Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Kiedy jest aut?

Jeżeli jest ślad na linii to piłka w korcie. Nie wiadomo przecież czy jeden niesforny włos nie zahaczył o linię. ;)
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kiedy jest aut?

Jeśli linia została wyczyszczona to nie zrobił tego wiatr czy fala uderzeniowa. Mogło być tak że linia odrobinę wystaje i wtedy wygląda to tak że linia jest wyczyszczona z brzegu, dwumilimetrowa przerwa z racji tego że piłka nie dotknęła nawet niewielkiego obniżenia przy linii i reszta śladu. Słowem piłka DOBRA!
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
tellico
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2011, 09:55

Re: Kiedy jest aut?

Mały przyczynek do dyskusji. Jak widać nawet na korcie ziemnym mogą być wątpliwości. Choć nie chodzi tu o interpretację przepisów, rzuty pionowe i przykładanie piłki plażowej, a o czystą ocenę śladu.
http://video.eurosport.pl/tenis/french- ... ideo.shtml

W 2:15 widać wg mnie wyraźnie, że między ślad a linię można włożyć nie tylko szpilkę a nawet całą zapałkę.
Awatar użytkownika
rdza
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 1 sie 2010, 10:43

Re: Kiedy jest aut?

tellico pisze:W 2:15 widać wg mnie wyraźnie, że między ślad a linię można włożyć nie tylko szpilkę a nawet całą zapałkę.
A wg mnie widać, że piłka była na linii (właśnie o zapałkę). :::sooo_big:::
Nie ryzykowałbym jednak kategorycznej oceny na podstawie obrazu telewizyjnego. :::donknow:::
Ostatnio zmieniony 3 cze 2012, 16:09 przez rdza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kiedy jest aut?

Dokładnie, na podstawie tego obrazu telewizyjnego bez sensownego zbliżenia kwestionować decyzję sędziego, który analizował sprawę z bliska, trzeba mieć szósty zmysł.

Co innego gdybyśmy dostali obraz, gdzie ślad wypełnia cały plan ale realizatorzy tego na tym turnieju nie robią.
Na tym ujęciu widać jedynie że nic na nim nie widać.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
dances
Nowy
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2012, 18:52

Re: Kiedy jest aut?

Witam wszystkich sympatyków tenisa. Ostatnio grając ze znajomymi nie byliśmy pewni jak ocenić sytuację. Piłka leciała ewidentnie na aut, ale kolega dotknął, wręcz musnął piłkę rakietą zanim ta dotknęła ziemi, jak wygląda sprawa przyznania punktu w takiej sytuacji ?
Awatar użytkownika
rdza
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 1 sie 2010, 10:43

Re: Kiedy jest aut?

dances pisze:Witam wszystkich sympatyków tenisa. Ostatnio grając ze znajomymi nie byliśmy pewni jak ocenić sytuację. Piłka leciała ewidentnie na aut, ale kolega dotknął, wręcz musnął piłkę rakietą zanim ta dotknęła ziemi, jak wygląda sprawa przyznania punktu w takiej sytuacji ?
A jak myślisz?
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Kiedy jest aut?

Trzymając się stricte przepisów to w takim wypadku punkt traci ten co dotknął (nawet musnął). Podobnie przy serwisie jak zawodnik serwujący trafi z podania bezpośrednio w zawodnika odbierającego to też wygrywa punkt.

Na poziomie gry kurtuazyjno-amatorskiej to zależy od umówienia się. Np. wyobrażam sobie sytuację, gdy piłka już z metr za linią leci w aut i ktoś ją łapie na rakietę, żeby nie musieć daleko po nią biec. W takim wypadku punkt bym przyznał temu co złapał lecącą piłkę, tylko trzeba to ustalić przed grą. Sam osobiście nigdy nie łapie takich piłek, żeby nie było potencjalnych sporów.
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy jest aut?

lion_dragon pisze:Trzymając się stricte przepisów to w takim wypadku punkt traci ten co dotknął (nawet musnął). Podobnie przy serwisie jak zawodnik serwujący trafi z podania bezpośrednio w zawodnika odbierającego to też wygrywa punkt.
Na tym RG był przypadek w czasie gry (nie przy podaniu), że przeciwniczka (chyba u Pań) została trafiona poza kortem. Piłka została zaliczona jako aut.

Chyba na podstawie tego przepisu:
"Zawodnik przegrywa punkt, jeżeli:
c) odbije piłkę będącą w grze w taki sposób, że trafi ona w ziemię lub jakikolwiek przedmiot poza właściwym polem gry;"
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Kiedy jest aut?

