daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Kiedy jest aut?

Aut (ang. Out) - piłka padająca poza polem gry. W tenisie linia należy do pola gry; aut jest dopiero wówczas, gdy piłka jest całym swoim obwodem po zewnętrznej stronie linii.

Czy może się tak zdarzyć, że "piłka w korcie" pozostawi ślad poza zewnętrzną stroną linii?
W jaki sposób ocenia się ślady na korcie? Czy ważne jest by ślad haczył linię czy trzeba sobie wyobrazić miejsce lądowania piłki (pierwszy kontakt) z ziemią i dopiero wyobrazić piłkę i oszacować czy był aut.
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy jest aut?

Liczy się tylko ślad. Jeżeli cały jest poza linią to jest aut. Nie bierze się poprawki np. na wystające lekko ponad kort linie, na jednym turnieju na PP był taki co próbował, sędzia turnieju uznał że tylko ślad się liczy.
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Kiedy jest aut?

W takim razie kiedy sędzia krzyczy aut? Jak dostrzeże ślad? Czy gdy uzna, że piłka jest w momencie zetknięcia z kortem całym swoim obwodem po zewnętrznej stronie linii?
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kiedy jest aut?

Jeśli masz na myśli kort ziemny to sprawa przy większości piłek jest prosta. Piłka wyczyści wyraźnie miejsce kontaktu z ziemią i to jest ślad który się ocenia. Piłka styczna do linii jest dobra. Wyraźnego śladu nie zostawią piłki pionowe. Zwykle trudniej jest ocenić piłkę z kierunku w którym ona ucieka bo tam ślad jest rozmyty - w tamtym kierunku mączka jest rozrzucana. Natomiast strona od uderzającego jest tak wyraźna że tu się trzeba wykazać złą wolą żeby nie dojść do konsensusu przy ocenie piłki. Gram w tenisa 11 lat i jeszcze nie miałem przypadku tak problematycznego jaki opisujesz. Może jak dojdę do finału turnieju ze sporą pulą...
Czy może się tak zdarzyć, że "piłka w korcie" pozostawi ślad poza zewnętrzną stroną linii?
W jaki sposób ocenia się ślady na korcie? Czy ważne jest by ślad haczył linię czy trzeba sobie wyobrazić miejsce lądowania piłki (pierwszy kontakt) z ziemią i dopiero wyobrazić piłkę i oszacować czy był aut.
Nie jest możliwe aby piłka była w korcie a ślad zostawiła poza nim!
Niczego się nie trzeba domyślać bo wszystko widać, od domyślania się trajektorii lotu piłki jest HE na kortach twardych. Jak zauważyłeś nie używa go się do sędziowania na kortach ziemnych bo ślad daje jednoznaczne rozwiązanie.
daniz pisze:W takim razie kiedy sędzia krzyczy aut? Jak dostrzeże ślad? Czy gdy uzna, że piłka jest w momencie zetknięcia z kortem całym swoim obwodem po zewnętrznej stronie linii?
Sędzia krzyczy aut od razu po uderzeniu piłki na podstawie tego jak ją widział. Tam gdzie jest ślad zawsze można tę decyzję zweryfikować. Tam gdzie nie ma wyraźnych śladów jak korty twarde i nie ma HE decyzja sędziego jest ostateczna.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Kiedy jest aut?

Ale co znaczy na podstawie "jak ją widział"? To jakie są te kryteria oceny?
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kiedy jest aut?

daniz pisze:Ale co znaczy na podstawie "jak ją widział"? To jakie są te kryteria oceny?
Jak to jak? Obserwował piłkę i widział gdzie uderzyła, na tej podstawie podjął decyzję. Jak zawodnik się z tym nie zgodzi to stołkowy schodzi i ogląda szczegółowo ślad.
Jak stołkowy zobaczy inaczej to sam dokonuje zmiany decyzji liniowego.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Kiedy jest aut?

