Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Dozwolone czy nie?

Pytanie dotyczy filmu. 3 zagrania. Które Waszym zdaniem są zgodne z przepisami?
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=m7at6kZ7VCE[/youtube]
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Dozwolone czy nie?

1. Wg uznania sędziego.
2. Niezgodne
3. Tak mnie rozśmieszyło, że nie mam pojęcia :D
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Dozwolone czy nie?

1. Niezgodne, można dyskutować, ale to już tzw. "noszona".
2. Zgodne, linii nie przekroczył, o kort nie skozłował, to jest serwis z dołu, a że dziwny to nie jest zabronione.
3. Trochę nierealne, ale ... zgodne, można również przeskoczyć w trybuny i odegrać piłkę.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Dozwolone czy nie?

No co ty? Jedną piłkę kozłuje a drugą serwuje i to ma być zgodne?!
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dozwolone czy nie?

1 - niezgodne. Takie coś to widziałem tylko w jakiś pokazówkach. W normalnym meczu nikt normalny by nawet tego nie próbował. Monfils to wyjątek.
2 - moim zdaniem to niezgodne bo wprowadza w błąd przeciwnika. "Następnie powinien wyrzucić piłkę ręką w dowolnym kierunku i uderzyć ją rakietą zanim piłka zetknie się z ziemią". Nie wyrzucił piłki ręką tylko spuścił ją z pod pachy. Pacha to nie ręka.
3 - zgodne ale tylko w niektórych warunkach możliwe do wykonania. Pod balonem czy na hali będzie ciężko :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dozwolone czy nie?

TomPL pisze:No co ty? Jedną piłkę kozłuje a drugą serwuje i to ma być zgodne?!
Vivid pewnie nawet nie zauważył tej drugiej piłki. :wink:

Jak dla mnie:
1. niezgodne
2. niezgodne
3. zgodne

:)
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Dozwolone czy nie?

Fakt, przeoczyłem, że on tą piłkę spuszcza spod pachy. :)
Oczywiście niezgodne. Choć można jak rasowy filozof bazarowy podyskutować. ;)
Piłkę wyrzuca się ręką, a nie dłonią. Czy spuszczenie piłki w dół to wyrzut? Tak. :P Przecież jak serwujemy od dołu to robimy podobnie. Mowa jest w końcu o wyrzucie (dopuszcza wszelkie płaszczyzny) a nie podrzucie (tu raczej z definicji tylko w górę). :)
Czy pacha to część ręki? Też można tego dowodzić. :P
Czyli wyrzut ręką jest. :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Dozwolone czy nie?

Pamiętajcie, że przepisy ewoluowały.
Vivid pisze:1. Niezgodne, można dyskutować, ale to już tzw. "noszona".
Nie bardzo. Przepisy nie mówią o piłce noszonej, mówią o pojedynczym zamachu, celowym podwójnym uderzeniu, niecelowym podwójnym uderzeniu w ramach jednego płynnego zamachu etc. Odnosisz się do starych przepisów mówiących o podwójnym uderzeniu ale w oryginale nie ma tam piłki noszonej. Więc prędzej i bezpiecznej przyjąć, że decyzja będzie sędziego.
Vivid pisze:Fakt, przeoczyłem, że on tą piłkę spuszcza spod pachy. :)
Oczywiście niezgodne. Choć można jak rasowy filozof bazarowy podyskutować. ;)
Piłkę wyrzuca się ręką, a nie dłonią. Czy spuszczenie piłki w dół to wyrzut? Tak. :P Przecież jak serwujemy od dołu to robimy podobnie. Mowa jest w końcu o wyrzucie (dopuszcza wszelkie płaszczyzny) a nie podrzucie (tu raczej z definicji tylko w górę). :)
Czy pacha to część ręki? Też można tego dowodzić. :P
Czyli wyrzut ręką jest. :)
Poruszasz 2 osobne sprawy. Najważniejszą z nich jest co tak naprawdę mówią przepisy i jak zostały przetłumaczone. Czy w przepisach jest "release" (zwolnienie) czy "throw" lub "projekt" (wyrzut)?
Druga sprawa czyli "wyrzut". To co masz na filmiku to nie jest wyrzut. To jest zwolnienie piłki. Rzuciłem okiem na definicje słowa wyrzut i mijają się z Twoją interpretacją. Chociaż tutaj najlepiej żeby wypowiedział się hohvar bo powiedzmy sobie szczerze. Ani Ty ani ja nie jesteśmy szpecami od lingwistyki.

Jeśli jednak chodzi o trzymanie dwóch piłek to nie kojarzę przepisu, który by tego zabraniał. Kiedyś Chris Evert serwowała mając 2 piłki, a gdy miała uderzyć 2HBH odrzucała piłkę z ręki w tył - dzisiaj to byłby let.

Jeśli chodzi o 3-ci przypadek to przepisy, na moją sklerozę, ograniczają tylko miejsce z którego tenisista musi serwować więc powinno być zgodne z przepisami.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Dozwolone czy nie?

