maciek23
Nowy
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:16

Pocące się dłonie

Jak w temacie - być może problem dla wielu błahy, dla mnie w zbliżającym się okresie letnim utrudniający swobodne granie. Używałem talku, ale wystarcza na kilka minut. Poza grą w tenisa generalnie to kłopotów z tym nie mam, wskazań do wizyt u dermatologa raczej nie mam.
Jakie środki zaradcze stosujecie na pocące się dłonie i pot spływający z nadgarstka na rączkę rakiety? Może jest na rynku bardziej wyspecjalizowany niż talk środek?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Pocące się dłonie

Dla pewności spytam - używałeś zwykłego talku, takiego jak używa się np. na siłowni, czy może typowego tenisowego pudru do dłoni, bo są to produkty o nieco innym przeznaczeniu (ten drugi oczywiście ma za główne zadanie pochłaniać maksymalnie wilgoć).

Jeżeli to nie zdawało egzaminu, pozostają chyba tylko dobre, chłonne ręczniki i odwieszanie ich nie na ławce z boku kortu, a gdzieś bliżej (np. na ogrodzeniu za plecami i zabieranie ze sobą przy zmianie stron), tak aby praktycznie po każdej wymianie mieć do nich łatwy dostęp.

Próbowałeś stosować blokery potu? Z tego, co widzę, są takie nie tylko w pigułkach, ale również w kulkach/sztyftach, a la antyperspiranty. Może takie miejscowe zastosowanie na dłoniach zdałoby egzamin? Jedne z moich uczniów niegdyś narzekał na bardzo wysoką potliwość i pamiętam, że sobie bardzo takie rozwiązanie chwalił.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Animal
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 26 mar 2016, 14:33

Re: Pocące się dłonie

Przychodzą mi do głowy trzy rady.

1) Pot spływający z nadgarstka może zatrzyma (ew. zmniejszy ilość) frotka. Kosztuje mało, więc jak się nie spodoba, to wyrzucisz bez żalu.

2) Są owijki lepiej niż inne radzące sobie z wilgocią. Od dziesięcioleci taką renomę ma niebieska Tourna Grip. Za ~30zł masz 3 sztuki, żeby się przekonać, czy będzie ci pasowało, jakie daje wrażenia (IMHO jest twardsza / cieńsza od większości og na rynku i jest specyficzna w dotyku). Ew. możesz sobie poszukać innych opisywanych jako "dry feel".

3) Kiedyś tenisiści przy zmianie stron używali trocin. Parę lat temu widziałem kogoś (chyba Djoko), kto też miał je w pudełku. Dla mnie to byłby pierwszy wybór przed talkiem czy nowoczesną chemią.
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pocące się dłonie

Mi też się ręce od zawsze pocą. Generalnie bardziej się pocę niż inni, co poza wrażeniami estetycznymi bywa upierdliwe właśnie w lecie podczas gry w tenisa.

Tak jak wyżej napisano najlepsze patenty jakie osobiście wypracowałem to:
- duża frotka -> są takie XXL, 2x dłuższe niż standardowe
- Owijka "sucha" -> najlepsza jaką miałem to właśnie Tourna Grip.
Problem z nią tylko taki, że błyskawicznie się zużywa i wyciera, ale na ważne mecze polecam.
- jak jest +30st w cieniu, to używam magnezji -> mam woreczek ze wspinaczki, głupio wygląda, ale też skuteczne.
- zawsze latem wisi koło mnie ręcznik -> jeden do głowy i rąk, drugi potem do przetarcia samej rączki i ewentualnie dłoni.

Jak to się wszystko zastosuje rakieta się nie obraca, ale upierdliwe jest.
Ja nawiasem bym nie bawił się w tabletki zatrzymujące w organizmie, bo potliwość ma też swoje zalety.
maciek23
Nowy
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:16

Re: Pocące się dłonie

Dzięki Panowie za wskazówki. Ma to sens o czym piszecie. Używałem zwykłego talku kupionego w jakimś sklepie sportowym, może spróbuję specjalistycznego. Owijek nie wymieniałem, spróbuję, choć może być uciążliwe równe nawinięcie.
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Pocące się dłonie

maciek23 pisze: 17 kwie 2023, 16:52 Dzięki Panowie za wskazówki. Ma to sens o czym piszecie. Używałem zwykłego talku kupionego w jakimś sklepie sportowym, może spróbuję specjalistycznego. Owijek nie wymieniałem, spróbuję, choć może być uciążliwe równe nawinięcie.
Myślę, że problem może być właśnie tu.
Maciek, nie wiem jaki jest Twój poziom wiedzy o owijkach, ale ja na początku nie wiedziałem, że są dwa rodzaje owijek:
- owijka bazowa (ta fabrycznie nawinięta na rączkę), której lepiej nie zdejmuj i nie wymieniaj, oraz
- owijka wierzchnia (zewnętrzna), którą nawija się na bazową i wymienia się na nową właśnie wtedy, gdy dłoń zaczyna się ślizgać.

Więc jeśli nie wymieniasz owijek, to tu jest właśnie problem, a nie w potliwości dłoni.
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Pocące się dłonie

Ja również nie jestem wolny od tego problemu. Dodatkowy ręcznik w największe upały tylko do wycierania potu (no cóż często go zostawiam na obiekcie), większe frotki na nadgarstek, albo dwie małe by nie spływało oraz niestety też chemia - zerknąłem do torby, dwa specyfiki znalazłem: Princegrip Plus i Tourna Rosin Grip. Chyba ten pierwszy lepszy.
W kwestii owijki - też używam tylko bazowej. Niestety wszelkie próby zastosowania innych rozwiązań skończyły się dyskomfortem w grze, coś mi nie leżało w chwycie, siła przyzwyczajenia.
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pocące się dłonie

Jeżeli nic nie zda egzaminu, to jednak warto spotkać się z dermatologiem.
Inne rozwiązanie "zastępcze" to korzystanie, poza ręcznikiem, z kilku rakiet podczas gry. Jak nam zaczyna rączka "pływać" to zmiana rakiety, a ta którą graliśmy "schnie" na ławce. To oczywiście taka partyzantka, ale jak już nie ma innych rozwiązań ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Pocące się dłonie

JCz pisze: 18 kwie 2023, 07:34
W kwestii owijki - też używam tylko bazowej. Niestety wszelkie próby zastosowania innych rozwiązań skończyły się dyskomfortem w grze, coś mi nie leżało w chwycie, siła przyzwyczajenia.
Wymieniasz tę bazową co jakiś czas czy jak się zużyje to kupujesz nową rakietę? ;)
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Pocące się dłonie

Nie no, wymieniam regularnie, tam tylko drucik fabrycznie ją trzyma. Z wymianą rakiet jest trochę trudniej, poprzednie aż sześć lat służyły.
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)

Wróć do „Gra rekreacyjna”