Chodzi mi o to czy sędzia patrzy czy piłka całym obwodem w chwili kontaku z kortem wyszła poza kort??

Bo jeśli nie to oczywistym jest że ślad jest mniejszy od obwodu piłki i wtedy będzie (ślad) poza linią mimo że piłka odbiła się w polu gry zgodnie z przepisami.
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kiedy jest aut?

daniz pisze:Chodzi mi o to czy sędzia patrzy czy piłka całym obwodem w chwili kontaktu z kortem wyszła poza kort??
Jak? w 5 milisekund? Ona to ocenia pobieżnie widząc gdzie piłka uderzyła. Na weryfikacje będzie czas później jak zrodzą się wątpliwości.
daniz pisze:Bo jeśli nie to oczywistym jest że ślad jest mniejszy od obwodu piłki i wtedy będzie (ślad) poza linią mimo że piłka odbiła się w polu gry zgodnie z przepisami.
Oczywistym jest że rzut obwodu piłki na płaszczyznę podstawy (tutaj kort) jest większy od śladu piłki na korcie. Sędzia nie zajmuje się jednak planimetrią Euklidesową i nie przewiduje jak wyglądałby rzut obwodu piłki na płaszczyznę (ciekawe jakby miał to sprawdzić to po pierwsze) bo mu ta wiedza do niczego nie potrzeba. Jego interesuje obwód piłki w miejscu kontaktu z podłożem a nie w najszerszym możliwym przekroju!
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kiedy jest aut?

To nie piłka nożna, tu nie rozważa się "rzutu" piłki z góry na linię, tylko punkt odbicia piłki i ślad odbicia.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Kiedy jest aut?

Wiesz co? Te pytania powinieneś skierować do sędziów. Może na stronie PZT jest jakaś ich lista? Wtedy Google i wyszukać adres, wysłać pytanie, może ktoś odpowie?

Przepisy jasno regulują czym jest aut - piłka kozłująca w całości (całym obwodem a nie miejscem stykania się z kortem) poza linią.
Jak do oceny kozłującej piłki podchodzi sędzia to już wie tylko ... sędzia. To chyba jasne?
My szklanej kuli nie mamy. To jest jego subiektywna ocena i metoda postępowania. Należy więc zapytać sędziego.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kiedy jest aut?

Nie ma w zasadzie o co pytać:
art.12. Piłka dotykająca linii
Piłka dotykająca linii jest uważana za trafiającą w kort ograniczany przez tę linię.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Kiedy jest aut?

Chodzi jeszcze o to, że podczas meczu kolega wywołał aut, ja widziałem dobrą. Ja powiedziałem, gdzie lądowała on pokazał ślad na korcie (twardy posypany lekko piaskiem) postawiłem więc ją w miejscu tak jak lądowała - dokładnie na śladzie wskazanym przez przeciwnika.

Problem w tym, że mieliśmy całkowitą zgodność do miejsca, gdzie wylądowała piłka. Tylko, że on nadal uważał, że jest aut a ja, że dobra.

Oczywiście zdecydowana większość znanych mi tenisistów twierdzi że aut, ale czytając definicję autu zgłupiałem. Oglądając powtórki z sokolego oka ewidentnie liczy się obwód piłki i to jak gdyby w rzucie z góry. Do całości nikt nigdy nie wiedział po co sędzia ma jedną piłkę z kompletu. Może właśnie po to by znać jej wielkość i w razie konieczności przystawić do śladu i oszacować czy dobra czy autowa.
Byłem na stronie PZT i przeszukałem wszystko w sieci. Nie znalazłem odpowiedzi. Jest tam lista sędziów ale bez telefonów i maili. Wierzę, że jakiś sędzia się tu wypowie i wyjaśni wszystkie wątpliwości.
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kiedy jest aut?

