Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

To ja jeszcze o... Zarządzaniu piłkami na korcie. :D Miałem to zrobić w trakcie turnieju, ale ciągle nie było czasu albo kworum...
Debel to idealna sytuacja do rozważenia idealnego zarządzania piłkami, a sytuacje z soboty aż prosiły się o uwagi w tym względzie (:]
Ja rozumiem, że przed rozpoczęciem gema wszystkie (4) piłki są przekazywane na stronę serwujących, ale potem w trakcie to już niekoniecznie a wręcz czasami uważam to za nieodpowiednie i nieodpowiedzialne!
Np. kolega ma 2 piłki i przymierza się do serwowania, a tu przeciwnicy snują się po kątach, zbierają pozostałe 2 piłki i przerzucają je do nas. Nie dość że niepotrzebne nam te piłki to jeszcze: strata czasu (10-30 sekund), trzeba uważać, gdzie te piłki spadną, bo mogą przeszkadzać później w grze, mogą też uderzyć w kolegę skupiającego się do serwowania, wreszcie mogą polecieć gdzie bądź tak, że potem ich nie znajdziemy.
I dlatego:
1. jeśli serwujący ma (w ręku lub w bliskim zasięgu) 2 lub więcej piłek, to nie ma sensu przerzucać mu piłek, wprowadzasz w ten sposób tylko zamieszanie i tracisz cenny czas wynajmu kortu
2. jeśli (jako przeciwnik serwującego) masz w bliskim zasięgu piłkę, to ją podnieś i jeśli trzeba (patrz p.1) to przerzuć a jeśli nie trzeba to schowaj do kieszeni, podasz ją szybko serwującemu po rozegraniu punktu (jeśli będzie jej potrzebował)
3. jeśli (jako przeciwnik serwującego) masz dalekodo piłki i jest spełniony p.1 (i nikomu piłka nie przeszkadza!) to zostaw piłkę - podniesiesz przy następnej okazji
4. p. 2 i 3 dotyczą również partnera serwującego, choć oczywiście nie musi on piłek "przerzucać"
Jest jeszcze kontrowersyjna sprawa - czy piłki "oczekujące" umieszczać z tyłu, pod ogrodzeniem czy pod siatką? Moim zdaniem w deblu - pod siatką. Tam partner ma szybki do nich dostęp i może w sekundę podać partnerowi do serwowania. W singlu raczej z tyłu, bo spod siatki nie ma komu podawać. ;)

Dodam, że w sobotę jedynie karjar stosował dość skutecznie promowane przez mnie powyższe zasady (choć wcale mu ich nie narzucałem), pozostali rzadziej lub częściej przerzucali "bez potrzeby". :twisted:
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Piłka pod siatką w deblu? Nie dla mnie :).
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Dlaczego? Wizualnie ci przeszkadza? Piłka oczywiście musi leżeć przy samej siatce żeby na nią potem nie nadepnąć...
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

TomPL pisze:Dlaczego? Wizualnie ci przeszkadza? Piłka oczywiście musi leżeć przy samej siatce żeby na nią potem nie nadepnąć...
Są ludzie którym w deblu przeszkadza.... wszystko! Bo to debel.
:-)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

TomPL pisze:Dlaczego? Wizualnie ci przeszkadza? Piłka oczywiście musi leżeć przy samej siatce żeby na nią potem nie nadepnąć...
Kątem oka bym ją widział, podświadomie zwracałbym uwagę, aby nie stąpnąć.

W singlu zbieram większość piłek, te tuż przy siatce zostawiam, ale w deblu już by pewnie by przeszkadzało.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Wrażliwiec. ;)
Ale sprawa położenia piłek to poboczny problem, ważniejsze jest "przerzucanie"...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Tomek, marudzisz. :P
Ja zawsze muszę mieć jedną piłkę w kieszeni lub okolicy. Jak się przeciwnik serwujący rozbryka to mu ją podam ... jak już piłkę do serwisu wyrzuci. ;)
Oj, sorry, nie zauważyłem, to powtórz oczywiście podanie. :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

A ty jak zwykle wydziwiasz, znaczy - żartujesz. ;)
A temat jest poważny! Wiesz ile czasu można zaoszczędzić na tym bezsensownym przerzucaniu piłek? 10-20 sekund za każdym razem... w secie to może być około 10 minut!
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

TomPL pisze:A ty jak zwykle wydziwiasz
Vidziv :).
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

