Awatar użytkownika
RommeL
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 23 cze 2011, 21:14
Lokalizacja: Lębork
Kontakt: Facebook

Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Witam

Rozgrywamy turniej deblowy mężczyzn w Łebie. W turnieju bierze udział 8 par.System rozgrywek to podział na 2 grupy po 4 pary w każdej. W grupach rozgrywane są mecze systemem każdy z każdym. Za wygraną są przyznawane 2 pkt., a za przegraną 0 pkt. W razie tej samej ilości punktów w tabeli liczony jest stosunek setów.
I tu się narodził "problem". W jednym meczu przy wyniku 1:1 w setach po rozegraniu kilku punktów decydującego tiebreaka 1 z par zeszła z kortu (kłótnia starszych panów :wink: ).
Czy po takim kreczu należy się wygrana 2:0 dla pary, która została na korcie czy 2:1?
Pytam, ponieważ w razie wyniku 2:1, dwie pary będą miały identyczną sumę punktów oraz stosunek setów. W grę wchodzi awans do półfinału turnieju :D .

Ale zagmatwana sytuacja. Pomóżcie :).
NTRP 4.5?
HEAD Graphene XT Radical Pro
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Skoro za wygraną są 2 punkty a za przegraną 0, to skąd 1 punkt dla pary pokłóconych panienek która zrezygnowała z gry, czyli przegrała?
Z tego co wiem to w tenisie można albo wygrać, albo przegrać. Krecz, punkty (2) dla przeciwników.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2014, 20:59 przez napalm, łącznie zmieniany 1 raz.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Napalm, chodzi o stosunek setów, który będzie decydował.
A o co się pokłócili? Jeśli to była kłótnia to ja (gdybym był organizatorem) przyznał bym 2:0 - co by pomyśleli następnym razem jak się będą chcieli kłócić. Jeśli krecz z powodu kontuzji, to 2:1.
Ogólnie decyduje organizator :-).
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
RommeL
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 23 cze 2011, 21:14
Lokalizacja: Lębork
Kontakt: Facebook

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Jakuboto pisze:Napalm, chodzi o stosunek setów, który będzie decydował.
A o co się pokłócili? Jeśli to była kłótnia to ja (gdybym był organizatorem) przyznał bym 2:0 - co by pomyśleli następnym razem jak się będą chcieli kłócić. Jeśli krecz z powodu kontuzji, to 2:1.
Ogólnie decyduje organizator :-).
Też bym tak zrobił, ale nie jestem organizatorem, ani sędzią tego turnieju. Ja tam tylko gram. Na szczęście suma punktów mojej pary w naszej grupie jest 6:0 :::yay::: .

Wracając do zaistniałej sytuacji to prosiłbym o cytat przepisu, a może jakiś organizator zapisał taką sytuację w regulaminie jakiegoś turnieju?
NTRP 4.5?
HEAD Graphene XT Radical Pro
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Poszukaj w sieci. Pierwszy lepszy przykładowy regulamin:
Wynik 2/0 :wygrany zawodnik 3 punkty, przegrany zawodnik 0 punktów;

Wynik 2/1 :wygrany zawodnik 2 punkty, przegrany zawodnik 1 ;

Krecz: wygrany zawodnik 3 punkty, zawodnik poddający się minus 1 punkt.
Przyznawanie punktu za zejście z powodu kontuzji, a za zwykłe poddanie meczu już nie, stwarza pole do nadużyć. I w ten sposób w generalnej klasyfikacji ktoś uczciwy może stracić.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
RommeL
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 23 cze 2011, 21:14
Lokalizacja: Lębork
Kontakt: Facebook

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Podejrzewam, że wziąłeś to z jakiegoś turnieju lub ligi tenisa. No to jednak zadałem dość trudne pytanie. Regulamin PZT mówi tylko o dyskwalifikacji w razie zejścia z kortu:

