Awatar użytkownika
shothas
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 7 cze 2011, 10:42

Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Witam!
Od tygodnia zostałem "umownym kortowym" kortu w naszej okolicy.
Kort ma nawierzchnię z mączki ceglanej (ceglastej).
Chciałbym prosić o jakieś porady odnośnie prac konserwatorskich (pielęgnacyjnych) jakie powinienem wykonywać (jestem na tym korcie kilka razy w tygodniu).
Wydaje mi się że do dyspozycji mam chyba wszystkie narzędzia które mogą być mi potrzebne:
- deska do równania;
- szczota do szczotkowania;
- włók (siatka) do siatkowania;
- wąż z końcówką do zraszania;
- "kółko" do dobijania linii;
- walec do wałowania powierzchni;
- mączka (pył ceglany, glinka etc.);
- łata kilkumetrowa do "ściągania" mączki podczas równania i uzupełniania nawierzchni;

Chęci i zapał mam również potrzeba mi tylko porad i instrukcji :).

Z Góry dzięki za pomoc :).
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Zakładam że kort jest uwałowany.
Niepokoi mnie tylko to kilka razy w tygodniu, bo kortowi nie pomogą żadne sztuczki jeśli zostanie on przesuszony albo przez brak nadzoru wejdą na niego gracze kiedy będzie zbyt mokry.

Po każdej grze należy kort zaszczotkować (można zasiatkować), ciężkie szczoty potrafią od razu trochę ułożyć mączkę. Szczotkowanie po deszczu przyspiesza też schnięcie kortu.
Na koniec dnia (co dwa dni) zwilżony kort należy zagracować (to taka metalowa listwa która zbiera górki i przemieszcza je w dołki ;) ).
Po dużych opadach deszczu na mokrym korcie można dokonywać uzupełnień maczki gdzie widać dołki kałuż (małe ilości a częściej)

To chyba tyle.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
shothas
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 7 cze 2011, 10:42

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Kort jest uwałowany.
Obiekt ma około roku.
Na korcie nie ma zbyt wielkiego ruchu.
Najczęściej ja z niego korzystam. Średnia częstotliwość użytkowania kortu to około 2 godz dziennie. Po każdej grze siatkuję kort. Uczuliłem również właścicieli aby w miarę możliwości zwracali uwagę innym użytkownikom (a jest ich naprawdę niewiele o czym świadczy częstotliwość użytkowania) na obowiązek wysiatkowania kortu po zakończonej grze.

Przy większych i długoterminowych suchych pogodach kort był zraszany. Po deszczach właściciele według moich zaleceń starali się raczej nie wpuszczać nikogo na kort... ostatnio trochę go zaniedbali ze względu na brak czasu, ale wzięli się za niego i w kilka dni wyprowadzili go na prostą.

Odnośnie tego "kilka dni w tygodniu" miałem na myśli średnio co drugi dzień.

Do gracowania jest na korcie listwa z tym ze drewniana - czy może taka być?

I na koniec jeszcze jedno pytanie: jak przygotować mieszankę do uzupełniania i wyrównywania powierzchni? Wyczytałem kiedyś w artykule w gazecie o mieszance składającej się z glinki i pyłu.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

shothas pisze: Do gracowania jest na korcie listwa z tym ze drewniana - czy może taka być?
I na koniec jeszcze jedno pytanie: jak przygotować mieszankę do uzupełniania i wyrównywania powierzchni?
Wyczytałem kiedyś w artykule w gazecie o mieszance składającej się z glinki i pyłu.
Zacznę od tyłu.
Myślałem ze mieszankę masz gotową o takim samym idealnie składzie jak na korcie bo inaczej to się nie przyjmie albo będzie złuszczało.
Drewniana decha może zastąpić metalową gracę która jest po prosu poręczniejsza w pracy.
Na korcie po całym dniu grania porobią się dołki, gdzie indziej już się przyklepią górki, a siatka czy szczota tego nie zbierze. Jeśli nawet zasypie te dołki to materiałem niespoistym, a nie o to chodzi.

