Awatar użytkownika
Rokforabe
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 25 cze 2012, 16:27

Challenge

Cześć,

Jakiś czas temu byłem zainteresowany odświeżeniem challengu jaki był kiedyś na forum Tenis Net. Wywiązała się krótka dyskusja na ten temat w wątku Challenge TN Warszawa. Niestety miałem problemy z kolanem i przerwę w graniu. Idea odświeżenie Challengu jakoś ucichła.

Teraz już wszystko gra a sezon w pełni, więc postanowiłem spisać swój pomysł

Jeśli chwyci, przydałaby się pomoc administracji w postaci jakiegoś moderatora żeby uaktualniał ranking itp.

Tenis Challenge

Formuła

1. Każdy uczestnik przystępując do challengu otrzymuje do rankingu na stracie 100 pkt

2. Każdy uczestnik może zagrać z dowolną osobą jeśli ta druga wyrazi chęć. Każdy może zagrać z każdym bez względu na pozycję w rankingu.

3. Uczestnicy umawiają się na mecze między sobą i przekazują wynik do moderatora forum.

4. Na podstawie wyników meczów budowany jest ranking w następujący sposób

Na starcie zawodnicy posiadają po 100 pkt.

uczestnik 1. 100 pkt
uczestnik 2 . 100 pkt

Wygranemu dodawane jest 10% pkt. które posiadał przegrany. (10% x 100 pkt = 10 pkt)
Przegranemu odejmowane jest 10 % jakie on sam posiadał = - 10 pkt

stan pkt po meczu
uczestnik 1. 110 pkt
uczestnik 2. 90 pkt

Jeśli postanowią ponownie ze sobą zagrać i znowu wygra uczestnik nr 1.
Uczestnik 1. będzie posiadał 119 pkt (110+9)
Uczestnik 2 bedzie posiadał 81 pkt (90 - 9)

Jeśli w drugim meczu wygrałby uczestnik 2. Pkt rozłożą się nastepująco
Uczestnik 1 99 pkt (110 - 11)
Uczestnik 2. 101 pkt (90 pkt + 11 pkt)

Taki sposób liczenia premiuje zawodnika któremu udaje się zrewanżować

jeśli 10% przyznawanych pkt będzie wynosiła liczbę nie całkowitą np 8,1 pkt. Zaokrągalmy wynik do liczby całkowitej zgodnie z zasadami matematyki.

5. Ilość uczestników na początku challengu jest nieistotna

6. Uczestnicy nie są zobowiązani do gry jeśli im nie pasuje rywal, miejsce lub termin.

7. Wszystkie kwestie związane z organizacją meczu pozostawiamy uczestnikom: podział kosztów związanych kortem i piłkami. miejsce rozgrywania meczu, formuły meczu: 1 set, do 9 gemów do 2 wygranych itp.

8. Warunkiem jest aby oboje z uczestników przed meczem zgodzili się na taką a nie inną formę rozegrania meczu. Pozostawiamy to im do porozumienia. Wygrany przekazuje moderatorowi wynik lub [tylko kto wygrał (do przedyskutowania czy prowadzimy jakieś szczegółowe statystyki?)]

9. Moderator uaktualnia ranking. Jeśli przegrany nie zgłosi błędu, wynik uznaje się za prawidłowy. (ewentualnie opcja że przegrany zawsze musi potwierdzić rozegranie meczu w challengu i potwierdzenie wyniku)


Według mnie ten sposób przeprowadzenia challengu wyeliminuje wiele problemów, które powodowały, że poprzednie próby zorganizowania podobnego challengu w przeszłości nie cieszyły się zbytnią popularnością

Dajemy dużą dowolność, bez zbędnych reguł i obowiązku rozgrywania określonej liczby gier. Ci którzy z natury grają więcej będą mieli taką możliwość a ci którzy wolą grać rzadziej także na tym nie stracą.

