Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Head Sprint Pro

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzięki uprzejmości sklepu Sportclub miałem możliwość przetestowania obuwniczej nowości firmy Head: modelu Sprint Pro. Dysponowałem wersją przeznaczoną na nawierzchnię typu hard, która pod niektórymi względami może się nieco różnić od oferowanego w sklepie modelu Sprint Pro Clay, wyposażonego w standardową jodełkę. Poniższe opinie piszę w odniesieniu do butów poprzednio przeze mnie używanych na hardzie: Asics Game i incydentalnie Wilson Trance.

Wykonanie, estetyka, ogólne wrażenia
Buciki prezentują się bardzo pozytywnie. Cholewka wykonana ze skóry i materiałów syntetycznych (w tym oddychającej microfibry) jest bezszwowo łączona, co dobrze rokuje pod względem wytrzymałości na obciążenia i ogólnej trwałości (W Asicsach np. pojawiały się na łączeniach w miejscu zgięć dziury). Wyprofilowane są w taki sposób, że bardziej przylegają na odcinku piętowym i w śródstopiu, zaś nieco rozszerzają się w okolicach palców, gdzie dodatkowe wzmocnienie gumowe chroni tę część stopy przed urazem. Wykonany z microfibry język ma zapewnić odpowiednią wentylację, wyposażono go też w drobiazg, który mnie jednak cieszy – podwójną szlufkę utrzymującą język stabilnie w jednym miejscu (nie lubię przesuwających się i wymagających ciągłego poprawiania języków, o co w trakcie przebieżek po korcie nietrudno). Wnętrze buta pokrywa wspomniana microfibra, obrzeża cholew natomiast wyłożone są skórą, którą jedynie na pięcie zastąpiono bardziej miękkim materiałem syntetycznym. Jak dla mnie, ten materiał jako bardziej komfortowy od skóry mógłby wyściełać także resztę wnętrza, zwłaszcza w newralgicznej okolicy szczytu buta, przy wiązaniach, gdzie szczególnie łatwo o otarcia. Na uwagę zasługuje również usztywnienie pięty specjalną twardszą warstwą, co dla mnie również ma znaczenie, jako że właśnie na hardzie doznałem swego czasu kontuzji pięty. Stabilność stopy jest w tym modelu jednym z priorytetów. Biało-czerwono-niebieska kolorystyka nadaje bucikom dynamiczną lekkość i sportową zadziorność.
8/10

Komfort
Jak sama nazwa wskazuje, buty te mają za zadanie gwarantować komfortowe i bezproblemowe bieganie po korcie. Ten cel, jak się wydaje, determinował cały proces projektowania tego modelu. Zastosowano w nim znany z typowych butów biegowych tzw. niski profil, który ma czynić bieganie bardziej naturalnym. Niskoprofilowe buty to nowy trend w segmencie butów i do wyczynowego biegania, umożliwiające biegaczom aktywne amortyzowanie śródstopiem. Niski profil osiąga się przez zmniejszenie różnicy poziomów między piętą a palcami, co polega na obniżeniu standardowego „wypełnienia” pod piętą i równoczesnym podwyższeniu pod śródstopiem. Ten zabieg sprawia, że bieganie staje się bardziej naturalne, a mówiąc ściślej: bieganie z amortyzacją głównie śródstopiem. Buty nosi się przyjemnie, w trakcie gry zapewniają dobre czucie nawierzchni. Czucie to ma może mniejsze znaczenie ma na hali (gdzie grałem), może jednak stać się istotnym walorem przy wersji Clay, gdzie stopa jest bardziej czuła na ewentualne odstępstwa od ideału równych kortów. Jedno zastrzeżenie dotyczące komfortu: przy pierwszym włożeniu buty mogą sprawiać wrażenie nieco sztywnych, dlatego najwłaściwiej rozchodzić je „na sucho” i stopniowo wdrażać do gry kortowej. Ja tego nie zrobiłem i początkowo miałem lekkie otarcie skóry w okolicy kostki, właśnie od zbyt sztywnej skóry.
8/10

Waga
W niskoprofilowych butach przeznaczonych do szybkich startów i biegania po korcie gracz musi się czuć lekko. Nie ważyłem butów, ale sprawiają wrażenie naprawdę lekkich. Podczas użytkowania na korcie nie ma się odczucia, że na nogach coś ciąży i przeszkadza. Dla mnie bliskie ideału.
10/10

