Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Dociążenia Blade 98s

Witam. W końcu zdecydowałem się i wylicytowałem dość korzystnie rakietę Wilson Blade 98S.
Wahałem się jeszcze nad Six.one 95s, ale za Blade-m przemówiła większa główka i... wygląd :D :D. Rakieta mi się bardzo podoba i nie wiem czy na was wygląd jakikolwiek wpływa ma, ale na mnie tak :D. Tyle tytułem wstępu.

Pograłem nią dzisiaj trochę i zgodnie z oczekiwaniami spina oferuje zadowalającego, ale problem jest z wagą i powerem. Dużo więcej siły muszę w nią wkładać niż w poprzedniego poczciwego 332g Wilsona. Zastanawiam się nad dociążeniem.

Zależy mi na: zwiększeniu wagi poprawiając przy tym powera i stabilność, a nie tracąc sweet spotu i nie zmieniając balansu, a jak już to bardziej na rączkę.


Przeczytałem temat El Diablo o modyfikowaniu rakiet i następujący pomysł mi się wyklarował.
Powiedzmy chciałbym dociążyć packę o 18g.
4g na godzinie 3.
4g na godzinie 9.
10g na górze rączki w miejscu tuż przed widełkami.

Co o tym sądzicie? Wydaje mi się, że dociążając w taki sposób uzyskam właśnie poprawę stabilności (woleje) oraz poprawę powera i ogólnie wagi statycznej jak i swingweightu.


Proszę kolegów o poradę czy ten sposób dociążenia pomoże mi osiągnąć wyżej wymienione cele. Jeżeli nie to proszę o podpowiedź jak to zrobić o ile się w ogóle da :D.
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Dociążenia Blade 98s

Jeżeli dociążysz jak mówisz, to z młotka jakim jest Blade zrobisz młot. :-) Skóra na rączkę (albo kilka gram ołowiu pod kapsel) i 2-3 gramy na 12 maks. Ewentualnie po 2 gramy na 3 i 9.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Dociążenia Blade 98s

Czyli krótko mówiąc po tym zabiegu o którym pisałem balans przesunął by się jeszcze bardziej w stronę główki?

Edyta: Dodaję, że balans w rakiecie to 34cm i tak jak mówię chciałbym go zachować lub lekko przesunąć w stronę rączki :).
Ostatnio zmieniony 8 lis 2014, 16:01 przez ekba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Dociążenia Blade 98s

Tak.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Dociążenia Blade 98s

Wydawało mi się, że balans powinien się zachować lub przejść na rączkę lekko bo w końcu 10g dokładam że tak powiem na jedną stronę rakiety(rączka) a 8 na drugą(główka godzina 3 i 9). Więc więcej ciężaru dołożę bliżej rączki. Mógłbyś mi to wytłumaczyć?
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Dociążenia Blade 98s

ekba pisze:Wydawało mi się, że balans powinien się zachować lub przejść na rączkę lekko bo w końcu 10g dokładam że tak powiem na jedną stronę rakiety(rączka) a 8 na drugą(główka godzina 3 i 9). Więc więcej ciężaru dołożę bliżej rączki. Mógłbyś mi to wytłumaczyć?
Moment.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

AW: Dociążenia Blade 98s

Tak jak napisał Wyczesany, ważny jest tu moment, czyli siła (ciężar) razy ramię. Zmierz odległości od pierwotnego punktu balansu do miejsc gdzie chcesz dać ołów. Jeśli 8g razy odległość do miejsca godz. 3/9 jest równa 10g razy odległość do miejsca przy widełkach, to balans nie powinien się zmienić.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Dociążenia Blade 98s

Smyk pisze:Tak jak napisał Wyczesany, ważny jest tu moment, czyli siła (ciężar) razy ramię. Zmierz odległości od pierwotnego punktu balansu do miejsc gdzie chcesz dać ołów. Jeśli 8g razy odległość do miejsca godz. 3/9 jest równa 10g razy odległość do miejsca przy widełkach, to balans nie powinien się zmienić.
Smyk to była tylko propozycja z tą godziną 3 i 9 oraz widełkami. Zrobię tak jak poradziłeś albo w ogóle zmienię koncepcję z widełkami i dodam ołów pod kapsel.

