Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Piłki to raz, rakieta to dwa, jak kilka lat temu bawiłem się w serwowanie pod radar, to moją rakietą regularnie dosyć biłem w okolicach 135km/h, ale więcej nie chciało być. Jak wziąłem od kolegi PSa 6.0 90, to momentalnie prędkość wzrosła o 10km/h przy dużo mniejszym nakładzie sił. Może z kierunkiem było ciężej, ale odejście było dużo lepsze.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

lion_dragon pisze:Jestem zaskoczony takimi wynikami starymi piłkami, gdyż jak serwowaliśmy wieczorem to miałem dwa podejścia: w pierwszym od 135 do 140 max, a następnie w drugim 143-147 km/h - był to wieczór człowiek zmęczony, ale główną różnicę robiła elastyczność piłek. Dlatego serwis 184 km/h starymi (półrocznymi) piłkami to z 200 km/h nowymi. Była tu już dyskusja na temat tak szybkiego serwu u amatora :). Dlatego ciekaw jestem co by radar pokazał :).
A co ja mam powiedzieć, do tej pory szukam błędu w metodologi pomiarów, co tylko może posłużyć wątkowi. W pomiarze czasu błędów nie ma, ewentualne błędy w pomiarze odległości będę analizował sobie spokojnie w pracy. ;)
Piłki te należą przecież do lżejszych a i eksploatowane od zimy były sporadycznie. Nowe nie były ale też nie jakieś tam kartofle.

Szukam i znalazłem.
Błąd nie jest w pomiarze a w poprawkach. Otóż jestem leniem, nie chciało mi się całkować dwukrotnie po czasie z uwzględnieniem oporu powietrza aby wyznaczyć krzywą balistyczną i gdzie automatycznie będzie korygowana prędkość początkowa w stosunku do prędkości średniej tylko użyłem stałej dla serwisu ok 200km/h a jednak różnica w przebiegu krzywej ze względu na opór powietrza jest znaczna. Dla średniej 155km/h prędkość początkowa jest jedynie o 11% (a nie jak przyjmowałem 17%) wyższa więc ze 182km/h zostało 173km/h.
Cóż, pozostaje dalej ćwiczyć. :]
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Jakiś czas temu nudziłem się i wkreśliłem w CADzie na działce model kortu w 3D i tak się zastanawiam czy nie jest to sensowny sposób na liczenie drogi? Jakby jedną kamerę ustawić za plecami, a drugą na wysokości słupka siatki można by sprawdzić wysokość jaką ma piłka przelatując nad siatką. Mając 3 punkty z toru lotu dałoby się przeprowadzić przez to linię, potem wystarczy kliknąć na właściwości linii i mamy w miarę dobrze wyliczoną trasę, co o tym myślicie?
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Pomysł dobry. Jak mnie się nudziło to ściągnąłem jakiś programik do wizualizacji zdarzeń dynamicznych i wystarczyło tak podawać parametry początkowe jak prędkość, kąt i rotacja, aby na wizualizacji nałożyć ruch na obraz z filmu. Wtedy zadane parametry modelu odpowiadają rzeczywistym. Model uwzględniał i rotację i prędkość wiatru.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
rdza
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 1 sie 2010, 10:43

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Tytuł tematu brzmi: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?, a to co wyżej piszecie zupełnie nie kojarzy mi się z prostotą. rotfl
Radar jest wygodniejszy w użyciu. :D
Awatar użytkownika
cacek_85
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2013, 19:31
Lokalizacja: Ostróda

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Prostym sposobem na zmierzenie prędkości serwisu jest aplikacja na iPhone'a:
http://www.youtube.com/watch?v=7pZ0oRfe4Sk

Jeszcze nie próbowałem także nie mam opinii na temat jego działania. Jak ktoś sprawdzi to niech opisze jak mu wyjdzie. :)
NTRP: 5.0
Head Instict Microgel & Head Prestige MP Youtek
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Słuchając iPhone'a to się chyba zimą w japonkach po śniegu galopuje, nie? ...
Aplikacja jak aplikacja, jakoś pewnie działa, ale jej tolerancja... ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
cacek_85
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2013, 19:31
Lokalizacja: Ostróda

