Miłosz
Nowy
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2014, 00:14

Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Witam :)
Zamierzam w tym roku trochę pograć w tenisa na Orliku. Wiem, że sporo osób wykorzystuje je do tego celu, więc mam pytanie dot. nawierzchni i rozmiarów. Po pierwsze - z tego co widziałem, to kosz jest bardzo blisko linii końcowej - czy da się serwować ze środka kortu czy jednak istnieje duże ryzyko uderzenia rakietą i trzeba się odsuwać na zewnątrz? Po drugie - jak ogólnie wygląda gra na tartanie? Przeczytałem, że jest dosyć wolno i z wysokim kozłem, tylko chciałbym się dowiedzieć, jak się ma to w porównaniu do mączki czy hardu. I jeszcze kolejne pytania - czy serwis ma duże znaczenie w meczach czy też znacząco zwalnia po odbiciu? Jak wygląda gra rotacjami - slajsy, topspiny, skróty? :]
wielka.woda
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2011, 19:38

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Po pierwsze - z tego co widziałem, to kosz jest bardzo blisko linii końcowej - czy da się serwować ze środka kortu czy jednak istnieje duże ryzyko uderzenia rakietą i trzeba się odsuwać na zewnątrz?
Na znanym mi Orliku kosze znajdują się 5m od bocznej linii zewnętrznej do debla. Za linią końcową, ok. 5 m, stoją bramki.
Po drugie - jak ogólnie wygląda gra na tartanie? Przeczytałem, że jest dosyć wolno i z wysokim kozłem, tylko chciałbym się dowiedzieć, jak się ma to w porównaniu do mączki czy hardu.
Jest dość wolno i z wysokim kozłem. Gra na tartanie ma się nijak do mączki i hardu. Zdarza się, że boisko "oszukuje" zawsze w tych samych miejscach. Piłka np. "siada", bo tartan został źle położony. Dla tenisistów - dla innych nie ma to już takiego znaczenia.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Niestety gra na punkty nie ma sensu. Zabijesz się o kosz. Linii kortu nie ma też. Nawierzchnia mega wolna i prawie zero kozła. Musisz wziąć najbardziej skoczne piłki jakie się da (np. Tecnifibre Club). Jedyna sensowna opcja to poodbijać rekreacyjnie lub treningowo po przekątnej i nic więcej.
Piotr Szyba.
wielka.woda
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2011, 19:38

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Odpowiedź hitmana świadczy o tym, że co Orlik, to inny układ, nawierzchnia, specyfika. Ja w kwietniu gram na Orliku w ramach przygotowań do sezonu "na ziemi". Piłki to Head Atp, Wilson AO, Babolat RG Clay. Jest wolniej, kozioł jest wyższy niż na cegle, inny jest kąt pod jakim odbija się piłka. Zdecydowanie jednak da się grać na punkty.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Miłosz pisze:Witam :)
Zamierzam w tym roku trochę pograć w tenisa na Orliku. Wiem, że sporo osób wykorzystuje je do tego celu, więc mam pytanie dot. nawierzchni i rozmiarów. Po pierwsze - z tego co widziałem, to kosz jest bardzo blisko linii końcowej - czy da się serwować ze środka kortu czy jednak istnieje duże ryzyko uderzenia rakietą i trzeba się odsuwać na zewnątrz? Po drugie - jak ogólnie wygląda gra na tartanie? Przeczytałem, że jest dosyć wolno i z wysokim kozłem, tylko chciałbym się dowiedzieć, jak się ma to w porównaniu do mączki czy hardu. I jeszcze kolejne pytania - czy serwis ma duże znaczenie w meczach czy też znacząco zwalnia po odbiciu? Jak wygląda gra rotacjami - slajsy, topspiny, skróty? :]
Wszystko zależy od Orlika, czasami projektuje się je na większy teren jak poniżej. Ja stoję tam z metr za końcową, a za mną jest jeszcze jakieś 10 metrów luzu. Do mączki ma się to nijak, to dokładna odwrotność, zwłaszcza w sposobie poruszania się.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DNy4r0n1U1s[/youtube]
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Miłosz
Nowy
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2014, 00:14

