Lemmy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: 11 sty 2009, 19:18

Budowa kortu

Pojawił się taki temat. W moim mieście korty szt. 4 należą do OSIRU. Pozyskano kasę z UE i zmodernizowano obiekt. Nawierzchnię kortów zerwano i położono od nowa. I tutaj rozpoczęły się problemy. Wykonawca - firma specjalizująca się w budowie kortów poinformował - że korty zrobione są tzw. metodą niemiecką (słyszał ktoś może kiedyś?). Podpytany o co chodzi mówi, że nowa nawierzchnia jest z samej mączki bez glinki. Oczywiście powstał kosmiczny problem, bo mamy 3 maja a korty w ogóle nie skleiły. W tej chwili garby i odparzenia robią się nawet przy próbie przejechania po nich 100 kg wałem. Po drugie - wierzchnia warstwa usypana jest z cegły o tak grubym przekroju, że nigdy w życiu nie widziałem takiej nawet pod płotem na żadnym korcie. Wg wykonawcy nie jest to problem - bo "się wprasuje". Nie jestem specem od budowy kortów, ale mocno mi to wszystko nie pasuje. Gdyby ktoś mający pojęcie o budowaniu kortów się ustosunkował, będę zobowiązany.
Demon of the Fall
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Budowa kortu

Ja też się na tym nie znam, ale jak widać coś nie wyszło i jak mi się wydaje to jednak firma popełniła jakieś błędy czy zwykłą fuszerkę.
A teraz macie klasyczne odbijanie piłki. Może ktoś się tu zna i coś powie. Najpierw bym złożył reklamację na piśmie. A jak nie zareagują to bym jednak proponował poszukać rzeczoznawcy i zapłacić za opinię. A potem opinia na stół i albo doprowadzają to do porządku albo pozew.
To jest spora inwestycja, i co, ma to tak zostać? ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa kortu

Vivid pisze:A jak nie zareagują to bym jednak proponował poszukać rzeczoznawcy i zapłacić za opinię. A potem opinia na stół i albo doprowadzają to do porządku albo pozew.
Nie dojdzie tu jeszcze kwestia specyfikacji w zamówieniu?

Ja się również kompletnie nie znam ale na tyle na ile miałem kontakt z branżą budowlaną to nie pasuje mi zwrot "tzw. metodą niemiecką" - dla mnie to "proszenie się" o wystąpienie o dokumentację i przeanalizowanie zastosowanych norm, specyfikacji technologicznej etc.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Lemmy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: 11 sty 2009, 19:18

Re: Budowa kortu

Problemem jest to, że nasze towarzystwo tenisowe jest podnajemcą kortów od OSIRU, tam leży cała dokumentacja, gestie odbioru itp. A jak to bywa co jest państwowe ... Więc ciężki temat.
Demon of the Fall
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Budowa kortu

El Diablo pisze:
Vivid pisze:A jak nie zareagują to bym jednak proponował poszukać rzeczoznawcy i zapłacić za opinię. A potem opinia na stół i albo doprowadzają to do porządku albo pozew.
Nie dojdzie tu jeszcze kwestia specyfikacji w zamówieniu.
Tu dojdzie wiele rzeczy. ;)
To idealne tłumaczenie - klient tak chciał to tak mu zrobiliśmy, a że to nie ma prawa funkcjonować dobrze to co nas to obchodzi? Tym bardziej jak klient podpisał jakąś dokumentację. :P
Z grubsza to nie możesz robić czegoś co zagraża bezpieczeństwu publicznemu. Tu tego nie ma. Nie może też zagrażać życiu i zdrowiu ludzi - no na to się można podczepić. Tylko ja się nie znam na przepisach budowlanych, wydaje mi się, że za to już może odpowiadać zleceniodawca, a nie wykonawca. W sensie - jak odebrał obiekt to już jego problem.
Ostatnio zmieniony 3 maja 2017, 12:11 przez Vivid, łącznie zmieniany 1 raz.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Budowa kortu

Lemmy, gościem, który zna się na budowie, bo sam budował swoje 3 korty ziemne, jest mój trener. Puszczę Ci PMa, zadzwoń, pogadamy :).
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Budowa kortu

Lemmy pisze:Problemem jest to, że nasze towarzystwo tenisowe jest podnajemcą kortów od OSIRU, tam leży cała dokumentacja, gestie odbioru itp. A jak to bywa co jest państwowe ... Więc ciężki temat.
Słowo klucz - naruszenie dyscypliny finansów publicznych. ;)
Urzędnicy się tego boją jak diabeł święconej wody. :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Budowa kortu

Lemmy pisze:..., że korty zrobione są tzw. metodą niemiecką (słyszał ktoś może kiedyś?). Podpytany o co chodzi mówi, że nowa nawierzchnia jest z samej mączki bez glinki.
Jeśli metoda jest niemiecka, to pewnie według normy DIN 18035, której część 5 definiuje warstwy kortu. Z tego co wiem, to w *.de rzeczywiście odchodzi się od dodawania gliny do mączki ceglanej. Za to używa się różnych grubości mączki na ostatnią warstwę. Dodawanie gliny powodowało, że wierzchnia warstwa za szybko sklejała się i po 3-5 latach użytkowania kortu nie przepuszczała już wody. Zapytam naszego kortowego (jak go spotkam), może on będzie wiedział coś więcej.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Lemmy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: 11 sty 2009, 19:18

