hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Kort ziemny - budowa?

Nie. Szybka piłka po odbiciu siada i umyka na wysokości 20 cm nad ziemią, a wolniejsza nie siada i wyhamowuje i odbija się wysoko. Nigdy nie wiesz jak dana piłka się zachowa. Trawa odpada.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kort ziemny - budowa?

hitman pisze:Nie. Szybka piłka po odbiciu siada i umyka na wysokości 20 cm nad ziemią, a wolniejsza nie siada i wyhamowuje i odbija się wysoko. Nigdy nie wiesz jak dana piłka się zachowa. Trawa odpada.
Nie graj na trawie do piłki nożnej. :D

Coś o czym piszesz widziałem na trawie uniwersalnej w Opocznie na hali ZSP. Natomiast cały zeszły sezon grałem na typowo tenisowej i nie zaobserwowałem czegoś podobnego, ale możliwe że my z Drajwerem nie umiemy przywalić. :/
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kort ziemny - budowa?

Ja grywam z reguły na cemencie, ale czasem też na trawie i to 2 różnych nawierzchniach: jedna w klubie tenisowym (jakieś 6mm myślę), druga u mnie na osiedlu (15mm). Grywam też na cegle więc mam porównanie w miarę.

Nie potrafię dokładnie opisać różnic, ale na żadnym z ww kortów, nie gra się jak na cegle.
Przede wszystkim nie da się grać z poślizgiem, ale też kozioł jest inny.
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Kort ziemny - budowa?

Sztuczna trawa na kort tenisowy ma ok. 2 mm wysokości, w kwesti poślizgu na tej nawierzchni to zależy od ilości wysypanego piasku kwarcowego, tam gdzie jest go dużo z poślizgiem nie ma żadnego problemu i wtedy odczucia są bardzo podobne jak na korcie ceglanym.
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Kort ziemny - budowa?

boro pisze:Sztuczna trawa na kort tenisowy ma ok. 2 mm wysokości, w kwesti poślizgu na tej nawierzchni to zależy od ilości wysypanego piasku kwarcowego, tam gdzie jest go dużo z poślizgiem nie ma żadnego problemu i wtedy odczucia są bardzo podobne jak na korcie ceglanym.
Moim skromnym zdaniem sztuczna trawa z piaskiem kwarcowym nie ma nic wspólnego z odczuciami z kortu ceglanego, czyli mączki.

Grałem na wielu nawierzchniach ze sztuczną trawą z różną ilością piasku kwarcowego podczas różnych turniejów (głównie racketlonowych) zarówno na krajowych jak i zagranicznych obiektach i uważam, że mogę wypowiedzieć się w tej kwestii z własnego doświadczenia.

Podstawowa różnica to start do piłki:
- na mączce łapie się przyczepność przy starcie i rzadko jest poślizg, natomiast można przy dohamowaniu można się komfortowo ślizgać,
- w przypadku sztucznej trawy z piaskiem to taki gwałtowny start kończy się najczęściej poślizgiem i stratą punktu.

Dla mnie osobiście gra na sztucznej trawie z piaskiem kwarcowym lub wszelkimi rodzajami rozsypanego granulatu różnej maści imitującymi mączce to kompletna porażka. Znajomy wspominał mi, że istnieją specjalne buty z takimi małymi koreczkami na nawierzchnię sztucznej trawy, lecz bez takich butów granie na jakimś konkurencyjnym poziomie na tej nawierzchni to ryzyko dla życia i zdrowia.

Różnicę tą dobrze uwydatniła niebieska mączka na jednym z turniejów, w której Djokovic i Nadal bezradnie się ślizgali, gdyż nie łapali przyczepności właśnie przy startach do piłki. Moim zdaniem nie chodziło tam o kolor nawierzchni, lecz problem z przyczepnością tej mączki do nawierzchni stałej (podkładu), czyli mniej więcej o coś takiego czym jest wysypanie ruchomego piasku kwarcowego na nieruchomej sztucznej trawie.
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Kort ziemny - budowa?

lion_dragon pisze:
boro pisze:Sztuczna trawa na kort tenisowy ma ok. 2 mm wysokości, w kwesti poślizgu na tej nawierzchni to zależy od ilości wysypanego piasku kwarcowego, tam gdzie jest go dużo z poślizgiem nie ma żadnego problemu i wtedy odczucia są bardzo podobne jak na korcie ceglanym.
Moim skromnym zdaniem sztuczna trawa z piaskiem kwarcowym nie ma nic wspólnego z odczuciami z kortu ceglanego, czyli mączki.

Grałem na wielu nawierzchniach ze sztuczną trawą z różną ilością piasku kwarcowego podczas różnych turniejów (głównie racketlonowych) zarówno na krajowych jak i zagranicznych obiektach i uważam, że mogę wypowiedzieć się w tej kwestii z własnego doświadczenia.

