Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Hej, chciałbym zasięgnąć Waszego doświadczenia odnośnie obuwia.

Moje aktualne warunki:
- niskie podbicie
– supinacja
początki tzw. sztywnego palucha (nie mylić z tzw. haluksem).
Palec boli od góry kiedy jest nacisk z buta, np. szwy cholewy.
– gram w Nike Vapor X - rozmiar o 1,5 większy niż długość stopy
– gram tylko na trawce
– styl agresywny

Szukam obuwia, które będzie miało bardzo wygodną, bezszwową i bez twardych wzmocnień wokół dużego palucha cholewkę. But nie może mieć ciasnej cholewki, ze względu na powyższe oraz szeroką stopę. Vapory idealnie zabezpieczały kostkę przed skręceniem, bardzo lubię ten but, dobrze mi się w nim gra, ale szew od strony wewnętrznej wypada akurat w krytycznym dla mnie miejscu i powoduje podrażnienia.

Zastanawiałem się nad jakimś z Asicsów. Solution Speed FF lub Gel-Resolution 8.
A może ktoś ma podobną dolegliwość i stosuje jakieś niestandardowe patenty?
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Gel-Resolution są dość pancerne, a o ile rozumiem, szukasz czegoś "paputkowego".

Spróbowałbym Gel-Solution albo Speed FF. Lekkie i wygodne, jakieś takie luźniejsze i lepiej układające się niż Gel-Resolution.
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Marcin_L pisze: 12 sty 2021, 10:05 Gel-Resolution są dość pancerne, a o ile rozumiem, szukasz czegoś "paputkowego".

Spróbowałbym Gel-Solution albo Speed FF. Lekkie i wygodne, jakieś takie luźniejsze i lepiej układające się niż Gel-Resolution.
Czy dobrze widzę, że Asics tabelę rozmiarów ma jeszcze bardziej rozdmuchaną niż Nike? Z porównania centymetrów ;-) wychodzi mi u Asicsa but aż numer większy niż NIke. Faktycznie tak jest?
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Nie mam porównania z Nike...
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Nie wiem, czy u mnie to też "sztywny paluch" ale... Grałem poprzednie 3 lata w Gel Solution Speed 3, żadnych problemów, tylko ze 3 wymiany wkładek, ale w końcu podeszwa się na tyle wytarła, że zrobiły się za mało przyczepne.
W listopadzie(?) kupiłem Speed FF, takie
https://strefatenisa.com.pl/obuwie/obuw ... lack-30457
po kilku graniach zaczęły mnie boleć stopy, szczególnie palce a szczególnie duże palce, na lewej nodze to mi nawet spuchł od góry na "wysokości" haluksa (którego nie mam). Zacząłem podejrzewać, że FF mają za cienką, za miękką podeszwę?! Wkładki mają bardzo podobne, na oko takie same, 2 gramy lżejsze. Same buty FF są 16 gramów lżejsze (tak, zważyłem!). Niby twardość podeszwy podobna ale coś musi być na rzeczy - na twardej nawierzchni, mimo że to mączka, moje palce zaczynają boleć.
Wróciłem na 2-3 tygodnie do starych butów , ból zniknął, paluch nadal trochę napuchnięty, może coś tam jeszcze mi się stało, nie wiem. Potem do Speed FF włożyłem dodatkową, niezbyt grubą ale jednak wkładkę, między podeszwę a wkładkę fabryczną i tak zagrałem ostatnie 3 razy. Jest lepiej, tzn. palce nie bolą, jest jednak mniej miejsca w bucie i przy dłuższym graniu pojawia się dyskomfort ucisku na pozostałe palce.
Nie wiem czy ci się ta historia przyda ale na te Speedy FF to bym uważał...
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Mi się też przyjemniej gra w Gel-Solution.
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Dzięki, to bardzo pożyteczne opinie. Na tego palucha to trzeba uważać, bo w pewnym wieku się może zaczynać...
U mnie to niby początek, ale reaguję na deszczową pogodę, na zbyt ciasne cholewki, po graniu trzeba go zregenerować, w dni powszednie mobilizować.
Wygląda to podobnie jak u pani na tej stronce:

