Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Owijki wierzchnie - która dla kogo?

Nie wiem czy temat był już czy nie, więc zarzucę. :)
Trzeba się czymś zająć skoro grać nie można.
Jak wiadomo z grubsza dzielimy je na suche i mokre(lepkie). I tu rodzi się pytanie, która dla kogo?
Czy można to jakoś podzielić, np. dla tych co im się łapy pocą to lepkie a może suche? Jak to wygląda?
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Marcoone
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 389
Rejestracja: 2 lip 2012, 22:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo ?

Ja mam potliwe ręce. Używam suchych i z mojego doświadczenia wynika, że lepiej się sprawdzają niż mokre (też używałem).
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo ?

No właśnie a przy suchych łapach, czy powinny być mokre, czy to kwestia gustu jak zwykle? :)
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo ?

Lepkie owijki do suchych dłoni? No nie bardzo.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo ?

To dla kogo są lepkie? ;)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo ?

Nie dla mnie, ja mam idealnie suche dłonie. ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo ?

Robinson pisze: 18 mar 2020, 21:27 To dla kogo są lepkie? ;)
Lepkie są dla graczy którzy mają problem ze utrzymaniem pewnego uchwytu (nieznaczne obracanie się rakiety przy mocnych uderzeniach, serwisie). W moim przypadku z wiekiem :/ (a i wpływ miała kontuzja nadgarstka :/ ) zacząłem stopniowo z suchych przechodzić na coraz bardziej lepkie owijki. Z tym, że lepkie owijki słabo znoszą/nie odprowadzają wilgoci więc są bardziej dedykowane dla osób które dłonie mają bardziej suche.
Jeśli masz pewny mocny uchwyt to wybierasz te, które dają Ci lepszy komfort.
Yonex fan
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo ?

Myślę, że mylone są tu dwa pojęcia - lepkie i chłonne. Błędnie niektóre osoby stawiają między nimi znak równości. I stąd brak zrozumienia. Oba rodzaje mają jednak odmienne przeznaczenie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo ?

Vivid pisze:Myślę, że mylone są tu dwa pojęcia - lepkie i chłonne.
Eeee to chyba jasne że pisząc lepki chodzi o takie które "lepią" się do rąk a nie odprowadzają wilgoć z rąk. Dlatego pytałem dla kogo. Z jednej strony mogę zgodzić się z tym że skoro masz suche dłonie to nie potrzebujesz lepkiej owijki, ale z drugiej strony tak jak pisze Lechu daję ona pewniejszy chwyt. Czy ona nie nadaje się dla mokrych dłoni to nie wiem, bo ja nie mam tego problemu podobnie jak Vivid, ale widzę na swoim przykładzie że jak taka owijka przestaje być lepka i zmoczymy ją delikatnie to w jakimś stopniu odzyskuje swoje właściwości, więc dla tych z mokrymi łapami powinna być też dobra. No chyba że mówimy o ekstremalnie mokrych dłoniach.
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo ?

U mnie jest tak, że mam suche dłonie i używam lepkich owijek (Head Xtreme Track). Zdecydowanie lepszy chwyt a zdarza mi się czasem obrócenie rakiety przy uderzeniu.
8:7 40:15
Awatar użytkownika
becki
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 358
Rejestracja: 13 kwie 2010, 16:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo?

Czy ktoś gra na samej owijce bazowej? Czy ewentualnie jakiś konkretny model polecacie?
ObrazekYoutek Radical MP
ObrazekTour Edition MidPlus
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo?

becki pisze: 3 cze 2021, 11:24 Czy ktoś gra na samej owijce bazowej? Czy ewentualnie jakiś konkretny model polecacie?
Pomijając aspekt dopasowania grubości rączki, to trochę bez sensu bo właściwości (lepkość, chłonność) będziesz miał takie same, a nawet większy wybór w wierzchnich. A kosztowo, to co najmniej 3-4 razy tyle nie licząc samej zmiany, która jednak przy bazówkach jest trudniejsza i dłuższa. Żywotność oceniam na podobną, może ciut dłuższą dla bazówek.
Yonex fan
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo?

Co do zasady zgadzam się z przedmówcą. Co nie zmienia jednak faktu, że są osoby, które rzeczywiście świadomie decydują się na grę na samej owijce bazowej.

Sam gram najczęściej zestawem skórzana bazówka plus over grubości 0,5 mm, ale jeśli miałbym Ci polecić bazówkę bez overa, to raczej nie skóra (bo to już wariant dla ekstremistów), ale na przykład dość powszechnie chwaloną Head Hydrosorb Pro.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
becki
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 358
Rejestracja: 13 kwie 2010, 16:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo?

Kombinuję po prostu jak zmniejszyć delikatnie grubość rączki. Może po prostu wymienię bazową na cieńszą.
ObrazekYoutek Radical MP
ObrazekTour Edition MidPlus
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo?

becki pisze: 4 cze 2021, 10:38 Kombinuję po prostu jak zmniejszyć delikatnie grubość rączki. Może po prostu wymienię bazową na cieńszą.
Jeśli chcesz tylko trochę zmniejszyć grubość rączki czyli ok 1/2 rozmiaru to zmiana bazówki na cieńszą załatwi sprawę. Dograj istniejącą bazówkę (po zdjęciu już jej raczej nie wykorzystasz.
Oryginalne bazówki mają grubość przeważnie ok 2 mm, rzadko się zdarza 1,7mm. Zakładasz nową 1,4 lub też 1,25. Jako wierzchnią używasz Tourna Tac bo ma faktyczną grubość deklarowaną 0,4 mm i jest szersza więc można ją tak nawinąć żeby zakładki wyszły w rowkach bazówki. I jest wtedy gładziutko i cienko.

Możesz też na szybko spróbować z samą wierzchnią Tourny. Jeśli ją nawiniesz jak mówiłem zmiana będzie zauważalna. Robiłem ta kilka razy kumplom i to wystarczało. Nawijając zwykłe wierzchnie zakładki wychodzą różnie i znacznie pogrubiają rączkę.
Mogę na maila podesłać zdjęcie jak to wygląda.
Yonex fan
Awatar użytkownika
becki
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 358
Rejestracja: 13 kwie 2010, 16:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Owijki wierzchnie - która dla kogo?

Stosuję Toalson UltraGrip, które też są cienkie, więc zapewne spróbuję cieńszej owijki bazowej.
ObrazekYoutek Radical MP
ObrazekTour Edition MidPlus

Wróć do „Inny sprzęt”