Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Jak nie wolno serwować?

W regulaminie jest:
16. Podanie
Bezpośrednio przed wykonaniem uderzenia podający musi stać nieruchomo, tak, aby obydwie stopy znajdowały się poza linią główną (tj. po jej stronie dalszej od siatki) i pomiędzy wyimaginowanymi przedłużeniami znaku środkowego i linii bocznej.
Następnie wyrzuca piłkę w dowolnym kierunku i zanim piłka zetknie się z ziemią, uderza ją rakietą.


I pytanie do ekspertów - czy serwowanie "z dołu" jest zgodne z regulaminem?
A serwowanie "na kometkę" (taki mój wczorajszy wynalazek: trzymam rakietę w 2/3 długości, jak patelnię i uderzam na zgiętym łokciu na wysokości ramienia)?
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak nie wolno serwować?

Absolutnie zgodne. Były precedensy nawet wśród topu zawodowców.
https://www.youtube.com/watch?v=4kSMYXPRing
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Jak nie wolno serwować?

Wg tej definicji to tak.
Serwujesz z dołu zachowując wszystkie elementy: stoisz poza linią, podrzucasz piłkę i zanim spadnie uderzasz rakietą. Możesz nawet uderzyć trzonkiem a la bejsbol ;-P .
To stanie nieruchomo to chyba odnosi się do nóg - bo przecież innymi częściami ciała ruszasz (np kozłujesz piłkę 25 razy).
Na kometkę moim zdaniem też jest dopuszczalne - czy ktoś każe Ci trzymać rakietę za trzonek?

Jeden ze znajomych ma problem z serwisem i drugi często gra od dołu. Na wielu amatorów to skuteczne jak dobrze wykonać, ale to trzeba umieć. Konieczny bardzo niski kozioł i połowa 'zawodowców' z lokalnej ligi nie potrafi tego wykorzystać.
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Jak nie wolno serwować?

pst pisze:Wg tej definicji to tak.
Serwujesz z dołu zachowując wszystkie elementy: stoisz poza linią, podrzucasz piłkę...
To mnie trochę niepokoi - czy musi być "podrzut", czyli czy piłka musi, choćby minimalnie, opuścić rękę w kierunku "do góry"? Czy można wyrzucić piłkę w bok lub w dół?
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Jak nie wolno serwować?

W regulaminie jest wyrzuca, nie podrzuca. :P

Z angielska natomiast:
"The server shall then release the ball by hand in any direction..."
Serwujący powinien uwolnić piłkę z ręki w dowolnym kierunku. :D
;)
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Jak nie wolno serwować?

Hohvarowi coś nie pasowało? :D
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak nie wolno serwować?

I, że w dowolnym kierunku. Czyli np. w dół. :)
Zresztą w załączonym wyżej filmie Chang raczej nie podrzuca jej do góry.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2015, 09:37 przez karjar, łącznie zmieniany 1 raz.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Jak nie wolno serwować?

wyczesany pisze:Hohvarowi coś nie pasowało? :D
Wiesz, w niektórych kręgach serwis "spodjajeczny" jest ostatnim słowem do draki. (:]
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Jak nie wolno serwować?

wyczesany pisze:Hohvarowi coś nie pasowało? :D
rotfl
Gdzie jest Miodek?? :wink:
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Jak nie wolno serwować?

wyczesany pisze:Hohvarowi coś nie pasowało? :D
Nie, skąd takie przypuszczenia? :] Raz tylko, stojąc tuż za linią kara, musiałem susem wyskoczyć do przodu i dotknąć piłki rakietą, czym uchroniłem się przed... asem spodjajecznym. rotfl
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Jak nie wolno serwować?

hohvar pisze:
wyczesany pisze:Hohvarowi coś nie pasowało? :D
Nie, skąd takie przypuszczenia? :]
Złośliwy się robię na starość i z braku gry. :P
hohvar pisze:Raz tylko, stojąc tuż za linią kara, musiałem susem wyskoczyć do przodu i dotknąć piłki rakietą, czym uchroniłem się przed... asem spodjajecznym. rotfl
Mi kiedyś znajomy zaserwował takiego asa co wrócił na jego stronę... uderzył czubkiem ramy, poleciała świeca do góry, spadła z 0,5m za taśmą i wróciła na jego stronę. :D
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak nie wolno serwować?