daniz pisze:
Oczywiście zdecydowana większość znanych mi tenisistów twierdzi że aut, ale czytając definicję autu zgłupiałem. Oglądając powtórki z sokolego oka ewidentnie liczy się obwód piłki i to jak gdyby w rzucie z góry. Do całości nikt nigdy nie wiedział po co sędzia ma jedną piłkę z kompletu. Może właśnie po to by znać jej wielkość i w razie konieczności przystawić do śladu i oszacować czy dobra czy autowa.
Byłem na stronie PZT i przeszukałem wszystko w sieci. Nie znalazłem odpowiedzi. Jest tam lista sędziów ale bez telefonów i maili. Wierzę, że jakiś sędzia się tu wypowie i wyjaśni wszystkie wątpliwości.
Nonsens, przepis artykułu 12 mówi wyraźnie że chodzi o miejsce styku piłki z podłożem (dotyka) i taki ślad buduje HE przy pomocy tych kilkunastu superszybkich kamer. Gdyby chodziło o pole rzutu piłki na podłoże to zauważ że on jest okrągły. Ślad na cegle po serwisie i na wizualizacji HE jest owalny bo chodzi o pole kontaktu piłki z podłożem. Ono jest mierzalne.

Zadam Ci pytanie. Jeśli to miałby być pole maksymalnego obrysu przekroju piłki rzucone na kort to powstają pytania. Dlaczego patrzyłeś na piłkę z góry jeśli ona stamtąd nie leciała. :D To oszustwo.
Jak wyznaczyłeś kierunek piłki nadlatującej żeby narysować na korcie największą elipsę? :D

W przypadku gdyby piłka spadała pionowo sędzia miałby w kieszeni sprawdzian wielkości piłki i nakrywałby ślad rozpoczynając kłótnie z zawodnikami czy przesunąć sprawdzian w lewo czy w prawo. :D

No i ostatnie pytanie bo problem tak trąci absurdem że muszę. Czy ty nas wystawiasz? :D

EDIT:
daniz pisze:Do całości nikt nigdy nie wiedział po co sędzia ma jedną piłkę z kompletu. Może właśnie po to by znać jej wielkość i w razie konieczności przystawić do śladu i oszacować czy dobra czy autowa.
O_O
Widziałeś kiedyś jak to robi*??

Piłkę rzucają do sędziego zawodnicy jak się coś stanie i dla sprawdzenia jak bardzo się zniszczyła (straciła kompresję) musi mieć z czym porównać wtedy prosi o piłkę do porównania. Zniszczoną wycofuje z gry zabierając ją.

Na stronie PZT jest zakładka sędziowie tam jest zakładka dokumenty, a tam prosty 12 artykuł.

To jest niemożliwe ze względu nie tylko na to co opisałem ale i na błąd paralaksy.
SPOILER:
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Kiedy jest aut?

Przecież piłka jest okrągła w momencie, gdy pierwszy filcowy włosek styka się z podłożem. A przecież tylko ta chwila ma znaczenie.
To, że widzimy elipsy wynika ze zbyt wolnego klatkowania. Przy klatkowaniu miliard klatek na sekundę, sokole oko podczas kontaktu piłki z kortem zawsze pokazywałoby koło. Podobnie jak sokole oko pokazuje koło, gdy piła porusza się kilka kilometrów na godzinę lub leży na korcie.

Jeśli chodzi o przepis to raczej wyjaśnia sytuację tę jedną na milion, gdy obrys piłki jest styczny do linii.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, 14:06 przez daniz, łącznie zmieniany 1 raz.
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Kiedy jest aut?

Hmm uważam, ze kolega daniz poruszył ciekawy problem. Sam gram w tenisa od wielu lat ale jakoś nigdy specjalnie się nad tym tematem nie interesowałem. Zwróciłem jednak uwagę na pewne logiczne sprzeczności w odpowiedziach.

