Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Napompowany balon zamieni się w flak po pewnym czasie - z piłkami tenisowymi dzieje się podobnie: powoli tracą ciśnienie a przez to sprężystość.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Pomoc przy wyborze piłek

No i? Mniej sprężyste (wcześniej otwarte) są mniej podatne na ścieranie? Hm...
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Nie chodzi o ścieranie, ale właśnie o sprężystość.
Na zdrowy rozum (bo ekspertem nie jestem) - to co ESP pisze jest faktem. Skoro tak, to zamknięcie piłek w szczelnej puszcze z wytworzonym ciśnieniem w środku ma za zadanie "utrzymać" ciśnienie w piłkach. Ciśnienie wewnątrz puszki musi być na tyle duże, żeby ten warunek spełnić, ergo lekko "ściska" piłki.

Odpowiednio wczesne otwarcie puszki powoduje, że piłki "wracają" do założonego przez producenta stanu sprężystości, a więc ciśnienia wewnętrznego.

Inżynierów proszę o wybaczenie. ;-)
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Pomoc przy wyborze piłek

No i?
Obaj piszecie o trzymaniu ciśnienia (OK) ale nie odpowiadacie na postawione pytanie:
Artlight pisze:Tak przy okazji - zna ktoś "naukowe" uzasadnienie tego, że piłka dłużej zachowuje "żywotność" jeśli wcześniej otworzymy puszkę?
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Pomoc przy wyborze piłek

TomPL pisze:No i?
Obaj piszecie o trzymaniu ciśnienia (OK) ale nie odpowiadacie na postawione pytanie:
Artlight pisze:Tak przy okazji - zna ktoś "naukowe" uzasadnienie tego, że piłka dłużej zachowuje "żywotność" jeśli wcześniej otworzymy puszkę?
Tom, jeśli to co pisali wcześniej ESP i hokej ma sens, to chyba jakoś odpowiada to na moje pytanie. Większa sprężystość wyjściowa (chyba?) powinna oznaczać, że piłka dłużej zachowa grywalność? Chociaż sam przekonany do końca nie jestem :::scratchy:::.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Pomoc przy wyborze piłek

To co napisali, ma sens, ale twój wniosek... jeśli otworzysz wcześniej, to przecież sprężystość w czasie gry będzie mniejsza! Bo przez noc/dzień po otwarciu puszki trochę ciśnienie w piłkach spadnie ;D
Natomiast jak to się przekłada na "żywotność" to nadal nie mam pojęcia...
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Czyli nic nie zrozumiałem....jestem beznadziejny jak technika Jakuboto...i po co żem w ogóle pytał...chcę do mamy!!! :::dawall::: :::hstr::: :::wht_flg:::
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Pomoc przy wyborze piłek

TomPL pisze:To co napisali, ma sens, ale twój wniosek... jeśli otworzysz wcześniej, to przecież sprężystość w czasie gry będzie mniejsza! Bo przez noc/dzień po otwarciu puszki trochę ciśnienie w piłkach spadnie ;D
Natomiast jak to się przekłada na "żywotność" to nadal nie mam pojęcia...
Jak otworzysz za wcześnie, to wróci do stanu wyjściowego/producenta i zacznie spadać, zanim zaczniesz grać.
Jak za późno - nie wróci do stanu wyjściowego (założonego), dostanie parę klapsów rakietą i nie pracując "w oknie" szybciej sflaczeje.

Coś jak z olejem w silniku - depniesz pedał jak jeszcze gęsty i zimny - smarowanie wątpliwe, żywotność części mechanicznych mniejsza. Okno pracy jest określone.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Artlight pisze:Czyli nic nie zrozumiałem....jestem beznadziejny jak technika Jakuboto...i po co żem w ogóle pytał...chcę do mamy!!! :::dawall::: :::hstr::: :::wht_flg:::
Nie przejmuj się, ja też nie zrozumiałem...
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Trochę od innej strony. Piłka jest objętością szczelną. słabszy odskok następuje poprzez zmniejszenie ciśnienia wewnętrznego na skutek zwiększenia objętości spowodowanego rozciągnięciem materiału (jeśli byłyby mikro dziurki piłka sflaczeje bardzo szybko w 0,5h gry). I tu moim zdaniem wcześniejsze otworzenie pozwala tej gumie spokojnie się rozprostować/ułożyć i wtedy elastyczniej pracuje i przez to dłużej - mniej mikro pęknięć powstaje przy jej uderzaniu i wolniej się rozciąga.
Ja porównywałem piłki w swoim koszyku do którego zbieram te "zgrane" piłki również od kolegów. Moje zawsze oznaczam więc łatwo porównać z innymi. I w zwykłym odbiciu o ziemię z wysokości ok 1,8 m te otwartewcześniej (już zgrane) odbijają się do 20 cm wyżej - piłka daje miękkawe czucie na rakiecie, ale odskok dalej jest.
Yonex fan
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Artlight pisze:Czyli nic nie zrozumiałem....jestem beznadziejny jak technika Jakuboto...i po co żem w ogóle pytał...chcę do mamy!!! :::dawall::: :::hstr::: :::wht_flg:::
Widzę, że robisz podchody pod umówienie się na sparing :).
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Artlight pisze:Tak przy okazji - zna ktoś "naukowe" uzasadnienie tego, że piłka dłużej zachowuje "żywotność" jeśli wcześniej otworzymy puszkę?
PitS to kiedyś wyjaśnił obszernie i naukowo. ;) Tak serio.
Ten wpis był dobre kilka lat temu.
To był jakiś chyba wątek o przygotowaniu piłek do gry, czy coś w tym guście.
Temat zapoczątkowałem najprawdopodobniej ja, pisząc, że piłki należy otworzyć minimum 8 godzin przed grą, i skozłować nimi ze 2-3 razy o podłogę. Mnie brak jest bardziej zaawansowanej wiedzy z fizyki, a Piotrek ją ma, dlatego napisał odpowiednie wyjaśnienie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Pomoc przy wyborze piłek

No tak właśnie podejrzewałem, że ktoś taki jak PitS będzie wiedział co i jak :).

Dzięki za wszystkie merytoryczne wypowiedzi.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Czyli reasumując, powinno się otwierać piłki na kilka godzin przed grą?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Robinson pisze:Czyli reasumując, powinno się otwierać piłki na kilka godzin przed grą?
Dokładnie tak amatorskie doświadczenie pokazuje - jeśli chcesz mieć piłki, którymi spokojnie zagrasz drugi mecz.
Otworzyć kilka godzin przed graniem, odbić każdą piłką 2-3 razy o podłoże i zostawić w spokoju. Chociaż przyznam, że sam z lenistwa raczej najczęściej robię "tsssst" tuż przed rozgrzewką.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Nie powinno się otwierać, jeśli nie planuje się przybyć na czas na mecz/turniej. ;)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Vivid pisze: PitS to kiedyś wyjaśnił obszernie i naukowo. ;) Tak serio.
Ten wpis był dobre kilka lat temu.
To był jakiś chyba wątek o przygotowaniu piłek do gry, czy coś w tym guście.
Czy ktoś potrafi znaleźć tamten temat?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pomoc przy wyborze piłek

No mówiłem, że coś takiego nabazgraliśmy :)
Rafbat rośnie na pierwszego górnika TNet, wszystko wykopie :::gd::: rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Pomoc przy wyborze piłek

Bójcie się, bo jak znajdę jeszcze jednego kolegę górnika to zakładam forumowy związek zawodowy. A wtedy będzie się działo :D
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG

Wróć do „Piłki”