Trakcja
Jak wspomniałem, grałem w wersji przeznaczonej na hard. Korty na których testowałem buty to z jednej strony stosunkowo szorstka i wolna nawierzchnia oraz druga, szybka i bardziej „śliska”, trudno mi je jednak porównać do profesjonalnych nawierzchni tenisowych. Na obu kortach buty sprawowały się jednak doskonale. Bieżnik pokryty warstwą headowskiej gumy Trinergy i Hybrasion zapewniał dobrą stabilność, pewny start i hamowanie na obu nawierzchniach testowych. Na szybszej dodatkowo próbowałem doślizgów i przy odpowiednim manewrowaniu stopą (poślizg nie całą podeszwą, lecz bardziej wewnętrznym kantem) wychodziło całkiem nieźle. Można domniemywać, że oferowana w Sportclubie wersja Clay zachowuje w tym względzie standard butów przeznaczonych na mączkę.
10/10

Wentylacja
Pomimo zastosowania w środkowej części buta przewiewnych materiałów, zaopatrzenia w liczne otworki wentylacyjne i wyłożenia wnętrza microfibrą trudno uznać, że stopa w prezentowany m modelu oddycha „pełna piersią”. Grając zarówno w jednej, jak i dwóch parach skarpet stwierdziłem, że noga się raczej nagrzewa. Na szczęście uczucie ciepła nie przechodzi w bardziej niepożądane stany wyraźnie odczuwanej wilgotności. Konieczność balansowania pomiędzy wentylacją a trwałością w przypadku producentów obuwia sportowego każe przypuszczać, że w tym drugim aspekcie buty Heada sytuują się znacznie wyżej (po kilku godzinach gry nie jestem w stanie tego stwierdzić; póki co nie wykazują żadnych śladów zużycia). W sumie wentylacja to według mnie najsłabsza strona tego modelu, jednak i tak jest znacznie lepsza niż np. w bardziej „obudowanych skórą” Wilsonach, w których też zdarzało mi się biegać po hardzie.
7/10

Podsumowanie
Buty dedykowane dla graczy profesjonalnych muszą zapewniać maksymalny komfort i stabilność stopy podczas szybkich startów do piłki, biegów, zwrotów. W tym aspekcie model Sprint Pro zadowoli najbardziej wybrednych zawodników. Wygoda i komfort użytkowania również nie powinny być powodem większych grymasów, z zastrzeżeniem może jedynie średniego poziomu wentylacji. Na tyle, na ile udało mi się w nich pograć, mogę stwierdzić, że buty te mogą być spokojnie brane pod rozwagę przez graczy celujących w średnią półkę cenową.
8,6/10

Wykorzystałem zdjęcia ze strony http://www.sportclub.com.pl
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Head Sprint Pro

Bardzo mi się podoba Twoja recka :). Dobrze się czyta. Właśnie patrzyłem ostatnio po sklepach i te buty przykuły moją uwagę. Kupować nie zamierzam, ale tak z czystej ciekawości zastanawiałem się, jak by się sprawowały. Tak ze zdjęć to podoba mi się to, że nie ma żadnych udziwnień na siłę. Ciekawy też ten patent z językiem, że jest ta osłonka na górze :).
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Head Sprint Pro

TadX pisze: Ciekawy też ten patent z językiem, że jest ta osłonka na górze :).
Fakt, warto dodać, że jest bardzo miła w dotyku, taka fajna skórka :::gd::: . To bardzo uprzyjemnia sensualne (nie mylić z seksualne :wink: ), dotykowe "obcowanie" z butem, bo za tę właśnie osłonkę chwytamy każdorazowo podczas sznurowania.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Head Sprint Pro

hohvar pisze:
TadX pisze: Ciekawy też ten patent z językiem, że jest ta osłonka na górze :).
Fakt, warto dodać, że jest bardzo miła w dotyku, taka fajna skórka :::gd::: . To bardzo uprzyjemnia sensualne (nie mylić z seksualne :wink: ), dotykowe "obcowanie" z butem, bo za tę właśnie osłonkę chwytamy każdorazowo podczas sznurowania.
Hahah :D. Nie bardzo kumam tylko tego - czemu podczas każdego sznurowania chwytamy :)?
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head Sprint Pro

