Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Zarządzanie piłkami na korcie w czasie gry w tenisie amatorskim

RoTTeN pisze:Zdaje się, że hohvar po meczu w Ostródzie napisał:
hohvar pisze:(...) Tak sobie przemyślałem sprawę i nie wiem, czy 3 godziny to nie za długo było... Dziś jeszcze w kręgosłupie czułem hard. Może w rewanżu zagrajmy 2 godz., zamiast angielskich zwykłe sety?
... i my tylko się do tego przychyliliśmy. :]
Ale w Ostródzie to był HARD nieznanego pochodzenia i kręgosłupy miały prawo boleć, a tu piękna, miękka mączka :D

To ja jeszcze dopowiem z obowiązku (i nie tylko) reporterskiego, że przy okazji Meczu wygłoszony został odczyt nt. "Zarządzanie piłkami na korcie podczas meczu tenisa ziemnego w tenisie amatorskim". To bardzo niedoceniany aspekt gry w tenisa i tylko naprawdę zaawansowani tenisiści poprawnie stosują obowiązujące tu zasady.
Jako doświadczony teoretyk w tym temacie poruszyłem sprawy poprawnego przepływu (flow) piłek między stronami (zawodnikami) kładąc nacisk na płynność, etykietę, bezpieczeństwo oraz efektywność wykorzystania sprzętu i czasu. Przedstawiłem też szczególne aspekty tego zagadnienia podczas gry deblowej poparte ćwiczeniami praktycznymi na korcie z wykorzystaniem 4-ch piłek.
Myślę, że wszyscy uczestnicy odczytu byli zdruzgotani tematem, ale jednocześnie wznieśli się na wyższy poziom znajomości tenisowej etykiety :]
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2016, 10:46 przez TomPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

W skrócie polega to na tym, że gdy Tom serwuje to nie wolno podać mu piłek więcej niż trzy (jedną chowasz do kieszeni), a gdy ty serwujesz to nie możesz wybrać z czterech piłek, bo Tom ci jedną zabierze. :-D
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

Ależ kolega spłycił temat, oj nie będzie zaliczenia na koniec semestru, już ja to z docentem/doktorem załatwię...
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

Temat pracy: "Jak Inspektor Monk dawał wskazówki". :-)
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

TomPL po prostu opieprzył kolegów za ciągłe podawanie mu 4 piłek, podczas gdy on do serwisu potrzebuje zaledwie 2 (w takim razie do czego mu trzecia...? O_O ).
Ta amatorska teoria spotkała się z niezrozumieniem ze strony zawodowca RoTTeNa, który ma pełne prawo do pomacania 4 piłek i wybrania z nich 2 najlepszych. Przypuszczam, że TomPL celowo chował przed RoTTeNem najlepsze piłki, zmuszając go do serwowania gorszymi, a przynajmniej powodując dyskomfort psychologiczny (np. niektórzy lubią wprowadzić do gry tę piłkę, którą wygrali ostatni punkt). Ot, taki lokalny konflikcik pomiędzy tenisem atp i ATP :D .
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

To ciekawe, ja cztery piłki podaję tylko po zakończeniu gema. W czasie jego trwania tylko wtedy jak mam blisko do piłki po wymianie, inaczej nie chce mi się po nie chodzić ;-P . Standardowe pytanie na wszystkich chyba kortach - "masz dwie?" :D

Ps. A tak na marginesie, relacji filmowej z tego wydarzenia tym razem nie będzie czy tylko dla chcących zapłacić? :]
Polubiłem czerwone badziewie...
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

Hohvar, masz "Mistrza"! :lol: ::!vgoodv!::
scudetto pisze:To ciekawe, ja cztery piłki podaję tylko po zakończeniu gema. W czasie jego trwania tylko wtedy jak mam blisko do piłki po wymianie (...)
Też tak mam. Przynajmniej tak mi się wydaje. Chociaż może nie zawsze, bo teraz sobie przypominam, że raz wypuściłem się po piłkę 3 korty dalej :D i hohvar wołał, żebym migiem wracał, bo mu się 20 sekund kończy. :lol:

Otóż TomPL jest po prostu na wyższym stopniu wtajemniczenia. Ja, gdy mam w zasięgu piłkę, przerzucam ją serwującemu, za to Tom skanuje cię i gdy uważa, że masz dość piłek, to nie podrzuca ci kolejnej tylko chowa ją do kieszeni. Ja po prostu nie potrafię, gdy jestem maksymalnie skupiony na grze, koncentrować się jeszcze na tym czy rywal ma dwie piłki czy trzy. Może to kwestia różnicy umiejętności i tego, że TomPL nie musi się specjalnie koncentrować na mecze ze mną. Hmmm... szkoda, że nie ma filmiku z pierwszych gemów meczu Toma z MagKor... :twisted: ciekawe czy wtedy też tak fachowo zarządzał piłkami. (:] A może to po prostu kwestia przyzwyczajenia i wyrobienia pewnych nawyków.

