Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

El Diablo pisze:Hohvar, wybacz OT ale jak oceniasz polską infrastrukturę badmintonową?
Tj. chodzi mi o dostępność kortów do badmintona.
Trudno mi oceniać w skali kraju. Niby grać można w niemal każdej hali, tylko potrzebna siatka i wymalowany kort - i tu się właśnie zaczynają schody. W standardowych szkolnych salach kortów do badmintona się w zasadzie nie spotyka, chyba że jest jakaś współpraca z klubem, który prowadzi tam treningi (byłem z młodym w kilku takich salach na turniejach w Warszawie). Pozostają więc kluby, np. u nas jest Warmia i AZS, ale też korty z siatką ma OSiR, więc chyba nie ma tragedii. Obłożenie jest duże, bo nie wszędzie amatorzy mają wstęp (do AZS praktycznie żadnego), więc w godziny wynajmu wolnego wszystkie korty są pozajmowane i to raczej przez deble. Widać zapotrzebowanie społeczne jest spore, bo to jest fajny niewymagający sport, gdzie każdy może rakietką niezobowiązująco pomachać. Wystarczyłby jednak jakiś program, który dofinansowałby sale szkolne (siatka przez całą długość plus wymalowane linie kortów) i mielibyśmy hodowanych potencjalnych zawodników w każdej szkole na wuefie. A tak pozostają kluby.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

hohvar pisze:Niby grać można w niemal każdej hali, tylko potrzebna siatka i wymalowany kort - i tu się właśnie zaczynają schody. W standardowych szkolnych salach kortów do badmintona się w zasadzie nie spotyka...
O widzisz. I właśnie do tego się odnosiłem.
Kiedyś chciałem obok tenisa pograć sobie w badmintona i... nie było gdzie. :(
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

Wydaje mi się, że problem głównie rozchodzi się o to, co chcemy osiągnąć przez tego typu podział. Jasne - dzieci i młodzież powinny uprawiać sporty. W miarę swoich możliwości i przy poskromionych ambicjach rodziców. Bo to zdrowie, dobre spędzanie czasu itp., itd. Wyjaśniać chyba nie muszę. ;) Przekłada się to później na to, że służba zdrowia jest odciążona wtedy od nastoletnich grubasów i kalek życiowych, co to nie potrafią podbiec do autobusu nie potknąwszy się o swoje własne nogi. Poczytajcie sobie ostatnie raporty - otyłość wśród dzieci i młodzieży rośnie!

Druga sprawa - w piłce nożnej to jesteśmy daleko za trzecim światem, mamy jedną z najsłabszych lig w Europie, reprezentacja też mega nie jest. Nie ma więc wyników. Pytam więc, po cholerę znowu pakować w to pieniądze? Sponsorzy i tak się znajdą. Może przesunąć część środków na inną dyscyplinę, choćby tenis? Tu sponsoring jest chaotyczny, z tego, co czytam i widzę. Struktury związkowe też są niewydolne i nieefektywne. Sukcesy polscy tenisiści osiągnęli własnym kosztem. Nie zmienia to faktu, że na poziomie amatorskim nożna jest bardzo popularna. Zauważam, że powoli zapełniają się obiekty, coraz ciężej jest znaleźć terminy. Inna rzecz, że wciąż dzieci i młodzieży jest mało, o dziwo często spotykam się z osobami w moim wieku i nawet starszymi, 30-40. Starsze pokolenia silniejsze od młodych - to fakt, możemy zaobserwować własnymi oczyma. Postulowałbym, by środki pieniężne przeznaczyć na amatorów, "zawodowcy" piłkarscy niech w końcu poczują, że za fuszerkę dostaje się guzik. Może to byłoby rozwiązanie? Obiekty już są (ale nie jest tak, że są całkowicie bezpłatne!), może pora na inicjatywy szkoleniowe? Darmowe treningi, dofinansowanie klubów z niższych lig?