Łatwo to im nie będzie. Tu dochodzi do głosu konserwatywność rynku i błąd na starcie.
U nas jednak w świadomości wielu graczy taki Head, Wilson czy Prince to niech robi rakiety, a buty to pewnie taki dodatek bo wypada ...
Do tego, tu najbardziej cierpi Wilson, Head też "wyrobił" sobie kiedyś markę butów z taniego marketu. Wprowadzono na rynek jakieś najprostsze kiepskiej jakości modele. Może nawet dopuszczono do dystrybucji podróbki? Od jakiegoś czasu ich buty są zdecydowanie lepsze, tak jak i Wilsony, ale pozbyć się łatki szajsu jest trudno. Cena temu też nie sprzyja ...
Za te pieniądze, może i adekwatne do jakości, konsument dostaje buty tzw. uznanych, sprawdzonych i bardziej lansiarskich marek. Wybór zatem jest oczywisty ...
Z podobnych przyczyn nie mogą się przebić inne dobre marki typu NB czy K-Swiss, są zbyt egzotyczne a ludzie raczej wolą postawić na coś "pewnego". Po pierwsze buty tenisowe nie są tanie, więc po co ryzykować. Po drugie sprawdzona marka daje w odczuciu ludzi poczucie pewności, że będzie dobrze, trwale i komfortowo. Marka mniej znana to loteria.
Nie twierdzę, że te Heady nie są warte swej ceny, ale z takim jej poziomem sukcesu nie wróżę.
Head raczej musiałby zastosować manewr Babolata z ramami. Weszli na rynek jako nowa marka na rynku rakiet i zaoferowali ramy za jakieś +/- 60% wartości ram liderów. Do tego weszli w kluby i kontrakty z trenerami/juniorami. To się opłaciło, bardzo korzystna cena zrobiła swoje. Do tego jak trenerzy i młodzi zawodnicy zaczęli tym grać to reszta (amatorzy) stwierdziła, że to może być dobre, a przynajmniej nie będzie obciachem wyjść z tym na kort ;).
Dziś ramy Babolata kosztują tyle samo co innych uznanych marek i się sprzedają.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Head Sprint Pro

Ładne, ale takie ortopedki...
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Head Sprint Pro

Miałem wczoraj w ręku w Strefie... Faktycznie, wyglądem przypominają buty do biegania. Tak wzrokowo i dotykowo robią wrażenie całkiem solidnych. Nie ma żadnych tasiemek, tylko normalne dziurki na sznurówki. Pomacałem sobie też ten jakby drugi język, tę osłonkę :). Widać też, że są nisko osadzone. Aż zaciekawiłem się, jak się sprawują na nodze, ale nie przymierzałem. Co ciekawe wersja na mączkę i na hard jest taka sama, różnią się tylko podeszwą oczywiście.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Head Sprint Pro

TadX pisze:Pomacałem sobie też ten jakby drugi język, tę osłonkę :)
I jak, miło było? :wink:
Pewnie sporo racji jest w tym co wyżej pisał Vivid. Niezbadane są jednak wyroki i intencje speców od marketingu, jednak pozycjonowanie ich na poziomie tak uznanych serii jako Adizero czy Barricade wydaje się ryzykowne. Nie bez kozery do ich reklamy zaprzęgli Berdycha i Gasqueta :wink:
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Head Sprint Pro

Czy kolega został jakimś oficjalnym testerem firmy Head i dlatego nie podano ceny? :]
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Head Sprint Pro

hohvar pisze:
TadX pisze:Pomacałem sobie też ten jakby drugi język, tę osłonkę :)
I jak, miło było? :wink:
Wziął ze sobą. ;-P
Prezes fanklubu Staśka :D
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Head Sprint Pro

wyczesany pisze:
hohvar pisze:
TadX pisze:Pomacałem sobie też ten jakby drugi język, tę osłonkę :)
I jak, miło było? :wink:
Wziął ze sobą. ;-P
Cicho, nie kabluj ;).