Podstawowa różnica to start do piłki:
- na mączce łapie się przyczepność przy starcie i rzadko jest poślizg, natomiast można przy dohamowaniu można się komfortowo ślizgać,
- w przypadku sztucznej trawy z piaskiem to taki gwałtowny start kończy się najczęściej poślizgiem i stratą punktu.

Dla mnie osobiście gra na sztucznej trawie z piaskiem kwarcowym lub wszelkimi rodzajami rozsypanego granulatu różnej maści imitującymi mączce to kompletna porażka. Znajomy wspominał mi, że istnieją specjalne buty z takimi małymi koreczkami na nawierzchnię sztucznej trawy, lecz bez takich butów granie na jakimś konkurencyjnym poziomie na tej nawierzchni to ryzyko dla życia i zdrowia.

Różnicę tą dobrze uwydatniła niebieska mączka na jednym z turniejów, w której Djokovic i Nadal bezradnie się ślizgali, gdyż nie łapali przyczepności właśnie przy startach do piłki. Moim zdaniem nie chodziło tam o kolor nawierzchni, lecz problem z przyczepnością tej mączki do nawierzchni stałej (podkładu), czyli mniej więcej o coś takiego czym jest wysypanie ruchomego piasku kwarcowego na nieruchomej sztucznej trawie.
Być może przesadziłem z tym "bardzo podobne", po Twoim poście napisałbym "podobne" napisałem o tych odczuciach na podstawie swoich doświadczeń, ale także na podstawie doświadczeń moich kolegów którzy namiętnie grają na tej nawierzchni i sobie chwalą, sam gram częściej na dywanie posypanym granulatem i też sobie chwalę. Nie mam żadnych problemów z wystartowaniem do piłki, a gram w butach z jodłą na mączkę, żadnego uszczerbku na zdrowiu, a tym bardziej życiu :wink: nie odniosłem.
Co do butów na sztuczną nawierzchnię nie znam takowych, można by spróbować w butach na trawę, nie próbowałem więc się nie wypowiem. Negowanie gry na sztucznej nawierzchni to moim zdaniem przesada.
Diokovic to zły przykład...on się ślizga nawet na betonie. :wink:
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kort ziemny - budowa?

boro pisze:Sztuczna trawa na kort tenisowy ma ok. 2 mm wysokości, w kwesti poślizgu na tej nawierzchni to zależy od ilości wysypanego piasku kwarcowego, tam gdzie jest go dużo z poślizgiem nie ma żadnego problemu i wtedy odczucia są bardzo podobne jak na korcie ceglanym.
Już się wypowiadałem w tej kwestii, ale się powtórzę.
2mm to byłby bardziej dywan niż trawa. Budowałem (nadzorowałem precyzyjniej mówić budowę tego kortu) i z tego co mi mówili budujący go ludzie i z tego co patrzyłem po ofertach firm to wysokość trawy waha się od 6mm do 9mm dla tenisa.
Korty "uniwersalne" dochodzą do 15mm (tak jak ten "mój"), ale to już jest bardzo miękka nawierzchnia dla piłeczki tenisowej.

Odczucia nie mają za dużo wspólnego z kortem ceglanym - min. piłka się odbija inaczej.
Szczególnie to widać po slajsach. Tak jak napisał lion_dragon inny jest też start do piłki.

Co do butów to ja stosowałem buty do biegania "z górnej półki" - brak uślizgu i świetny start do piłki, a nawierzchni nie niszczyłem. Amortyzację miałem identyczną jak w butach tenisowych.

Na kort można wysypać też gumowe kulki - podobno je wiatr stosunkowo szybko zwiewa i mi je odradzono (to uwaga dla kogoś, kto by chciał takie coś zbudować u siebie)

Mi najbardziej na takim korcie przeszkadza brak kontrastu - najbardziej przy sztucznym oświetleniu. Kort jest zielony i patrzenie na piłkę męczy oko. Korty trawiaste produkują w innych kolorach, ale ja do tej pory na żywo widziałem i grałem tylko na zielonych. Jak co radziłbym zamówić czerwony, albo niebieski.
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Kort ziemny - budowa?

