FRED_PERRY
Nowy
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2012, 11:38

Balans rakiety - co oznacza?

Mam pytanie dotyczące balansu w rakiecie, jak czytać 320 co jeśli jest mniejszy, większy?
Powierzchnia główki (cale² / cm²): 100 / 645
Waga (g): 300
Długość (cale / mm): 27 / 685
Balans (mm): 320
Sztywność ramy (RA): 70
Profil ramy (mm): 23 / 26 / 24
Układ Strun: 16x19
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans rakiety - co oznacza?

Środek ciężkości rakiety znajduje się (w założeniu producenta) w odległości 320mm patrząc od strony rączki rakiety.

Środek ciężkości wypadający przed środkiem geometrycznym - balans na rączkę (ang. Head Light).
Środek ciężkości pokrywający się ze środkiem geometrycznym - balans neutralny/równy (ang. even).
Środek ciężkości wypadający dalej niż środek geometryczny - balans na główkę (ang. Head Heavy).

A na co się to wszystko przekłada było dokładnie opisywane na forum.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans rakiety - co oznacza?

To ja spróbuję jeszcze prościej. Balans czyli po polsku wyważenie. Równowaga.
Określa się go albo w cm mierząc od kapsla rączki pow (np.32 cm) co jak widać nic nie mówi autorowi wątku, albo właśnie w wyważeniu od środka rakiety.

Zakładając że rakieta która miałaby wyważenie równe, podparta w połowie swojej długości byłaby w równowadze - czyli leżała poziomo (bywa też oznaczenie E jak Even).

- Ciążyła na głowę (balans na głowę / wyważenie na głowę) tak będzie się przechylała podparta w połowie długości, albo trzeba ją podeprzeć bardziej w kierunku głowy aby była dalej w równowadze. I to odchylenie od środka w 1/8 cala podaje się jako punkty wyważenia od środka geometrycznego. Oznaczenie HH (Head Heavy).

- Ciążyła na rączkę (balans na rączkę / wyważenie na rączkę) odwrotnie niż w punkcie poprzednim, rakieta podparta w połowie przechyla się w kierunku rączki (HL).

Systemy podawania balansu - czyli punktu dla którego rakieta podparta pozostaje w równowadze są zamienne. Albo mamy to jako długość do punktu równowagi od kapsla rączki, albo odległość od środka rakiety do punktu równowagi w punktach (1 punkt = 1/8 cala).

Z tego opisu wynika, że rakieta ma 685mm to połowa? 342,5
Ponieważ 320 < 342 to rakieta jest wyważona na rączkę bo bliżej niej trzeba ją podeprzeć (o całe 22,5mm żeby była w równowadze ).

W innym systemie? 22,5 mm /3,175mm = 7 pkt. HL
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Balans rakiety - co oznacza?

O to to to!
PitS ujął wszytko co trzeba aby dobrze przeliczyć sobie balans z punktów HL/HH na cm/mm i odwrotnie.
Może by to tak gdzieś dokleić?
Zawsze się zastanawiałem jak odnieść punkty do długości.
Podobnie mam ze skalą sztywności RA - nie udało mi się znaleźć co jest traktowane jako sztywne, a co jako miękkie.
Dodatkowo można by dołożyć krótkie info jak zmierzyć sobie balans w domu (kiedyś Vivid założył taki wątek, ale zdjęcia małe). Sam bym skorzystał bo chyba sobie popsułem balans w swojej rakiecie... ale to historia na inny post.
Beware of the Hologram.
It will trick us!
grzech
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 16 lip 2012, 17:22

Re: Balans rakiety - co oznacza?

PitS pisze:
Systemy podawania balansu - czyli punktu dla którego rakieta podparta pozostaje w równowadze są zamienne. Albo mamy to jako długość do punktu równowagi od kapsla rączki, albo odległość od środka rakiety do punktu równowagi w punktach (1 punkt = 1/8 cala).

Z tego opisu wynika, że rakieta ma 685mm to połowa? 342,5
Ponieważ 320 < 342 to rakieta jest wyważona na rączkę bo bliżej niej trzeba ją podeprzeć (o całe 22,5mm żeby była w równowadze).