W tym drugim przypadku czyli ołów pod kapslem i na godzinie 3 i 9 zastosować takie same wyliczenie jak podałeś? W ogóle myślisz że moja koncepcja zda egzamin i osiągnę dociążając w tych miejscach więcej powera i stabilności bez obniżania sweet spotu?
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Dociążenia Blade 98s

ekba pisze:W tym drugim przypadku czyli ołów pod kapslem i na godzinie 3 i 9 zastosować takie same wyliczenie jak podałeś? W ogóle myślisz że moja koncepcja zda egzamin i osiągnę dociążając w tych miejscach więcej powera i stabilności bez obniżania sweet spotu?
Najlepsze będą testy, wyliczenia z papieru mogą nie pokryć się z Twoimi oczekiwaniami.

Pisałeś, że balans ma się nie zmienić lub ewentualnie przesunąć w stronę rączki, aby to zrobić wyznacz obecny środek ciężkości (ze strunami, owijką wierzchnią itd.).

Żeby zachować balans, momenty (siła x ramię) od dodanych ciężarków po jednej i po drugiej stronie środka ciężkości muszą się równoważyć, żeby go przesunąć trzeba zwiększyć masę/ramię po stronie w którą chcesz przesunąć balans.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

AW: Re: Dociążenia Blade 98s

ekba pisze:W ogóle myślisz że moja koncepcja zda egzamin i osiągnę dociążając w tych miejscach więcej powera i stabilności bez obniżania sweet spotu?
Nie jestem zwolennikiem teorii dociążania rakiet, aby uzyskać więcej poweru. Power bierze się z energii kinetycznej jaką nadasz rakiecie, a ta jest tylko wprost proporcjonalna do masy, a w kwadracie proporcjonalna do prędkości. Ergo, co mi po cięższej rakiecie, jeśli nie będę potrafił jej odpowiednio rozpędzić...
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: AW: Re: Dociążenia Blade 98s

Smyk pisze:
ekba pisze:W ogóle myślisz że moja koncepcja zda egzamin i osiągnę dociążając w tych miejscach więcej powera i stabilności bez obniżania sweet spotu?
Nie jestem zwolennikiem teorii dociążania rakiet, aby uzyskać wiecej poweru. Power bierze się z energi kinetycznej jaką nadasz rakiecie, a ta jest tylko wprost proporcjonalna do masy, a w kwadracie proporcjonalna do prędkości. Ergo, co mi po cięższej rakiecie, jeśli nie będę potrafił jej odpowiednio rozpędzić...
:::gd::: Znam jeden niezawodny sposób na uzyskanie większego "poweru" - trening, trening, trening :] . Rasując sprzęt to sobie można uzyskać..."umiejętności" w tematach rozgrywek ATP :] .
Polubiłem czerwone badziewie...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Temat wypielony. Proszę wypowiadać się w sposób rzeczowy na temat. :!exec!:
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: AW: Re: Dociążenia Blade 98s

Smyk pisze:
ekba pisze:W ogóle myślisz że moja koncepcja zda egzamin i osiągnę dociążając w tych miejscach więcej powera i stabilności bez obniżania sweet spotu?
Nie jestem zwolennikiem teorii dociążania rakiet, aby uzyskać więcej poweru. Power bierze się z energii kinetycznej jaką nadasz rakiecie, a ta jest tylko wprost proporcjonalna do masy, a w kwadracie proporcjonalna do prędkości. Ergo, co mi po cięższej rakiecie, jeśli nie będę potrafił jej odpowiednio rozpędzić...
Świetne zdanie, pod którym podpisuję się obiema rękami. :)
8:7 40:15
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Dociążenia Blade 98s