3.6. Odmowa dokończenia meczu

Zawodnik musi dokończyć rozpoczęty mecz, chyba, że z uzasadnionych powodów nie jest w stanie tego zrobić . Zawodnik, który narusza ten przepis może być zdyskwalifikowany przez sędziego naczelnego.
NTRP 4.5?
HEAD Graphene XT Radical Pro
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Oczywiście że wziąłem to z pierwszej lepszej ligii znalezionej w sieci. Zadałeś pytanie jak sobie radzą inni organizatorzy to dostałeś odpowiedź.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Rommel, a Tobie chodzi o to, żeby znaleźć przepis odpowiadający takiemu zdarzeniu w PZT, ATP?
To bez sensu, to jest wasz turniej i nie ma konieczności wzorowania się na tenisie zawodowym, szczególnie, że wasz turniej może mieć inne zasady punktowania.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Na zdrowy rozum - zejście z kortu z powodów innych, niż kontuzja, to walkower dla rywali w pełnym wymiarze (0:6; 0:6).
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Tak na moje oko, jeśli krecz był z przyczyn zdrowotnych, to niech ten set będzie liczony dla kreczujących. Jeśli jednak był to po prostu foch/foszek to ja bym dał walkowera bez liczenia im czegokolwiek. No bez przesady ;).

Kwestia tylko tego, czy zasady były ogłoszone wcześniej. Skoro fochy poszły w ruch, to mogą się później rzucać, że nic takiego nie było mówione... Z drugiej strony organizator ma ostatnie słowo.
Awatar użytkownika
RommeL
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 23 cze 2011, 21:14
Lokalizacja: Lębork
Kontakt: Facebook

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Wszystko rozumiem. Sędzia główny turnieju po prostu nie chce urazić nikogo swoją decyzją, dlatego poprosił mnie o pomoc. Jednak będzie musiał jedną parę ukarać bo przez ten ich krecz będą zmuszeni pożegnać się z półfinałem. I to zapamiętają na długo bo powodem będzie przegrana jednym setem...
NTRP 4.5?
HEAD Graphene XT Radical Pro
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Ja bym uznał, że foch to po prostu kontuzja głowy i zaliczył tego krecza jako oddanie wszystkich punktów do końca, czyli wynik 2-1 w setach.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Jak powodem był foch, to sędzia powinien ich zdyskwalifikować za niesportowe zachowanie i zapisać rower dla przeciwników.

Jak powód był obiektywny, to wszystkie punkty do końca dla przeciwników, ale wtedy seta by na koncie mieli.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Gary w sumie masz rację. To kontuzja głowy. W sumie seta ugrali, więc powinny być punkty (sety) zapisane tak jak było na boisku. Kwestia jest jednak taka, że w zawodowym tenisie w turnieju jak kreczujesz, to potem nie grasz dalej tylko się wycofujesz. Kwestia formalna co zastosować - czy walkower do 0 i nara, czy kontuzja głowy i nara bo jesteście kontuzjowani ;-P .
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Jakuboto pisze:Gary w sumie masz rację. To kontuzja głowy. W sumie seta ugrali, więc powinny być punkty (sety) zapisane tak jak było na boisku. Kwestia jest jednak taka, że w zawodowym tenisie w turnieju jak kreczujesz, to potem nie grasz dalej tylko się wycofujesz. Kwestia formalna co zastosować - czy walkower do 0 i nara, czy kontuzja głowy i nara bo jesteście kontuzjowani ;-P .
Dokładnie.

Jeśli ta para zeszła z kortu i poddała mecz, to nie ma prawa wracać i grać dalej.
Z drugiej strony seta ugrali i ja bym policzył punkty ugrane, jako obowiązujące, czyli 2:1 w setach, a nie 2:0

Sytuacja faktycznie nieprzyjemna, jeśli to turniej towarzyski.
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Marcin_L pisze:Jak powodem był foch, to sędzia powinien ich zdyskwalifikować za niesportowe zachowanie i zapisać rower dla przeciwników.
Nie wiemy, kto miał rację w kłótni i co było jej powodem. No bo z jednej strony - jeśli ci, co zeszli kłócili się o wywołany aut, którego nie było i mieli rację, a zeszli, bo rywale się upierali, to jakoś bym ich nie potępiał, choć sam bym nie zszedł.