ED, dlatego tam jest "noszona", to pojęcie potoczne. Piłkę należy uderzyć, a nie łapać na struny, przemieszczać na rakiecie i w sumie przerzucać za siatkę. Tę sekwencję należy rozbić na trzy elementy/etapy - złapanie na struny, przeniesienie w przestrzeni na strunach, wyrzut/przerzut za siatkę.
Generalnie przepis bazuje na zasadzie, że piłkę uderzamy, w domyśle wyłącznie, innych czynności nie wolno wykonywać.

Wyrzut, jak napisałem, może być w dowolnej płaszczyźnie. W tym sensie jest pojęciem szerszym od zwolnienia. Zwolnienie mieści się w zakresie wyrzutu, zwyczajnie w kierunku do podłoża nie potrzeba dokładać siły (energii), działa grawitacja.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Dozwolone czy nie?

Vivid pisze:Wyrzut, jak napisałem, może być w dowolnej płaszczyźnie. W tym sensie jest pojęciem szerszym od zwolnienia. Zwolnienie mieści się w zakresie wyrzutu, zwyczajnie w kierunku do podłoża nie potrzeba dokładać siły (energii), działa grawitacja.
Nie zgadzam się z Twoją interpretacją. Dla mnie "wyrzut", a "zwolnienie" piłki to dwa różne pojęcia. Wyrzut wg słownika zakłada dynamikę ruchu - to jest o tyle istotne, że jeśli w przepisach jest wyrzut to nie można upuścić piłki spod pachy. Jest tylko jedno duże "ALE". Skoro sławetny serwis Changa jest/był dozwolony to nie ma powodu aby ten serwis spod pachy był nielegalny.
Vivid pisze:ED, dlatego tam jest "noszona", to pojęcie potoczne. Piłkę należy uderzyć, a nie łapać na struny, przemieszczać na rakiecie i w sumie przerzucać za siatkę. Tę sekwencję należy rozbić na trzy elementy/etapy - złapanie na struny, przeniesienie w przestrzeni na strunach, wyrzut/przerzut za siatkę.
Generalnie przepis bazuje na zasadzie, że piłkę uderzamy, w domyśle wyłącznie, innych czynności nie wolno wykonywać.
Przepisy poszły w kierunku, że to co jest wykonywane w ramach jednego płynnego ruchu (np. podwójne odbicie, jeśli nie jest celowe) jest legalne pod warunkiem zgodności z innymi przepisami. Na ten moment jednak - nie mogę znaleźć noweli - trzeba przyjąć, że masz rację ponieważ zagranie nie jest zgodne z zasadą 24, punktem f. Skoro nie mogę znaleźć aktualizacji lub szczególnego przypadku dla tego typu zagrania to muszę przyjąć, że nie jest dopuszczalne.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Dozwolone czy nie?

Jakuboto pisze:1 - niezgodne. Takie coś to widziałem tylko w jakiś pokazówkach. W normalnym meczu nikt normalny by nawet tego nie próbował. Monfils to wyjątek.

Właśnie sobie zerkam na Szkokholm Open, mecz Sock-Brown i w 3 secie ten drugi coś w tym stylu zagrał. O_O
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dozwolone czy nie?

Dyskusja i obrona zgodności pierwszego zagrania jest bezzasadna. Wystarczy się przyjrzeć i zobaczyć, że to nie jest jeden ruch - byłby, gdyby na końcu nie było wypchnięcia nadgarstkiem, więc o ciągłości ruchu nie może być mowy. To są dwa ruchy, tylko dosyć zgrabnie zgrane, ale bez końcowego uratowania nadgarstkiem, piłka zostałaby na rakiecie.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Dozwolone czy nie?

El Diablo pisze:... Dla mnie "wyrzut", a "zwolnienie" piłki to dwa różne pojęcia.

