzo ciekawe. O rozgrywkach Polskiej Ligi Tenisa po raz pierwszy usłyszałem bodajże w 2019 roku. Było WOW, ponieważ prowadzili transmisje meczów na kanale na Youtube i wielu amatorów to kręciło, że mogą swoją grę na lapku, komputerze obejrzeć. Dla mnie wątpliwa atrakcja, ale najwidoczniej niektórzy lubią takie psychiczne tortury. Przeczytałem regulamin, zasady, punktację i... uznałem, że długo nie pociągną. Dlaczego? Dlatego, że przyjęta formuła wymagała osobistego zaangażowania założycieli praktycznie w każdym turnieju. Na dłuższą metę tak się nie da. I gdy na początku 2020 roku wydawało się już po programie (w zorganizowanych wtedy kilku turniejach była mizerna obsada, wzięło udział po kilka osób, na przykład w Raszynie, czy Łomiankach). Przyszła pandemia i okazało się, że z ich licencją można grać w tenisa, dało to niesamowity zastrzyk finansowy organizatorom i zachętę do dalszego działania. Nie tylko nie padli, ale nawet rozkręcili cykl, bo i w Warszawie, która wcześniej olewała PLT, udało im się ostatnio coś zorganizować (Sport and Smile, Tie Break). Wygląda na to, że się pomyliłem, choć nadal twierdzę, że te rozgrywki nie mają potencjału globalnego. Ot, cykl turniejów po prostu, ze swoimi specyficznymi zasadami, nijak mającymi się do programu Amatorzy i Seniorzy PZT. To co mnie ciekawi, to być może szansa na wykorzystanie potencjału ludzkiego i kontaktów w terenie do zorganizowania rozgrywek drużynowych. Mnie się z Ligą Klubową nie udało wyjść poza Warszawę, trochę ze względów zawodowych i rodzinnych, ale i braku kontaktów w innych rejonach kraju. Tutaj taki potencjał widzę. Zobaczymy, będę obserwował, być może stworzę kategorię PLT w dziale amatorskim.
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
kefas
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 233
Rejestracja: 8 sie 2019, 08:58

Re: Polska Liga Tenisa

Pandemia o tyle im pomogła, że ludzie kupili licencje a skoro już mieli licencję to postanowili spróbować, no bo jak już się zapłaciło to czemu by nie. No i okazało się całkiem fajnie. Co do formuły meczów jest specyficzna, praktycznie nie można okiem mrugnąć bo 2 błędy i może być po meczu - najbardziej przez brak przewag. Jednak daje im to jedną, bardzo dużą przewagę względem innych turniejów organizowanych na pełnym dystansie - przewidywalność czasu trwania meczu.

Jak w PLT jestem rozlosowany o 14 to zagram o 14, max 14:30. W turniejach w których grałem na pełnym dystansie to przeważnie było tak, że tylko pierwszy mecz rozgrywał się w miarę punktualnie, jak ktoś był w drabince dalej to potrafiły być obsówki nawet po 2-3h. Mnie nie jara takie coś, że przyjeżdżam na turniej, gram pierwszy mecz o 8, drugi o 10 i później czekam do 16 aż inni swoje zacięte trzysetówki pokończą. Czyli z jednej strony dziwnie, z drugiej lepiej. No zasady jak zasady, nie jestem ich fanem, ale przeciwnikiem tym bardziej, w takiej formule co oni rozgrywają turnieje (grupy + drabinka) sprawdzają się całkiem nieźle.

Organizacja turniejów jest bardzo różna i zależy chyba bardziej od organizatora na miejscu niż od samego PLT, które chyba dostarcza tylko piłki. Byłem na super turniejach z fajnym klimatem i cateringiem w cenie (Bydgoszcz przy hotelu Centrum i na kortach Matchball - tam to nawet do wygrania wyjazd do Turynu był), z fajnymi dodatkami typu darmowy browar + catering (Płock) jak i na stosunkowo bieda - turniejach, niestety w Łodzi. Niestety, bo Łódź lubię, mieszkałem tam 10 lat i mam sentyment, ale te turnieje na starcie akurat to bida jest pod tym kątem. Traktuję PLT jako bardzo fajny dodatek do treningów i ligi i okazję, żeby raz kiedyś sobie pojechać do Łodzi, Bydgoszczy czy innego tfu-Torunia, pogadać z ludźmi i pograć fajny tenis.
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Polska Liga Tenisa

Dzięki za uwagi. Nie grałem, a w Warszawie wyszły im chyba tylko dwa turnieje z liczniejszą obsadą, raz na Olszynce, za drugim razem na Orle fajnie to wypadło, ale w organizację osobiście zaangażowani byli założyciele ligi.