Poniższe dwa posty przedstawiają wiedzę, która może być w stosunku do siebie sprzeczna:
Vivid pisze:Przepisy jasno regulują czym jest aut - piłka kozłująca w całości (całym obwodem a nie miejscem stykania się z kortem) poza linią.
Czyli rozumiem ten przepis tak, że „miejsce stykania się z kortem” jest mniejszym „kółeczkiem” od obwodu piłki widzianego z rzutu pionowego z góry, co dla mnie jest właśnie „całym obwodem”. Czyli potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której „miejsce stykania się z kortem” będzie leżało poza kortem nie dotykając linii, natomiast „cały obwód” rozumiany jako rzut pionowy z góry będzie jeszcze piłką styczną czyli dobrą.


W odróżnieniu od tej informacji:
PitS pisze:Nie ma w zasadzie o co pytać:
art.12. Piłka dotykająca linii
Piłka dotykająca linii jest uważana za trafiającą w kort ograniczany przez tę linię.
Jak zdefiniować piłkę dotykającą linii – to jest w moim rozumieniu z poprzedniej definicji „miejsce stykania się z kortem” niż „całym obwodem”. Tak więc z tej informacji można wywnioskować wręcz przeciwstawny wniosek, czyli tylko ta piłka, która dotyka linii swoim śladem jest dobra, a ta sytuacja opisana wyżej już jest niewłaściwa.

Reasumując jeśli dobrze zrozumiałem, to doszło do mnie, że na kortach ziemnych oraz „hard” stosuje się odmienne zasady definiowania autu, wynikające z przyjętej metody kontroli. Na ziemnej nawierzchni stosuje się zasadę opisaną przez PitS’a, natomiast na „hardzie” stosuje się przepis podany przez Vivida. Tak interpretuję zasadę działania „hawk –eye”.

Pytanie odnośnie do systemu „hawk –eye”: czy ten czarny kształt pokazywany w powtórkach to „miejsce stykania z kortem” czy też „cały obwód” piłki widziany z góry.

Sam rozumiem, że jest to „cały obwód” – kamery śledzą piłkę z góry i komputerowo przekazują zdigitalizowane dane dotyczące jej wielkości, czyli są to takie rzuty pionowe piłki. W mojej interpretacji w środku tego czarnego znaczka, który widzimy w „hawk eye” znalazłby się drugi mniejszy znaczek rozumiany przeze mnie jako właśnie „miejsce stykania z kortem”. Czyli ze względu na użytą technikę, auty wywołuje się w sposób odmienny niż na ziemnych kortach.
W skrajnym przypadku – ta sama piłka uznana za styczną przez „hawk –eye” zostawiłaby ślad już poza kortem i na ziemnym zostałaby uznana jako autowa.


Przyznam się szczerze, że doszedłem do takich wniosków po analizie tego problemu, a mimo, że gram w tenisa od ponad 20 lat nigdy wcześniej się jakoś tym zagadnieniem nie zajmowałem. Rozumiem jednakże, istotę problemu, o którym wspomina kolega daniz.

Co o tym sądzicie?


Ten post napisałem zanim pojawiła się kolejna odpowiedź PitS'a -zobrazowała mi ona, że nie jest to takie oczywiste jak ludzie odczytują ten czarny ślad z "hawk-eye" - w moim rozumieniu to wciąż jest obrys piłki w momencie uderzenia, a nie jej ślad styczności z podłożem.
PitS pisze:...Gdyby chodziło o pole rzutu piłki na podłoże to zauważ że on jest okrągły.
To stwierdzenie jest dla mnie nieprawdziwe, (oczywiście rozumiem Twój tok rozumowania PitS, gdyż jeśli przyjąć je za prawdziwe wtedy dochodzi się do takich wniosków do jakich doszedłeś), gdyż w momencie styku piłki z podłożem piłka będąc z rozciągliwego materiału dostosowuje się w zależności od prędkości lotu mniej lub bardziej do podłoża Gdyby zrobić w dużym powiększeniu klatkę stop piłki uderzającej np. z serwisu w w pole to zarówno "punkt styczności" jak i "obrys" piłki widziany z góry nie byłyby okręgami tylko, że "punkt styczności" byłby mniejszy, a "obrys" większy.