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Z tego co pamiętam, to ten "mój" jest mniej więcej taki:
http://zelow.pl/sites/default/files/zdj ... rlik_0.jpg
Linie od kortu na pewno na nim są, z tego co patrzę teraz w internecie, to na większości również je namalowali, połowa ma białe, a połowa niebieskie. :D :
http://www.oronsko.pl/galeria/instytucj ... rlik_1.JPG
Nie, tu jeszcze żółte: http://www.polskawbudowie.pl/img/a_big/820.jpg rotfl
A te kosze są naprawdę blisko: http://www.ostrow24.tv/wp-content/uploa ... rlik-3.jpg :::bd::
Niestety nie mogę nigdzie znaleźć zdjęcia z boku kortu.

PitS, Twój Orlik jest naprawdę super i jego nawierzchnia chyba też inna niż ta brązowa/czerwona. :)


Edit: Jeśli jest tak jak tutaj: http://www.oronsko.pl/galeria/instytucj ... rlik_1.JPG , to chyba będę musiał to dobrze przemyśleć.

Edit2: W tych linkach z oronsko.pl samo zmienia się "o" na "O" i żeby zobaczyć te zdjęcia trzeba tę literkę na małą zmienić z powrotem.
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

hitman pisze:Niestety gra na punkty nie ma sensu. Zabijesz się o kosz. (...)
Phi! Amator. :!ojoj!: Da się grać na Orliku na punkty tylko trzeba się przyzwyczaić. ;)

1. Kosz
Na większości orlików kosz stoi za linią końcową na tyle blisko, że nie da się bezpiecznie serwować ze środka, zwłaszcza po stronie równowagi. Wystarczy jednak "krok w bok" i po problemie.

2. Nawierzchnia
Ogólnie nawierzchnia jest wolna i bardzo podatna na rotacje, czyli top spin sprawia, że piłka odskakuje jak kangur, a slajs musi być naprawdę mocny i płaski by śliznął się jak szczur - w większości przypadków spowoduje zwolnienie/zatrzymanie się piłki. Jeśli chodzi o skróty to na tartanie broń całkiem skuteczna.

3. Serwis
Na pewno mocny, płaski serwis bardziej zabójczy jest na hardzie niż na tartanie, za to rotowanym można wprawić przeciwnika w zdziwienie. Ogólnie polecałbym... zróżnicowany. :wink:

4. Uwagi końcowe
Najgorsze w tych całych orlikach są te kosze, tak więc dopóki się do nich nie przyzwyczaisz to nie dzikuj! Nie możesz w całości poświęcić się rywalizacji i na ślepo biegać do piłki - musisz w tyle głowy mieć ten kosz. Jeśli przeżyjesz rok, wtedy przestaniesz już o nim myśleć. Będzie on częścią Twojej gry i będziesz go instynktownie omijał... nawet gdy go nie będzie :::fcplm::: i tu dochodzimy do największej wady orlików. Wymuszają one (poprzez te kosze) grę w korcie, tak więc człowiek kompletnie nie potrafi grać zza końcowej (nie czuje odległości, nie ma wyuczonej mocy by grać dalekie piłki z sensowną prędkością, itp....).
A największa zaleta? Orliki otwierane są 1. marca, więc gdy jedziemy z chłopakami na turniej na mączkę, to mamy już 2 miesiące sparingów za nami a "ceglani" dopiero zaczynają... :wink:

5. Puenta
Lepiej grać na mączce niż na Orliku, lecz lepiej grać na Orliku niż wcale. :oldtimer:
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Miłosz pisze:
PitS, Twój Orlik jest naprawdę super i jego nawierzchnia chyba też inna niż ta brązowa/czerwona. :)
Jest niebieska i w pierwszym sezonie strasznie brudziła buty, piłki i spodenki. Na korcie są linie, nie nakładają się z innymi, bo jest na boisku do piłki ręcznej które w liniach ma 20x40m, czyli więcej niż optymalny kort z wybiegami. Za tym boiskiem są dopiero wybiegi dla piłkarzy ręcznych, ich koło 6m ma kolor żółty.
W poprzek są dwa boiska do koszykówki co obrazuje ilość miejsca.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