Dlatego jeśli nawet gracujemy, to gracujemy przed siatkowaniem, mówimy graczom żeby teraz akurat nie siatkowali. Przemieścimy tę spoistą frakcję z miejsca na miejsce, większe dołki udeptamy a siatkowanie na końcu.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
shothas
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 7 cze 2011, 10:42

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Pod końcem mieszanki to takowa istnieje. (Schowana w skrzyni w suchym miejscu...). Chciałem się tylko dowiedzieć czy np. do uzupełnień nie używa się jakiejś innej mieszanki.

Za wszelkie pozostałe dotychczasowe sugestie, podpowiedzi oraz instrukcje serdecznie dziękuję :).

Jeśli by się koledze coś jeszcze przypomniało to chętnie przyjmę kolejne porady... :)
A i myślę że jeszcze nie raz odezwę w tym poście w celu uzyskania wskazówek... :)

Z góry dziękuję :).

Pozdrawiam :).
Awatar użytkownika
cacek_85
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2013, 19:31
Lokalizacja: Ostróda

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Dołączę się do tematu. Też będę opiekunem kortu, który był zaniedbany przez kilka lat. Kilka razy w roku tylko był używany. Będę teraz przygotowywał go do sezonu. Z tego co pamiętam to najpierw się porządnie grabi, później walcuje... i co później? Niestety nie pamiętam jak to się robiło. Kojarzę, że jeszcze się używa listwy metalowej do równania. Ale walcować kilka razy chyba trzeba, ale na przemian z czym to walcowanie?
Ile mączki trzeba zamówić na jeden kort i jaką polecacie?
NTRP: 5.0
Head Instict Microgel & Head Prestige MP Youtek
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Konserwacja kortu po zimie wygląda tak : po pierwsze musisz dokładnie zamieść kort.....liście, śmieci, część zwietrzałej mączki, mech, to wszystko trzeba dokładnie usunąć, później, mechanicznie lub ręcznie zruszamy kort dosypując nowej mączki, a właściwie mieszanki ( mączka + glinka w stosunku 5 do 1 ) ilość to różnie w zależności od kortu, u nas idzie ok. 1 tony. Następnie, deskowanie ( graca drewniana, metalowa ) całego kortu, równanie, na koniec woda i walec. Tak przygotowany kort powinien przetrwać sezon :wink: . W trakcie sezonu co tydzień, dwa w zależności od potrzeb, dosypać dwa, trzy worki mączki z glinką, wyrównywanie, deskowanie gracą, siatkowanie po grze, dużo wody i powinno być ok.
Awatar użytkownika
cacek_85
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2013, 19:31
Lokalizacja: Ostróda

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

I wystarczy tylko jedno walcowanie? "Zruszanie mechaniczne lub ręczne" chodzi Ci tu np. o grabienie tak? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
A co do linii. Co jeśli linie są "wypukłe", wyszły z ziemi na kilka centymetrów? Ja jak robiłem korty za dzieciaka to nie było jeszcze plastikowych. Tu chyba potrzebny jest ten specjalny młot do linii i co parę kroków uderzyć tak? Ale nie jestem pewny.
NTRP: 5.0
Head Instict Microgel & Head Prestige MP Youtek
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Tak, tak chodzi o grabienie :wink: , ha, ha, za dobrze by było gdyby tylko raz przewalcować, im więcej walcujesz tym lepiej, ta baza będzie Ci służyć cały sezon, metoda ta nazywa się szlamowanie, bo to wszystko musisz robić na mokro, jeśli jest suchy rok, to potrzeba dużo wody..wysuszenie kortu powoduje pylenie glinki i kort staje się piaskownicą, bo brakuje spoiwa, a tym jest właśnie glinka, dlatego wysypujemy taką mieszankę o której pisałem wcześniej.
Linie jeśli zimują na korcie...podnoszą się, musisz się im przyglądnąć, jeśli potrzeba ponabijać, poprawić....jest specjalny przyrząd do nabijania linii, ale możesz użyć czegoś innego, walcujesz cały kort łącznie z liniami.
Wieczorem po grach dobrze jest obficie podlać kort wodą, na rano będzie ok.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Linie trzeba po prostu zdjąć i po wałowaniu ponownie mocować na gotowym korcie.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Linie można zdjąć, ale z tego co napisałeś kort jest zaniedbany i ma kilka lat, więc musisz wejść w koszty... zaczepy stalowe, złączki, podkładki pod linie, kołki gruntowe... no i robocizna :wink: .
Awatar użytkownika
cacek_85
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2013, 19:31
Lokalizacja: Ostróda

