Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

Jak w temacie, czy jest jakaś zależność ? Tzn. czy np. ramy o mniejszej sztywności powinniśmy raczej naciągać słabiej , niż te sztywniejsze ?
Wiem że producent zawsze podaje zakres, ale jak to w praktyce u was wygląda ? Trzymacie się bliżej górnych zaleceń czy dolnych, jeśli chodzi zwłaszcza o miękkie ramy ?
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

Myślę, że to bardziej od rodzaju naciągu zależy.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

TomPL pisze: 20 kwie 2022, 13:03 Myślę, że to bardziej od rodzaju naciągu zależy.
Pewnie masz rację. Ale zakładając ten sam naciąg, którym wciągałem sztywniejszą ramę, to do bardziej miękkiej powinienem wciągnąć lżej, żeby powiedzmy uzyskać zbliżone odczucia w grze. Czy nie ma tutaj kompletnie żadnego powiązania ?
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

htb pisze: 20 kwie 2022, 14:25
TomPL pisze: 20 kwie 2022, 13:03 Myślę, że to bardziej od rodzaju naciągu zależy.
Pewnie masz rację. Ale zakładając ten sam naciąg, którym wciągałem sztywniejszą ramę, to do bardziej miękkiej powinienem wciągnąć lżej, żeby powiedzmy uzyskać zbliżone odczucia w grze. Czy nie ma tutaj kompletnie żadnego powiązania ?
Biorąc pod uwagę jakąkolwiek zmianę ramy, zawsze wciągam to samo, czym ostatnio grałem w poprzedniej, z taką samą siłą. To wprost pokazuje, ile zmienia nowa rama i widzę, czy np. trochę brakuje mi mocy, czy może zbytnio uleciała kontrola, czyli jest zbyt miękko i "pluszowo" ;)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

Zależność oczywiście jest, to logiczne. Sztywna rama z wciągniętym mocno drutem to decha, miękka rama z miękkim naciągiem wciągniętym lekko to poducha. W obu przypadkach ze wszystkimi za tym idącymi konsekwencjami.
Niemniej w mojej ocenie na końcu ważne jest to co nam pasuje. Szukamy optymalnej dla naszej gry i odczuć konfiguracji.

Ostatnio Koledze serwisant pomylił struny w hybrydzie i wciągnął odwrotnie - to co na pion poszło na poziom i odwrotnie. Kumpel się wkurzył, ale mówię Mu - zagraj. Zagrał i super się grało. Niestety trwałość ... Nie kalkuluje się Mu takie wciąganie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

Vivid pisze: 22 kwie 2022, 05:20 Zależność oczywiście jest, to logiczne. Sztywna rama z wciągniętym mocno drutem to decha, miękka rama z miękkim naciągiem wciągniętym lekko to poducha.
TO wiem. Bardziej chodziło mi o to czy np. w przypadku miękkich ram powinniśmy trzymać się raczej dolnych zaleceń producenta, niż próbować robić z takiej ramy dechę. Chociaż oczywiście wszystko kwestia zboczenia :)
Z drugiej strony jak patrzę co tutaj i nie tylko tutaj ludzie piszą, to chyba rzadko kto teraz wciąga ramy mocniej niż 23kg. Zdecydowana większość to 21/22kg :)
Zresztą sam też wciągam 23 lub 24. Mniej jakoś się boję rotfl Kiedyś np. Radicala wciągałem na 25/26kg drutem i było ok :)
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

Filipo Volandri kiedyś wciągał bodajże na 13 kg więc nie masz się czego bać :D.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

Artlight pisze: 22 kwie 2022, 11:42 Filipo Volandri kiedyś wciągał bodajże na 13 kg więc nie masz się czego bać :D.
Ja wiem. Ale wiesz jednak bym chciał żeby mój tenis przypominał chociaż trochę grę w tenisa a nie dziurawienie balonów rotfl
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

Kiedyś, tak 25-30 lat temu :P , to były inne ramy, a przede wszystkim naciągi. Dziś generalnie ramy są sztywniejsze, inne jest rozłożenie masy. Kiedyś to i ja wciągałem na 28 kg. Dziś wciągam 22/23 czy 23/24 i nie ma problemu. Gdybym wciągnął tak rakiety w latach 90` to wszystkie płoty moje :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

htb pisze: 22 kwie 2022, 12:02
Artlight pisze: 22 kwie 2022, 11:42 Filipo Volandri kiedyś wciągał bodajże na 13 kg więc nie masz się czego bać :D.
Ja wiem. Ale wiesz jednak bym chciał żeby mój tenis przypominał chociaż trochę grę w tenisa a nie dziurawienie balonów rotfl
Mannarino też chyba wciąga bardzo nisko. Ja wciągam na 21 kg i nie ma bólu. Lepiej ćwiczyć topspin. ;) Przydaje się przy grze kątowej. W ogóle się przydaje. Ale każdy musi pod siebie sobie sprzęt dopasować.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

To chyba zaryzykuję i pójdę przy najbliższej okazji w 22kg, ale to pewnie już po Mastersie. Do niego i tak pewnie z 24 zejdzie mi do 22 albo i niżej :)
Obrazek
_____
AdSaka
Nowy
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 14 maja 2015, 11:01

Re: Zależność między siłą naciągania a sztywnością ramy ?

htb pisze: 20 kwie 2022, 12:42 Jak w temacie, czy jest jakaś zależność ? Tzn. czy np. ramy o mniejszej sztywności powinniśmy raczej naciągać słabiej , niż te sztywniejsze ?
Wiem że producent zawsze podaje zakres, ale jak to w praktyce u was wygląda ? Trzymacie się bliżej górnych zaleceń czy dolnych, jeśli chodzi zwłaszcza o miękkie ramy ?
Odpowiedź na to pytanie może być zróżnicowana w zależności od preferencji i stylu gry, jednak ogólnie rzecz biorąc, istnieją pewne wytyczne, które można uwzględnić.

Rakiety tenisowe o mniejszej sztywności zazwyczaj są bardziej elastyczne, co oznacza, że przy uderzeniu na piłkę wyginają się bardziej w porównaniu do rakiet o większej sztywności. Dlatego też, wiele osób decyduje się na naciąganie takich rakiet nieco mocniej, aby zwiększyć kontrolę nad piłką. W praktyce oznacza to naciąganie bliżej górnych zaleceń podanego zakresu naciągu podanego przez producenta.

Jednak warto zauważyć, że naciąganie rakiety jest indywidualnym ustawieniem, które może być dostosowane do preferencji i stylu gry każdego zawodnika. Niektórzy gracze mogą preferować bardziej miękkie ustawienia, które zapewniają większą siłę uderzenia i przyspieszenie piłki, zwłaszcza przy miękkich ramach. W takim przypadku, można rozważyć naciąganie bliżej dolnych zaleceń podanego zakresu.

Ważne jest, aby pamiętać, że zakres naciągu podany przez producenta jest jedynie wytyczną, a ostateczna decyzja powinna być podejmowana na podstawie indywidualnych preferencji i doświadczenia gracza. Możesz eksperymentować z różnymi ustawieniami naciągu, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla swojego stylu gry.

Wróć do „Naciągi”