PitS pisze:
Miłosz pisze:
PitS, Twój Orlik jest naprawdę super i jego nawierzchnia chyba też inna niż ta brązowa/czerwona. :)
Jest niebieska i w pierwszym sezonie strasznie brudziła buty, piłki i spodenki. Na korcie są linie, nie nakładają się z innymi, bo jest na boisku do piłki ręcznej które w liniach ma 20x40m, czyli więcej niż optymalny kort z wybiegami. Za tym boiskiem są dopiero wybiegi dla piłkarzy ręcznych, ich koło 6m ma kolor żółty.
W poprzek są dwa boiska do koszykówki co obrazuje ilość miejsca.
Taki sam Orlik jak opisujesz jest kilkanaście km ode mnie. Naprawdę robi wrażenie. Niestety znam też dwa takie, które są niewymiarowe (za krótkie), a pomimo tego przy serwisie kosz zwisa ci nad głową... :tired:
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Miłosz
Nowy
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2014, 00:14

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

RoTTeN,
Kosz - nie mam pojęcia jak się gra, myśląc, żeby na niego nie wpaść. :D Trzeba będzie spróbować. :wink:
Problem może być z serwisem z innego miejsca, ale pewnie też idzie się przyzwyczaić. Tylko żeby się kiedyś nie zapomnieć i nie wycelować w kosz. :idioticus:

Wychodzi na to, że najgorzej grać z kimś kto gra topspinowymi lobami na środek, bo albo się złapie na wznoszącej albo wcale.
Na pewno tartan wymaga też dobrej pracy na nogach, bo te piłki trzeba zaraz po koźle odbijać, chyba że się mylę, ale po tym co piszecie, nie wyobrażam sobie tam biegania w defensywie za koszem i omijania go. :)

PitS pisze:Jest niebieska i w pierwszym sezonie strasznie brudziła buty, piłki i spodenki. Na korcie są linie, nie nakładają się z innymi, bo jest na boisku do piłki ręcznej które w liniach ma 20x40m, czyli więcej niż optymalny kort z wybiegami. Za tym boiskiem są dopiero wybiegi dla piłkarzy ręcznych, ich koło 6m ma kolor żółty.
W poprzek są dwa boiska do koszykówki co obrazuje ilość miejsca.
PitS,w takim razie nic nie komplikuje gry na tym korcie, a po roku konieczności mycia wszystkiego, nie trzeba mączki ze wszystkiego usuwać. Fantastycznie. :) Wszędzie powinni takie zbudować. :::gd:::
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Miłosz pisze:(...) Wychodzi na to, że najgorzej grać z kimś kto gra topspinowymi lobami na środek, bo albo się złapie na wznoszącej albo wcale.
Na pewno tartan wymaga też dobrej pracy na nogach, bo te piłki trzeba zaraz po koźle odbijać, chyba że się mylę (...)
Jest dokładnie tak jak piszesz. Gdy z Orlika przeniosłem się na mączkę, znajomy nie mógł się nadziwić dlaczego nie robię kroku czy dwóch do tyłu by odbić piłkę z bardziej komfortowej pozycji. No jak dlaczego? Bo kosz. :D
Miłosz pisze:(...) po tym co piszecie, nie wyobrażam sobie tam biegania w defensywie za koszem i omijania go. :)
To potrafią tylko najznakomitsi orlikowcy. Biegasz poza linia końcową od lewej do prawej, lecz nie po linii prostej, a w kształcie litery V (gdyż w połowie musisz wbiec na środek linii końcowej omijając kosz). :8):
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Co chcecie? Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju. Popatrz na to inaczej, gdyby nie ten kosz to nigdy nie nauczyłbyś się grać na wznoszącej, bo to trudne. rotfl
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Charakterystyka nawierzchni na Orlikach

Grać to nie grałem bo trafiłem na obiekt gdzie obręcz kosza wisiała praktycznie nad linią końcową kortu. Nie zmieściłbym się z rakietą serwując. Obręcz o ile pamiętam w koszykówce jest na 3,05m. Ja mam 1,8m, plus długość rakiety, plus długość około 2/3 ręki, plus lekkie wyjście w powietrze, nie da rady ...
Ale sama nawierzchnia była OK, przebiłem kilka piłek testowo.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Gra rekreacyjna”