daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Dziś jeden kolega podrzucił piłkę i zrezygnował z wykonania serwisu. Złapał więc piłkę tą samą ręką którą robił wyrzut. Przeciwnicy podnieśli głos, że tak nie wolno.
Twierdzili, że jak się rezygnuje z serwisu to piłka ma najpierw wykonać kozioł.
Ktoś wie czy można tak robić?
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Ja na to nigdy nie zwracałem uwagę , bo generalnie dla mnie i dla moich przeciwników to jest jeden pies jak tą piłkę złapię. Ale w sumie można się przyczepić , że jakiś kontakt jednak z piłką miałeś więc serwis powinien się liczyć. Lepiej niech jednak wypowiedzą się spece.
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Koledzy grają z kijami w tyłkach?
A teraz przepisy:
"Przypadek 1: Po wyrzuceniu piłki podający nie decyduje się na jej uderzenie i chwyta ją
ponownie w rękę. Czy jest to złe podanie?
Decyzja: Nie. Zawodnik ma prawo złapać piłkę ręką lub rakietą czy też pozwolić piłce odbić
się od ziemi."
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Można też obejrzeć z uwagą chociaż jeden mecz tenisowy (no może dwa), aby spotkać się z taką sytuacją. I wszystko byłoby jasne.
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Przecież spotkałem się z tą sytuacją podczas oglądania meczu. ;)
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Dementieva :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Vivid pisze:Dementieva :)
Dementieva jak Dementieva, ale Ivanovic. ;-)
Awatar użytkownika
daroos
Weteran
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: 17 kwie 2007, 13:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Wczoraj widziałem taki przypadek w meczu Serie A1 pomiędzy Camerin a Vinci, kiedy ta pierwsza po wyrzucie przy serwisie opuściła piłkę na rakietę. Nikt lamentu nie podnosił, bo jak widać przepisy na to zezwalają. Taki kij w tyłku to przypadłość chyba tylko ambitnych amatorów, którzy tylko w taki sposób potrafią walczyć o wygraną piłkę, ewentualnie oceniając każdą piłkę koło linii jako autową :D
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

U amatorów to faktycznie potrafią z tego zrobić zadymę na cały obiekt ...
Ale to ich problem. U zawodowców przepisy czegoś takiego nie przewidują, nie ma prawa dojść do takiej sytuacji i tyle. Ale gdyby ... to są przepisy ogólne, 30 sekund i po gemie ... :)

Ciekawszą sytuacją, jak już tak "gdybamy", jest sytuacja gdy zawodnicy zdecydowali, ustawiają się, serwujący się przygotowuje do podania a przeciwnicy zmieniają zdanie ...
Podnoszą rękę i proszą o zmianę strony podania. Nie widziałem takiej sytuacji ale tu robi się ciekawie ;)
Sam nie wiem co tu można zrobić? Czy jest zapis, że decyzja jest nieodwołalna i nie można zmieniać, czy można bo przepis tego nie zabrania? I wtedy co? W sumie to sędzia albo pozwala albo stosuje zasadę 30 sekund liczoną od decyzji pierwotnej. Niby jasne, ale sędzia już czasu nie liczył bo decyzja podjęta, robi się problem ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Aurelius
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 817
Rejestracja: 25 gru 2009, 22:36

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

W tenisie taka sytuacja jest jak najbardziej dopuszczalna i jak już zostało napisane - można ją zaobserwować niejednokrotnie podczas meczy ATP, czy WTA. A całe zamieszanie wzięło się chyba stąd, że opisana sytuacja, jest niedposzczalna w siatkówce (jeśli tego nie zmienili). Tam przy wyrzucie piłki do serwu i rezygnacji z niego, nie wolno piłki złapać, tylko musi ona najpierw spać na parkiet.
Obrazek
W teorii nie ma różnicy między teorią a praktyką. W praktyce jest.
Dean Fixsen
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Vivid pisze:Tam przy wyrzucie piłki do serwu i rezygnacji z niego, nie wolno piłki złapać, tylko musi ona najpierw spać na parkiet.
Mylisz się Kolego! Jak piłkę w siatkówce podrzuciłeś to musisz wykonać serwis. Od paru sezonów nie ma czegoś takiego jak próba wykonania serwisu w siatkówce.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Clapton pisze:
Vivid pisze:Tam przy wyrzucie piłki do serwu i rezygnacji z niego, nie wolno piłki złapać, tylko musi ona najpierw spać na parkiet.
Mylisz się Kolego! Jak piłkę w siatkówce podrzuciłeś to musisz wykonać serwis. Od paru sezonów nie ma czegoś takiego jak próba wykonania serwisu w siatkówce.

Pozdrawiam!
Clapton, ale to nie ja napisałem, zły cytat (autor), to Aurelius, ja się na siatkówce nie znam ... :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Masz rację Drogi Vivid-dzie, nie Ty to napisałeś. Nie mam pojęcia dlaczego po wykonaniu funcji "cytuj" tak to się stało. Ja zawsze uważałem, że w komputerach drzemie siła nieczysta.....

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Clapton pisze:Masz rację Drogi Vivid-dzie, nie Ty to napisałeś. Nie mam pojęcia dlaczego po wykonaniu funcji "cytuj" tak to się stało. Ja zawsze uważałem, że w komputerach drzemie siła nieczysta.....
To wina ręki, tak trenujesz, że przetrenowałeś i naklikałeś nie tam gdzie trzeba ;).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Kolega zadał mi pytanie na które nie byłem w stanie udzielić odpowiedzi. Co Wy sądzicie o takim zagadnieniu:

"Gracz podrzuca piłkę i wykonuje ruch do serwisu, lecz mija się z piłką (nie trafia jej). Jest to zaliczone jako nieudany serwis, czy gracz powtarza swój serwis bez żadnych konsekwencji ?"

Dodatkowo: jakie ma znaczenie, jeśli gracz wykonuje ten manewr celowo ?
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

To się traktuje jak wykonane podanie. Gdyby piłkę złapał przed wykonaniem zamachu lub go nie wykonał wcale bo przerwał podanie z racji nieprawidłowego wyrzutu to konsekwencji nie ma.

Natomiast nie ma markowania uderzenia obok piłki bo to jest strata podania.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
HeadShot
Senior
Senior
Posty: 2895
Rejestracja: 2 lut 2008, 10:50

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

Wczoraj w meczu z Roddickiem Darcis wykonał cały ruch serwisowy, zakończył go, lecz z powodu wiatru nie trafił w piłkę - sędzia nie nakazał mu serwować drugiego podania, jego błąd?
#NKrising
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podrzut i złapanie piłki przy serwsie

HeadShot pisze:Wczoraj w meczu z Roddickiem Darcis wykonał cały ruch serwisowy, zakończył go, lecz z powodu wiatru nie trafił w piłkę - sędzia nie nakazał mu serwować drugiego podania, jego błąd?
Ciekawe.
Ja byłem pewien, że jest tak jak napisał PitS. Jak wykonuje się ruch to powinno być liczone jako podanie ... a z powyższego przykładu wynika, że dopóki nie ma kontaktu piłki z rakietą nie ma podania.

Wróć do „Zasady gry”