Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Zasady deblowe w singlu?

Jestem za graniem na przewagi. Różnica jednego punktu moim zdaniem może powodować pewną przypadkowość wyniku.

Co do dużego tie-break'a do 10, to jestem za. Do normalnego seta wystarczy wygrać 24 punkty (w najlepszym wypadku) - oczywiście tych wygranych punktów w praktyce jest więcej - zakładając że wygrywa się co namniej dwa punkty w przegranych gemach a wygrywa się seta 6-4 to ilośc wygranych piłek wzrasta do 32. Przy grach na przewagi oczywiście można sobie wyobrazić inne scenariusze: na przykład gra do 6-6 na przewagi w każdym gemie, gdzie wygrywamy 7 piłek w wygranych gemach i 5 w przegranych. Oczywiście jakiś soczysty tie-break, na przykład 12-10 i wychodzi, że do wygrania seta potrzeba 84 wygranych piłek. Wtedy dysproporcja między 10 a 84 jest spora.

Kwestia czy jest to za mało? Na poziomie indywidualnym to raczej sprawa preferencji osoby. Na poziomie dyscypliny, to sprawa jaki typ zawodnika skorzystałby na takim systemie. Na pewno zmalałoby znaczenie wytrzymałości a wzrosło umiejetności technicznych.

Jeśli podejść do sprawy od strony rywalizacji, to wytrzymałość jest częścią dyscypliny, więc warto ją sprawdzić. Pytanie w jakim stopniu. Na naszym TF'ie napewno to by się nie sprawdziło. W rozgrywkach ligowych, gdzie gra się co najwyżej jeden mecz dziennie według mnie, ma to sens. Znowu w typowo amatorsko/towarzyskim pykaniu dlaczego nie grać dużego tie-break'a. Wtedy liczy się zabawa.

Osobiście kiedy czas nagli gram tie-breaki do 10 i uważam, że po dwóch setach grania jest to ok na poziomie amatorskim. Na poziomie zawodowym raczej bym tego nie widział, właśnie ze względu na fakt, że zawodnicy nie dochodziliby tak bardzo do granicy wytrzymałości.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
tellico
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2011, 09:55

Re: Zasady deblowe w singlu?

PitS pisze:A ja nie wiem gdzie kolega wyczytał że takie zmiany zostały wprowadzone.
O, na przykład tutaj: http://www.tenisportal.com/art-zasady-debla-kontr.php
PitS pisze:Potem przy słowie "wprowadzone" z kontekstu wynika że chodzi o dotychczasowe zmiany w deblu.

Czy dobrze się domyślam, że z punktowania do 5 gemów wygranych zrezygnowano a pozostawiono super-tie-breaka zamiast decydującego seta i brak przewag?
Martinek
Senior
Senior
Posty: 2932
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zasady deblowe w singlu?

Oglądałem niedawno Davis Cup i tam w deblu grano bez przewag, przy "normalnych" turniejach gra się super tie breaka, jeśli koledze o to chodzi :D .
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasady deblowe w singlu?

Wimbledon był rozgrywany na starych zasadach.

Może dlatego, że jest organizowany przez ITF nie ATP (jeśli moja wątła wiedza mnie nie myli)
...
Co do głównego wątku...

W tenisie stołowym kilka lat temu zmienili m.in. zasady punktacji (set do 11 a nie do 21 za to większa liczba setów) i urozmaiciło to rozgrywki. Amatorzy często dalej grają do 21. Czasem nawet starymi (mniejszymi) piłeczkami :D.

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka.

Wg mnie wprowadzenie nowych zasad do singla to kwestia czasu. Pozwoli to łatwiej organizować porządek meczy i transmisję. 10 lat i się przyzwyczaimy.

Deble są w TV nieatrakcyjne. Co innego samemu zagrać. To dla mnie jak żagle albo kolarstwo -> fajnie się uprawia, ale nie idzie tego oglądać w TV na dłuższą metę.

Wróć do „Zasady gry”