jaans
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 9 cze 2011, 20:42

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Smyk pisze:
jaans pisze:Będę wiązał na 4 supły... i czy wszystkie te 4 supełki są takie same?
Węzły kończące są takie same - polecam parnel knot. Węzeł startowy - ustalający pierwszą strunę poziomą powinien być inny (starting knot albo bulky knot). Różnica polega na tym, że węzeł startowy zaciska się przez przyłożenie siły do napinanej struny poziomej, a węzeł kończący zaciska się wolnym, pozostającym kawałkiem żyłki. Jeśli posiadasz tzw. klemę startową, możesz użyć jej zaczynając zakładać poziomy. Wtedy nie potrzebujesz węzła startowego. Pamiętaj także aby (ostatnie) struny przed węzłem kończącym napiąć o 1-3kG mocniej. W ten sposób skompensujesz spadek ich napięcia przez węzeł.
Tego poszukiwałem. Dziękuję Wam za pomoc :)
Awatar użytkownika
Mechanik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 16 lip 2008, 14:15
Lokalizacja: São Paulo/Łódź

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Smyk pisze:We wszystkich Radical'ach jest tak, że ostatnie, zewnętrzne struny pionowe kończą się przy sercu rakiety (obojętnie czy piony zaczynasz w sercu czy przy czubku). Najłatwiej zatem przy 2 węzłach, zawiązać jeden koniec, a drugim lecieć dalej poziome w kierunku od serca ku główce (z dołu do góry) rakiety. W Radical'u tak idzie, tylko że producent mówi, wciągaj poziomy w kierunku od główki do serca [1], czyli z góry na dół ! Zatem w takiej sytuacji pozostaje wciągać z dwóch kawałków (4 węzły) albo wzorem around the world (lub pokrewnym)

PS: Zaczęło się od Aeropro Drive a wylądowaliśmy przy Radical'ach :-|

[1] - Tighten all /.../ cross strings in direction of racquet throat.
Ależ to zakręciłeś :) Ja bym wciągał na dwa supły zaczynając od góry tak jak mówi producent i chyba w jedyny możliwy sposób :) Nie bardzo rozumiem, dlaczego przy jednym kawałku rama miałaby pęknąć.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Mechanik pisze:Nie bardzo rozumiem, dlaczego przy jednym kawałku rama miałaby pęknąć.
Chodzi o kierunek zakładania poziomych strun i naprężenia powstające w trakcie tego procederu, a nie o jeden kawałek czy dwa. Nawet w przypadku dwóch kawałków poziomy powinno się zakładać z góry w dół. Dyskutowaliśmy już na forum o naprężeniach powstających w ramie, ale nie mogę tego akurat znaleźć.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Mechanik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 16 lip 2008, 14:15
Lokalizacja: São Paulo/Łódź

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Smyk pisze:
Mechanik pisze:Nie bardzo rozumiem, dlaczego przy jednym kawałku rama miałaby pęknąć.
Chodzi o kierunek zakładania poziomych strun i naprężenia powstające w trakcie tego procederu, a nie o jeden kawałek czy dwa. Nawet w przypadku dwóch kawałków poziomy powinno się zakładać z góry w dół. Dyskutowaliśmy już na forum o naprężeniach powstających w ramie, ale nie mogę tego akurat znaleźć.
A widziałeś aby jakaś rama pękła jeśli się to zrobi odwrotnie? Pytam się, bo tak jak powiedział Vivid, wielokrotnie naciągaliśmy/naciągamy u tej samej osoby, która specjalnie nie przestrzega tej kolejności i nigdy nie mieliśmy problemów z pękającymi ramami.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Widziałem zdjęcia takich ram, zarówno pękniętych, jak i odkształconych jak gruszka. Na seminarium uczulali nas na to, aby wciągać poziomy w kierunku od główki do serca nawet wtedy, kiedy producent jawnie pozwala robić to inaczej. Obecnie używane materiały są o wiele bardziej wytrzymałe niż kiedyś. Mimo tego powstające naprężenia mogą prowadzić do mikropęknięć, które nie rozwalą rakiety ale zdemolują jej właściwości dynamiczne.

To jest też trochę kwestia podejścia do materii. Można ignorować wszystkie zasady i wskazówki producenta, bo przecież nic się z ramą nie dzieje. Można też notorycznie przejeżdżać przez skrzyżowania na czerwonym świetle - jak się ma szczęście to też nic się nie stanie ;)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Działać zgodnie "ze sztuką" to podstawa. Parówki też można ugotować w czajniku elektrycznym ale czy to znaczy że się powinno tak robić? :]
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
jaans
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 9 cze 2011, 20:42