Dysonans następował w kilku momentach, gdy po skończonej wymianie piłka znajdowała się w moim pobliżu. Zanim ją opanowałem (niczym nasi piłkarze - przyjęcie na trzy razy), Tom zdążył się już ustawić do serwisu. Spodziewał się, że schowam piłkę do kieszeni, a ja mu ją sruuu przez cały kort. No i teraz zamiast już serwować, Tom musiał ją "przyjąć" i poturlać pod płot. Kilka niepotrzebnie straconych sekund powodowało maciupką irytację. :wink: Tak jak pisałem, w warunkach pełnej koncentracji na meczu, nie byłem w stanie opanować swojego nawyku.
TomPL pisze:Ależ kolega spłycił temat (...)
Za to pierwsza część wykładu, który spłyciłem, :wink: zatytułowana była "Pozostawianie piłek na korcie jako przejaw braku kultury oraz szacunku dla zdrowia swojego i cudzego" i tę część mocno wziąłem sobie do serca. :!ok!:

I żeby było jasne: nie, nie wybieram dwóch piłek z czterech i nie szukam też piłki, którą wygrałem poprzednią wymianę (hohvar - wichrzycielu! :twisted: ). Serwuję pierwszymi jakie podlecą.
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

scudetto pisze: Ps. A tak na marginesie, relacji filmowej z tego wydarzenia tym razem nie będzie czy tylko dla chcących zapłacić? :]
Chciałbyś podglądnąć na 2 tygodnie przed TF'em??? Nie da rady, za żadne pieniądze. :D
hohvar pisze:TomPL po prostu opieprzył kolegów za ciągłe podawanie mu 4 piłek, podczas gdy on do serwisu potrzebuje zaledwie 2 (w takim razie do czego mu trzecia...? O_O ).
To pomówienie i kolejny przykład na niezrozumienie zasad zarządzania piłkami. Przy serwisie mam zawsze tylko 2 piłki, jeśli rywal podsyła mi trzecią to umieszczam ją z tyłu za kortem, jeśli podeśle mi jeszcze czwartą to odgrywam ja pod siatkę (a w deblu oddaję partnerowi) lub w przypadku kolejnej takiej sytuacji odsyłam z powrotem rywalowi. (:]

Powyższe rozważania kolegów zachęciły mnie do utworzenia aneksu do odczytu, będzie miał tytuł: "Regionalizmy i zabobony w zarządzaniu piłkami...", przedstawię na następnym meczu. :]
Proszę forumowiczów o przysyłanie informacji, jak to wygląda w ich okolicy!
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

Twój serwis? To wszystkie piłki po Twojej stronie. I zarządzaj sobie nimi jak chcesz. :-)
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Marcoone
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 389
Rejestracja: 2 lip 2012, 22:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

Nie sposób nie odpowiedzieć na tak sformułowany apel.
Nie podejmuję się odpowiadać za ogół kolegów z okolicy ale mogę mówić za siebie.

Powiem tylko tyle, że cieszę się iż spotkałem osobę (wirtualnie bo osobiście nie było okazji - TomPL nie zaszczycił swoją obecnością wrocławskiego TF-a), która ma takie samo podejście jak ja do tematu zarządzania piłkami w trakcie meczu tenisowego ;) Oprócz mnie takie zasady stosuje mój kolega, z którym gram najczęściej - od tego kolegi nauczyłem się tych "zasad".
:)
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

hokej pisze:Twój serwis? To wszystkie piłki po Twojej stronie. I zarządzaj sobie nimi jak chcesz. :-)
O to, to właśnie! Jak widać są co najmniej dwie szkoły zarządzania piłkami. :-)
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

hokej pisze:Twój serwis? To wszystkie piłki po Twojej stronie.
Przed każdym moim serwisem w trakcie gema?
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

TomPL pisze:
hokej pisze:Twój serwis? To wszystkie piłki po Twojej stronie.
Przed każdym moim serwisem w trakcie gema?
Oczywiście.
Czysta analogia do ATP. Amatorski wyjątek potwierdzający regułę - sytuacja, gdy odesłanie piłki na stronę serwującego wiąże się z niepotrzebnym przedłużaniem gry. Wyjątek nr 2 - gdy gramy w zatęchłym, wilgotnym balonie, w którym woda spływa po ściankach i niszczy sierściucha. Wtedy upychamy w kieszeniach, a już takim chamem nie będę, żeby od przeciwników wymagać pantalonów a`la wczesny Nadal. ;-)
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

hokej pisze:
TomPL pisze:
hokej pisze:Twój serwis? To wszystkie piłki po Twojej stronie.
Przed każdym moim serwisem w trakcie gema?
Oczywiście.
Czysta analogia do ATP. Amatorski wyjątek potwierdzający regułę - sytuacja, gdy odesłanie piłki na stronę serwującego wiąże się z niepotrzebnym przedłużaniem gry.
Ależ tu nie może być żadnej analogii do ATP! Podany przez ciebie wyjątek jest właśnie regułą - właściwie zawsze odesłanie piłki wiąże się z niepotrzebnym przedłużaniem przerwy między rozegraniem kolejnych piłek :]
ATP to zupełnie inny świat, przede wszystkim tam są podawacze piłek i zawodnicy nie tracą czasu na duperele...
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

