fantenisa
Nowy
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2023, 16:29

Dobra piłka bezciśnieniowa

Witam.
Szukałem dobrej piłki bezciśnieniowej i wybór padł na Wilson Triniti (do gry amatorskiej-rekreacyjnej). Jakie macie o niej zdanie?
Czy są jakieś lepsze?
A może lepsze byłby jakieś piłki ciśnieniowe z dużą trwałością - na rok, dwa?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Nie znajdziesz piłki ciśnieniowej z trwałością na tak długi czas, bo ten typ piłek służy do gry na krótko po otwarciu.

Żadna piłka bezciśnieniowa nie będzie wprost podobna do ciśnieniowej. Dla mnie przeskok z gry bezciśnieniową do np. turnieju z piłkami ciśnieniowymi jest bardzo trudny. Niemniej, jeżeli chcesz tymi piłkami grać, Wilson Triniti to jeden z lepszych wyborów moim zdaniem.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Trudno sobie wyobrazić, żeby po roku czy dwóch piłka nadal nadawała się do gry, bo tu nie chodzi tylko o sprężystość. W czasie gry zużywa się materiał powierzchni i piłka staje się lżejsza oraz bardziej " łysa", czyli przestaje spełniać podstawowe parametry techniczne. Po 2 latach będzie to już piłka do palanta a nie do tenisa :)
kefas
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 233
Rejestracja: 8 sie 2019, 08:58

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Podbiję wątek bo właśnie szukałem opinii na temat piłek bezciśnieniowych, ale z przeznaczeniem bardziej do maszyny.
Problem do rozwiązania mam taki, że w tym tygodniu po prostu nie miałem z kim i jak grać - ludzie się powysypywali i się wkurzyłem i stwierdziłem, że sobie będę grał z maszyną bo jest na kortach dostępna. No i teraz stoję przed dylematem - piłki ciśnieniowe czy bezciśnieniowe? Jak długo realnie ciśnieniowymi dam radę grać z maszyny? Bo szczerze mówiąc, jakbym miał płacić 500zł miesięcznie na same piłki to trochę drogo to będzie wychodzić - planuję grać nimi 1-2x w tygodniu po 2h. Macie jakieś doświadczenia?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Ciśnieniowe do maszyny to tylko w klubach, gdzie masz przemiał. Piłka średnio nadaje się już do koszyka i wymian to wrzucasz do maszyny i można jeszcze spokojnie pograć.

Do użytku prywatnego uważam, że tylko bezciśnieniowe można rozważać.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Tylko i wyłącznie bezciśnieniówka do maszyny, chyba że masz nieograniczony budżet na piłki, choć nawet wówczas bez sensu zdzierać filc z tradycyjnej piłki (zwłaszcza jak masz maszynę typu super popularny obecnie Stinger, gdzie dostępna jest wyłącznie rotacja topspinowa, która żżera filc jak szalona).

Na Zachodzie dostępne są nawet odrębne wersje bezciśnieniówek robione specjalnie pod maszyny.

Najgłupszy pomysł (i niestety bardzo często spotykany w polskich klubach gdzie mają maszyny) to wrzucanie do maszyny każdej znalezionej na korcie piłki, bez patrzenia na jej parametry wyjściowe i aktualny stan zużycia. I potem kończy się frustracją gracza, gdy jedna piłka nie dolatuje do niego, następna się nie odbija, trzecia to kamul od którego uszkadzasz sobie łokieć, czwarta - o dziwo - dobra, piąta z dziwnym odskokiem, a szósta lekka jakby połowy masy nie miała. Istna zabawa w "a co nam teraz maszyna łaskawie wylosuje". Tak się trenować sensownie nie da.

Wszystkie piłki w maszynie powinny być wymieniane w tym samym momencie i to dość regularnie (nawet w przypadku bezciśnieniówek), ale że mówimy o liczbie od 150 do 200 piłek (w zależności od pojemności danej maszyny), to oczywiście większości właścicieli maszyn się nie chce / nie opłaca.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
kefas
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 233
Rejestracja: 8 sie 2019, 08:58

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

@Art @rafbat a czy te bezciśnieniówki wymienione przez OPa będą dobre? Czy macie jakieś inne typy? Akurat na tym to się znam bardzo słabo
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Widzę, że Triniti, które były typowo pod trenerów (sprzedawane w kartonie/worku) są już niedostępne, a w porównaniu do zwykłych opakowań to całkiem przystępnie wychodziło (kojarzy mi się, że za 144 piłki płaciłem lekko powyżej 1000 zł).

Nie wiem, co Ci z innych modeli polecić, co można obecnie dostać. Jakbym miał kupować w tej chwili to chyba tylko Balls Unlimited Blue, dostępne w przyzwoitej cenie na TygerTenis.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Wilson Triniti - sam nie grałem, ale ludzie raczej je chwalą. Podobno mają bardzo wysoki kozioł i trzeba się do nich przyzwyczaić. Za to prędzej zdzierasz filc do zera niż piłka przestaje się odbijać. Tyle że są droższe od innych bezciśnieniowych.