Nie ulega wątpliwości, gra na korcie ziemnym to prawdziwa przyjemność i pewnie jeszcze nikt nie wymyślił czegoś lepszego, przy założeniu, że korty są dobrze przygotowane. Nie ma z tym problemu na dużych renomowanych ośrodkach, gdzie obsługa kortu jest na wysokim poziomie, w moim regionie takowych nie ma dużo i trzeba by podjechać kawałek by na nich zagrać. Dla takich jak ja zostaje gra na kortach gdzie zagranie w linię ...to pewny punkt, poślizg w różnych częściach kortu...różny :wink: , stąd być może trochę gloryfikuję grę na takich nawierzchniach, zwłaszcza, że zimą nie ma za bardzo wyboru.
Co do tych...mm, 9 mm trawy to na pewno nie jest nawierzchnia dobra na kort.
s1600
Bywalec
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 9 mar 2010, 16:08

Re: Kort ziemny - budowa?

Jest jeszcze opcja kortu taki jakie mają w USA, zielony z kamienia mielonego czy coś? Podobno nie ma tyle zachodu z utrzymaniem jak ziemny, ale nie wiem czy jest to dostępne w Polsce.
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Kort ziemny - budowa?

Pewnie chodzi Ci o har-tru. Wątpię żeby ta nawierzchnia była dostępna w Polsce.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Kort ziemny - budowa?

napalm pisze:Pewnie chodzi Ci o har-tru. Wątpię żeby ta nawierzchnia była dostępna w Polsce.
Gary grał na niej w Brwinowie.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
arot77
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 407
Rejestracja: 5 sie 2011, 16:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kort ziemny - budowa?

boro pisze: Co do tych...mm, 9 mm trawy to na pewno nie jest nawierzchnia dobra na kort.
?
Przegrywam regularnie - czy to znaczy, że słabo gram w tenisa... .(?)

Nowa rakieta to tylko 5 lekcji z trenerem, dlatego tak łatwo zmienić ramę.
W torbie: PS 6.1 95 2013(Strung Weight:311g), BLX 6.1 95 Team 2011, Head Speed S, Pure Drive Lite RG
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Kort ziemny - budowa?

arot77 pisze:
boro pisze: Co do tych...mm, 9 mm trawy to na pewno nie jest nawierzchnia dobra na kort.
?
Post się odnosił do wypowiedzi kolegi Widgeta, który napisał, że trawa na kort tenisowy ma od 6 do 9 mm. Wg mnie 9 mm to za dużo, jak na kort. Ja w każdym razie nie grałem na takim. Czy teraz kolega zrozumiał moją wypowiedź?
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kort ziemny - budowa?

boro pisze:
arot77 pisze:
boro pisze: Co do tych...mm, 9 mm trawy to na pewno nie jest nawierzchnia dobra na kort.
?
Post się odnosił do wypowiedzi kolegi Widgeta, który napisał, że trawa na kort tenisowy ma od 6 do 9 mm. Wg mnie 9 mm to za dużo, jak na kort. Ja w każdym razie nie grałem na takim. Czy teraz kolega zrozumiał moją wypowiedź?
1. Nie jesteśmy kolegami.
2. To, że czegoś nie robiłeś, gdzieś nie grałeś, to nie znaczy, że tego nie ma.

Żebyś się nie trudził z wyszukiwarką, to ci wkleję "gotowca" ze strony jednego z wykonawców takich kortów:

"Trawy o wysokości źdźbła 9-15mm i o gęstości od 60 tys/m2 są najczęściej wykorzystywane do budowy kortów tenisowych.

Trawy o dużej wysokości źdźbła czyli takie jak 45-50-55-60mm są wykorzystywane na treningowe boiska do piłki nożnej. W takich przypadkach zasypkę stanowi zarówno piasek kwarcowy jak i granulat gumowy (EPDM lub SBR)"

Z tego wynika że tu 9mm to dolna granica, a nie nawet moje 6mm.

Pohamuj się więc z komentarzami jak powyżej, chyba, że zależy ci na zamieszaniu i nabijaniu tym sposobem postów.
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Kort ziemny - budowa?

widget pisze:
boro pisze:
arot77 pisze:
boro pisze: Co do tych...mm, 9 mm trawy to na pewno nie jest nawierzchnia dobra na kort.
?
Post się odnosił do wypowiedzi kolegi Widgeta, który napisał, że trawa na kort tenisowy ma od 6 do 9 mm. Wg mnie 9 mm to za dużo, jak na kort. Ja w każdym razie nie grałem na takim. Czy teraz kolega zrozumiał moją wypowiedź?
1. Nie jesteśmy kolegami.
2. To, że czegoś nie robiłeś, gdzieś nie grałeś, to nie znaczy, że tego nie ma.

Żebyś się nie trudził z wyszukiwarką, to ci wkleję "gotowca" ze strony jednego z wykonawców takich kortów:

"Trawy o wysokości źdźbła 9-15mm i o gęstości od 60 tys/m2 są najczęściej wykorzystywane do budowy kortów tenisowych.