Ci którzy są dobrymi graczami nie będą zobowiązani do gry ze słabymi. Poza tym nie dostaną za taką grę zbyt wiele pkt.

Na początku ranking można prowadzić w excelu i przy każdym uczestniku podawać:
1. aktualną ilość pkt
2. ilość spotkań jaką dotąd rozegrał
3. ilość pkt jaką zdobył lub stracił po ostatnim meczu,
4. bilans wygranych i przegranych spotkań

Na forum prezentować to w formie screenshota lub podać link do pliku w chmurze. (drop box, google dysk) oczywiście bez możliwości edycji dla uczestników.

Można pomyśleć również nad trackowaniem pkt. i nawet prezentacją wykresu pokazującego jak kształtowały się pkt. uczestników na przestrzeni czasu.

Plusy
1. Początkowa ilość graczy nie ma znaczenia
2. Nie ma wymogu rozgrywania określonej liczby spotkań
3. Dobrzy zawodnicy nie są zmuszeni do grania ze słabszymi
4. Warunki i organizacja spotkać pozostawiamy uczestnikom (jak przy normalnych sparingach)
5. Dodajemy element rywalizacji do sapringów rozgrywanych przez forumowiczów w wątku rozgrywki forumowiczów.
6. Prostota i jasne zasady
7. Ten sam challenge (Ten sam ranking) można rozgrywać w tym samym czasie na terenie całej polski.

Proszę was o feedback i wstępną ocenę pomysłu może warto coś uwzględnić. Możliwe, że nie wszystko przemyślałem

Ogólnie myślę że jest potencjał żeby tego typu challenge rozrósł się poza forum TN. Będę wdzięczny za opinie.

Pozdrawiam

Marcin
NTRP 4.5

TF 2014 - PROMO VIDEO -https://vimeo.com/94367085

Challenge: Regulamin Ranking
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Challenge

Rokforabe pisze:8. Warunkiem jest aby oboje z uczestników przed meczem zgodzili się na taką a nie inną formę rozegrania meczu. Pozostawiamy to im do porozumienia. Wygrany przekazuje moderatorowi wynik lub [tylko kto wygrał (do przedyskutowania czy prowadzimy jakieś szczegółowe statystyki?)]
Moim zdaniem dokładne wyniki muszą być podane, żeby można było dobrać rywala o podobnym poziomie/budować strategię gier, a do tego dokładne statystyki mogłyby ubarwić rozgrywki.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Rokforabe
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 25 cze 2012, 16:27

Re: Challenge

Dzięki Gary za opinię, zgadzam się.

Tylko trzeba się zastanowić gdzie te wyniki zapisywać i jak udostępniać.
W sumie może na początek również plik excel na dropbox lub google drive.
NTRP 4.5

TF 2014 - PROMO VIDEO -https://vimeo.com/94367085

Challenge: Regulamin Ranking
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Challenge

Ja w to wchodzę, bez względu na ewentualne korekty formuły.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Challenge

Rokforabe pisze:Dzięki Gary za opinię, zgadzam się.

Tylko trzeba się zastanowić gdzie te wyniki zapisywać i jak udostępniać.
Może spoiler w temacie z punktacją?
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Rokforabe
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 25 cze 2012, 16:27

Re: Challenge

karjar pisze:Ja w to wchodzę, bez względu na ewentualne korekty formuły.
Super :::gd::: Wpisuję cię na listę.
wyczesany pisze:
Rokforabe pisze:Dzięki Gary za opinię, zgadzam się.

Tylko trzeba się zastanowić gdzie te wyniki zapisywać i jak udostępniać.
Może spoiler w temacie z punktacją?
Można i tak. Tylko w efekcie zrobi się długa lista rozegranych meczy i będzie ciężko wyszukiwać po konkretnych uczestnikach. W excelu można zrobić filtry i w ten sposób wyszukać wszystkie wyniki konkretnej osoby.

