Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Kirschbaum Helix 1,25

W poszukiwaniu naciągu przede wszystkim z dobrą kontrolą, zachęcony recenzjami ze Stringforum.net, sięgnąłem po Kirschbauma Helixa 1,25, obecnie do kupienia za 26 zł (!) w sklepie internetowym. Wciągnięty 22/21 kg.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym co-poliestrem. Testowałem go równolegle z Yonexem Poly Tour Pro 1,25, RPM Blastem 1,25 i Signum Pro Poly Plasma 1,25 a więc mogę się odnieść do tych konkurentów. Nie wiem, jak Helix się wciąga, bo zlecam to osobie w klubie.
A jak gra?
Przede wszystkim, zgodnie z oczekiwaniami, Helix daje mnóstwo kontroli nad piłką, zarówno przy czystych uderzeniach, jak i tych bliżej ramy. To była prawdziwa przyjemność uwolnić rękę i grać ile fabryka dała, a wszystko wchodziło w kort. Niewątpliwie kontrola to wielka zaleta tego naciągu. Drugi plus - niezły spin. Na początku mniejszy niż w Blaście, ale chyba równy temu w Yonexie PTP i większy niż w Signum Pro PP. Jestem Babolaciarzem i gram z dużym spinem. Helix zaspokoił w tym względzie moje potrzeby w 90%. Lepiej było tylko w Yonex PT Spin i RPM Blaście do czwartej godziny gry. Komfort - nie był tak duży jak w Yonexie, ale to nie znaczy, że jest to wada. Po prostu Yonex Poly Tour Pro gra wręcz pluszowo czy gąbczasto na tle innych co-poly, co może się bardzo podobać, ale ja już na przykład mam wątpliwości, czy aby nie jest za miękko i nie cierpi na tym kontrola. Z drugiej strony na pewno dla wielu osób Helix będzie za sztywny, za twardy. Kwestia gustu zatem. Poza kontrolą Helix ma jeszcze jedną wielką zaletę- wytrzymałość i grywalność na poziomie -wg mnie - przewyższającym nawet sławnego Luxilona Alu Power BB. Gram Helixem już 10 godzin, napięcie trzyma idealnie, nie robi się trampolina. Duża szansa, że dotrwa do 12 godzin do przetarcia, a to super wynik. Dla porównania- MSV Focus HEX 1,15 pograł u mnie niewiele dłużej niż 1 godz. 15. Ostatnia cecha - dynamika: tu płacimy cenę za kontrolę, nie jest to naciąg dynamiczny. Ale po 20 minutach gry już się tego nie zauważa, bo radość z gry luźną ręką, z pełną kontrolą, z nawiązką rekompensuje mniejszą dynamikę. Yonex PTP ma więcej dynamiki, a Blast i Plasma tyle samo. Podsumowując subiektywnie:
Dynamika: 5/10
Kontrola: 10/10
Spin: 7/10
Komfort: 5/10
Czucie piłki: 8/10
Wytrzymałość: u mnie gra co najmniej 10 godzin czyli 10/10
Utrzymanie napięcia do chwili przetarcia: na razie 9/10

Podsumowanie:
Super naciąg, dla graczy szukających nieskończonych pokładów kontroli i wytrzymałości, którzy dynamikę dają od siebie. Bardzo podobny do Luxilona Alu Power BB, ale za 1/3 jego ceny. Wg mnie lepszy od Blasta (lepszy spin od czwartej godziny gry- Blast jest już wtedy okrągły i traci swój główny atut), lepszy od Poly Plasmy (więcej kontroli, więcej komfortu), równy Yonexowi PTP (mniej dynamiki i komfortu, więcej kontroli), o włos gorszy od Yonexa PT Spin (przegrywa tu tylko spinem).
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Kirschbaum Helix 1,25

Ciekawy opis. Dzięki Walter!

Jakoś od lat nie spoglądałem w kierunku naciągów "z wisienką", ale może dla testu tego Helixa trzeba się będzie przeprosić z Kirschbaumem.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Kirschbaum Helix 1,25

Cała przyjemność po mojej stronie. Z tego piszą ludzie na stringforum.com, Kirschbaum to świetna marka z beznadziejnym marketingiem. Jest w tym sporo racji. Dlatego często umyka znanym recenzentom z widoku i pozostaje w niszy.
Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Kirschbaum Helix 1,25

Uzupełnienie:
Mój Helix ma już 12 godzin na liczniku i to jest ten moment, kiedy w ruch idą szczypce. Spadek napięcie jest wyraźny, choć grać się jeszcze da od biedy. Wygrałem nim nawet mecz ligowy, ale "kosztem" znacznie większej rotacji, bo normalnie już mi wywalał na długość.

Wróć do „Naciągi”