Awatar użytkownika
horus
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:01
Kontakt: Strona WWW

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Stefano pisze:
horus pisze:4kcal mają tylko najlepsze jakościowo węglowodany, natomiast najlepsze tłuszcze, jak ATP mają aż 13,9kcal.
O przeoczyłem perełkę. Zachęcam Cię do poczytania co to ATP bo mam wrażenie że nie wiesz zupełnie o czym mówisz. I jak już to 14,3kcal brutto.
Fakt, ATP jest wytwarzany w organizmie, głównie w wątrobie, więc go nie zjadamy. :)
Obrazek
2 x BLX PRO.TOUR 96
Awatar użytkownika
Aurelius
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 817
Rejestracja: 25 gru 2009, 22:36

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

A jakie jest Wasze zdanie odnośnie częstowania 9 letniego dziecka izotonikami w czasie - powiedzmy - intensywnych treningów? Czy w ogóle wchodzi to w grę? Jeśli nie, to co polecilibyście (oczywiście oprócz niezastąpionej wody) w zamian?
Obrazek
W teorii nie ma różnicy między teorią a praktyką. W praktyce jest.
Dean Fixsen
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Aurelius pisze:A jakie jest Wasze zdanie odnośnie częstowania 9 letniego dziecka izotonikami w czasie - powiedzmy - intensywnych treningów? Czy w ogóle wchodzi to w grę? Jeśli nie, to co polecilibyście (oczywiście oprócz niezastąpionej wody) w zamian?
Ani izotonik ani woda, moim zdaniem różnego rodzaju naturalne soki, ewentualnie nektary.
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Stefano pisze:
Aurelius pisze:A jakie jest Wasze zdanie odnośnie częstowania 9 letniego dziecka izotonikami w czasie - powiedzmy - intensywnych treningów? Czy w ogóle wchodzi to w grę? Jeśli nie, to co polecilibyście (oczywiście oprócz niezastąpionej wody) w zamian?
Ani izotonik ani woda, moim zdaniem różnego rodzaju naturalne soki, ewentualnie nektary.
Naturalny sok możesz wycisnąć z owoców w domu, na pewno nie ma go w kartonów ze sklepu. Soki i nektary z kartonów zawierają duże ilości cukru. Moje dzieci piją bardzo mało takich napojów, a jeśli już, to życzą sobie rozcieńczania wodą O_O. I to właśnie coś rozcieńczonego bym podał.
Uwaga również na różnego rodzaju zagęszczenie soki marchewkowe-coś_tam.
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

pst pisze:Naturalny sok możesz wycisnąć z owoców w domu, na pewno nie ma go w kartonów ze sklepu. Soki i nektary z kartonów zawierają duże ilości cukru. Moje dzieci piją bardzo mało takich napojów, a jeśli już, to życzą sobie rozcieńczania wodą O_O. I to właśnie coś rozcieńczonego bym podał.
Uwaga również na różnego rodzaju zagęszczenie soki marchewkowe-coś_tam.
Kolejny raz jak nie masz o czymś wiedzy to się nie wypowiadaj. W sklepie jak najbardziej można kupić naturalny sok, trzeba jedynie czytać etykiety. Każdy kartonik/butelka który/a ma nazwę SOK to 100% owoców i nie zawiera dodatków cukru (poza naturalną fruktozą). Nektar natomiast to od 25% owoców i może już posiadać dodatki cukrów. Natomiast napoje mają do 20% zawartość owoców i dużo dodatków cukrów. Ale akurat podczas wysiłku takie napoje, z dodatkiem cukrów prostych można pić, choć polecam naturalne soki bądź nektary. Rozcieńczanie wodą absolutnie odpada gdyż rozcieńcza się zawartość tego o co nam chodzi, czyli cukrów prostych.