Obrazek

Dodatkowo łatwo o otarcia dość wrażliwej w tym punkcie skóry. Utrudnione jest też używanie podwójnej skarpety czy nieco grubszych wkładek. Stąd pytanie o bezszwowe od środka i obszerne cholewki.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Hmm, ale czegoś takiego jak gel solution to już chyba nie sprzedają... O_O
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Jacek iREM pisze: 12 sty 2021, 12:18 Hmm, ale czegoś takiego jak gel solution to już chyba nie sprzedają... O_O
Sprzedają, tyle już w wersji 7 i 8, np. https://strefatenisa.com.pl/obuwie/obuw ... hite-33424 ale czy solution=resolution?!
Co do palucha to u mnie chyba jednak nie paluch, mi spuchło bliżej paznokcia...
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

TomPL pisze: 12 sty 2021, 12:55
Jacek iREM pisze: 12 sty 2021, 12:18 Hmm, ale czegoś takiego jak gel solution to już chyba nie sprzedają... O_O
Sprzedają, tyle już w wersji 7 i 8, np. https://strefatenisa.com.pl/obuwie/obuw ... hite-33424 ale czy solution=resolution?!
Co do palucha to u mnie chyba jednak nie paluch, mi spuchło bliżej paznokcia...
Znaczy za ciasne ;-)
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Chyba faktycznie Solution Speed zastąpiły Gel Solution.
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Marcin_L pisze: 12 sty 2021, 14:05 Chyba faktycznie Solution Speed zastąpiły Gel Solution.
A może ktoś coś powiedzieć o butach HEAD REVOLT PRO 3.0 ?
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Co prawda nie mam żadnych z opisywanych wyżej dolegliwości, niemniej jednak moimi ostatnio zakupiony butami były właśnie Vapory X i raczej więcej się na nie nie zdecyduję. Do wygody wersji 9.5 im zdecydowanie daleko.

Jeżeli chciałbyś zostać przy tej marce, mogę polecić NikeCourt Air Zoom Zero (poprzedni zakup) lub Nike Air Zoom Vapor Cage 3, które w ogóle najlepiej wspominam pod kątem komfortu (były najlżejsze i zdecydowanie najbardziej wygodne). Ja noszę rozmiar 43 (wg. Nike) i Vapory X wydały mi się od razu zdecydowanie cięższe i sztywniejsze od moich poprzednich wyborów. Zdjęcie ich i założenie modelu Cage 3 daje podobny efekt, co zdjęcie uciskających Cię butów po całym dniu pracy.

Może zatem warto spróbować z Cage'ami? ;)

P.S. Uprzedzając ew. pytania, Cage mają co prawda podobną usztywniającą siatkę na zewnętrznej stronie buta, ale jest ona o wiele miększa niż ten cały "knit" w Vaporach X. W najnowszym modelu Cage 4 niestety nie miałem okazji biegać.

P.S. P.S. Właśnie widzę, że porównywałem swoje doświadczenia w odniesieniu do modelu Vapor X Knit, który znacząca różni się od Vapor X, zatem mimo szczerych chęci, chyba za bardzo nie pomogłem <facepalm> rotfl
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Speed FF mogłyby być, choć TomPL zgłasza problemy podobnej natury, zatem jest znak zapytania.
Grywałem w Asicsach i Nike, dla mnie rozmiarówka ta sama.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Vivid pisze: 12 sty 2021, 16:54 Speed FF mogłyby być, choć TomPL zgłasza problemy podobnej natury, zatem jest znak zapytania.
Grywałem w Asicsach i Nike, dla mnie rozmiarówka ta sama.
Dziś porównałem u kumpla (A) i u siebie (N) tabelki na jęzorach - pół numeru różnicy.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

rafbat pisze: 12 sty 2021, 15:33 Co prawda nie mam żadnych z opisywanych wyżej dolegliwości, niemniej jednak moimi ostatnio zakupiony butami były właśnie Vapory X i raczej więcej się na nie nie zdecyduję. Do wygody wersji 9.5 im zdecydowanie daleko.