Nie jestem pewny - co tak naprawdę mierzy "hawk-eye", ale nie jest to takie oczywiste dla mnie, że mierzy "punkt styczności" - swój głos wrzuciłbym na to, że "hawk-eye" mierzy "obrys".

Wydaje mi się, że daniz nas nie wystawia, tylko świeżym okiem zadaje pytanie, które my już dawno przestaliśmy sobie zadawać i traktujemy coś jako pewnik :)
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, 14:15 przez lion_dragon, łącznie zmieniany 1 raz.
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Kiedy jest aut?

lion_dragon
Dobrze mnie zrozumiałeś, dokładnie o to mi chodziło.
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Kiedy jest aut?

daniz pisze:lion_dragon
Dobrze mnie zrozumiałeś, dokładnie o to mi chodziło.
Wydaje mi się także, że w sytuacji, którą opisałeś grając na kortach ziemnych to był aut- bazując na kontroli śladu piłki. Natomiast gdybyś grał na "hardzie" i poprosił o "hawk-eye" uznaliby tą Twoją piłkę jako styczną czyli dobrą.
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Kiedy jest aut?

W takim razie czy dla różnych kortów obowiązują rożne przepisy?
Bo jeśli jedne, to które?
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Kiedy jest aut?

daniz pisze:W takim razie czy dla różnych kortów obowiązują rożne przepisy?
Bo jeśli jedne, to które?
Właściwie wcześniej nie wiedziałem, że być może taki problem istnieje. Teraz mój wniosek byłby taki, że bazując na elektronice pomiar jest dokładniejszy i uwzględnia "obrys" piłki, a na kortach ziemnych zastosowano tradycyjną metodę sprawdzania śladu, która jakby okazuje się jest ciut mniej dokładna - wynikająca z uproszczeń. Jednak to jest kwestia ustalenia - jeśli takie same reguły obowiązują obydwu graczy to w sumie jest to prawie niezauważalne i tak naprawdę bardziej może być przedmiotem akademickiej dyskusji i jakieś ciekawostki niż, żeby z tego miało wynikać jakiej przełomowe odkrycie :)

Wyobrażam sobie, że zawodnicy grający całe życie na nawierzchni ziemnej, takie rewelacje mogą uznać za herezje.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kiedy jest aut?

lion_dragon pisze:
daniz pisze:lion_dragon
Dobrze mnie zrozumiałeś, dokładnie o to mi chodziło.
Wydaje mi się także, że w sytuacji, którą opisałeś grając na kortach ziemnych to był aut- bazując na kontroli śladu piłki. Natomiast gdybyś grał na "hardzie" i poprosił o "hawk-eye" uznaliby tą Twoją piłkę jako styczną czyli dobrą.
Niestety nie.
http://www.sedziowiepzt.pl/nowa/index.p ... e&Itemid=3
Otwieramy przepisy gry w tenisa:
11. Piłka w grze
Jeżeli nie został wywołany ‘let’ lub ‘fault’ piłka jest w grze od uderzenia jej przez podającego
i pozostaje w grze do chwili rozstrzygnięcia punktu.
12. Piłka dotykająca linii
Piłka dotykająca linii jest uważana za trafiającą w kort ograniczany przez tę linię.
Jak widać istotny jest tylko ślad styku piłki z podłożem a nie jej wyimaginowany rzut na podłoże.
SPOILER:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hawk-Eye
Jak widać z opisu HE nie obrazuje rzutu obrysu piłki na podłoże wizualizuje miejsce kontaktu piłki z podłożem (ślad), bo słowo "dotyka i styka" jest kluczowe w przytoczonych przepisach. Po to ma tych kamer tyle żeby mogło określić obrys śladu z dokładnością do 0,5 (już w tej chwili ) milimetra.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB

Wróć do „Zasady gry”