Co do marchewek to są to bardzo zdrowe warzywa jak również soki z nich, nie należy ich jednak spożywać za dużo gdyż zawarty w nich karoten może barwić skórę.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Stefano pisze:
Co do marchewek to są to bardzo zdrowe warzywa jak również soki z nich, nie należy ich jednak spożywać za dużo gdyż zawarty w nich karoten może barwić skórę.
Ojejku, to mi się skóra może przebarwić? To nie fair straszyć plamami partnera na korcie? Bo jakoś na wybieg dla modeli się nie wybieram.
Chcesz niedwuznacznie pouczać innych, to zastanów się nad swoim przekazem. Przejściowe zabarwienia skóry, kompletnie nieszkodliwe, a jako prowitamina witaminy A ma niemal same zalety. Chyba, że ktoś zamierza wypić 10l dziennie, wtedy sraczka i nominacja do Nagrody Darwina murowane.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

hokej pisze:Ojejku, to mi się skóra może przebarwić? To nie fair straszyć plamami partnera na korcie? Bo jakoś na wybieg dla modeli się nie wybieram.
Chcesz niedwuznacznie pouczać innych, to zastanów się nad swoim przekazem. Przejściowe zabarwienia skóry, kompletnie nieszkodliwe, a jako prowitamina witaminy A ma niemal same zalety. Chyba, że ktoś zamierza wypić 10l dziennie, wtedy sraczka i nominacja do Nagrody Darwina murowane.
Przejściowe ale wygląda się jak cegiełka stąd moja uwaga. I wątpię że jest to uzasadnione, szczególnie że prowitaminę A można dostarczyć w mniej dolegliwy sposób. Dlatego proponuję mniej ironii a więcej empatii.
Karola
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2013, 15:31

Odp: Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Stefano pisze:
hokej pisze:Ojejku, to mi się skóra może przebarwić? To nie fair straszyć plamami partnera na korcie? Bo jakoś na wybieg dla modeli się nie wybieram.
Chcesz niedwuznacznie pouczać innych, to zastanów się nad swoim przekazem. Przejściowe zabarwienia skóry, kompletnie nieszkodliwe, a jako prowitamina witaminy A ma niemal same zalety. Chyba, że ktoś zamierza wypić 10l dziennie, wtedy sraczka i nominacja do Nagrody Darwina murowane.
Przejściowe ale wygląda się jak cegiełka stąd moja uwaga. I wątpię że jest to uzasadnione, szczególnie że prowitaminę A można dostarczyć w mniej dolegliwy sposób. Dlatego proponuję mniej ironii a więcej empatii.
Trzeba by naprawdę wypić te 10 l soku dziennie żeby skóra się zabarwiła. Sama wypijam czasem litr dziennie soku z marchewką i pomarańczowa nie jestem.
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Odp: Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Karola pisze:Trzeba by naprawdę wypić te 10 l soku dziennie żeby skóra się zabarwiła. Sama wypijam czasem litr dziennie soku z marchewką i pomarańczowa nie jestem.
To zależy od organizmu i ilości beta karotenu w diecie i preparatach które się stosuje. Ogólnie jak wszystko w dietetyce jest to skomplikowane. Norma dobowa to 1,3 - 2,9 mg. Przyjmowanie przez dłuższy czas ponad 20 mg beta-karotenu dziennie u osób palących papierosy może indukować procesy nowotworowe. Nadmierne spożycie witaminy A może być toksyczne i powodować przykre skutki jak powiększenie wątroby, nadmierną pobudliwość, ból głowy, osłabienie czy choroby skóry oraz zaburzenia wzroku. Zalecana dawka dobowa witaminy A to 900 µg dla mężczyzn, 700 µg dla kobiet i 400-500 µg dla dzieci. Tymczasem 100 ml świeżo wyciśniętego soku marchwiowego zawiera 437 µg witaminy A. Oznacza to, że tylko jeden sok o pojemności 250 ml w przypadku dzieci, a nawet dorosłych kobiet, już przekracza dzienną normę.