JCz wygrał TF'a serwując z dołu, więc raz, że można, dwa, że skuteczne :wink:.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak nie wolno serwować?

hokej pisze:serwis "spodjajeczny"
Dobre określenie. :::gd::: rotfl

Mnie ostatnio kolega asa wsadził - złapał rakietę jak do amatorskiej gry w badmintona i tak lekko pacnął w piłkę tzw. patelnią, że wpadła mi za siatkę jak skrót. A ja stałem jak semafor i jak się w końcu ruszyłem to już było za późno. rotfl

Co od serwisu:
Rozpoczynać w pozycji statycznej, czyli nie można się cofnąć i jak siatkarz wyrzucić piłkę do przodu i na nią nabiec-naskoczyć.
Ustawić się prawidłowo - czyli za końcową i w przedłużeniach linii środka kara i odpowiedniej bocznej.
Nie serwować po skozłowaniu piłki. Czyli można zaserwować np. tak jak gramy drive FH/BH. Ale nie możemy sobie skozłować piłki o kort i zagrać FH/BH klasyczny.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
daroos
Weteran
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: 17 kwie 2007, 13:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak nie wolno serwować?

Vivid pisze:Rozpoczynać w pozycji statycznej, czyli nie można się cofnąć i jak siatkarz wyrzucić piłkę do przodu i na nią nabiec-naskoczyć.
Hm, a bracia Battistone trochę tak serwowali jak siatkarze, co prawda bez nabiegu, ale był ruch w przód i bezpośrednio przed uderzeniem zachowywali pozycję "statyczną". Ciekaw jestem czy była jakaś modyfikacja przepisów w tym zakresie.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CQYOW1DlydU[/youtube]
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak nie wolno serwować?

daroos pisze:
Vivid pisze:Rozpoczynać w pozycji statycznej, czyli nie można się cofnąć i jak siatkarz wyrzucić piłkę do przodu i na nią nabiec-naskoczyć.
Hm, a bracia Battistone trochę tak serwowali jak siatkarze, co prawda bez nabiegu, ale był ruch w przód i bezpośrednio przed uderzeniem zachowywali pozycję "statyczną". Ciekaw jestem czy była jakaś modyfikacja przepisów w tym zakresie.
O jaki gość. Spadłem z krzesła, autentycznie. O_O Odbieram go jakby miał 3 głowy i 5 rąk i grał w tenisa. No ufoludek w normalnym świecie po prostu. Niesamowite...
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Jak nie wolno serwować?

Ale ta rakieta - to można tak? O_O
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Jak nie wolno serwować?

Niesamowite... ale jest wyraźny jeden krok w przód, to raczej wbrew regulaminowi. O_O
Podrzuca tą samą ręką, którą serwuje, jak siatkarze...
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Jak nie wolno serwować?

daroos pisze:
Vivid pisze:Rozpoczynać w pozycji statycznej, czyli nie można się cofnąć i jak siatkarz wyrzucić piłkę do przodu i na nią nabiec-naskoczyć.
Hm, a bracia Battistone trochę tak serwowali jak siatkarze, co prawda bez nabiegu, ale był ruch w przód i bezpośrednio przed uderzeniem zachowywali pozycję "statyczną". Ciekaw jestem czy była jakaś modyfikacja przepisów w tym zakresie.
O_O
No właśnie - co z tą rakietą? Bo sama sekwencja chyba zgodna z regulaminem. Kto mu zabroni stać 1m za linią a po podrzucie rozpocząć sekwencję a la siatkarz...
Tutaj nasuwa mi się jedna rzecz - czy można skutecznie kierować takim serwisem? Plasing?
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Jak nie wolno serwować?

Od samego szoku, co za kosmita, przeciwnik nie jest w stanie odebrać. rotfl
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak nie wolno serwować?

Różne "pomysłowe Dobromiry" są ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Zasady gry”