Inne opcje:

- w sklepie Forehand masz Tecnifibre XLD 144 sztuki za 1050 zł
- w Protenis masz Tretorn Coach 72 sztuki za 489 zł
- na Sportclub masz Head Reset (piłka półciśnieniowa cokolwiek to znaczy) 72 sztuki za 499 zł

Z nich znam tylko te Tretorny jako piłki z koszyka - jak się lekko rozbiły, to były całkiem spoko i rzeczywiście bardzo żywotne.

Pamiętaj, że maszyna zdziera ostro filc. Część producentów maszyn, którzy wypuszczają piłki pod swoim brandem albo wskazują piłkę rzekomo dedykowaną do swojej maszyny, wręcz twierdzi, że ich bezciśnieniówki są od razu tak produkowane, by ten filc był bardziej zbity i mniej się zdzierał.

Na polskim rynku masz np. piłkę brandowaną logo Spinfire, tj. producenta najlepszej - moim zdaniem - mobilnej maszyny do wyrzucania piłek dostępnej na naszym rynku (i spokojnie światowe top3 tego typu maszyn).
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
kefas
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 233
Rejestracja: 8 sie 2019, 08:58

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Zanabyłem piłki i teraz tak się zastanawiam. Trochę się zasugerowałem @Artlight tym, że podawałeś ceny za 144 piłki (@rafbat też) więc kupiłem 2x 72 piłki tecnifiblre XLD (za niecały 1000zł udało się wyrwać). Czy 144 piłki to nie będzie za dużo? Teraz tak myślę, że żeby to pozbierać to chyba z taką szuflą do odśnieżania posesji będę musiał pojechać :) Macie jakieś doświadczenia?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

144 piłki to był mój standard w dużym koszyku, ale zazwyczaj trenowałem z 2-3 osobami. Zależy oczywiście, jak ustawisz maszynę, niemniej w większości przypadków lepiej intensywniej, a krócej.

Co do Twojego wyboru piłek, grałem tymi Tecnifibrami i mam mieszane odczucia. Partie tych piłek znacząco różniły się od siebie. Raz przychodziły twarde, szybkie, a raz takie, jakbym już nimi 2 tygodnie grał. Plusem było dla mnie natomiast to, że występowały w opcji kolorystycznej żółto-pomarańczowej (jak piłki 50% gąbka), co ułatwiało odróżnienie ich od innych piłek na kortach.

Do zbierania 2 tuby i zajmie to dosłownie moment ;)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Do maszyny 144 piłki są w sam raz. I tak zaraz kilka zgubisz wokół kortu :). Każda maszyna przyjmuje minimum 120 piłek (a górką te 140 też spokojnie), a chodzi o to, żeby jak najmniej czasu spędzić na zbieraniu piłek a jak najwięcej na ich graniu. Z tego powodu wrzucanie do maszyny jedynie 72 piłek nie jest optymalnym rozwiązaniem. A co do zbierania piłek - jak pisał rafbat - spokojnie ogarniesz to szybko na dwie tuby, względnie możesz zbierać koszykiem (jeśli masz swój albo znajdziesz wolny na kortach). Innym "wyzwaniem" może być transport owych 144 piłek na korty, ale powinny przyjść do Ciebie od razu w worku (pewnie w dwóch po 72 piłki) i w tym je potem nosisz, albo możesz za niewielkie pieniądze kupić taką bardziej wytrzymałą torbę na piłki, np. Head Ball Trolley dostępną np. na Sportano za bodajże 109 pln (na 72 piłki)
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
kefas
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 233
Rejestracja: 8 sie 2019, 08:58

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Kupiłem taki przezroczysty kosz za 35zł w Action i chyba będzie git. Piłki jak na razie to będę zbierać na rakietę, nie mam tub i trochę szkoda mi kasy na nie, zobaczymy jak wyjdzie w praniu z tym zbieraniem. Te torby niby spoko, ale nie chcę chodzić z siatkami jakbym z biedry wracał, wolę jeden duży kosz i do niego wrzucać. Dziś sprawdzę w działaniu, mam nadzieję żę mi się spodoba bo inwestycja poczyniona już jest
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dobra piłka bezciśnieniowa

Tuba to game changer. Jak Ci szkoda kasy to sam je sobie zrób - wystarczą 2 rury i parę śrub, których półokrągłe, wystające w środku główki będą trzymały wciskane piłki. Widziałem gdzieś takie samoróbki na kortach i równie dobrze sprawdzały się, co standardowe tuby (a pewnie nawet i lepiej, bo te oryginalne szybko się zużywają i przepuszczają piłki przez wyrobioną gumę).
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG

Wróć do „Piłki”