Do zażółcenia u niektórych osób wystarczy butelka 250ml dziennie i już widać zmiany skórne, miałem już takie osoby.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Hm ... marchewka ma kolor zbliżony do koloru kortu ziemnego? :twisted:
No to się dobrze opić, zabarwić, normalnie tenisista-stealth, przeciwnik nie wie gdzie grać i skąd oberwie rotfl.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Tak jak mówisz teraz na sezon mączkowy to marchewka. rulez rotfl rotfl
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: AUSTRALIAN OPEN 2015 (WIELKI SZLEM)

Marcin_L pisze:Natomiast ja sam na korcie nie piję zwykłej wody, tylko izotoniki z węglowodanami i trzymają mnie świetnie przez 2 godziny "normalnej" gry.
Jakie konkretnie te izotoniki pijecie i polecacie? Zawsze mi się wydawało, że te Red Bulle itp. to wyciąganie kasy, ale może to rzeczywiście coś daje bez uszczerbku na zdrowiu?
Ostatnio zmieniony 2 lut 2015, 12:17 przez El Diablo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dostosowano treść wypowiedzi do tematu do którego została przeniesiona.
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Nie traktujmy RedBulla jako izotonika dla sportowca/sportowca-amatora. :wink:

--------------

http://bieganie.mauser.com.pl/2011/08/0 ... -powerade/
Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego testu to warto się z nim zapoznać. Profesjonalnie zrobiony, wcześniej wrzucony link przez lion_dragona ale ponawiam żeby wam nie umknął.

Wyniki ciekawe ale trochę niesprawiedliwe. Jedno czym w ogóle bym się nie sugerował to ocena smaku, gdyż jest po prostu subiektywna. Ja w ogóle nigdy bym nie wziął cytrynowego, ble. ;-P

Skład poszczególnych izotoników mógł się zmienić, niestety (test z 2011), a cena już na pewno. :)

Osobiście w lecie zabieram na kort 1,5l wody + izotonik, albo samą wodę co najmniej 1,5l. W zimie wystarczy sam izotonik albo mała woda/woda z sokiem. Prócz tego najprostsze przekąski typu banany czy batoniki zbożowe.
Ostatnio zmieniony 2 lut 2015, 12:18 przez El Diablo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dostosowano treść wypowiedzi do tematu do którego została przeniesiona.
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

karjar pisze:Jedyny możliwy przypadek to duży wysiłek popijany kiepsko zmineralizowana wodą typu Żywiec Zdrój.
A czy ktoś ma może rozpisane wody lepiej i gorzej zmineralizowane? Które są właściwie zmineralizowane dla nas tenisistów?
Marcin_L pisze:Panowie, dzięki za wszelkie cenne podpowiedzi. Kupiłem sobie na Allegro 30 saszetek (15 Orange i 15 Grapefruit) proszku firmy Active Lab.
1 saszetka na pół litra wody? Poszukam na Allegro.
Aurelius pisze:Ja stosuję Isostar. W Decathlonie za 9.99 zł kupuję 10 tabletek do rozpuszczenia w wodzie.
1 tabletka na jaką ilość wody?
Nolan pisze:
pysk_jak_ser pisze:
Nolan pisze:Dobry napój izotoniczny każdy może zrobić w domu samodzielnie.
Woda wysokozmineralizowana + sok z cytryny + miód + odrobina soli kuchennej.
Mógłbyś napisać jakie proporcje składników stosujesz ?
Najczęściej stosuję szklankę wody wysoko zmineralizowanej + łyżeczka miodu + sok z cytryny do smaku.
Ważne żeby nie przesadzić z solą - symboliczna szczypta na szklankę w zupełności wystarczy.
Wtedy napój smakuje i spełnia rolę najlepszego izotonika ;).
Bardzo przydatne info. Czyli na pół litra wody byłaby to "kopiasta" łyżka obiadowa miodu. A jakie wody mineralne używasz?
Oczywiście niegazowane?
Ostatnio zmieniony 2 lut 2015, 14:37 przez Robinson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Donoszę, że nadal regularnie używam Active Lab i sprawdza się wyśmienicie. Skurcze nadal się pojawiają, ale są do opanowania przy dobrym rozciąganiu po meczu i potem jeszcze wieczorem w domu (z jednym okiem wlepionym w TV ;)).
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