Jeżeli chciałbyś zostać przy tej marce, mogę polecić NikeCourt Air Zoom Zero (poprzedni zakup) lub Nike Air Zoom Vapor Cage 3, które w ogóle najlepiej wspominam pod kątem komfortu (były najlżejsze i zdecydowanie najbardziej wygodne). Ja noszę rozmiar 43 (wg. Nike) i Vapory X wydały mi się od razu zdecydowanie cięższe i sztywniejsze od moich poprzednich wyborów. Zdjęcie ich i założenie modelu Cage 3 daje podobny efekt, co zdjęcie uciskających Cię butów po całym dniu pracy.

Może zatem warto spróbować z Cage'ami? ;)

P.S. Uprzedzając ew. pytania, Cage mają co prawda podobną usztywniającą siatkę na zewnętrznej stronie buta, ale jest ona o wiele miększa niż ten cały "knit" w Vaporach X. W najnowszym modelu Cage 4 niestety nie miałem okazji biegać.

P.S. P.S. Właśnie widzę, że porównywałem swoje doświadczenia w odniesieniu do modelu Vapor X Knit, który znacząca różni się od Vapor X, zatem mimo szczerych chęci, chyba za bardzo nie pomogłem <facepalm> rotfl
Fajnie, dzięki.
Czy w obu modelach da się z szeroką stopą?
W sklepach już Cage 4, czyli Cage 3 wypada z produkcji. Jak mi przypasują to tylko raz...
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Jacek iREM pisze: 12 sty 2021, 22:11
Vivid pisze: 12 sty 2021, 16:54 Speed FF mogłyby być, choć TomPL zgłasza problemy podobnej natury, zatem jest znak zapytania.
Grywałem w Asicsach i Nike, dla mnie rozmiarówka ta sama.
Dziś porównałem u kumpla (A) i u siebie (N) tabelki na jęzorach - pół numeru różnicy.
Odczucie dopasowania nie musi wynikać tylko z długości stopy ale i szerokości.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Jacek iREM pisze: 12 sty 2021, 22:12 Fajnie, dzięki.
Czy w obu modelach da się z szeroką stopą?
W sklepach już Cage 4, czyli Cage 3 wypada z produkcji. Jak mi przypasują to tylko raz...
Stopę akurat też mam szeroką i najlepiej z tym radziły sobie właśnie Cage. Okupione było to tylko tym, że pierwszym elementem, na którym pojawiały się przetarcia, były właśnie okolice nasady palców, jednak absolutnie nie było żadnego negatywnego ucisku.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
van basten
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 31 mar 2015, 09:53

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

Jacek iREM pisze: 12 sty 2021, 12:13 Dzięki, to bardzo pożyteczne opinie. Na tego palucha to trzeba uważać, bo w pewnym wieku się może zaczynać...
U mnie to niby początek, ale reaguję na deszczową pogodę, na zbyt ciasne cholewki, po graniu trzeba go zregenerować, w dni powszednie mobilizować.
Wygląda to podobnie jak u pani na tej stronce:

Obrazek

Dodatkowo łatwo o otarcia dość wrażliwej w tym punkcie skóry. Utrudnione jest też używanie podwójnej skarpety czy nieco grubszych wkładek. Stąd pytanie o bezszwowe od środka i obszerne cholewki.
Dobrze że dodałeś że "zdjęcie poglądowe" bo myślałem, że malujesz paznokcie ;-P
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: BUTY tenisowe na tzw. sztywny paluch

van basten pisze: 13 sty 2021, 09:47
Jacek iREM pisze: 12 sty 2021, 12:13 Dzięki, to bardzo pożyteczne opinie. Na tego palucha to trzeba uważać, bo w pewnym wieku się może zaczynać...
U mnie to niby początek, ale reaguję na deszczową pogodę, na zbyt ciasne cholewki, po graniu trzeba go zregenerować, w dni powszednie mobilizować.
Wygląda to podobnie jak u pani na tej stronce:

Obrazek

Dodatkowo łatwo o otarcia dość wrażliwej w tym punkcie skóry. Utrudnione jest też używanie podwójnej skarpety czy nieco grubszych wkładek. Stąd pytanie o bezszwowe od środka i obszerne cholewki.
Dobrze że dodałeś że "zdjęcie poglądowe" bo myślałem, że malujesz paznokcie ;-P
Czekałem na to ;-P
Nie no swojego nie będę pokazywał, damski zawsze subtelniejszy, a może ktoś akurat je obiad... ;-)
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.

Wróć do „Inny sprzęt”