Re: Budowa kortu

No więc sytuacja się klaruje. Po dotarciu do dokumentacji i projektu okazuje się, że wszystkie warstwy poza wierzchnią miały mieć dodaną glinkę, której na 99% nie mają. Wierzchnia warstwa wg specyfikacji też miała być zupełnie innej granulacji. W poniedziałek przyjeżdża firma pobrać próbki, a potem rozpocznie się prawdopodobnie długi i żmudny proces reklamacji.
Demon of the Fall
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa kortu

Współczuję ale biorąc pod uwagę możliwe scenariusze to paradoksalnie niezgodność ze specyfikacją może przyśpieszyć sprawę.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Budowa kortu

Zostaje życzyć Wam nie tyle powodzenia co cierpliwości i determinacji.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Budowa kortu

Vivid pisze:Zostaje życzyć Wam nie tyle powodzenia co cierpliwości i determinacji.
...i udanego sezonu 2018 r. :(
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Budowa kortu

keicam pisze:
Vivid pisze:Zostaje życzyć Wam nie tyle powodzenia co cierpliwości i determinacji.
...i udanego sezonu 2018 r. :(
Optymista... :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Lemmy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: 11 sty 2009, 19:18

Re: Budowa kortu

Wykonawca podobno chce przyjechać i coś poprawić "na dziko". Ale w sytuacji gdyby to nie dało rezultatu tracimy wtedy gwarancje, bo zostało by to zrobione niezgodnie ze specyfikacją. Tak czy inaczej czekamy na wyniki próbek.
Demon of the Fall
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Budowa kortu

Żadnego poprawiania na wariata, na wszystko ma być dokumentacja i potwierdzenie. Jak rozmowa zaczyna się od takiego stwierdzenia to wiadomo, że będzie spłycanie problemu i branie klienta na przeczekanie.
Mój wioskowy zarządca tak się zgadzał na "poprawianie" fuszerki na korcie, że gwarancja/rękojmia poszła się paść... .
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Budowa kortu

Ale oczywiście, tak jak mówi Hokej. Do czasu pojawienia się rzeczoznawcy w ogóle zakaz wstępu na obiekt!
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Lemmy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: 11 sty 2009, 19:18

Re: Budowa kortu

Pierwsze wyniki próbek: wierzchnia warstwa w 13,3 % różna od tej w specyfikacji (większa frakcja). Główny wykonawca ripostuje, że on też ma próbki i frakcja mączki jest w 100 % zgodna. Będzie się to ciągnęło ...
Demon of the Fall
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa kortu

Lemmy pisze:Pierwsze wyniki próbek: wierzchnia warstwa w 13,3 % różna od tej w specyfikacji (większa frakcja). Główny wykonawca ripostuje, że on też ma próbki i frakcja mączki jest w 100 % zgodna. Będzie się to ciągnęło ...
Będzie ale wiadomo, że będą bronić się rękami i nogami przed karami umownymi lub kosztami w formie doprowadzenia kortu do wymaganej specyfikacji. Pierwsze podejście do "załatwienia" sprawy zrobili - fortel w postaci "poprawek na dziko".

Tu się zaczynają zabawy, jeśli Wasze wyniki są z laboratorium z akredytacją na dane badanie, a ich nie to Wasze na wierzchu.

Oczywiście tutaj dochodzą jeszcze zabawy z pobraniem próbki. Powinno to zrobić laboratorium i sporządzić protokół. Bo pobranie samodzielne, a następnie wysłanie niestety jest do podważenia. Sposób poboru też jest normowany.

Nawiasem nie wiem jakie są odchyłki przy mączkach ale 100% zgodność to jakiś ewenement. Nie widziałem kruszywa, które byłoby w 100% zgodne z deklarowaną frakcją, po to są dopuszczalne przez normy odchyłki. Zawsze jest jakieś nadziarno i podziarno lub zanieczyszczenia obce.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Budowa kortu

El Diablo pisze:Nawiasem nie wiem jakie są odchyłki przy mączkach ale 100% zgodność to jakiś ewenement. Nie widziałem kruszywa, które byłoby w 100% zgodne z deklarowaną frakcją, po to są dopuszczalne przez normy odchyłki. Zawsze jest jakieś nadziarno i podziarno lub zanieczyszczenia obce.
No i to jest właśnie podejście kogoś kto wie tyle co zje. ;) To znaczy nie Ty ED tylko wykonawca. Już się podłożył z tą swoją "ekspertyzą". Oczywiście, zgodność 100% jest jak najbardziej możliwa, ale w "przyrodzie" raczej jest to statystyczna możliwość. :)
A jak jest spór i jakieś przepychanki to już w ogóle mądry i cwany winowajca wręcz się modli by nie było 100% ... :P
Taka jest ludzka mentalność, w razie problemu za mocno się człowiek chce wybielić i przesadza. Zapomina, że wszelkie ideały zawsze budzą wątpliwości i nie działają na korzyść, wręcz odwrotnie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Budowa kortu

Porozmawiajcie z wykonawcą nieformalnie, że na poczytnym forum tenisowym właśnie rozwija się temat dotyczący ich "dobrej roboty" na razie bez nazwy firmy co za chwile może się zmienić.... Jeśli znudziło im się robić korty to.... A odnośnie specyfikacji to szedłbym w zupełnie innym kierunku. Jeśli spec. jest zgodna w 100% z wykonawstwem, a kort "nie działa", tzn że użyta specyfikacja jest nieodpowiednia dla tego obiektu, podłoża, klimatu itp. Zamawiający nie musi się znać na parametrach produkcji kortu, co nie zwalnia producenta z obowiązku wykonania obiektu który nadawał się będzie do użycia. Jak to mówią "Z g...... bata nie ukręci" więc nie ma co sobie udowadniać że g....no "trzyma się specyfikacji"!
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876

Wróć do „Jak to wykonać?”