TomPL pisze:(...) ATP to zupełnie inny świat, przede wszystkim tam są podawacze piłek i zawodnicy nie tracą czasu na duperele...
Tracą. Ciągle proszą o ręcznik. Ja się nie wycieram to chociaż se piłkę przerzucę. :wink:
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2016, 13:38 przez RoTTeN, łącznie zmieniany 1 raz.
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

Ja grając mecz ligowy zawsze przed rozpoczęciem gema serwisowego zbieram 4 piłki po swojej stronie. Później w czasie gema nie potrzebuję 4, mogą sobie leżeć gdzieś na korcie (o ile mam dwie). Kiedy odbieram serwis to dopasowuję się do rytmu serwującego. Jeśli długo zbiera się do podania to przerzucam mu swoje piłki, zostawiając na ogół jedną w kieszeni. Zawsze staram się być gotowy do odbioru zanim gość jest gotowy do serwisu. Jeśli serwuje szybko to zbieram tylko piłki leżące na korcie, które mogą być zagrożeniem w czasie wymiany.
Nie lubię kiedy ktoś przerzuca mi piłki gdy jestem gotowy i mam serwować. Przy trzeciej takiego sytuacji zwracam uwagę. Czasami zdarzało się, że przeciwnik celowo wydłużał czas pomiędzy moimi serwisami. Wtedy w czasie przerwy mówię co mi się nie podoba.
W skrócie stosuję się do zasady aby zawsze być gotowym przed serwisem przeciwnika i tego samego oczekuję.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

Kwestia w jakim momencie serwisu jest to przerzucane. Jeśli po tym gemie ma być zmiana stron to i tak warto przerzucić. Jeśli nie i końcówka gema to może już nie za bardzo jest sens. Grunt to być praktycznym.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

RoTTeN pisze:
TomPL pisze:(...) ATP to zupełnie inny świat, przede wszystkim tam są podawacze piłek i zawodnicy nie tracą czasu na duperele...
Tracą. Ciągle proszą o ręcznik. Ja się nie wycieram to chociaż se piłkę przerzucę. :wink:
Zarządzanie ręcznikami zostawiam innym specjalistom. :]
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

Oczywistym jest, że robienie różnych sztuk "magicznych" na korcie, do których zaliczam np. odrzucenie piłki serwującemu w momencie, gdy się przygotowuje do serwisu jest "ostatnim słowem do draki" i powinno być potępiane.

Ale w temacie - przeciętnie rozgarnięci amatorzy grają spotkanie 2-4 piłkami. Dowcip polega na tym, żeby grać nimi w miarę równo, stąd przemożna chęć do ich lokalizacji po stronie serwującego. I jest tu analogia do ATP - ballboye (czy ballgirlsy) zawsze starają się przekazać wszystkie 6 piłek na stronę serwującego. W przeciwnym razie, w amatorskim graniu, jakaś zapomniana piłka leży sobie w kącie i... .

Niespecjalnie przepadam za sytuacją, gdy mam wypchaną kieszeń piłką. Nie jest to może casus Monka, ale po prostu nie lubię. Więc gdy miałbym się spotkać z taką sytuacją, że serwujący przeciwnik nie życzy sobie odrzucania więcej, niż 2 piłek, to musi się on też liczyć z tym, że jak mu jednej zabraknie to podanie jej zajmie trochę czasu. Bo biegać po nią (leżącą na mojej stronie gdzieś w kącie) na pewno nie mam zamiaru.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Mecz: Południowe Miasteczko - Północna Gmina

hokej pisze: Niespecjalnie przepadam za sytuacją, gdy mam wypchaną kieszeń piłką. Nie jest to może casus Monka, ale po prostu nie lubię. Więc gdy miałbym się spotkać z taką sytuacją, że serwujący przeciwnik nie życzy sobie odrzucania więcej, niż 2 piłek, to musi się on też liczyć z tym, że jak mu jednej zabraknie to podanie jej zajmie trochę czasu. Bo biegać po nią (leżącą na mojej stronie gdzieś w kącie) na pewno nie mam zamiaru.
No wybacz, ale kto niby, jak nie ty, ma po tą piłkę pójść? Piszesz, żeby równo używać, a chcesz taką jedna zostawić do końca meczu czy seta?

Wróć do „Zasady gry”