Co do samej organizacji turniejów zgadzam się - większość organizatorów ma kłopot z ułożeniem w miarę precyzyjnego planu gier. Nawet na poziomie ITF-ów jest to mega irytujące.

Sety do 4. wygranych gemów testowaliśmy w rozgrywkach na Zwierzyńcu. Dziwnie się gra, chwila nieuwagi, dekoncentracji i po secie. Jednocześnie uważam, że gra bez przewag powinna trafić pod strzechy. Wprowadziłem tę zasadę z konieczności w challengu, by zmieścić mecze w dwugodzinnych widełkach. Początkowo powodowało to bunt u uczestników, trochę ponarzekali, ale ostatecznie przyjęło się, ponieważ większość meczów udało się rozegrać bez przekładania (dwa sety do 6 plus super tie-break).
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Polska Liga Tenisa

Spotkałem się z opinią, że wzrost zainteresowania PLT i powstanie teraz PFT to efekt uboczny olania amatorów przez PZT, który skupił się na młodzieży i zawodowcach. Rzeczywiście, przekształcenie programu Seniorzy i Amatorzy w Tenis Open Polska nie przyniosło chyba lepszej frekwencji czy większej ilości turniejów, można zresztą prześledzić obecny, raczej średni kalendarz:

https://top.pzt.pl/Kalendarz.aspx

Osobiście wolałbym opłacać licencję PZT i grać pod egidą PZT, tak jak to było przez lata.
8:7 40:15
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Polska Liga Tenisa

To jak jest prowadzony program amatorski PZT od prawie 30 już lat dramat. Najpierw duża "pompa" później proza życia, czyli jakoś nieszczęśliwie wybierane osoby do prowadzenia programu z ramienia PZT. Prowadząc cykl Grand Prix Warszawy nauczyłem się, że organizatorów trzeba po pierwsze zmotywować by chcieli w cyklu uczestniczyć, po drugie przypilnować ich by prawidłowo wpisywali wyniki oraz by w ogóle je wpisywali. Tu było przez lata tak, że owszem było kilku organizatorów regularnie dodających turnieje do kalendarza (Piaseczno, Kołobrzeg), ale z regularną aktualizacją wyników było gorzej, a przyczyną podobno nieintuicyjny sposób wprowadzania ich przez stronę PZT. Czyli trzeba by im może pomóc, zadzwonić, zapytać w czym tkwi problem, czyli trochę dopieścić zainteresowaniem ;)
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Polska Liga Tenisa

Coś nowego w rozgrywkach PLT - rywalizacja drużynowa. Sam przez wiele lat, aż do pandemii organizowałem w Warszawie Ligę Klubową, lubię, daje dodatkowego kopa świadomość gry dla drużyny. Swoją przygodę ze sportem zaczynałem od piłki nożnej, takie podejście nie powinno dziwić. Nie byłem uczestnikiem organizacji PLT, ale nie przeszkodziło to udziałowi w Drużynowych Mistrzostwach Polski PLT, przygarnęła mnie ekipa z Piaseczna. Szczęśliwie, ponieważ udało się zdobyć tytuł. O samych rozgrywkach w sezonie 2023 skrobnąłem parę zdań dla Biura Promocji i Kultury Gminy Piaseczno, można przeczytać na portalu miasta https://piaseczno.eu/piaseczynscy-tenis ... mi-polski/

Formuły rozgrywek nie będę komentował, znajdą się zwolennicy i przeciwnicy. Sześć gier singlowych i trzy podwójne. Posiadanie jednego asa w ekipie nie daje przewagi. Szacun dla PLT za poziom organizacji FINAL FOUR. Obiekt ECT w Mysiadle pierwsza klasa, ciepło, widno, sympatycznie, ponadto transmisja online, komentatorzy, sędziowie, nie było się do czego przyczepić. Atmosfera też dopisała, nasi kibice co prawda zawiedli, ale przyjezdni z Kaszub mieli głośne wsparcie i akurat my w meczu półfinałowym musieliśmy się z nim zmierzyć ;)

Transmisja z meczu finałowego Piaseczna z Krakowem pod tym linkiem

Początek gier od 18 minuty transmisji. Ja szczególnie zadowolony jestem z wygranej z Krzyśkiem, kilkukrotnym mistrzem Polski mojej kategorii wiekowej, z którym miałem bilans wybitnie niekorzystny (trzy mecze w plecy). Krzysiek ma ciekawy styl, takie niby niepozorne przebijanie, a skuteczne do bólu. Dość powiedzieć, że nawet teraz, jako już niemłody dżentelmen potrafi o wiele młodszym przeciwnikom napsuć krwi - m.in. sensacyjnie wygrał letnią rywalizację krakowskiej ligi TOP PRO (swoją drogą fenomen rozgrywkowy, Relaksmisja Tennis League liczy ponad 500 uczestników), gdzie rywalizował praktycznie z samymi byłymi zawodnikami.
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Polska Liga Tenisa