W innym systemie? 22,5 mm /3,175mm = 7 pkt. HL
Nie ogarniam cały czas tych punktów w balansie. Próbuję obliczyć wg powyższego schematu dla IG Radical MP i cały czas wychodzi 4 punkty (na TW 3 punkty), a dla IG Prestige MP ponad 7 punktów (na TW 6 punktów).
Ostatnio zmieniony 6 wrz 2012, 21:39 przez grzech, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Balans rakiety - co oznacza?

grzech pisze: Nie ogarniam cały czas tych punktów w balansie. Próbuję obliczyć wg powyższego schematu dla IG Radical MP i cały czas wychodzi 4 punkty (na TW 3 punkty), a dla IG Prestige MP ponad 7 punktów (na TW 6 punktów).
Dobrze ogarniasz. Różnica 1 punktu to praktycznie żadna różnica. A przynajmniej niewyczuwalna. No chyba że jesteś Sampras. :wink:
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
grzech
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 16 lip 2012, 17:22

Re: Balans rakiety - co oznacza?

Ok, dzięki. :wink:
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans rakiety - co oznacza?

Przypomnę...
Tolerancja balansu np. dla Babolatów wynosi(ła) +/-7mm.
Nieco ponad 3mm (3,175) to 1 punkt. Tak więc w sporym przybliżeniu rakieta może mieć odchył w balansie o +/- 2 punkty. Czyli w najgorszym przypadku (jedna +7mm, druga -7mm) balans w granicach przyjętych przez producenta może się różnić o 4 punkty między 2 rakietami (dokładniej 4,5 punktu).

Tyle w teorii, w praktyce bywa niestety często gorzej.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Balans rakiety - co oznacza?

A czy ten balans jest zwykle podawany z naciągiem czy bez?
Bo jeśli bez, to jednak naciąg (15g?) minimalnie zwiększa balans w kierunku główki, prawda?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Balans rakiety - co oznacza?

Balans jest podawany bez naciągu, więc masz rację.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Balans rakiety - co oznacza?

Balans jest podawany dla "gołej" ramy - czyli bez naciągu, dodatkowej owijki, ewentualnego tłumika. Trzeba to mieć na uwadze.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Balans rakiety - co oznacza?

Czy można zatem stwierdzić w uproszczeniu, że balans na główkę pomaga zwiększyć moc uderzenia, ale z kolei utrudnia szybkie manewrowanie rakietą?
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans rakiety - co oznacza?

Robinson pisze:Czy można zatem stwierdzić w uproszczeniu, że balans na główkę pomaga zwiększyć moc uderzenia, ale z kolei utrudnia szybkie manewrowanie rakietą?
Dokładnie tak. Jest też stabilniejsza przy wolejach.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Balans rakiety - co oznacza?

PitS doskonale opisał rolę balansu i SW ale cały czas przy wyborze rakiety, trzeba mieć na uwadze również jej wagę.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Balans rakiety - co oznacza?

Podaję przeliczenie parametrów balansu z punktowego na metryczny dla standardowej, 27 calowej ramy:

balans neutralny = 34.30 cm
1 punkt balansu na rączkę (1HL) = 33.98 cm
2 punkty balansu na rączkę (2HL) = 33.66 cm
3 punkty balansu na rączkę (3HL) = 33.35 cm
4 punkty balansu na rączkę (4HL) = 33.03 cm
5 punktów balansu na rączkę (5HL) = 32.71 cm
6 punktów balansu na rączkę (6HL) = 32.39 cm
7 punktów balansu na rączkę (7HL) = 32.08 cm
8 punktów balansu na rączkę (8HL) = 31.76 cm
9 punktów balansu na rączkę (9HL) = 31.44 cm
10 punktów balansu na rączkę (10HL) = 31.12 cm
11 punktów balansu na rączkę (11HL) = 30.81 cm
12 punktów balansu na rączkę (12HL) = 30.49 cm

Wyliczenia pobrane z forum Tennis Warehouse.
8:7 40:15

Wróć do „Pozostałe”