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Mowa była o prostych sposobach. A wypróbowanie tego sposobu nie jest dla posiadaczy iPhone'ów trudne. :wink: A może ktoś porówna to z innym radarem i okaże się że pracują bardzo podobnie.
NTRP: 5.0
Head Instict Microgel & Head Prestige MP Youtek
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Nie może pracować podobnie jak radar, gdyż smartfony nie posiadają odpowiedniego sensora. Zasada działania aplikacji jest taka sama jak zostało to opisane przez PitS'a na wstępie wątku. Tu nie ma żadnej magii iPhone'a ... ;) Podobne aplikacje są dostępne dla Androida.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

cacek_85 pisze:Mowa była o prostych sposobach. A wypróbowanie tego sposobu nie jest dla posiadaczy iPhone'ów trudne. :wink: A może ktoś porówna to z innym radarem i okaże się że pracują bardzo podobnie.
Przyjrzałem się temu i wszystko zależy od właściwej kalibracji tła na którym się piłka będzie poruszać. Program je skaluje po to właśnie aby odnieść zmiany przemieszczenia na jego tle. Jeśli natomiast zrobimy błąd i wyskalujemy się na ogrodzeniu które jest sporo dalej od gracza uzyskamy serwis jak Federer, forhend jak Federer.
Czyli znów nie sama metoda a kompromisy w podejściu do niej.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Smyk pisze:Tu nie ma żadnej magii iPhone'a ... ;) Podobne aplikacje są dostępne dla Androida.
Chyba jednak trochę magii w iPhone jest (nie jestem fanboyem iPhone'a), Androidowe działają na zasadzie "trzymaj paluch na ekranie i podążaj za obiektem" lub "określ odległość i jak przy stoperze, mierzymy start i stop", obie metody średnio się sprawdzą w przypadku prędkości serwisu, chyba że jest to serwis JCz z kontuzją ręki. ;)
Co do metody iPhonowej, to ciekaw jestem, czy wyłapie piłkę tenisową z tła przy tej szybkości i czasami gorszym oświetleniu.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

ppeter pisze:
Smyk pisze:Tu nie ma żadnej magii iPhone'a ... ;) Podobne aplikacje są dostępne dla Androida.
Chyba jednak trochę magii w iPhone jest (nie jestem fanboyem iPhone'a), Androidowe działają na zasadzie "trzymaj paluch na ekranie i podążaj za obiektem" lub "określ odległość i jak przy stoperze, mierzymy start i stop", obie metody średnio się sprawdzą w przypadku prędkości serwisu, chyba że jest to serwis JCz z kontuzją ręki. ;)
Co do metody iPhonowej, to ciekaw jestem, czy wyłapie piłkę tenisową z tła przy tej szybkości i czasami gorszym oświetleniu.
Z tanich metod bez radaru, ta z liczeniem klatek jest moim zdaniem najlepsza. Fakt, że trzeba trochę poczekać na wynik jest moim zdaniem mniejszą wadą niż dyskusyjna dokładność. Myślę, że metoda "iPhoneowa" jest fajną opcją podczas zabawy w "kto zaserwuje szybciej". ;)
Na podobnej zasadzie korzystam z programu, który podaje wartość napięcia strun, nie interesuje mnie jaki pokaże wynik, bo ten i tak najpewniej będzie błędny, a różnica między otrzymanymi wartościami (w przypadku takich samych ram i strun).
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

ppeter pisze:Chyba jednak trochę magii w iPhone jest (nie jestem fanboyem iPhone'a), Androidowe działają na zasadzie "trzymaj paluch na ekranie i podążaj za obiektem" lub "określ odległość i jak przy stoperze, mierzymy start i stop", obie metody średnio się sprawdzą w przypadku prędkości serwisu, chyba że jest to serwis JCz z kontuzją ręki. ;)
Ok, trudniej będzie wodzić paluchem po wyświetlaczu śledząc lot piłki tenisowej... Mi bardziej jednak chodziło o zasadę działania, niż (mniej lub bardziej) ergonomiczną implementację "wprowadzania" danych wejściowych.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

