Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Maszyna do naciągania

W sumie to nie wiedziałem czy założyć w tym dziale, czy w "Jak to wykonać?" więc w razie czego proszę przenieść.

Otóż posiadam Maszynę do naciągania Pro's Pro Challenger I. Ta maszyna to jakaś masakra. Mam ją już ok. 3 lata i dobrze to było chyba tylko przez pół roku... Później zepsuła się jedna szyna, a właściwie to podstawa łapki (latała na szynie bez problemu mimo zaciskania). Wymieniłem ją na nową (koszt 160 zł). Kolejne pół roku - kolejna szyna zepsuta... Tu już wymiękłem i nawet jej nie wymieniałem tylko zacząłem dokręcać kluczem (co dawało taki sam efekt jak zaciskanie tej klameczki przed zepsuciem tylko, że to troszkę dłużej zajmuje...). Kolejne pół roku - zepsuła się druga (ta kupiona przed rokiem) i teraz już obydwie podstawy zaciskam na klucz. Jakby tego było mało ostatnio zaczęły również nawalać łapki (nie trzymają dobrze naciągu). Więc teraz moje pytanie:
Czy można do tej maszyny dorobić szyny z innej firmy (np. Signum Pro), a co za tym idzie również podstawy łapek i łapki?
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Maszyna do naciągania

gural_91 pisze:/.../ zepsuła się jedna szyna, a właściwie to podstawa łapki (latała na szynie bez problemu mimo zaciskania). Wymieniłem ją na nową (koszt 160 zł). Kolejne pół roku - kolejna szyna zepsuta... Tu już wymiękłem i nawet jej nie wymieniałem tylko zacząłem dokręcać kluczem (co dawało taki sam efekt jak zaciskanie tej klameczki przed zepsuciem tylko, że to troszkę dłużej zajmuje...).
Podstawki są do szyny przykręcone od spodu dwoma śrubami. Te śruby lubią się z czasem poluźnić co powoduje, że dźwigienka nie blokuje podstawki na szynie. Naturalnym odruchem jest wtedy próba podkręcenia zacisku dźwigienki (długim cienkim imbusem). Tak nie powinno się robić. Najpierw poluźnij na max. zacisk dźwigienki (cienkim imbusem), potem od spodu dokręć mocno śruby mocujące sanki podstawki do szyny, a dopiero na końcu ustaw ponownie (cienkim imbusem) siłę zacisku dźwigienki.
gural_91 pisze:Więc teraz moje pytanie:
Czy można do tej maszyny dorobić szyny z innej firmy (np. Signum Pro), a co za tym idzie również podstawy łapek i łapki?
Zobacz zaciski i podstawki "Automatic" albo "Automatic New". Używam ich od ok. roku i nie narzekam.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Maszyna do naciągania

Smyk pisze:
gural_91 pisze:/.../ zepsuła się jedna szyna, a właściwie to podstawa łapki (latała na szynie bez problemu mimo zaciskania). Wymieniłem ją na nową (koszt 160 zł). Kolejne pół roku - kolejna szyna zepsuta... Tu już wymiękłem i nawet jej nie wymieniałem tylko zacząłem dokręcać kluczem (co dawało taki sam efekt jak zaciskanie tej klameczki przed zepsuciem tylko, że to troszkę dłużej zajmuje...).
Podstawki są do szyny przykręcone od spodu dwoma śrubami. Te śruby lubią się z czasem poluźnić co powoduje, że dźwigienka nie blokuje podstawki na szynie. Naturalnym odruchem jest wtedy próba podkręcenia zacisku dźwigienki (długim cienkim imbusem). Tak nie powinno się robić. Najpierw poluźnij na max. zacisk dźwigienki (cienkim imbusem), potem od spodu dokręć mocno śruby mocujące sanki podstawki do szyny, a dopiero na końcu ustaw ponownie (cienkim imbusem) siłę zacisku dźwigienki.
Mi mówili przy wymianie szyny, że samej podstawy nie da się wymienić bo nie sprzedają.

EDIT:
Te podstawki co podałeś też są z firmy Pro's Pro. Prosiłbym o podanie z jakiejś innej bo do tej firmy ja już nie mam zaufania. (Jedynie naciągi są w miarę ok, chociaż też popuszczają cholernie...)
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Maszyna do naciągania

gural_91 pisze:Mi mówili przy wymianie szyny, że samej podstawy nie da się wymienić bo nie sprzedają.
To możliwe. Ja też dostałem komplet (podstawka z szyną). Szyna była grubsza niż przy oryginalnych podstawkach.
gural_91 pisze:Te podstawki co podałeś też są z firmy Pro's Pro. Prosiłbym o podanie z jakiejś innej bo do tej firmy ja już nie mam zaufania.
Jeśli chodzi o klampy, to powinny pasować wszystkie (te np. są bardzo zachwalane na saiteinforum.de, albo te wykorzystywane w maszynach DISCHO i chyba też Signum Pro) o średnicy trzpienia 12 mm. Długość trzpienia jest chyba standardowa. Przed kupnem musiałbyś się upewnić.

Podstawki to już konstrukcja bardziej związana z konkretnym typem (ma)szyny. Nie powiem Ci, czy np. takie podstawki będą pasowały do szyny Challenger'a. Musiałbyś przed kupnem ustalić możliwości zwrotu. Podstawki Automatic i Automatic New, mimo że są od Pro's Pro zbierają dobre opinie. Automatic'ow sam używam i mogę potwierdzić, że są o niebo lepsze od standardowych Challenger'a I (są jako standardowe w Pionier'ze).

Jeszcze jedna sprawa to cena. Klampy i podstawki, które wymieniłem kosztują (komplet) ok. 200 EUR. Za 220 EUR dostaniesz maszynę, w której są wykorzystane. :discon:

PS: Tu możesz obejrzeć sobie z bliska klampy TNT238 w Challenger'ze. Może wieczorkiem dołączę dla porównania kilka zdjęć moich Automatic'ów
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2010, 13:30 przez Smyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Maszyna do naciągania

To masakra jak takie ceny... Nie wiem czy nie zacznę zbierać na nową maszynę, tym razem z Signum Pro...
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Maszyna do naciągania

Zaciski i podstawki Automatic
CIMG3692.2.JPG
CIMG3692.2.JPG (159.11 KiB) Przejrzano 1335 razy
CIMG3699.2.JPG
CIMG3699.2.JPG (231.8 KiB) Przejrzano 1335 razy
CIMG3700.2.JPG
CIMG3700.2.JPG (239.96 KiB) Przejrzano 1335 razy
Carpe diem, quam minimum credula postero ...

Wróć do „Inny sprzęt”