Dość ciekawy but, gdybym musiał teraz wybierać to przyjrzałbym mu się w pierwszej kolejności. Choć pewnie i tak wybrałbym Barki rotfl .
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Head Sprint Pro

TomPL pisze:Czy kolega został jakimś oficjalnym testerem firmy Head i dlatego nie podano ceny? :]
Chyba nie tak bardzo oficjalnym jak Berdych, dlatego pewnie cenę jednak podano. rotfl
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Head Sprint Pro

Ja trochę ślepy... aha, widzę "średnią półkę cenową", no zależy jaką kto ma półkę. ;-P
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Head Sprint Pro

Vivid pisze:U nas jednak w świadomości wielu graczy taki Head, Wilson czy Prince to niech robi rakiety, a buty to pewnie taki dodatek bo wypada ...
Do tego, tu najbardziej cierpi Wilson[...]
Ciekawe spotrzeżenie, w naszym regionie i z tego, co widuję na turniejach to właśnie Wilson jest najczęściej przeze mnie widziany. K-Swiss również dość popularny. A co do postrzegania marki to uważam dokładnie odwrotnie - marka stricte tenisowa jest lepszym wyborem przy kupowaniu butów niż Adidas czy Nike, które z tenisem mają na pewno mniej wspólnego, niż Wilson czy Head. Co kraj, to obyczaj. :)
8:7 40:15
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Head Sprint Pro

Powiedz koledze "buty sportowe/tenisowe" i zapytaj co przyjdzie pierwsze do głowy. Wilson? :::????:::
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Head Sprint Pro

wwojtek pisze:A co do postrzegania marki to uważam dokładnie odwrotnie - marka stricte tenisowa jest lepszym wyborem przy kupowaniu butów niż Adidas czy Nike, które z tenisem mają na pewno mniej wspólnego, niż Wilson czy Head.
Ich specjalnością jest obuwie. Z tego wyszły, to geneza tych marek. Być może dlatego biją na głowę w sprzedaży obuwia "marki tenisowe". Natomiast nie wyszła im sprzedaż rakiet (próby Adidasa).
hokej pisze:Powiedz koledze "buty sportowe/tenisowe" i zapytaj co przyjdzie pierwsze do głowy. Wilson? :::????:::
Otóż to.
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Head Sprint Pro

Hohvar i recka? O_O Cóż za miła niespodzianka! :!ok!: Gratuluję, świetny debiut! :!:brv:!:

W sumie do tej pory jakoś Head mi się z butami nie kojarzył... :wink:
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head Sprint Pro

wwojtek pisze:... w naszym regionie i z tego, co widuję na turniejach to właśnie Wilson jest najczęściej przeze mnie widziany. K-Swiss również dość popularny. A co do postrzegania marki to uważam dokładnie odwrotnie - marka stricte tenisowa jest lepszym wyborem przy kupowaniu butów niż Adidas czy Nike, które z tenisem mają na pewno mniej wspólnego, niż Wilson czy Head. Co kraj, to obyczaj. :)
Wilsony bywały dość tanie, więc ...

A co do marki/marek. Obi Ci to już wyjaśnił. Nie ma w sumie czegoś takiego jak marka tenisowa. Jedni specjalizują się w ramach, inni w naciągach, akcesoriach (owijki, tłumiki itd.), inni w obuwiu, strojach. To trochę tak jakby np. Bentley czy Ferrari zabrały się za produkcję opon. Marki znane i szanowane, ale jednak kupiłbym Michellin, Pirelli, Continental ... ;)

Wilson, Pince, Head to przede wszystkim ramy, nawet ich naciągi należy (raczej należało) traktować z lekkim ;).

Takie firmy Adidas, Nike to odzieżowe marki, specjalizują się w obuwiu i ciuchach.
Pamiętaj, że Adidas to pierwsza marka na świecie jaka zaczęła produkować obuwie stricte tenisowe, przygotowane pod dyscyplinę i uwzględniające jej specyfikę i wymagania.

Head, Wilson, Prince zaczynały od prostego obuwia, uczyły się tego rynku. Teraz się rozwijają na tym polu i mogą już oferować wyroby konkurencyjne na każdym polu z tzw. liderami.
Nie zmienia to faktu, że z ceną muszą być ostrożni bo muszą się pozbyć łatki jaką te marki zyskały na starcie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Head Sprint Pro

Vivid pisze:
Pamiętaj, że Adidas to pierwsza marka na świecie jak zaczęła produkować obuwie stricte tenisowe, przygotowane pod dyscyplinę i uwzględniające jej specyfikę i wymagania.
Masz na myśli tenisówki, adidasy, czy tenisówki firmy Adidas?

Dobra, żartowałem. :wink: Masz rację, Adidas jest tu na tyle pionierski, że (jak specjalnie podkreśliłem) nawet w języku się zadomowił na oznaczenie pewnego rodzaju obuwia. Notabene, chyba tylko w języku polskim adidasy nazywają się adidasy...
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)

Wróć do „sportclub.com.pl”