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Czytając wnioskuję, że mam wciągać odwrotnie. Czyli traktuję tak jakbym miał rączkę z lewej strony.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Smyk pisze: To jest też trochę kwestia podejścia do materii. Można ignorować wszystkie zasady i wskazówki producenta, bo przecież nic się z ramą nie dzieje. Można też notorycznie przejeżdżać przez skrzyżowania na czerwonym świetle - jak się ma szczęście to też nic się nie stanie ;)
Dokładnie o to chodzi, Vivid i Mechanik mają prawo uważać że się nic nie stanie ja jednak wierzę w to że podobnie jak ja coś konstruuję to nie zgaduję naprężeń tylko je liczę i przewiduję, tak też postępuje producent. Być może owe zalecenia są swoistą prewencją powstałą w wyniku pojedynczych wypadków z ramami. Zawsze zakładam że ktoś nie zgadywał tylko to liczył/symulował.
SPOILER:
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Wielki Szu
Bywalec
Bywalec
Posty: 76
Rejestracja: 18 maja 2010, 16:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Mechanik pisze:Na tą rakietę to spokojnie powinno starczyć 11,5 m a nawet pewnie i 11 m będzie wystarczająco. [...]
A nawet 10,5 m (na krótszy kawałek wystarczy odmierzyć 3 metry).
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Smyk pisze:Zabronić Ci nie można - w końcu Twoje ramy, jakby co to się Tobie połamią.
Ostrzec adeptów trzeba! Zwłaszcza jak chcą zakładać naciągi dla obcych.
Tu się w pełni zgadzam :-)

Zastanawia mnie jedno, skoro jedziemy na jeden kawałek i piony kończą się na dole to jak wyjść na poziomy od góry? Nie da się, zostaje tylko wciąganie na cztery węzły.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Vivid pisze:Zastanawia mnie jedno, skoro jedziemy na jeden kawałek i piony kończą się na dole to jak wyjść na poziomy od góry? Nie da się, zostaje tylko wciąganie na cztery węzły.
Albo skorzystanie z ATW lub v1/v2. Jak coś to Smyk poprawi ;)
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Siadaj, bardzo dobry :)
(Tu jest więcej na ten temat)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

To już wiem o co chodzi, dzięki serdeczne za info :)
Choć jestem leniwy to z ciekawości przetestuję taką metodę :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

jaans pisze:Czytając wnioskuję, że mam wciągać odwrotnie.
W przypadku Twojej rakiety, producent zezwala na wciąganie strun poziomych w kierunku od serca do główki. A jako, że dopiero stawiasz pierwsze kroki w tej dziedzinie, nie komplikowałbym zbytnio materii. Dla uproszczenia wciągnij w dwóch kawałkach (4 węzły), a przy poziomach sam zdecyduj, jaki wybrać kierunek (zaczynać poziomy przy sercu, czy przy czubku rakiety).
jaans pisze: Czyli traktuję tak jakbym miał rączkę z lewej strony.
Nie do końca :) Początek pionów (czerwona strzałka) zostaje przy sercu. Miejscami zamieniaja się "Tu zaczynam crossy" (wędruje ku czubkowi rakiety) i "Koniec supełek (crossy)" (wędruje ku sercu rakiety).

Później, jak już się trochę oswoisz z materią i wszystkie "chwyty będą siedzieć", pokombinuj z ATW. Przypominam, ATW jest potrzebne tylko przy 2 węzłach.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Dla każdej rakiety jest zdrowiej wciągać od główki do serca? Pytam bo zazwyczaj tak robię rakiety mimo, że wcześniej nie słyszałem o tym, że jest to zdrowsze lub nie.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Cosik mi się widzi, że Smyk dostanie "zadanie bojowe" i poprosimy Go o opracowanie krótkiego podręcznika wciągania - zasady ogólne, techniki (węzły, przeploty itd.), zalecenia, przestrogi :)
Maszyn coraz więcej i ludziom się przyda a dodatkowo będzie się uzupełniać własnymi uwagami i doświadczeniami.
Jest na forum wystarczająco o ramach, naciągach, butach itd. a o wciąganiu malutko i porozwalane. Trzeba to usystematyzować.

Co Ty na to Smyk? :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Vivid pisze:Co Ty na to Smyk? :)
Ty się pytasz? W Chińskiej Republice TenisNET ochotników się wybiera odgórnie :::jezor::: rotfl

Podsumujmy... mamy już stringera, Panią psycholog, Panią fizjoterapeutkę... jeszcze dietetyk, trener przygotowania fizycznego i można tworzyć własnego Federera. rotfl
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

gural_91 pisze:Dla każdej rakiety jest zdrowiej wciągać od główki do serca?
Z uwagi na konstrukcje/formę rakiet, wciąganie poziomów w kierunku od główki do serca zawsze naraża ramę na mniejsze, niekorzystne naprężenia - tyle mechanika. Nawet jeśli producent zezwala wciągać inaczej, znaczy że skonstruował ramę tak, aby te naprężenia skompensować (albo liczy na to, że ramy trzaskają i gracze częściej kupują nowe ;) ). Nie znaczy to jednak, że je do końca wyeliminował. Ergo ...
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Ergo tak jak z wycinaniem strun. Po co kusić los :P
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Naciąganie Babolat Aeropro Drive

Smyk pisze:(albo liczy na to, że ramy trzaskają i gracze częściej kupują nowe ;) )
Dlaczego by mnie to nie zdziwiło....

Wróć do „Jak to wykonać?”