Myślę, że na początku spoiler by załatwił sprawę, a ranking może pozostać w formie takiej jak obecnie.
W takim wypadku w ogóle obeszłoby się bez plików w chmurze.
NTRP 4.5

TF 2014 - PROMO VIDEO -https://vimeo.com/94367085

Challenge: Regulamin Ranking
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Challenge

A może jeszcze przy graczu podać info gdzie jest skłonny zagrać :) To też może pomóc w ewentualnych wyzwaniach ?
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Challenge

Kwestia jeszcze tego, że chyba powinna być ilość punktów poniżej której nie można spaść.
Bo jeśli ktoś zejdzie do 0 to jego przeciwnik na wygranej nic nie wygra a może stracić ...
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Challenge

Nidy nie będzie 0 punktów, minimum to 4, bo skoro zaokrąglamy zgodnie z zasadami matematyki, a 10% z 4 to 0.4, czyli w zaokrągleniu 0, to niżej już się nie będzie dało. Dlatego doprecyzowałbym, że osoba, która ma 4 pkt lub mniej i przegra mecz, traci 1 punkt, a nie 0, bo tak to nie będzie sensu z taką osobą grać. :wink:
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Rokforabe
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 25 cze 2012, 16:27

Re: Challenge

Gary pisze:...doprecyzowałbym, że osoba, która ma 4 pkt lub mniej i przegra mecz, traci 1 punkt, a nie 0, bo tak to nie będzie sensu z taką osobą grać. :wink:
Rozumiem, że sens gry tkwi w wyzerowaniu komuś licznika rotfl :twisted: :twisted: :twisted:

Jak dobrze liczę, jeśli ktoś będzie miał 5 pkt i przegra, straci 0,5 pkt. będzie miał 4,5 pkt. czyli zaokrąglając zostaje dalej 5. Nigdy nie zejdzie poniżej 5 pkt. Jego przeciwnik zdobędzie 0,5 czyli zaokrąglając 1 pkt.

Dla wygrywającego będzie sens grać o ten 1 pkt. A przegrany...no cóż, wygląda na to, że 5 pkt będzie dnem :::scratchy:::

Jednym z moich założeń był jak najprostszy i najkrótszy regulamin. Na razie bym zostawił tak jak jest, przynajmniej nie trzeba nic dopisywać.
NTRP 4.5

TF 2014 - PROMO VIDEO -https://vimeo.com/94367085

Challenge: Regulamin Ranking
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Challenge

Rzeczywiście :::gd::: . To jak dla mnie wszystko pasuje :] .

Gary będziesz grał i dobijał wszystkich do minimalnego poziomu punktów rotfl ?
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Rokforabe
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 25 cze 2012, 16:27

Re: Challenge

Jest już regulamin Challengu pod tym linkiem:Regulamin

Jeśli macie jakieś uwagi, dawajcie znać.
NTRP 4.5

TF 2014 - PROMO VIDEO -https://vimeo.com/94367085

Challenge: Regulamin Ranking
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Challenge

Oryginalny regulamin :D
Tylko ciekawe, czy ktoś będzie chciał grać z Garym? Lepiej zagrać np. 3 mecze z innymi zawodnikami i przy 2-ch wygranych wyjść na prowadzenie w rankingu :?

PS. Czy jest na sali matematyk? Bo jakoś mnie nerwuje sformułowanie "Zaokrąglamy wynik do liczby całkowitej zgodnie z zasadami matematyki." - czy to są na pewno zasady matematyki? A jeśli nawet są, to czy one są jednoznaczne? Bo znam też inne, niż powszechnie znane, zasady zaokrąglania... :]
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Challenge