TadX pisze:Po sobie zauważam, że jak za dużo wypiję izotonika (tu Powerade) to tak się dziwnie trochę czuję...
Kilka może głupich pytań.
1) Czy po otwarciu 700ml butelki Powerade i wypiciu połowy mogę zostawić resztę na następny tydzień w lodówce? Czy jednak wskazane jest wypicie całej butelki w jednym dniu bez jej przechowywania po otwarciu?
2) Czy w trakcie np. 2-godzinnego meczu pijecie napój izotoniczny często, ale w mniejszych ilościach, czy raczej "raz, a dobrze"? ;)
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Robinson pisze:
TadX pisze:Po sobie zauważam, że jak za dużo wypiję izotonika (tu Powerade) to tak się dziwnie trochę czuję...
Kilka może głupich pytań.
1) Czy po otwarciu 700ml butelki Powerade i wypiciu połowy mogę zostawić resztę na następny tydzień w lodówce? Czy jednak wskazane jest wypicie całej butelki w jednym dniu bez jej przechowywania po otwarciu?
2) Czy w trakcie np. 2-godzinnego meczu pijecie napój izotoniczny często, ale w mniejszych ilościach, czy raczej "raz, a dobrze"? ;)
Ad1
Z bidonu 660ml nie zostaje mi nic po 1.5h meczu. Więc nie ma co zostawiać; nawet z drugiego często większość spożywam a jak coś zostanie to łykam po szatni i prysznicu. To w zimie.
W lecie mam 3 bidony 660ml każdy.
Wracając do twojego pytania - na następny tydzień bym nie zostawiał. Na drugi dzień w lodówce może być.
Po użyciu bidony myję/płuczę i przelewam wrzątkiem. Potem suszę.
Ad2
Częściej, mniejszymi porcjami lepiej. Ja jeszcze przed meczem w domu popijam 250ml.

Używam Isostar i Olimp. Dodatkowo odżywki węglowodanowe Olimp i Trec (przed/w trakcie treningu i po treningowe).
Trec:
Extreme long energy
Extreme regenerate
Carbo full
Olimp:
Stand-by recovery
Fire start energy
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Robinson pisze:
TadX pisze:Po sobie zauważam, że jak za dużo wypiję izotonika (tu Powerade) to tak się dziwnie trochę czuję...
Kilka może głupich pytań.
1) Czy po otwarciu 700ml butelki Powerade i wypiciu połowy mogę zostawić resztę na następny tydzień w lodówce? Czy jednak wskazane jest wypicie całej butelki w jednym dniu bez jej przechowywania po otwarciu?
2) Czy w trakcie np. 2-godzinnego meczu pijecie napój izotoniczny często, ale w mniejszych ilościach, czy raczej "raz, a dobrze"? ;)
Na 1) to Ci już TadX odpowiedział dość wyczepująco ;). Na 2) też. Pić na korcie mniej i częściej. A tak poza tym to picie na korcie, podczas wysiłku, to już trochę musztarda po obiedzie. Nawadniać się należy już przed wysiłkiem, a nie dopiero w trakcie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Vivid dobrze prawi. 30 minut przed meczem (najpóżniej) pół litra płynu, plus popijanie przy każdej zmianie stron. Jak Ci zaschnie w ustach to już po ptakach.
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Warto pamiętać, żeby po meczu/treningu uzupełnić elektrolity (sód, potas, magnez, wapń), o ile napoje spożywane podczas meczu ich nie zawierają. To bardzo istotne. Wcześniej wspomniany Isostar zawiera sacharozę, glukozę, węglowodany, witaminę C oraz witaminę E, a Powerade dodatkowo masę niepotrzebnego G. Elektrolitów tam nie widzę. Nie wiem, jak specyfiki Marcina bo ich nie znam. Czasem zamiast izotoników warto zabrać butlę wysokmineralizowanej wody i banana lub batona energetycznego.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”