TomPL pisze:(...)Wiesz ile czasu można zaoszczędzić na tym bezsensownym przerzucaniu piłek? 10-20 sekund za każdym razem... w secie to może być około 10 minut!
Tylko pytanie po co? Czy mecz to jakiś wyścig? Ja traktuję te stracone 10 sekund jak prośbę o ręcznik u zawodowców, czas gdy można skoncentrować się na następnej wymianie. Nie mam ochoty się spieszyć, nie mam ochoty koncentrować się na spodenkach rywala wypatrując czy ma drugą piłkę w kieszeni, nie mam ochoty biegać z piłką w kieszeni gdy nie serwuję, nie mam ochoty koncentrować się na zarządzaniu piłkami. Chcę się skupić na grze.
I o dziwo przez 6 lat nikt (oprócz jednej osoby ;-P ) mi tego nie wytykał. Co więcej, gdy rywal zamota się i powędruje gdzieś niepotrzebnie za piłką, to w ogóle się nie irytuję. Normalna sprawa.
Według mnie, Tom, powinieneś wziąć pod uwagę możliwość, że to nie większość ma problem z zarządzaniem piłkami, tylko Ty masz jakieś natręctwo. :D
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Tom ma krakowskie podejście do "kortogodziny" i ja go rozumiem. Kort wynajęty, więc po co nie grać mieszając piłkami, jak można grać! :-)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Można szybciej pić i strony zmieniać nie chodząc, a biegając. :::idea:::
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

TomPL pisze:A ty jak zwykle wydziwiasz, znaczy - żartujesz. ;)
A temat jest poważny! Wiesz ile czasu można zaoszczędzić na tym bezsensownym przerzucaniu piłek? 10-20 sekund za każdym razem... w secie to może być około 10 minut!
Ja Ci w innym wątku traktującym o tej tematyce zupełnie poważnie napisałem, że dla mnie "zarządzanie piłkami na korcie" to jak Wyższa Szkoła Zarządzania Polem Namiotowym. Czyli innymi słowy, trochę to takie p.... w bambus :P Piłki leżą i się gra, to TYLKO tenis amatorski.
Marcin_L pisze:
TomPL pisze:A ty jak zwykle wydziwiasz...
Vidziv :).
W Pyrlandii dowcip wyostrzają? :P ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

RoTTeN pisze:
TomPL pisze:(...)Wiesz ile czasu można zaoszczędzić na tym bezsensownym przerzucaniu piłek? 10-20 sekund za każdym razem... w secie to może być około 10 minut!
Tylko pytanie po co? Czy mecz to jakiś wyścig? Ja traktuję te stracone 10 sekund jak prośbę o ręcznik u zawodowców, czas gdy można skoncentrować się na następnej wymianie. Nie mam ochoty się spieszyć, nie mam ochoty koncentrować się na spodenkach rywala wypatrując czy ma drugą piłkę w kieszeni, nie mam ochoty biegać z piłką w kieszeni gdy nie serwuję, nie mam ochoty koncentrować się na zarządzaniu piłkami. Chcę się skupić na grze.
I o dziwo przez 6 lat nikt (oprócz jednej osoby ;-P ) mi tego nie wytykał. Co więcej, gdy rywal zamota się i powędruje gdzieś niepotrzebnie za piłką, to w ogóle się nie irytuję. Normalna sprawa.
Według mnie, Tom, powinieneś wziąć pod uwagę możliwość, że to nie większość ma problem z zarządzaniem piłkami, tylko Ty masz jakieś natręctwo. :D
Mówisz, że statystycznie rzecz biorąc to jest nienormalny/nienormatywny? Statystyka to mocna rzecz... Jest na forum jakiś lekarz?
A póki co - wbrew pozorom, ja też chce się skupić na grze! Więc się skupiam zamierzając serwować, a tu... łup! Leci piłka z drugiej strony, jak mam szczęście to mnie nie trafi ale i tak muszę ją obserwować, bo może tak się ułożyć, że stanie gdzieś pod nogami i będzie przeszkadzać w grze, co grozi przecież nawet kalectwem :/ No dobra, poleciała, skupiam się... łup! Leci druga piłka od drugiego deblisty (bo ten drugi miał trochę dalej do leżącej 6-8 metrów od niego w rogu ogrodzenia piłki, więc trochę to trwało). No i znowu patrzę gdzie piłka upada, gdzie się toczy, itd. Skupienie szlaq trafił :twisted:
Tu nawet nie chodzi o stratę czasu (choć ciekawe jak byście zareagowali, gdybym po każdym punkcie szedł do rogu wycierać się ręcznikiem?!), tu chodzi o płynność rozgrywki!
Vidziv ma trochę racji, że tenis amatorski. Na olsztyńskim podwórku zauważyłem, że im wyższy poziom deblistów, tym mniej "przerzucania", a już początkujący robią to masowo, bo "ktoś im powiedział, że tak trzeba". Podobny "problem" jest ze zorientowaniem się, czy partner ma czym serwować - np. początkujący ma 3 piłki pod siatką, w tym jedną w kieszeni i dziwi się, że partner nie serwuje i że chce piłkę. I mówiąc "początkujący" mam na myśli także takich, co już grają parę ładnych lat, ale jeszcze "nie dorośli". To pewnie przychodzi z doświadczeniem i z wiekem.
Ależ poczułem się stary i zmęczony tym tłumaczeniem dla mnie oczywistych rzeczy, już wkrótce pora przerzucić się na brydża albo kierki...
Awatar użytkownika
Marcoone
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 389
Rejestracja: 2 lip 2012, 22:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Nie bardzo wiem w czym problem ... Tom ma absolutną rację w tym temacie. Oszczędzony czas to rzecz wtórna do płynności gry. Trzeba tylko spróbować tych "zasad".
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Można też spróbować przestać uważać swoje zasady za jedyne słuszne, albo chociaż przestać z uporem narzucać je innym.
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Nie wyobrażam sobie, żebym mógł przez zarządzanie piłkami ugrać 10, nie mówiąc już o 20 minutach na secie. 2-3 min ok, może i tak. 20 min to często cały ten set trwa. Osobiście przerzucam piłki na drugą stronę lub po prostu trzymam je w kieszeni, kiedy widzę, że przeciwnik jest już przygotowany do serwisu. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że po mojej stronie również często znajdują się piłki, które bezpośrednio zagrażają mojemu bezpieczeństwu. Nie wyobrażam sobie, żebym mógł to zignorować, nawet jeśli te oszałamiające kilka sekund miałbym zyskać. Osobiście wkurzają mnie tylko sytuacje, kiedy ja jestem przygotowany do serwisu, a mój partner "turla" mi piłki pod nogi albo kiedy muszę dopraszać się o piłki znajdujące się po drugiej stronie siatki - tym gorzej, kiedy są mi przerzucane byle jak, w kompletnie inną część kortu, aniżeli ta, na której stoję.

