Wywołanie netu

Dyskusje na temat niuansów w przepisach.
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 896
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Wywołanie netu

Post autor: Lechu67 » 5 lis 2021, 17:59

Przy ostatnim deblu zastanowiło mnie zagadnienie - kto wywołuje net ?
Sytuacja była taka : serwują przeciwnicy, serwis całkiem mocny na mnie, strzelam mocnym returnem - winner, w tym samym momencie przeciwnik stojący przy siatce krzyczy, że był net. Ja i partner nic nie słyszeliśmy, a po piłce też nie było widać.
Sparing towarzyski, więc w ogóle nie poruszam tematu (powtórzenie serwisu I). Przypominam sobie, że kiedyś w turnieju też przeciwnicy wywoływali sobie nety, była jakaś dyskusja ale zaliczony był net.

Więc jak to jest?
Yonex fan

Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4263
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Wywołanie netu

Post autor: hohvar » 5 lis 2021, 18:42

Klasyka tenisa amatorskiego... :wink: Znam takich, którzy po świetnym serwisie rywala słyszą nety nawet, gdy piłka leci pół metra nad siatką. :::bd::
Z drugiej strony mnie zdarzyła się na ostatnim meczu ligowym taka sytuacja: rywal serwuje, słyszę net i krzyczę, ale odgrywam return w kort. Rywal chce grać dalej, odbija, ja też odbijam i znowu krzyczę, że był net. On na to, że mi się zdawało, bo to on tak tupnął nogą, że było słychać, jakby był net. Potem serwuje ponownie dobrą piłkę , ja gram, a on na to, że był serwis autowy. Śladu nie sprawdza. Ja mówię, że OK, to niech serwuje pierwsze podanie, a on honorowo, że NA MOJEJ STRONIE TO JA SĘDZIUJĘ i on oddaje mi punkt. Zagotował się w tym wszystkim, obraził i skończyło się 6:0, 6:2.

Niby racja, każdy sędziuje na swojej stronie. A na środku, jak jest (przypuszczalny) net, to każdy ma "takie samo prawo" przerwać.

Ja generalnie wyznaję taką zasadę, że grając amatorsko i nie mając do dyspozycji sędziów, mamy większe prawo popełniać błędy. A błędne wywołania i inne błędy sędziowania zdarzają się przecież i na Wimbledonie... Zawsze w spornych sytuacjach proponuję powtórkę punktu.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)

Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 896
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Wywołanie netu

Post autor: Lechu67 » 5 lis 2021, 20:03

Z netem jest jeszcze o tyle problem, że dochodzą odgłosy z otoczenia (sąsiednie korty, ulica), a i grałem taką hybrydą (wtedy też mocno rotowałem) że szczególnie przy serwie było takie jakby skrzypnięcie zbliżone do otarcia i przy kikowym serwisie na linię karową potrafili mi krzyczeć net.

Co do meritum, to wydaje mi się że jeśli odbierający nie wykrzyczy netu to się gra. Ale może gdzieś jest coś w tym zakresie opisane?
Yonex fan

Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1227
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Wywołanie netu

Post autor: rafbat » 5 lis 2021, 20:54

Teoretycznie net powinien wywołać returnujący lub jego partner - podobnie jak aut. Jeżeli partner serwującego, stojący przy siatce, będzie miał obiekcje dotyczące netu po returnie przeciwnika, może się po prostu... bujać. Albo krzyknij aut/net przed returnem, albo spadaj.

Swoją drogą, od kolegi mającego kilku podopiecznych z powiedzmy TOP 50 w Polsce w swoich kategoriach wiekowych, dowiedziałem się, że właśnie z powodu oszukiwania przy netach, zrezygnowano z ich "odgwizdywania" w juniorskich rozgrywkach PZT. Podobno niektórzy 13+latkowie (a taki młody zawodnik potrafi już solidnie przywalić) walili z całej siły return, a kiedy widzieli, że nie trafili wystarczająco dobrze, krzyczeli aut. Były to ciężkie sytuacje do rozstrzygania, więc z netów zrezygnowano całkowicie.

A teraz jest płacz, jak przy piłce meczowej piłka spadnie po serwisie w 5-ty centymetr kortu ;)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG

Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28095
Rejestracja: 15 sie 2006, 05:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wywołanie netu

Post autor: Vivid » 6 lis 2021, 09:07

Tenis amatorski, czyli jedna zasada ogólna - brak zasad ... :twisted: Kto kogo przegada tego górą rotfl
Co do dobrego obyczaju to tak jak rafbat napisał - returnujący wywołują net, zasadniczo przed tym jak jest już dość oczywiste jaki efekt da return. Podobnie może go wywołać i partner serwującego, na zasadach jak powyżej.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zasady gry”