Awatar użytkownika
lu106
Początkujący
Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sie 2013, 23:59
Lokalizacja: Radom

Budowa robota do wyrzucania piłek

Witam
Czy ktoś z was myślał nad budową robota do wyrzucania piłek.
Proszę o wasze opinie czy taka budowa będzie miała sens.
Zdjęcia gotowych robotów, które pokazują zasadę działania, będą bardzo przydatne.

Szkic.
- Dwie rolki napędzane jednym lub dwoma silnikami, które będą wyrzucać piłki.
- Jeden silnik. Jeżeli jedna rolka będzie nie ruchoma to wtedy piłka będzie napędzana drugą rolką. Taka piłka będzie miała rotację górą lub tylną zależności, która rolka będzie napędowa. Rotacja będzie mocniejsza wraz siłą wyrzutu.
- Dwa silniki w takim układzie można wyrzucić każdy rodzaj piłki z rotacją i bez rotacji.

Podawanie piłek na rolki nie wiem jak wykonać. W robotach do tenisa stołowego podawanie piłek jest przez jeden silniczek i piłki są pchane jedna za drugą.

Proszę o wasze opinie.
Pozdrawiam
NTRP 1.0
Dunlop Biomimetic 500
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

lu106 pisze:Witam
Czy ktoś z was myślał nad budową robota do wyrzucania piłek.
Proszę o wasze opinie czy taka budowa będzie miała sens.
Zdjęcia gotowych robotów, które pokazują zasadę działania, będą bardzo przydatne.

Szkic.
- Dwie rolki napędzane jednym lub dwoma silnikami, które będą wyrzucać piłki.
- Jeden silnik. Jeżeli jedna rolka będzie nie ruchoma to wtedy piłka będzie napędzana drugą rolką. Taka piłka będzie miała rotację górą lub tylną zależności, która rolka będzie napędowa. Rotacja będzie mocniejsza wraz siłą wyrzutu.
- Dwa silniki w takim układzie można wyrzucić każdy rodzaj piłki z rotacją i bez rotacji.

Podawanie piłek na rolki nie wiem jak wykonać. W robotach do tenisa stołowego podawanie piłek jest przez jeden silniczek i piłki są pchane jedna za drugą.

Proszę o wasze opinie.
Pozdrawiam
Czy myślał? Ja go rysuję! rotfl Żart, przymierzałem się, ale na razie poprawiam prototyp innej własnej konstrukcji niezwiązanej z tenisem. Została kosmetyka bo urządzenie pracuje nieprzerwanie od roku i ma 3300 godzin pracy i ponad 3500 uruchomień.

Następna będzie właśnie maszyna do wyrzucania piłek. Powinienem mieć trochę więcej czasu i nie zabierać do domu pracy. Obiecuję więc że poszczególne etapy prac i koncepcję będę tu zamieszczał.

Co do dwóch silników to oczywiście wygodniejsze rozwiązanie, ale i przy jednym większym zmiana rotacji z awansującej na wsteczną, choć nie w takim zakresie jak uprzednio nie stanowi problemu. To załatwi przekładnia bezstopniowa która będzie sterowała jedną z rolek w stosunku do drugiej.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
lu106
Początkujący
Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sie 2013, 23:59
Lokalizacja: Radom

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

PitS pisze:Co do dwóch silników to oczywiście wygodniejsze rozwiązanie, ale i przy jednym większym zmiana rotacji z awansującej na wsteczną, choć nie w takim zakresie jak uprzednio nie stanowi problemu. To załatwi przekładnia bezstopniowa która będzie sterowała jedną z rolek w stosunku do drugiej.
W sumie masz rację, może być jeden silnik i do niego dwie rolki, tylko rolki muszą chodzić w odwrotnych kierunkach. Wtedy będzie wyrzucana bez rotacji.

A myślałeś już o sterowaniu?
- Do rolek wystarczy prosty falownik z potencjometrem. Potencjometrem będziemy ustalać szybkość wyrzutu piłki (około 500zł).
- Do podawania piłek wystarczy prosta czasówka. W której będziemy ustawiać czas między wyrzutami (około 300zł).

W sumie można zrobić to bez sterownika.

A możesz się pochwalić tym urządzeniem?
NTRP 1.0
Dunlop Biomimetic 500
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

lu106 pisze:
A myślałeś już o sterowaniu?
- Do rolek wystarczy prosty falownik z potencjometrem. Potencjometrem będziemy ustalać szybkość wyrzutu piłki (około 500zł).
- Do podawania piłek wystarczy prosta czasówka. W której będziemy ustawiać czas między wyrzutami (około 300zł).

W sumie można zrobić to bez sterownika.

A możesz się pochwalić tym urządzeniem?
Od tyłu, urządzeniem które kończę dopasowywać do różnej jakości paliw jest palnik do pelletu. Nie spodziewałem się jak bardzo wrażliwe to urządzenie na rodzaj podanego paliwa. Stąd konieczne modyfikacje. Mój ma moc do 19kW.

