Kinga M.
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2012, 12:41

Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Witam forumowiczów!
Mam w planach wybudowanie 2 - 4 kortów i zastanawiam się jakie hale postawić?
Gracie w różnych klubach, na pewno każdy z Was ma własne uwagi i zastrzeżenia.
Widziałam uwagę dotyczącą oślepiającego oświetlenia przy serwisie i kiepskiej nawierzchni.
A co powiecie o ogrzewaniu? Może ktoś kto ma takie hale mógłby coś podpowiedzieć?
Jak ogrzewać, jaką hale postawić?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie. :) :)
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Zdarzyło mi się grać na różnych kortach i halach i muszę powiedzieć, że jednak nie ma jak normalna stała hala.
Chyba w zeszłym roku pojawiła się u nas taka hala z dwoma kortami i jest to w zimie i w sumie w lecie też zupełnie inna jakość jeżeli chodzi o utrzymanie optymalnej temperatury do gry. Również jeżeli chodzi o oświetlenie to jest chyba najlepiej oświetlona ze wszystkich, na których grałem, możliwości konstrukcyjne rozwieszenia większej ilości mniej oślepiających punktów świetlnych jest na pewno większa, ale na wielu "balonach" z konstrukcją metalową widać, że jest gdzie lampy podwiesić, ale często oświetlenie jest na poziomie minimalnym. Najgorsze oświetlenie dla mnie jest wtedy, gdy lampy są na stojakach.
Co do nawierzchni, to w zimie najmniej lubię chyba korty ziemne, ponieważ łatwo "ciągną" wodę i stają się pseudo-betonowe.
Lubię nawierzchnie akrylowe i w drugiej kolejności sztuczną trawę.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Kinga M.
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2012, 12:41

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Dzięki za uwagi :).
A jak z tymi halami - "balonami" czy zimą nie jest tam zbyt zimno i wilgotno? Słyszałam różne historie na temat kałuż na nawierzchni.
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Często bywa, że jest "zimno i wilgotno". W wielu tego typu halach osuszanie jest mało wydajne i w konsekwecji zbiera się wilgoć. W nocy, kiedy balon stoi nieogrzewany (zimą) woda podmarza na powierzchni. Trudno się dziwić właścicielom. Koszty ogrzewenia idą tylko w jedną stronę. Do góry.
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Kinga M.
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2012, 12:41

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Dzięki za cenne informacje, ale o jakiej hali mówimy ? Czy masz na myśli popularne "balony"? Spotkałam się z firmą, które oferują dla nich alternatywę, trochę droższą w zakupie, ale nie ma problemu ze zbierającą się wodą i łatwiej (taniej) można ją ogrzać. Chciałabym się dowiedzieć czy problem ogrzewania i wilgoci jest faktycznie tak dotkliwy ?
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

W halach ze szkieletem (nie wiem jak to się fachowo nazywa) bywa lepiej. W klasycznym balonie problem skraplającej się wody jest częsty. Nie mówiąc już o relatywnie częstym braku kanałów odprowadzających deszczówkę z zewnątrz, która podmywa balon i wpływa do środka.

Nowocześniejsze hale (choćby jak takie jak ta na Silvie: http://www.silvasport.pl/) mają ten problem bardzo zniwelowany.
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Kinga M. pisze:Dzięki za cenne informacje, ale o jakiej hali mówimy ? Czy masz na myśli popularne "balony"? Spotkałam się z firmą, które oferują dla nich alternatywę, trochę droższą w zakupie, ale nie ma problemu ze zbierającą się wodą i łatwiej (taniej) można ją ogrzać. Chciałabym się dowiedzieć czy problem ogrzewania i wilgoci jest faktycznie tak dotkliwy ?
Myślę że ppeter nie miał na myśli balonu ciśnieniowego bo jego trzeba ogrzewać żeby utrzymać nadciśnienie w środku.
Ppeter miał na myśli halę typu namiotowego z unoszonymi bokami. Zajrzyj do wątku Turnieje Forumowiczów (link nad forum) i ta są zdjęcia takich hal. W mój tenis mam filmy z takiej hali.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Kinga M.
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2012, 12:41

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Ok bardzo dziękuję, a czy ktoś kto jest właścicielem takiej hali może się wypowiedzieć? Szczególnie interesuje mnie eksploatacja takiej hali.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Grywam i na hali typowo "ciśnieniowej" i tutaj dochodzi jeszcze jeden problem, można przyjechać po nocy opadów i zobaczyć balon na ziemi przysypany śniegiem. Obserwuję też, że tam gdzie stoją balony/hale na stałe, w niektórych miejscach przechodzą z mączki na inne nawierzchnie, ponieważ nawet w lecie ciężej jest utrzymać nawierzchnię takiego kortu w dobrym stanie i taki kort przestaje być konkurencją dla kortów otwartych jeżeli jest ładna pogoda.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Mączka w halach jest generalnie kłopotliwa. Warto rozważyć inne nawierzchnie np. wymienione wcześniej akrylowe.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Sądzę, iż jednym z podstawowych kryteriów jakimi kierujemy się przy wyborze rodzaju hali oraz nawierzchni są koszty inwestycji. W zależności od ilości funduszy można decydować się na konkretne rozwiązania.
Kinga M.
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2012, 12:41