TomPL pisze: PS. Czy jest na sali matematyk? Bo jakoś mnie nerwuje sformułowanie "Zaokrąglamy wynik do liczby całkowitej zgodnie z zasadami matematyki." - czy to są na pewno zasady matematyki? A jeśli nawet są, to czy one są jednoznaczne? Bo znam też inne, niż powszechnie znane, zasady zaokrąglania... :]
US zaokrągla podatek do całej złotówki :twisted: .
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Tespis
Bywalec
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 11 mar 2014, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Challenge

TomPL pisze: PS. Czy jest na sali matematyk? Bo jakoś mnie nerwuje sformułowanie "Zaokrąglamy wynik do liczby całkowitej zgodnie z zasadami matematyki." - czy to są na pewno zasady matematyki? A jeśli nawet są, to czy one są jednoznaczne? Bo znam też inne, niż powszechnie znane, zasady zaokrąglania... :]
=>0,5 = 1; <0,5=0


Gdzie się zapisujemy? W tym temacie?
Tespis
Rakieta: Yonex RD Ti 80
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Challenge

TomPL pisze:Tylko ciekawe, czy ktoś będzie chciał grać z Garym?
Myślę że akurat ten egzemplarz byłby oblegany :) Bo to wyzwanie dla niektórych zagrać z Garym i powalczyć o gema i o przetrwanie w dwóch setach własne i własnego sprzętu rotfl
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Challenge

Rokforabe pisze:Rozumiem, że sens gry tkwi w wyzerowaniu komuś licznika rotfl :twisted: :twisted: :twisted:
A Ty widzisz jakiś inny? rotfl
Rokforabe pisze:Jak dobrze liczę, jeśli ktoś będzie miał 5 pkt i przegra, straci 0,5 pkt. będzie miał 4,5 pkt. czyli zaokrąglając zostaje dalej 5. Nigdy nie zejdzie poniżej 5 pkt. Jego przeciwnik zdobędzie 0,5 czyli zaokrąglając 1 pkt.
Liczyłem inaczej, zakładałem, że liczba wszystkich punktów w rankingu musi zawsze równać się 100xliczba uczestników, więc zaokrąglanie następuje przy dodawaniu/odliczaniu punktów - ten, który ma 5 punktów przegrał, więc traci 10%x5=0.5 punktu, czyli w zaokrągleniu 1 i ten jeden punkt trafia do wygranego.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Challenge

Gary pisze:Liczyłem inaczej, zakładałem, że liczba wszystkich punktów w rankingu musi zawsze równać się 100xliczba uczestników, więc zaokrąglanie następuje przy dodawaniu/odliczaniu punktów - ten, który ma 5 punktów przegrał, więc traci 10%x5=0.5 punktu, czyli w zaokrągleniu 1 i ten jeden punkt trafia do wygranego...
... a także ten jeden punkt trzeba odjąć przegranemu, któremu zostaną 4 punkty. Natomiast, jeśli ktoś przegra mając 4 punkty, to 10%x4=0.4 punktu, czyli... 0? Wygrywając z takim nic się nie zyskuje, a on nic nie traci :]
Reasumując - nie da się nikomu wyzerować licznika :?
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Challenge

TomPL pisze:Reasumując - nie da się nikomu wyzerować licznika :?
No i chyba dobrze, bo wtedy nikt nie miałby interesu z takim grać, bo nie mógłby dostać żadnego punktu.
To wygląda na bardzo fajny system punktowy.
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Challenge

Robinson pisze:
TomPL pisze:Reasumując - nie da się nikomu wyzerować licznika :?
No i chyba dobrze, bo wtedy nikt nie miałby interesu z takim grać, bo nie mógłby dostać żadnego punktu.
To wygląda na bardzo fajny system punktowy.
Jak ktoś będzie miał 4, to też nic nie będzie się dało zdobyć, więc sens grania z takim żaden. A jakby dało się wyzerować licznik, to przynajmniej moja wrodzona złośliwość mogłaby mnie skłonić do zagrania z takim na przykład Basickiem. rotfl
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"

Wróć do „Rozgrywki forumowiczów”