Trawy o dużej wysokości źdźbła czyli takie jak 45-50-55-60mm są wykorzystywane na treningowe boiska do piłki nożnej. W takich przypadkach zasypkę stanowi zarówno piasek kwarcowy jak i granulat gumowy (EPDM lub SBR)"

Z tego wynika że tu 9mm to dolna granica, a nie nawet moje 6mm.

Pohamuj się więc z komentarzami jak powyżej, chyba, że zależy ci na zamieszaniu i nabijaniu tym sposobem postów.
Nie chodziło mi o wysokość trawy w trakcie budowy, lecz jako nawierzchnia gotowa do użytkowania po zasypaniu piaskiem kwarcowym, tam gdzie ja grałem wystaje jej bardzo niewiele, stąd pewnie niezrozumienie, jeśli zwrot " kolega " Cię uraził to przepraszam. Mam nadzieję, że za bardzo nie zamieszałem tym i innymi postami na forum. :?
Awatar użytkownika
lu106
Początkujący
Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sie 2013, 23:59
Lokalizacja: Radom

Re: Kort ziemny - budowa?

Z bratem zastanawiamy się nad budową kortu.
Kort byłby dla rodziny i trochę zarobkowo.

Z czego najlepiej zrobić kort żeby, konserwacja była mało czasochłonna i dość tania?
Raczej wszyscy polecają mączkę, ale chyba dość sporo pracy przy niej i uzupełnianie mączki co sezon.

A czemu nikt nie myśli o korcie z kostki brukowej. Teraz kostka brukowa kosztuje około 25zł/m.
Taka kostka nie wymaga żadnej konserwacji. Wiem że, będzie bardzo twardo ale coś za coś.
NTRP 1.0
Dunlop Biomimetic 500
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Kort ziemny - budowa?

Musiałbyś położyć kostkę do góry spodem, aby nie było tak dużych szczelin. Ale i tak będę takie, że się nie da grać. Kostka zawsze Ci się porozłazi i straci poziom (porobią Ci się schodki). Musiałbyś zachrzaniać z gumowym młotkiem i uklepywać. Po 10-ciu metrach kwadratowych będziesz miał serdecznie dość. Jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy fizycznej po 12-14 godzin dziennie to wytrzymasz 50-100 m^2. Ale 600-set nie okiełzanasz. Poza tym 25 zł/m to sama kostka. Do tego co najmniej 40 zł/m^2 układanie i robie się 65. Dochodzi osprzęt i ogrodzenie i robi się 80 zł/m^2. A to już daje blisko 50 000 zł. Za tę kwotę zbudujesz 2-3 korty ziemne, na których gra będzie o niebo lepsza. W Twojej sytuacji tylko kort ziemny. Jeśli mieszkasz w jakiejkolwiek miejscowości przekraczającej 10 000 mieszkańców to w jeden uzbiera Ci się grupa amatorów tego sportu, która będzie funkcjonowała na zasadzie czegoś klubopodobnego. Wówczas umówisz się na stałą miesięczną opłatę od "klubowiczów" i sami będą już dbali o kort. Do nawadniania potrzebna będzie studnia, bo to zmniejsza koszty m^3 wody z jakichś 10 zł do 30 groszy (koszt prądu pobieranego przez pompę). Od razu mówię, abyś zasadził drzewa, posiał trawę i zrobił oświetlenie, choć to ostatnie można przełożyć na później.

Oczywiście plan wypali jeśli podejdziesz do tego jak człowiek, który rozumie też innych ludzi i realia, w których żyją. Bo jeśli wybudujesz sobie korty i będziesz zgrywał wielkiego pana i władcę, który rąbie po 25 zł za godzinę, to lepiej już kup bilet na Alaskę :).
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
lu106
Początkujący
Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sie 2013, 23:59
Lokalizacja: Radom

Re: Kort ziemny - budowa?

Masz na pewno rację tylko mączki trochę się boimy, że nie damy rady sobie z konserwacją. Trzeba trochę się na tym znać a my niestety nie mamy doświadczenia.
NTRP 1.0
Dunlop Biomimetic 500
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Kort ziemny - budowa?

W takim razie sztuczna trawa albo hard. Tam wystarczy położyć nawierzchnię i potem nic praktycznie roboty nie ma.
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
lu106
Początkujący
Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sie 2013, 23:59
Lokalizacja: Radom

Re: Kort ziemny - budowa?

Mazzakollo pisze:W takim razie sztuczna trawa albo hard. Tam wystarczy położyć nawierzchnię i potem nic praktycznie roboty nie ma.
Trawę chyba nie zalecają bo, jest bardzo przyczepna. A ten "hard" ile lat wytrzyma ?
A tak dokładnie co to jest ten "Hard"
NTRP 1.0
Dunlop Biomimetic 500

Wróć do „Jak to wykonać?”