Na sportach ze sztangami się nie znam, tylko tyle, co w TV. Nie trzeba być jednak ekspertem by się domyślić, że to droga jednokierunkowa. Albo zdrowie, albo hantelki. Na poziomie amatorskim tego za bardzo nie widzę, ale może się mylę.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

Sam ganiam z Młodym na piłkę, pływanie i tenisa. Ale mówimy o wieku szczenięcym (przedszkolnym), wtedy Tata/Mama to jedyne autorytety. Schody zaczną się później, wtedy Tata/Mama w odstawkę i zacznie się kalkulacja.

Porównanie pływania i piłki wodnej, oprócz środowiska, jest pozbawione sensu. Ci drudzy w wodzie wykonują pracę energetyczną porównywalną do tenisa, zryw, odpoczynek, dodatkowo nieźle się tam "naparzają". Coś zupełnie innego z punktu widzenia zdrowia, niż pływanie.

Co do meritum - jak wygląda lobbing i koncentracja środków na dziwnie wybranych dyscyplinach? Proponuję na początek poszukać informacji o torze kolarskim, bodajże w Piasecznie.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

TadX pisze:Druga sprawa - w piłce nożnej to jesteśmy daleko za trzecim światem, mamy jedną z najsłabszych lig w Europie, reprezentacja też mega nie jest. Nie ma więc wyników. Pytam więc, po cholerę znowu pakować w to pieniądze?
Gdyż jak napisałem obecny naczelnik by się zjeżył. I chyba tylko takie posunięcie mogłoby sprawić iż Mucha straciłaby stanowisko.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

hokej pisze:Co do meritum - jak wygląda lobbing i koncentracja środków na dziwnie wybranych dyscyplinach? Proponuję na początek poszukać informacji o torze kolarskim, bodajże w Piasecznie.
Albo jak w kajdankach wychodził z budynku były (już chyba wtedy) minister sportu. Kto go wtedy ustrzelił - CBA czy ABW? Nie pamiętam. Chyba go już skazali, sprawy nie śledziłem.
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

hokej pisze:Porównanie pływania i piłki wodnej, oprócz środowiska, jest pozbawione sensu. Ci drudzy w wodzie wykonują pracę energetyczną porównywalną do tenisa, zryw, odpoczynek, dodatkowo nieźle się tam "naparzają". Coś zupełnie innego z punktu widzenia zdrowia, niż pływanie.

Co do meritum - jak wygląda lobbing i koncentracja środków na dziwnie wybranych dyscyplinach? Proponuję na początek poszukać informacji o torze kolarskim, bodajże w Piasecznie.
Z tym pływaniem to mamy tutaj mały offtopic, ale nie chodzi o to, że piłka wodna to to samo co pływanie na czas po torze - to chyba wiadomo, ale o codzienne wielogodzinne przebywanie w wodzie. Woda ma niższą temperaturę od ciała, czasem jest naprawdę zimna (nie trenuje się w Aquaparkach) i po latach widocznie ma to wpływ na zdrowie.

Co do lobbingu to ... samo życie.
Czy każdy Amerykanin potrzebuje broni w domu? Do tego automatycznej? Nie koniecznie.
Lobby robi swoje. U nas też się rozwija.

Zresztą to jest legalne, żeby było zabawniej. Jest taki zawód. Tu też wiadomo, że się wszystko ociera o korupcję. Życie.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

