Regulamin forum
Ideą obecnego systemu organizacji działu jest zapewnienie użytkownikom przejrzystej nawigacji pośród licznymi tematami sprzętowymi obecnymi na forum.

Producentów sprzętu tenisowego, w tym rakiet, jest wbrew pozorom bardzo dużo jednakże zainteresowanie jak i dostępność ich produktów jest mocno ograniczone. Z tego względu zdecydowaliśmy się na utworzenie osobnych folderów dla najczęściej omawianych rakiet, modele producentów, którzy nie mają osobnego folderu jak również tematy dotyczące innych kwestii np. sztywności i jej wpływu na moc rakiety etc. należy umieszczać w folderze "Pozostałe". Nie zdecydowaliśmy się na bardziej rozbudowaną "klasyfikację" aby nie było wątpliwości gdzie co umieszczać.

Życzymy miłej gry,
Redakcja TenisNET
Buzz
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 8 maja 2012, 21:16

APD - różne parametry

Witam, jestem posiadaczem kilku Babolatów APD #1 i #3 wersji. Ostatnio udało mi się dokupić używkę #1 wersji (roboczo nazwę ją nr 1), a ponieważ była już trochę używana postanowiłem ją nieco odświeżyć, dokładniej mówiąc wymieniłem zupełnie zużytą owijkę bazową (rzecz jasna na Syntec Grip) oraz grommety. Wczoraj odebrałem ją z wciągniętym naciągiem i poszedłem przetestować. Od początku wydawała mi się jakaś "inna". Niby wszystko ok, ale czułem, że jest jakaś zmiana. Starałem się to zwalać na karb piłek Babolata, których używaliśmy grając na hali, a te akurat piłki raczej dedykowane są do gry na cegle. Pod koniec meczu zamieniłem tą rakietę na inny APD #1, który posiadam (roboczo nazwę ją nr 2) i pierwsze co poczułem, to że rakieta nr 2 jest ewidentnie lżejsza. Wróciłem do domu późnym wieczorem i to co mogłem sprawdzić to porównać balanse tych rakiet. Badanie przeprowadziłem bardzo skrupulatnie, jednak nie zdejmując żadnych dodatków (tłumik, owijka zewnętrzna) gdyż wszystkie rakiety posiadają te same, włącznie z naciągiem, tak więc nie wpływało to na porównanie wyników. Wyniki pomiarów balansu potwierdziły "inność" nr 1, gdyż w tym przypadku balans wyniósł 335 mm, a w przypadku nr 2 - 325 mm. Wziąłem jeszcze dla porównania inną rakietę, tym razem #3 i balans wyniósł również 325 mm. Dziś natomiast zapakowałem obie rakiety i powędrowałem do sklepu z miarę dokładną wagą aby dokonać pomiarów wagi. Okazało się, że rakieta nr 1 waży 340 g (ta z balansem 335 mm), a rakieta nr 2 waży 325 g (ta z balansem 325 mm). Pomiar również dokonany był z naciągiem, tłumikiem i owijką wierzchnią. Celowo napisałem na początku o wymianie owijki bazowej i grommet bo wiem, że na pewno nie wsadzono tam żadnych form dociążenia. Każdą rakietę używaną, którą kupiłem oglądałem praktycznie "pod lupą" i nic nie wzbudziło moich wątpliwości. Obie rakiety to późny (końcowy) okres produkcji #1 bo mają to lekkie "posrebrzenie" widełek :/ . Jedyna różnica to taka, że rakieta nr 1 ma ramę w strukturze bardziej w połysku, a nr 2 bardziej matową, ale takie różnice w różnych fazach produkcyjnych miały miejsce.
I teraz nie mam żadnej koncepcji skąd taka różnica w wadze i balansie teoretycznie tych samych rakiet? Pierwsze co mi przyszło do głowy, to że być może któraś jest podróbką - obie były kupione jako używki, z tym że zanim je kupiłem zadałem sprzedającym setkę różnego rodzaju pytań aby upewnić się, że pochodzą one z legalnego źródła. Z resztą udało mi się już kiedyś u kogoś wyłapać podróbę, tak więc jestem naprawdę wyczulony na tym punkcie. Teraz gdy wymieniałem owijkę bazową w tej kupionej ostatnio elegancko naklejony był hologram pod bazówką (nie wiem czy akurat podrabiacze dokonują również tego cechowania). Obiema rakietami gra mi się w miarę komfortowo, czyli nie wyczuwam aby która z nich była szczególnie trefnie "ulepiona". Ale jest to temat, który mnie jednak mocno intryguje.
Może ktoś z Was będzie miał jakąś teorię skąd w dwóch teoretycznie tych samych modelach występuje różnica około 1 cm na balansie i około 15 g na wadze.
Z góry dzięki za pomoc.

BTW! Około 1,5 roku temu ważyłem APD wersję #2 z dokładnie tym samym osprzętem i wyszło około 329-330 g.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: APD - różne parametry

Buzz pisze:Może ktoś z Was będzie miał jakąś teorię skąd w dwóch teoretycznie tych samych modelach występuje różnica około 1 cm na balansie i około 15 g na wadze.
Ze słabej kontroli jakości.

Można jeszcze zajrzeć do środka rączki, jak tam nic nie ma (zakładając, że rama jest oryginalna) to po prostu popis słabego QC i tyle w temacie.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: APD - różne parametry

Ale aż 15 g? To chyba Wilson aż tak słaby nie jest pod tym względem. :P
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Buzz
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 8 maja 2012, 21:16

Re: APD - różne parametry

Akurat słabą kontrolę jakości wymieniłbym na samym końcu. Badanie balansu wykonywane było z maksymalną starannością, a wyniki na wszystkich rakietach jakie posiadam (5 szt.) i na których dokonywałem pomiaru były w 100% powtarzalne. Błąd mógł wynieść... 1-2 mm? A różnica balansu za każdym razem wynosiła około 1 cm. Mierzyłem już balans w rakietach, nie ma takiej możliwości żebym się walnął o 1 cm!
Poza tym balans jest przesunięty w stronę głowy, gdyby coś było o rączce to balans skoczyłby w drugą stronę.
A pomiar wagi wykonany był na wadze elektronicznej, która posiadała dokładność 1 grama, a ja piszę o różnicy 15 g.
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: APD - różne parametry

Kolegom wyżej chodziło o kontrolę jakości w fabryce gdzie były robione te Babolaty, a nie Twoje pomiary. :)
Obrazek Speed Graphene MP
Buzz
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 8 maja 2012, 21:16

Re: APD - różne parametry

Ok, sorry! Źle zinterpretowałem. :) Ale co - goście produkują praktycznie zupełnie inną rakietę i w ogóle nad tym nie panują?
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: APD - różne parametry

Buzz pisze:Ok, sorry! Źle zinterpretowałem. :) Ale co - goście produkują praktycznie zupełnie inną rakietę i w ogóle nad tym nie panują?
Po co? I tak się sprzeda.
Prezes fanklubu Staśka :D

Wróć do „Babolat”