Na rozum wydaje się logiczne, jednak staje w sprzeczności z sytuacją, gdy zawodnik trafiony jest piłką bezpośrednio po serwie np. w stopę i traci wtedy punkt mimo, że stoi daleko poza miejscem przeznaczonym do serwowania, a piłka wcześniej nie miała kontaktu z podłożem. Brak konsekwencji w takim razie w bardzo podobnych sytuacjach, albo po prostu błąd sędziego.
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy jest aut?

lion_dragon pisze:Na rozum wydaje się logiczne, jednak staje w sprzeczności z sytuacją, gdy zawodnik trafiony jest piłką bezpośrednio po serwie np. w stopę i traci wtedy punkt mimo, że stoi daleko poza miejscem przeznaczonym do serwowania, a piłka wcześniej nie miała kontaktu z podłożem. Brak konsekwencji w takim razie w bardzo podobnych sytuacjach, albo po prostu błąd sędziego.
Powiem Ci (napiszę), że sam byłem zdziwiony. I nie wiem, czy to błąd sędziego, czy poprawna decyzja. Ktoś wie jak to jest?
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Kiedy jest aut?

Rozmowa na ten temat jest w:

Przepisy, a nietypowe sytuacje - Wątek Archiwalny
PitS pisze:Mam nową zagadkę.
Nie wolno łapać piłki idącej ewidentnie na aut zanim skozłuje albo dotknie stałych elementów.
A co w przypadku jeśli gracz łapie piłkę będąc poza polem gry (na aucie) ?
ppeter pisze:Co do łapania piłki, nie ma znaczenia gdzie się ją złapie, dopóki nie odbije się od ziemi (aut) punkt będzie przyznany zagrywającemu.
Vivid pisze:Dokładnie, póki nie skozłuje na aucie to możesz sobie nawet na trybunie stać i łapać i tak strata punktu.
Tak samo jest jak np. przy serwisie trafisz przeciwnika (jego partnera deblowego) bezpośrednio bez kozła. Punkt dla serwującego. Czyli legalnie można grać w zbijaka :)
PitS pisze:Dokładnie tak ! Jesteś zawodnikiem nie stałym elementem kortu, jak np stołek sędziowski czy chłopczyk od piłek.
Pisząc swoja pierwszą wypowiedź bazowałem na informacjach, które zaczerpnąłem onegdaj czytając ten wątek.
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Kiedy jest aut?

Kiedyś grając w ramach studiów ustrzeliłem gościa stojącego za końcową. Ja wiedziałem że punkt dla mnie, przeciwnik wiedział że punkt dla mnie i trener akurat oglądający wymianę stwierdził że punkt dla mnie. Co do tej sytuacji opisanej przez Obiego - nie wypowiadam się, nie widziałem. Ale żeby w Wielkim Szlemie taki błąd sędziego?
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Kiedy jest aut?

Jak chcecie przykład to Woźniacka stała za końcową i piłka szła na aut ale ustrzeliła ją. Punkt dla jej przeciwniczki.

Łedit: Ale się zgraliśmy z Napem. Ten sam przykład ale na różnych "obiektach". rotfl
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Kiedy jest aut?

Czyli jednak jest jak pisałem na początku. :) W końcu wiedzę czerpałem z dobrego źródła. :)
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy jest aut?

Też zawsze traktowałem to jako punkt dla trafiającego. Dlatego zrobiłem duże oczy widząc punktację i co powiedział komentator.

Kurczaki, że też nie pamiętam co to był za mecz.
lion_dragon pisze:Czyli jednak jest jak pisałem na początku. :) W końcu wiedzę czerpałem z dobrego źródła. :)
Wszyscy zadowoleni. :)
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
rdza
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 1 sie 2010, 10:43

Re: Kiedy jest aut?

lion_dragon pisze:Trzymając się stricte przepisów to w takim wypadku punkt traci ten co dotknął (nawet musnął). Podobnie przy serwisie jak zawodnik serwujący trafi z podania bezpośrednio w zawodnika odbierającego to też wygrywa punkt.
Myślałem, że przy serwisie to punkt dla odbierającego.
przepis mówi:
Podana piłka musi przelecieć nad siatką i zetknąć się z powierzchnią właściwego pola
podania, położonego po przekątnej od podającego, zanim odbije ją odbierający.
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy jest aut?

rdza pisze:
lion_dragon pisze:Trzymając się stricte przepisów to w takim wypadku punkt traci ten co dotknął (nawet musnął). Podobnie przy serwisie jak zawodnik serwujący trafi z podania bezpośrednio w zawodnika odbierającego to też wygrywa punkt.
Myślałem, że przy serwisie to punkt dla odbierającego.
przepis mówi:
Podana piłka musi przelecieć nad siatką i zetknąć się z powierzchnią właściwego pola
podania, położonego po przekątnej od podającego, zanim odbije ją odbierający.
To ten przepis:
Przypadek 7: Podana piłka trafia w przeciwnika lub w grze podwójnej w partnera
odbierającego, zanim dotknęła ziemi. Kto wygrywa punkt?
Decyzja: Podający wygrywa punkt, o ile nie zachodzi konieczność unieważnienia podania.
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
rdza
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 1 sie 2010, 10:43

Re: Kiedy jest aut?

Dzięki Obiektyw, to przekonująca interpretacja.
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy jest aut?

rdza pisze:Dzięki Obiektyw, to przekonująca interpretacja.
Jakby się zastanowić, to jest to oczywiste.
W innym wypadku można by teoretycznie stać przy siatce i "bronić" swojego kara serwisowego.
Z dobrym wolejem, nie ma szans, żeby serwujący zdobył punkt.

Wróć do „Zasady gry”