Właśnie oglądam w TVN 24 rozmowę z zawodnikiem startującym w wyścigach psich zaprzęgów. W ciągu 6 lat zdobyli 229 medali, a p. Mucha ich skreśliła z dotacji całkowicie. Oglądam i nie wiem - śmiać się czy nie? Nawet nie wiedziałem, że nasze podatki idą na coś takiego. Z tego punktu widzenia - minister ma moje poparcie.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

hokej pisze:Właśnie oglądam w TVN 24 rozmowę z zawodnikiem startującym w wyścigach psich zaprzęgów. W ciągu 6 lat zdobyli 229 medali, a p. Mucha ich skreśliła z dotacji całkowicie. Oglądam i nie wiem - śmiać się czy nie? Nawet nie wiedziałem, że nasze podatki idą na coś takiego. Z tego punktu widzenia - minister ma moje poparcie.
Chyba wieszali po jednym na każdej psiej szyi, że ich tyle nazbierał. O_O
Co do podatków, to są z nich finansowane dużo głupsze rzeczy niż psie zaprzęgi :twisted: .
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

hohvar pisze:
hokej pisze:Właśnie oglądam w TVN 24 rozmowę z zawodnikiem startującym w wyścigach psich zaprzęgów. W ciągu 6 lat zdobyli 229 medali, a p. Mucha ich skreśliła z dotacji całkowicie. Oglądam i nie wiem - śmiać się czy nie? Nawet nie wiedziałem, że nasze podatki idą na coś takiego. Z tego punktu widzenia - minister ma moje poparcie.
Chyba wieszali po jednym na każdej psiej szyi, że ich tyle nazbierał. O_O
Co do podatków, to są z nich finansowane dużo głupsze rzeczy niż psie zaprzęgi :twisted: .
No właśnie - tak długo, jak będzie przyzwolenie na udział państwa w przedsięwzięciach niezwiązanych z podstawowymi zadaniami (sprawiedliwość, drogi), to zawsze będzie pojawiał się urzędnik, który wyda nie swoją kasę na psie zaprzęgi, kampanie społeczne, dofinansowanie kefirów, happeningi, etc. Zawsze znajdzie się jakaś "mojszość, która jest bardziej mojsza".
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

W tej dyskusji brakuje jednej bardzo ważnej rzeczy, od czego są związki?
Oni mają szukać kasy, a nie tylko wydawać, przykład PZT najlepiej świadczy o tym, że niektórym kasę trzeba ciąć, ponieważ pomimo sukcesów indywidualnych w dużej części opartych na staraniach rodziców i "kaprysie" jednego sponsora, masowości sportu, nie widać w tym wszystkim za bardzo związku.
To, że stawiają na sporty olimpijskie i medialne to normalne. Skoki uprawia pewnie mniej niż ciężary i przełożenie na masowe uprawianie skoków jest pewnie nikłe, ale skoro ludzie to "kupują" to trzeba dyscyplinę rozwijać.
Poza tym trzeba coś zacząć od ludzi w związkach wymagać, jakiegoś planowania, analizowanie i tak dalej, jeżeli chcą kasę pobierać, a do tej pory wiele związków pracowało, bez żadnej odpowiedzialności za wynik.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

hokej pisze:(...)
Z drugiej strony, jak sobie uświadomię w ilu związkach sportowych siedzą jeszcze leśne dziadki z czasów słusznie minionych... może to i lepiej. Rozgarnięci sobie poradzą.
:D

Podtrzymuję opinię, że cel jest słuszny, ale wykonanie ciut uproszczone, w sensie wyboru "najlepsiejszych". Z drugiej strony - RR ma może rację, dajmy p. Musze szansę.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

Od czegoś trzeba zacząć, więc pewnie na początek żadne kryterium nie byłoby pozbawione wad, zobaczymy co z tego wyniknie i jak często będą wprowadzane korekty.
Według mnie ewentualne zmiany powinny być wprowadzane nie częściej niż co dwa, a najlepiej cztery lata, czyli IO podsumowują pewien etap pracy związku.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Mucha dzieli dyscypliny i pieniądze

Żeby dawać każdemu wg zasług jeszcze potrafię zrozumieć, ale w takim razie jakim prawem w zestawieniu znalazły się w najwyższej kategorii piłka nożna i koszykówka? Przecież nawet w tenisie mamy większe sukcesy...
Prince Textreme Tour 100 310

Wróć do „Inne sporty”