jaans
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 9 cze 2011, 20:42

Naciąganie rakiet...

Witam,
w tenisa gram 2 miesiące. Tak mnie wzięło, że postanowiłem kupić sobie maszynę do naciągania rakiet. Nigdy nie naciągałem rakiet, nigdy nie widziałem jak ktoś naciąga rakiety. Jestem zupełnie zielony na ten temat.
Czy możecie zobaczyć czy dobrze opisałem zdjęcie. Chodzi mi o to czy dobrze zaznaczyłem gdzie zaczynam.

Obrazek
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive.

W zasadzie to na rysunku producent rakiety ponumerował struny w ten sposób że ciężko się pomylić, ale zostawię to kolegom mającym większą wprawę. Pamiętaj tylko o właściwym umieszczaniu tematów. :D
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

jaans pisze:Czy możecie zobaczyć czy dobrze opisałem zdjęcie. Chodzi mi o to czy dobrze zaznaczyłem gdzie zaczynam.
Dobrze zaznaczyłeś. Jeśli połowa liczby przelotek w sercu rakiety jest nieparzysta, zawsze zaczynamy piony od serca. Piony napinasz pojedynczo, od środka na zewnątrz, zawsze po jednej strunie z każdej strony. Jeżeli naciągasz w dwóch kawałkach (4 węzły), to pionowe struny skończą Ci się w sercu rakiety i węzły robisz w 6-tych przelotkach (niektóre instrukcje podają, że w 7 - sprawdź gdzie jest przelotka na węzeł, mają większy otwór). Jeśli naciągasz w jednym kawałku (2 węzły), to zaznaczone przez Ciebie punkty 1 i 2 to właśnie przejście ze strun pionowych na poziome. W tym przypadku musisz także inaczej odmierzyć/podzielić naciąg (krótszy kawałek na połowę pionów, dłuższy kawałek na drugą połowę pionów i poziomy).

Według instrukcji producent zezwala na zakładanie poziomych strun w kierunku od serca do główki rakiety. Starzy górale mówią, że dla ramy lepiej jest to robić odwrotnie (w kierunku od główki do serca). Dlaczego tak? Jest opisane obszernie na forum.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Jak na dwa węzły to na poziomy zostawiasz sobie 3,5m.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
scorupion
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 1 cze 2014, 02:03

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Chyba raczej 5,3m.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Nie pomyliłem się, 3,5m jak wciągasz z jednego kawałka (2 węzły).
Więcej to już tylko przy 720-tce z układem 18/20. Radical OS (690) wchodzi z 3,5m na poziomy spokojnie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Mechanik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 16 lip 2008, 14:15
Lokalizacja: São Paulo/Łódź

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Na tą rakietę to spokojnie powinno starczyć 11,5 m a nawet pewnie i 11 m będzie wystarczająco. Jeśli wciągamy na dwa węzły to ja bym przyjął podział (zakładając 11,5 m) 3,2 m na jedną stronę pionów i resztę (8,3 m) na drugą stronę pionów i poziomy. Nie wiem, Vivid, jak ty chcesz odmierzać te poziomy; odmierza się tylko jedną stronę pionów a reszta to sama wychodzi :)

Zaintrygowany tą rozbieżnością w wypowiedziach wykonałem bardzo skomplikowany rachunek 11,5 - 3,2 - 3 (zakładając, że 0,2 służy tylko do założenia struny na bębęn naciągający) co daje 5,3 m czyli tyle co powiedział scorupion.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2011, 07:24 przez Mechanik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

W przypadku 2 węzłów, właściwie nie odmierza się specjalnie długości żyłki na poziomy. Ważny jest kawałek, który musi starczyć na połowę pionów. Ja nigdy nie pamiętam ile to jest metrów. Przeciągam najpierw żyłkę przez środkowe przelotki, dodaję kawałek od krawędzi ramy do napinacza, a potem przeciągam żyłkę przez środkowe przelotki jeszcze 7 razy (ilość pionów przez 2 minus 1), czyli dodaję niejako 7 razy wysokość główki rakiety. W ten sposób sama rama jest linijką. Reszta żyłki jest na druga stronę pionów i poziomy. Tego dłuższego kawałka nigdy jeszcze nie mierzyłem :)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
jaans
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 9 cze 2011, 20:42