Aaaa, zapomniałbym jeszcze o jednym ze znanych mi przypadków. Gościowi zdarzało się grywać w spodenkach bez kieszeni... - chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, ile tam się faktycznie czasu traciło, a człowieka brała realna frustracja. Podobnie drażni mnie, kiedy ktoś bierze dwie piłki do serwisu, po czym zagrywa net i powtórnie próbuje grać pierwszy serwis mając tylko jedną piłkę. Co w sytuacji, kiedy potrzebny będzie drugi serwis? Tutaj faktycznie pojawia się głupia i niepotrzebna, dość długa przerwa. Gość, o którym wspomniałem na początku, dodatkowo drażni mnie faktem, że kiedy już zaczął przychodzić na kort w spodenkach z kieszeniami, wyrobił sobie głupi nawyk wkładania piłek do prawej kieszeni (praworęczny zawodnik). W efekcie, kiedy chce wyjąć piłkę do drugiego serwisu, musi najpierw przełożyć rakietę do lewej ręki i dopiero nieporadnie zaczyna grzebać w prawej kieszeni lub też w niepojęty sposób, próbować wyciągnąć piłkę z prawej kieszeni - lewą ręką. Wygodne ani szybkie to na pewno nie jest.

Niuansików jest dużo, ale o ile ktoś perfidnie nie przedłuża podawania piłek (np. w sytuacji, kiedy 3 i tak są po mojej stronie) albo nie rozrzuca piłek po całym korcie, co spowodowane jest ich niedbałym podawaniem, nie robi to na mnie większego wrażenia. Zawsze można zwrócić uwagę, czy też powiedzieć: "zostaw, mam dwie" i jak dotąd - u mnie zawsze to działało.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

Vivid pisze:Tomek, marudzisz.
rotfl rotfl
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

RoTTeN pisze:Można też spróbować przestać uważać swoje zasady za jedyne słuszne, albo chociaż przestać z uporem narzucać je innym.
Panie! Co ja tam mogę narzucić? Mogę jedynie jak napisał rafbat powiedzieć "zostaw, mam dwie" :]
Ale będę, jak przykładowi zielonoświątkowcy czy inni nawiedzeni, głosił :priest: swoje przekonania na każdym skrzyżowaniu (rakiet) ku chwale :angel: płynności gry!
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Deblowy Turniej Forumowiczów 2018

TomPL pisze:
RoTTeN pisze:Można też spróbować przestać uważać swoje zasady za jedyne słuszne, albo chociaż przestać z uporem narzucać je innym.
Panie! Co ja tam mogę narzucić? Mogę jedynie jak napisał rafbat powiedzieć "zostaw, mam dwie" :]
Ale będę, jak przykładowi zielonoświątkowcy czy inni nawiedzeni, głosił :priest: swoje przekonania na każdym skrzyżowaniu (rakiet) ku chwale :angel: płynności gry!
Za upór szacun! :D :::gd:::
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir

Wróć do „Zasady gry”