A że nie wiemy (a przynajmniej RommeL nie napisał nam o tym), o co poszło, to dla mnie sprawiedliwym wyrokiem byłoby wpisanie 2-1 w setach, wszak na korcie seta ugrali.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Gary pisze:
Marcin_L pisze:Jak powodem był foch, to sędzia powinien ich zdyskwalifikować za niesportowe zachowanie i zapisać rower dla przeciwników.
Nie wiemy, kto miał rację w kłótni i co było jej powodem. No bo z jednej strony - jeśli ci, co zeszli kłócili się o wywołany aut, którego nie było i mieli rację, a zeszli, bo rywale się upierali, to jakoś bym ich nie potępiał, choć sam bym nie zszedł.

A że nie wiemy (a przynajmniej RommeL nie napisał nam o tym), o co poszło, to dla mnie sprawiedliwym wyrokiem byłoby wpisanie 2-1 w setach, wszak na korcie seta ugrali.
No tak, ale jeżeli nie ma sędziego, ale jest organizator, to podejmuje decyzję, a nie, że zawodnicy rozstrzygają między sobą.

Organizator powinien pogadać ze stronami, ustalić przyczynę zejścia z kortu i podjąć decyzję adekwatną do zdarzenia.

A przyznanie "nadprogramowego" seta jakimś łajzom schodzącym z powodu focha to niepotrzebna kara dla uczciwych zawodników.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Odpowiedzi w przepisach ITF czy ATP/WTA to nie znajdziesz, tam takich problemów nie ma ;). W rozgrywkach profesjonalnych gra się pucharowo więc nie ma znaczenia czy wynik będzie 2-0 czy 2-1.

Także tu decyduje organizator. Moje zdanie jest takie, jak krecz jest z przyczyn obiektywnych - kontuzja, przypadek losowy (nagły telefon że coś złego się dzieje w domu czy rodzinie gracza), nawet zwykły brak sił - wtedy zaliczyłbym 2-1.
Ale jeżeli to jest zwykły foch czy cwaniactwo (dobry układ punktów i nie gramy by oszczędzić siły na kolejne mecze) to bym zaliczył 2-0 ze stosunkiem gemów 12-0 (czyli 6:0 6:0).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Marcin_L pisze:A przyznanie "nadprogramowego" seta jakimś łajzom schodzącym z powodu focha to niepotrzebna kara dla uczciwych zawodników.
On nie jest nadprogramowy - został wygrany na korcie.
Popatrz na to z drugiej strony, może było tak, że łajzy sprowokowały zejście z kortu swoich rywali i teraz dzięki temu zamiast wygranej 2-1 mogą dostać wygraną 2-0.

Nie wiem, bo RommeL tego dokładnie nie opisał, między kim a kim jest dylemat, w sensie co to za ludzie, o co dokładnie poszło itp. Nie wiem też, kto jest w jakiej sytuacji w grupie: czy jest tak, że jak będzie 2-1, to para wygrana będzie wśród tych 2 z jednakowym bilansem, czy też ta kreczująca?
Marcin_L pisze:No tak, ale jeżeli nie ma sędziego, ale jest organizator, to podejmuje decyzję, a nie, że zawodnicy rozstrzygają między sobą.
No właśnie w tym problem, że jak rozumiem organizator nie podjął decyzji na miejscu, a teraz też nie wie, jak policzyć krecz i stąd pytanie do RommeLa, a z jego strony - do nas.
Z racji tego, że set został wygrany, to ja bym go liczył.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasada punktacji meczu w razie kreczu

Rommel oświeć nas o co poszło dokładnie jeśli wiesz :o . Bo mnie ciekawość zżera :twisted: .
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359

Wróć do „Zasady gry”