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Trochę mi to rozjaśniliście.
Pozostaje mi jeszcze jedno pytanie.
Będę wiązał na 4 supły... i czy wszystkie te 4 supełki są takie same?
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

jaans pisze:Będę wiązał na 4 supły... i czy wszystkie te 4 supełki są takie same?
Węzły kończące są takie same - polecam parnel knot. Węzeł startowy - ustalający pierwszą strunę poziomą powinien być inny (starting knot albo bulky knot). Różnica polega na tym, że węzeł startowy zaciska się przez przyłożenie siły do napinanej struny poziomej, a węzeł kończący zaciska się wolnym, pozostającym kawałkiem żyłki. Jeśli posiadasz tzw. klemę startową, możesz użyć jej zaczynając zakładać poziomy. Wtedy nie potrzebujesz węzła startowego. Pamiętaj także aby (ostatnie) struny przed węzłem kończącym napiąć o 1-3kG mocniej. W ten sposób skompensujesz spadek ich napięcia przez węzeł.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Tak, macie rację, mnie się popitoliło. Dzielę na 3,5 i 8,5. Z tych 3,5 idzie połowa pionów i jeden dolny poziom a z 8,5 druga połowa pionów i reszta poziomów.

Te supły są takie same, to znaczy tak samo je wiążesz.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Vivid pisze:Z tych 3,5 idzie połowa pionów i jeden dolny poziom ...
A po kija ten jeden dolny poziom?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Smyk pisze:
Vivid pisze:Z tych 3,5 idzie połowa pionów i jeden dolny poziom ...
A po kija ten jeden dolny poziom?
Z przyzwyczajenia :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Vivid pisze:Z przyzwyczajenia :)
Byłem ciekawy, bo niektórzy stosują to, żeby łatwiej przepleść dolny poziom (więcej miejsca, bo mniej strun poziomych). Tylko że wtedy jeszcze trudniej jest przepleść przedostatni poziom - jeszcze mniej miejsca ;P
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

To co oni robią bo tego nie łapię? Jak robię z tej końcówki (3,5m) najniższy poziom a potem jadę z tej dłuższej (8,5m) części kolejny (przedostatni od dołu) i jadę do góry ramy to w czym problem?
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Ok, zakładałem że nie wciągasz poziomów w kierunku od serca do główki rakiety ...
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

W Radicalu tak to idzie, wchodzisz pionami od góry. Potem idąc z jednego kawałka kończysz piony na dole.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

We wszystkich Radical'ach jest tak, że ostatnie, zewnętrzne struny pionowe kończą się przy sercu rakiety (obojętnie czy piony zaczynasz w sercu czy przy czubku). Najłatwiej zatem przy 2 węzłach, zawiązać jeden koniec, a drugim lecieć dalej poziome w kierunku od serca ku główce (z dołu do góry) rakiety. W Radical'u tak idzie, tylko że producent mówi, wciągaj poziomy w kierunku od główki do serca [1], czyli z góry na dół ! Zatem w takiej sytuacji pozostaje wciągać z dwóch kawałków (4 węzły) albo wzorem around the world (lub pokrewnym)

PS: Zaczęło się od Aeropro Drive a wylądowaliśmy przy Radical'ach :-|

[1] - Tighten all /.../ cross strings in direction of racquet throat.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Producent może i tak wypisuje, nie zagłębiałem się w to.
Ale wypisywali takie różne teorie i inni a człowiek wciąga po swojemu i nie ma problemu ;)
Dawno temu, po wyjściu chyba serii Ti Head-a (około 2000 roku) zaczęto wciągać na 4 bo się o reklamacje bali, Head się postawił mocno i pierwsze co robili to sprawdzali grommety (jak rama bez strun), czy wygniecione od węzłów 2 czy 4? Jak 2 to reklamacja niezasadna - niewłaściwy serwis.
Przy kolejnych seriach już wyluzowali. Yonex też się sadził i też sobie darowali.
Mnie się osobiście nie chce bawić na 4. 25 lat gram, moje ramy wciągano na 2, kupy innych znajomych też, nic nie padło. Także teoria teorią a życie życiem :)
Na tym polu pozostanę swoistym ignorantem ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Zabronić Ci nie można - w końcu Twoje ramy, jakby co to się Tobie połamią.
Ostrzec adeptów trzeba! Zwłaszcza jak chcą zakładać naciągi dla obcych.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...

Wróć do „Jak to wykonać?”