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Rozumiem. No w weekend sprawdzę jak naprawdę wygląda, jak już śniegu nie ma. Mam nadzieję, że z tymi liniami nie będzie takiego problemu. Nigdy plastikowych nie układałem.
Jak to wygląda z osadzaniem linii? Co ile trzeba wbić kołki? Jaka jest różnica lub do czego służą zaczepy, złączki podkładki i kołki? Robocizna to już wiem co to jest :wink:. Czy macie jakąś instrukcję jak kładzie się linie?
NTRP: 5.0
Head Instict Microgel & Head Prestige MP Youtek
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Na uwałowanym korcie rozpinasz je na końcach lekko naciągając, polewasz obficie wodą okolice linii i jak podłoże jest miękkie w tych okolicach dobijasz bloczkiem do poziomu kortu i mocujesz uchwytami.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
cacek_85
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2013, 19:31
Lokalizacja: Ostróda

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

A te uchwyty wedle uznania czy jest jakaś ustalona odległość co ile trzeba je mocować?
NTRP: 5.0
Head Instict Microgel & Head Prestige MP Youtek
Janek
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2010, 12:58

Mączka klei się do wału .

Witam. Sezon tenisowy na wolnym powietrzu zbliża się wielkimi krokami. Trzy lata temu Gmina wybudowała w mojej okolicy korty tenisowe. Nawiasem mówiąc są to właśnie te korty gdzie odbywa się część meczów ligi miast, o której pisał Tom PL. W pierwszym roku kort przygotowała firma. A dwa lata temu i rok temu nawierzchnię po zimie przygotowaliśmy sami ale doskwierał nam pewien problem. Korty oczyściliśmy a potem grabiami zruszyliśmy górną warstwę . Na każdym korcie rozprowadziliśmy pacami dosyć równo po 16 worków mączki 20 % . Całość została polana wodą . Odczekaliśmy godzinę aż całość przeschnie . Zaczęliśmy wałować ( wał ma jakieś 300 - 400 kg ). I tu szkopuł : mączka klei się do wału do tego stopnia , że po każdym obrocie wału doklejają się do niego duże grudy uniemożliwiając dalsze wałowanie ( te grudy wyciskają w korcie dziury ). Żeby sprawę zakończyć musieliśmy ręcznie trzymać na wale deskę która zeskrobywała z wału to co się do niego przykleiło. Jakoś daliśmy radę ale było to bardzo uciążliwe. Czy ktoś mógłby coś podpowiedzieć. Czy też macie podobne problemy.
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Janku, doświadczenia w przygotowywaniu kortów nie mam żadnego, ale raz widziałem jak wałowano korty w Iławie (skądinąd znane z bardzo dobrej jakości) i tam rzeczywiście jeden pan siedział na wale, a drugi szedł obok i z przedniego walca zeskrobywał.
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Sprawa jest prozaiczna, tak się dzieje gdy jest za mokry kort, trzeba poczekać dłużej niż godzinę, np. na drugi dzień.
Janek
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2010, 12:58

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Dzięki za informację. Czasami problemy prozaiczne najtrudniej rozwiązać. Poczekamy zatem do następnego dnia i zobaczymy czy będzie ok.
Może by jeszcze na ten drugi dzień posypać delikatnie po wierzchu przed wałowaniem suchą zerówką?
boro
Orator
Orator
Posty: 582
Rejestracja: 13 wrz 2012, 14:05

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

Suchą mączkę 20 % zawsze można dosypać, jeśli będzie jeszcze obierał się walec, zerówkę bym zostawił na sam koniec po wałowaniu, na warstwę poślizgową.
msq
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sie 2010, 20:34

Re: Konserwacja i prace pielęgnacyjne na korcie ceglastym

U nas widziałem walec owinięty folią, pewnie żeby się mniej mączka kleiła.

Wróć do „Jak to wykonać?”