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Ale czy ktoś zastanawia się nad tym ile to będzie później kosztowało, ogrzewanie i utrzymanie nawierzchni we właściwym stanie? Opłaca się kupić tańszą halę jeśli jest w niej zimno i zawodnicy niechętnie z niej korzystają? W halach dobrze izolowanych koszta ogrzewania niwelują różnice w cenie hali już po pierwszym sezonie grzewczym.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Kinga M. pisze:Ale czy ktoś zastanawia się nad tym ile to będzie później kosztowało, ogrzewanie i utrzymanie nawierzchni we właściwym stanie? Opłaca się kupić tańszą halę jeśli jest w niej zimno i zawodnicy niechętnie z niej korzystają? W halach dobrze izolowanych koszta ogrzewania niwelują różnice w cenie hali już po pierwszym sezonie grzewczym.
Dokładnie obserwuję takie podejście. Dwie hale o prawie identycznych nawierzchniach, ta nowa to stała konstrukcja gdzie tak jak napisałem i lepsze oświetlenie i temperatura ma mniejsze wahania. W zeszłym roku, mięli ceny lekko niedostosowane do reszty rynku, jak je zweryfikowali to wiele znanych mi osób się tam przeniosło grać, pomimo tego, że trzeba parę kilometrów dojechać. Ja też najpierw sprawdzam jaka tam jest zajętość, dopiero później szukam innych kortów. Poza tym w lecie temperatury są tam powiedziałbym "normalne", podczas gdy większość "balonów" ma w lecie problemy z frekwencją, ze względu na upał.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Swoją drogą to ciekaw jestem jaka temperatura jest w środku przy takich mrozach jak dzisiaj, -22C w Wawie.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Podepnę się pod temat, bo nie chcę nowego zaczynać.

Pytanie brzmi: czy w Polsce wymiary kortów są z reguły zgodnie ze specyfikacją (chodzi mi o wymiary dookoła kortu) czy są może zmniejszane, aby zmniejszyć powierzchnię i ew. oszczędzić trochę na ogrzewaniu? W szczególności pytam, czy mają 6,4 m wolnej przestrzeni za linią końcową i 3,65 m od linii bocznych. Mnie nie przyszło do głowy nigdy iść na kort z miarką, ale może ktoś już to praktykował. :)
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

To jest na temat bo pośrednio wiąże się z typem obiektu który zbudujemy.
Jeśli to będzie balon pneumatyczny to ja nie widziałem jeszcze takiego w którym wybiegów nie zmniejszono.

Często widuję adaptowane hale poprzemysłowe i tam np. bocznych wybiegów w ogóle nie ma, bo linie deblowe są przy ścianach.
Bywa i tak że buduje się boisko wielofunkcyjne gdzie kort jest wspólny z boiskiem do siatkówki więc na długość obiekt kończy się na linii serwisowej, raz spotkałem na boisku do piłki ręcznej to wyprawa po piłki była jak Odyseja.

Myślę że dlatego rozgrywki oficjalne powtarzają się wciąż na tych samych obiektach które akurat są zgodne ze specyfikacją.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Swego czasu na jednym z balonów na którym grywałem powłoka była tak obniżona, że na jednym ze skrajnych kortów nie było siły, żebym parę razy nie zahaczył piłką o powłokę przy moim wysokim wyrzucie piłki do serwisu, przy grze na skrajnym korcie.
W kolejnym sezonie trochę balon "podnieśli", nie tylko ja miałem z tym problem.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Na moje mało wprawne oko to balony nie trzymają parametrów wybiegów. Ale i nie muszą bo o ile pamiętam nie są zatwierdzone do oficjalnych rozgrywek seniorskich. Mogą być tylko używane jako obiekty treningowe.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Kinga M. pisze:Mam w planach wybudowanie 2 - 4 kortów i zastanawiam się jakie hale postawić?
Minęły 2 lata i ciekaw jestem, czy coś wyszło z Twoich planów.
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hale tenisowe - jakie rozwiązania zastosować?

Skoro tutaj został poruszony temat i hali i rozmiaru kortu to ja zadam dwa pytania: czy na powierzchni 32x36 m można wybudować dwa normalnej wielkości korty? Czy jednak to 32m na szerokość nie starczy?
Drugą opcją jest jeden kort do debla a jeden do singla.
A drugie pytanie: jak można dwa wymiarowe korty to czy się hala też zmieści czy ona już zdecydowanie popsuje możliwość komfortowego grania? :)

Wróć do „Jak to wykonać?”