Smyk pisze:
ekba pisze:W ogóle myślisz że moja koncepcja zda egzamin i osiągnę dociążając w tych miejscach więcej powera i stabilności bez obniżania sweet spotu?
Nie jestem zwolennikiem teorii dociążania rakiet, aby uzyskać więcej poweru. Power bierze się z energii kinetycznej jaką nadasz rakiecie, a ta jest tylko wprost proporcjonalna do masy, a w kwadracie proporcjonalna do prędkości. Ergo, co mi po cięższej rakiecie, jeśli nie będę potrafił jej odpowiednio rozpędzić...
Drastycznie nie chcę zwiększyć wagi, docelowo będzie to jakieś 325g z naciągiem więc w porównaniu do poprzedniej packi jak i ogólnie rzecz rozpatrując nie będzie to rakieta z tych najcięższych, a że z siłą u mnie aż za dobrze, problemu z rozpędzeniem nie będzie. Wzrośnie stabilność, a i czucie będę miał lepsze :).
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

18g to nie dużo, jeśli weźmiesz je do ręki. Ale nie możesz patrzeć na to tylko przez pryzmat ciężaru statycznego. Podczas gry, punktem odniesienia nie jest środek ciężkości rakiety tylko uchwyt. Dodając ciężar w miejscach jak opisałeś, dodajesz dwa spore momenty względem uchwytu i totalnie zmienia się swingweight - czytaj, rakieta w czasie gry będzie wydawała się cięższa niż oczekiwałbyś tego po 18g.

Dodanie ciężarków w punktach na godz. 9 i 3 podniesie stabilność względem osi wzdłużnej rakiety. Czy powiększy sweet spot !? Teoretycznie powinno, ale może także utrudnić operowanie rakietą nadgarstkiem (np. domykanie uderzeń).

Jak zachować balans, zostało napisane parę postów wyżej. Najpierw przyklej ciężarki taśmą klejącą i sprawdzaj balans. Jak znajdziesz odpowiednie miejsce na ciężarki, przymocuj je i sio na kort wypróbować, czy rakieta spełnia twoje oczekiwania. I pamiętaj, dziesięć minut na ściance to jeszcze nie jest powód do wyrokowania. Rakiety, która Cię słucha będziesz potrzebował na cały dystans meczu.

Dość tego wymądrzania się ;) Życzę radochy z eksperymentów z ołowiem ...
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re:

Smyk pisze:Dodanie ciężarków w punktach na godz. 9 i 3 podniesie stabilność wzgłedem osi wzdłużnej rakiety. Czy powiekszy sweet spot !? Teoretycznie powinno, ale może także utrudnić operowanie rakietą nadgarstkiem (np. domykanie uderzeń).
Dlatego przy zwiększeniu wagi, biorąc pod uwagę wartość, radziłbym przesunąć balans w kierunku rączki.

Powodzenia w eksperymentach. :)
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Dociążenia Blade 98s

Dzięki Panowie za wszystkie podpowiedzi. ;)
Dzisiaj jeżeli się uda kupię taśmę i będę działał.
Zdam relację. ;)

-----
Witam, wymyśliłem i przetestowałem takie coś:
Do kapsla przykleiłem 12g a na bokach ramy 2x 3 g (miała być godzina 3 i 9 ale dałem ciut wyżej)

http://fotowrzut.pl/V9OS3Z0E5S - mój sprzęt do badania balansu:D.

http://fotowrzut.pl/QA1XHFPZM1 - doklejony ołów.

Taką packą rozegrałem dzisiaj 4 sety. Wydaje mi się, że zamierzone cele osiągnąłem :).
Jeszcze jutro tak pogram i jak się upewnię, że jest okej to właduje ten ołów doklejony do kapsla - pod kapsel.
Balans ze wszystkim to mniej więcej 32,5cm.
Waga myślę około 330g.

Do dociążenia wykorzystałem tasiemki ołowiane wędkarskie :). 3 taśmy po 12g kosztują 2,80zł.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Dociążenia Blade 98s

Odklei się.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Dociążenia Blade 98s

Wiem dlatego napisalem, że jak jutro zda egzamin to ten ołów wsadzę do wnętrza raczki pod kapsel. ;)
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Dociążenia Blade 98s

Przepraszam, umknęło mi.

Byłem zaskoczony czemu nie zrobiłeś tego od razu. Już jasne.
Prezes fanklubu Staśka :D

Wróć do „Jak to wykonać?”