Słowa pogrubione stanowią sedno ;) Mamy różne podejście, sprawa jasna.
El Diablo pisze:Skoro sławetny serwis Changa jest/był dozwolony to nie ma powodu aby ten serwis spod pachy był nielegalny.
Dla mnie jednak nie bo widzę tu haczyk ze spełnieniem wymogu wyrzutu ręką. Czy pacha jest jeszcze ręką czy nie?
"Na szczęście" przepis nie mówi o dłoni a o ręce, bo by było pozamiatane ;), ale tu wyrzut, czy jak Ty wolisz zwolnienie, następuje z podtrzymania piłki tak górną częścią ramienia (czyli ręki), ale też tułowia. Piłka jest utrzymywana przez dociśnięcie jej ręką do tułowia. Zatem nie ma spełnionego warunku wyrzutu ręką (wyłącznie).
To trochę tak jak uderzyć (po jakimś masakrycznym kiksie piłki) rączką rakiety. Oczywiście dozwolone, można nawet złapać rakietę za główkę i przywalić w piłkę rączką jak w bejsbolu. Niemniej jak trafimy rączką i piłka zahaczy też palec (ciężko to udowodnić) to już punkt tracimy, nie wolno dotknąć piłki ciałem.
Wiesz, to już jest takie wchodzenie w trochę pustą dyskusję ;)
El Diablo pisze:Przepisy poszły w kierunku, że to co jest wykonywane w ramach jednego płynnego ruchu (np. podwójne odbicie, jeśli nie jest celowe) jest legalne pod warunkiem zgodności z innymi przepisami.
To wydaje mi się niezbyt logiczne.
Jak można odbić piłkę jednym płynnym ruchem gdzie piłka będzie miała kontakt ze strunami dwukrotnie? O_O
Ujmę to tak, technikę mam przyzwoitą, w życiu przebiłem kilka/kilkanaście milionów piłek i nie mam bladego pojęcia jak miałbym to zrobić ... Może Mansur Bahrami? ;)
Dlatego pewnie nikt raczej tego nie nowelizuje. Od początku generalną zasadą przyświecającą tworzeniu zasad gry w tenisa było podejście gentlemańskie. Czyli ma być jasno, przejrzyście i nie wolno pod żadnym pozorem celowo, lub nawet nie, utrudnić grę przeciwnikowi.
Idzie to nawet tak daleko, że powtarzamy serwis po siatce. A tak przy okazji to swoiste kuriozum i ... brak logiki :P
Skoro uznaje się za nie fair, ale i też nie celowe, zagranie serwisem po siatce i powtarza się to, to w takim razie analogicznie należy chyba i powtórzyć wymianę gdy w jej trakcie piłka zahaczy o siatkę i wpadnie w kort?
W końcu jaka różnica czy to serwis czy wymiana? Skutek ten sam, z reguły strata punktu.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Dozwolone czy nie?

No dobrze, a to? Prawidłowe czy nie?
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=W7JxYa-PiB8[/youtube]
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Dozwolone czy nie?

To prawidłowo. Jeśli piłka wraca na drugą stronę, to można.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Dozwolone czy nie?

Robinson pisze:To prawidłowo. Jeśli piłka wraca na drugą stronę, to można.
Piłkę odbito po drugiej stronie. Nie zdążyła przeciąć granicy pól nad siatką....
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Dozwolone czy nie?

Ostatnio tak też zrobił chyba Djokovic, a sędzia stołkowy zero reakcji, normalnie przysnął albo pomroczność jasna ... :)
Nie ma uderzania piłki po stronie przeciwnika. O ile pamiętam to można przełożyć rakietę po uderzeniu, z tzw. normalnego rozpędu wynikającego z wyprowadzenia uderzenia. Natomiast kontakt rakiety z piłką ma być na stronie uderzającego.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Dozwolone czy nie?

Vivid jesteś w błędzie. Przepisy nie mówią po której stronie masz odbić piłkę. Przepisy mówią, że możesz odbić piłkę dopiero gdy ona przejdzie na Twoją stronę. To jest warunek.

W powyższym przykładzie piłka przechodzi na stronę Raonica. Warunek został spełniony i od tego momentu Raonic może odbić w dowolnym momencie (oczywiście zanim piłka drugi raz dotknie nawierzchni). To że w międzyczasie piłka znów przekroczyła linię siatki (z powrotem) jest nieważne.

Tutaj przepis:
25. PRAWIDŁOWE ODBICIE
(...)
b. piłka, będąca w grze, po tym jak zetknie się z ziemią w obrębie właściwego pola gry, wskutek
rotacji lub wiatru, powtórnie przejdzie nad siatką, a zawodnik, na którego wypada kolejność
odbicia, sięgnie ponad siatką i odbije piłkę na właściwe pole gry, nie łamiąc w żaden sposób
przepisu 24;


Przepis 24 mówi zaś kiedy zawodnik traci punkt i między innymi opisana jest sytuacja z pierwszego filmu:
24. ZAWODNIK PRZEGRYWA PUNKT
(...)
f. zawodnik rozmyślnie, przy pomocy rakiety, przeniesie lub złapie piłkę, będącą w grze lub
rozmyślnie dotknie ją rakietą więcej, niż jeden raz;
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Dozwolone czy nie?

A fucktycznie ;), zasugerowałem się punktem 25(e) :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dozwolone czy nie?

Dokładnie - jeżeli piłka odbija się po naszej stronie i wraca na stronę przeciwnika, możemy ją odbić po stronie przeciwnika z tym zastrzeżeniem, że jeżeli dotkniemy siatki to oczywiście przegrywamy piłkę :)

Co do wcześniejszej dyskusji - pierwsze zagranie jak dla mnie w 100% nieprawidłowe. El Diablo produkował się na temat piłki noszonej i ciągłości ruchu, ale na czystą logikę - to nie był jeden ruch. Gdyby to był ruch pojedynczy to piłka nie opuściłaby strun - konieczne było wyrzucenie jej nadgarstkiem, czyli jednoznaczne jest to ze złapaniem piłki na struny, co jest jednym ruchem i wyrzucenie jej później, co jest już drugim ruchem. I na logikę, i po analizie - piłka zagrana nieprawidłowo.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG

Wróć do „Zasady gry”