lukeusz
Nowy
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 mar 2012, 21:02

Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

Cześć,
byłem wczoraj u siebie na kortach popatrzeć jak grają znajomi. Doszło do sytuacji, że zawodnik A zagrał skróta, zawodnik B ledwo dochodzi lecz chwyta piłkę ledwo ledwo, końcówką rakiety, lecz piłka (teraz się nie śmiać bo nie wiem jak to określić :) ) przykleja się do rakiety/siada na rakiecie i zawodnik B ruchem nadgarstka w górę przerzuca ją nad siatką. Ja mówiłem im, że jest to CHYBA niedozwolone, lecz nie byłem pewny. Oni mówią, że jest to normalne...

Niestety nie mogę znaleźć takiego czegoś na YT. Myślę, że każdy wie o co chodzi o tak zwaną piłkę "rzuconą" rakietą lub podwójnie odbitą. Czy jest to dozwolone?
Awatar użytkownika
Madox
Senior
Senior
Posty: 3647
Rejestracja: 20 mar 2011, 19:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw piłka "rzucona"

Nie jest.
Uwielbiam Feda <3 Hala Madrid!
Wilson Pro Staff 97S
Awatar użytkownika
zNei
Orator
Orator
Posty: 547
Rejestracja: 26 gru 2010, 00:09
Lokalizacja: Barlinek
Kontakt: Strona WWW

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

Wg nowych przepisów nie jest to błąd jeśli jest wyprowadzony jeden, płynny ruch.
Awatar użytkownika
Madox
Senior
Senior
Posty: 3647
Rejestracja: 20 mar 2011, 19:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

Ja wyobrażam sobie to tak, że najpierw piłka styka się z naciągiem i już po odbiciu piłka jest uderzona/pchnięta drugi raz.
Uwielbiam Feda <3 Hala Madrid!
Wilson Pro Staff 97S
Awatar użytkownika
Szuma
Orator
Orator
Posty: 597
Rejestracja: 10 mar 2009, 14:10
Lokalizacja: Warszawa/Ostrowiec Św.

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

zNei pisze:Wg nowych przepisów nie jest to błąd jeśli jest wyprowadzony jeden, płynny ruch.
Dokładnie to samo mówił mi trener na obozie parę lat temu :).
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

Jak słychać "podwójne" odbicie to jest to chyba zaliczane jako błąd.

Raz mi tak odebrano punkt :) jak zagrałem nieczysto przy siatce odbijając niefortunnie ramą, ale piłka przeszła na drugą stronę. Przeciwnik uznał, że słyszał 2 uderzenia i zaliczył punkt sobie.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

zNei pisze:Wg nowych przepisów nie jest to błąd jeśli jest wyprowadzony jeden, płynny ruch.
Jakiś konkretny zapis masz? Bo mnie ciekawi jak to opisano, to jest dość "trudny" temat.
Wiesz, nie jest problemem "skleić" piłkę na strunach i jednocześnie mając rakietę w ruch gdzieś ją wrzucić. To wcale nie jest takie trudne - kwestia timingu i kątów natarcia strun na piłkę.
Wcześniej sprawa była prosta, piłka ma się odbić (prześlizgiwać) od strun a nie być na nich przenoszona.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

Ja też słyszałem od kilku osób, które robiły w ostatnich latach kurs sędziowski, że przy jednym, płynnym ruchu nie ma błędu i piłka może tańczyć od ramy, przez struny do drugiej ramy. Ale jak to jest zapisane - nie wiem.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

Czyli jeśli robimy płynny ruch podczas, którego jest rama-naciąg-rama, to nie ma podwójnej i gramy normalnie dalej?
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

Z regulaminu ITF z komentarzami USTA (komentarze USTA mają taką samą wagę w turniejach USTA tak jak przypadki i decyzje ITF):

24. Player looses point
  • (...)
    f. The player deliberately carries or catches the ball in play on the racket
    or deliberately touches it with the racket more than once; or
USTA Comment 24.5: Does a player lose a point if the ball hits
his racket twice during one swing? No. Only when there is a definite
and deliberate “second push” by the player does the shot become
illegal. “Deliberately” is the key word in this rule. Two hits occurring
during a single continuous swing are not deemed a double hit.

Tłumaczenie:

24. Gracz traci punkt

  • (...)
    f. Gracz celowo przenosi lub łapie piłkę w grze na rakiecie lub celowo dotyka jej rakietą więcej niż raz; lub


Komentarz USTA 24.5: Czy gracz traci punkt jeśli piłka uderza dwa razy w trakcie jednego zamachu? Nie. Tylko jeśli jest wyraźne i celowe "drugie pchnięcię" wykonane przez zawodnika wtedy uderzenie jest niedozwolone. Celowe jest kluczowym słowem w tej regule. Dwa uderzenia w pojedynczym ciągłym zamachu nie są uważane za podwójne uderzenie.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

To taki sposób podejścia daje duże pole do manewru ...
Dobrze że Polaków nie jest zbyt wielu bo byśmy reszcie świata pokazali nasz kunszt interpretacyjny ... rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podwójne odbicie piłki rakietą - tzw. piłka "rzucona"

Vivid pisze:Dobrze że Polaków nie jest zbyt wielu bo byśmy reszcie świata pokazali nasz kunszt interpretacyjny ... rotfl
(:] http://biznes.onet.pl/taksowkarska-wojn ... news-detal
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".

Wróć do „Zasady gry”