Obejrzałem parę gemów, za każdym razem myślałem, że twój przeciwnik zaserwuje z dołu.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Polska Liga Tenisa

Jak serwuje Jacek to za każdym razem mam wrażenie że się połamie ;)
Ale jaka profesjonalna transmisja! Powtórki, komentarz na poziomie, kilka kamer, turnieje ITF mogłyby się sporo nauczyć. A przeciwnik Jacka to tak gra, że ma się wrażenie, że też bym z nim wygrał ;)
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Polska Liga Tenisa

TomPL pisze: 2 sty 2024, 08:32 Jak serwuje Jacek to za każdym razem mam wrażenie że się połamie ;)
Ta, już niektórzy koledzy analizowali klatka po klatce to bujnięcie przy wyrzucie piłki. Cóż ja biedny poradzę, że żaden trener nie ulitował się nade mną w początkowej fazie kariery amatorskiej. ;-P
TomPL pisze: 2 sty 2024, 08:32 Ale jaka profesjonalna transmisja! Powtórki, komentarz na poziomie, kilka kamer, turnieje ITF mogłyby się sporo nauczyć. A przeciwnik Jacka to tak gra, że ma się wrażenie, że też bym z nim wygrał ;)
Transmisja na poziomie. Oprawa finałowego turnieju również. Wielkim fanem projektu PLT nigdy nie byłem, ale talentu organizacyjnego właścicielowi ligi odmówić nie można. A co do Krzyśka, tak, to fenomen, jemu najlepiej gra się z kontry, jak mu mocno na koniec kortu walniesz dostawia tylko łopatę. Co ciekawe, jest też podobno trenerem i sparingpartnerem najlepszej 16-latki w Polsce, więc z zawodniczą piłką za pan brat. Ze mną miał gorzej, bo nie dostawał mocnej piłki, więc i nie miał z czego wygenerować siły.
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
Robbb
Nowy
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2024, 14:32

Re: Polska Liga Tenisa

JCz pisze: Nikt nie podjął tego tematu, a zjawisko bardzo ciekawe. O rozgrywkach Polskiej Ligi Tenisa po raz pierwszy usłyszałem bodajże w 2019 roku. Było WOW, ponieważ prowadzili transmisje meczów na kanale na Youtube i wielu amatorów to kręciło, że mogą swoją grę na lapku, komputerze obejrzeć. Dla mnie wątpliwa atrakcja, ale najwidoczniej niektórzy lubią takie psychiczne tortury. Przeczytałem regulamin, zasady, punktację i... uznałem, że długo nie pociągną. Dlaczego? Dlatego, że przyjęta formuła wymagała osobistego zaangażowania założycieli praktycznie w każdym turnieju. Na dłuższą metę tak się nie da. I gdy na początku 2020 roku wydawało się już po programie (w zorganizowanych wtedy kilku turniejach była mizerna obsada, wzięło udział po kilka osób, na przykład w Raszynie, czy Łomiankach). Przyszła pandemia i okazało się, że z ich licencją można grać w tenisa, dało to niesamowity zastrzyk finansowy organizatorom i zachętę do dalszego działania. Nie tylko nie padli, ale nawet rozkręcili cykl, bo i w Warszawie, która wcześniej olewała PLT, udało im się ostatnio coś zorganizować (Sport and Smile, Tie Break). Wygląda na to, że się pomyliłem, choć nadal twierdzę, że te rozgrywki nie mają potencjału globalnego. Ot, cykl turniejów po prostu, ze swoimi specyficznymi zasadami, nijak mającymi się do programu Amatorzy i Seniorzy PZT. To co mnie ciekawi, to być może szansa na wykorzystanie potencjału ludzkiego i kontaktów w terenie do zorganizowania rozgrywek drużynowych. Mnie się z Ligą Klubową nie udało wyjść poza Warszawę, trochę ze względów zawodowych i rodzinnych, ale i braku kontaktów w innych rejonach kraju. Tutaj taki potencjał widzę. Zobaczymy, będę obserwował, być może stworzę kategorię PLT w dziale amatorskim.

Interesująca analiza historii i rozwoju Polskiej Ligi Tenisa. Zgadzam się, że możliwość oglądania meczów online może być atrakcyjna dla wielu amatorów. Ciekawe spojrzenie na ewentualne wykorzystanie kontaktów i organizację rozgrywek drużynowych. Trzymam kciuki

Wróć do „Turnieje amatorskie”