YOGItheBEAR pisze:To nie prościej i taniej zamówić w necie "Speedcheck'a"? :rolleyes:
Rozumiem, że chodzi o to urządzenie?
https://www.youtube.com/watch?v=6eJoX_qRzgw

A swoją drogą, w którym miejscu należałoby je ustawić do pomiaru serwisu? W którym momencie ono łapie prędkość? Na siatce? Przed odbiciem, po odbiciu? Czy ono wyłapuje tylko prędkość przedmiotów lecących w kierunku tego radaru czy jakoś inaczej?
Bardzo jestem ciekaw praktycznego użytkowania tego radaru.
El Diablo pisze:Radar będzie już na każdym TF'ie także każdy będzie miał szansę zweryfikować prędkość serwisu czy też innego uderzenia.
Czy wyłapanie odpowiedniego uderzenia zależy od miejsca ustawienia radaru? Piłka musi lecieć w stronę radaru?
cacek_85 pisze:Prostym sposobem na zmierzenie prędkości serwisu jest aplikacja na iPhone'a:
http://www.youtube.com/watch?v=7pZ0oRfe4Sk
Jeszcze nie próbowałem także nie mam opinii na temat jego działania. Jak ktoś sprawdzi to niech opisze jak mu wyjdzie. :)
Sprawdzał ktoś?
Może ktoś porównywał wyniki z iPhone'a z wynikami tego radaru?
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Radar ma jakiś zasięg w obrębie którego dokonuje pomiaru. Tak więc trzeba trafić w to pole. Teoretycznie im bliżej radaru tym dokładniejszy pomiar. Niestety tego typu urządzenia potrafią łgać nawet do 20km/h na niekorzyść serwującego . Najdokładniejszy pomiar da radar kierunkowy, ale takie to chyba tylko na dużych turniejach mają.
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Przy jakiejś okazji przeglądałem ostatnio stronki z takimi kieszonkowymi radarami kierunkowymi i da radę coś kupić trochę tylko drożej od takiego speedchecka.
Pojawiła się też nowa grupa aplikacji, o ServeSpeed jest cała dyskusja na TT
http://tt.tennis-warehouse.com/showthread.php?p=7010378 i autor robi nawet jakieś porównania swoich wyliczeń do tego co pokazują radary na turniejach. Podobne aplikacje pojawiły się również dla Androida.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Rzeczywiście ta aplikacja na iPhone'a i iPada jest wyjątkowo dobrze oceniana.
Ale na Androida nie istnieje, a nie wiadomo jak wiarygodne są te inne aplikacje na Androida.
W wyżej zacytowanym temacie często przewija się link do ręcznego kalkulatora prędkości serwisu: http://www.donthireddy.us/tennis/speed.html
Niestety ten link jest już nieaktywny. Czy zna ktoś nowy?

PS. A tutaj widać jak działa ta aplikacja: http://www.youtube.com/watch?v=YMQvGrMJC4w
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Robinson pisze:Rzeczywiście ta aplikacja na iPhone'a i iPada jest wyjątkowo dobrze oceniana.
Ale na Androida nie istnieje, a nie wiadomo jak wiarygodne są te inne aplikacje na Androida.
W wyżej zacytowanym temacie często przewija się link do ręcznego kalkulatora prędkości serwisu: http://www.donthireddy.us/tennis/speed.html
Niestety ten link jest już nieaktywny. Czy zna ktoś nowy?
Wykreśl "www.".
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak zmierzyć prędkość serwisu prostymi metodami?

Robinson pisze:Ale na Androida nie istnieje, a nie wiadomo jak wiarygodne są te inne aplikacje na Androida.
Kilka jest całkiem nieźle ocenianych ale trzeba by oczywiście sprawdzić, natomiast sama zasada pomiaru jest mniej lub bardziej podobna:
http://play.google.com/store/apps/detai ... servespeed
http://play.google.com/store/apps/detai ... speedradar
http://play.google.com/store/apps/detai ... espeed.app
http://play.google.com/store/apps/detai ... knop.tenis
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".

Wróć do „Jak to wykonać?”