Pewnie prototyp skończy się tak jak to opisujesz, falownik do sterowania prędkością silnika i raczej podobny układ do sterowania prędkością otwierania wlotu piłki.
Natomiast ja się zastanawiałem nad sterowaniem podobnym jak w maszynach CNC, silniki krokowe i trzyosiowy sterownik położenia od nich. Tu można sterować położeniem dowolnie (kierunkiem wyrzutu + rotacją = 3 zmienne).
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
lu106
Początkujący
Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sie 2013, 23:59
Lokalizacja: Radom

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

Jakich opcji i funkcji brakuje wam w robotach?
NTRP 1.0
Dunlop Biomimetic 500
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

lu106 pisze:Witam
Czy ktoś z was myślał nad budową robota do wyrzucania piłek.
Proszę o wasze opinie czy taka budowa będzie miała sens.
Zdjęcia gotowych robotów, które pokazują zasadę działania, będą bardzo przydatne.

Szkic.
- Dwie rolki napędzane jednym lub dwoma silnikami, które będą wyrzucać piłki.
- Jeden silnik. Jeżeli jedna rolka będzie nie ruchoma to wtedy piłka będzie napędzana drugą rolką. Taka piłka będzie miała rotację górą lub tylną zależności, która rolka będzie napędowa. Rotacja będzie mocniejsza wraz siłą wyrzutu.
- Dwa silniki w takim układzie można wyrzucić każdy rodzaj piłki z rotacją i bez rotacji.

Podawanie piłek na rolki nie wiem jak wykonać. W robotach do tenisa stołowego podawanie piłek jest przez jeden silniczek i piłki są pchane jedna za drugą.

Proszę o wasze opinie.
Pozdrawiam
Mam teraz trochę czasu przed kompem, program do modelowania prawie cały czas odpalony dla innego projektu, więc trochę przemyślałem naszą zabawkę.
Więcej, chcę ją mieć na wiosnę. :D

Przeanalizowałem kryteria i przyjąłem założenia:
- Silnikami napędzającymi będą dwa silniki 12V na prąd stały, co sprawi tanim układy regulacji (obroty regulujemy napięciem a nie częstotliwością prądu).
- Wielkość obrotów tak sparowana z wielkością rolki aby osiągnąć prędkość liniową bieżnika kół napędowych 60-150km/h.
- Oczywiście regulacja obrotów obu silników naraz z dodatkowym regulatorem różnicowym.
- Osie podparte obustronnie (w warunkach przemysłowych mogłoby być jednostronnie, a tak nie poradzimy sobie z drganiami pochodzącymi z niewyważenia kół). I tak nie można wykluczyć konieczności zastosowania jakiegoś tłumika.
- Osobny układ sterujący pochyleniem oparty na minimotoreduktorze lub serwo (mielibyśmy informację zwrotną o położeniu) i drugi taki układ sterujący skrętem na boki.
- Teraz już tylko motoreduktor 12V jako napęd karuzeli piłek z nieustannym start/stop lub w ciągłej pracy z elektromagnesem przepuszczającym piłkę do napędów oddzielnie sterowanym.

Wszystko, prawda że banalne? :]

Apetyt rośnie w miarę jedzenia! Jeszcze sterownik trzykanałowy (najlepiej) do:
- uruchamiania zasilania;
- włączania karuzeli;
- uruchamiania jakiegoś losowego oscylatora.
:rolleyes:
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

Jak to czytam, to jestem wściekły, że nie poszedłem na politechnikę. Też bym sobie coś zaprojektował i zbudował, poulepszał w domu.

Obecnie to umiem sobie ew.mebel sklecić, albo zmontować coś gotowego - jak jest instrukcja.
O budowie urządzeń na prąd moja wiedza jest tak szczątkowa, że żal dupę ściska.
Przynajmniej sobie poczytam ...
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

No i pooglądasz mam nadzieję. :]
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

PitS pisze:Przeanalizowałem kryteria i przyjąłem założenia:
- Silnikami napędzającymi będą dwa silniki 12V na prąd stały, co sprawi tanim układy regulacji (obroty regulujemy napięciem a nie częstotliwością prądu).
- Oczywiście regulacja obrotów obu silników naraz z dodatkowym regulatorem różnicowym.
Fakt, przy analogowym sterowaniu, wystarczą dwa potencjometry - jeden jako dzielnik napięcia (różnicowy), drugi sterujący napięciem dla obu silników. Innymi słowy, jeden potencjometr regulujący prędkość piłki, drugi sterujący rotacjami.
PitS pisze:- Wielkość obrotów tak sparowana z wielkością rolki aby osiągnąć prędkość liniową bieżnika kół napędowych 60-150km/h.
Widziałem w handlu zapasowe kółka do maszyn. Mają średnicę 9,6 cm. To by dawało dla prędkości obwodowej 60-150 km/h prędkości obrotowe 330-830 obr./min. Ile ma max. silnik od wycieraczek?

Jeśli by pokusić się o sterowanie elektroniczne, każdy silnik miałby własny "potencjometr". Wtedy prędkością/długością, rotacjami (i kierunkiem) sterowałoby oprogramowanie.
PitS pisze:- Osie podparte obustronnie (w warunkach przemysłowych mogłoby być jednostronnie, a tak nie poradzimy sobie z drganiami pochodzącymi z niewyważenia kół). I tak nie można wykluczyć konieczności zastosowania jakiegoś tłumika.
Myślę, że wystarczą osie podparte z jednej strony. Rolki/kółka można wyważyć. To upraszcza konstrukcję sterowania pochylenia i kierunku.
PitS pisze:- Osobny układ sterujący pochyleniem oparty na minimotoreduktorze lub serwo (mielibyśmy informację zwrotną o położeniu) i drugi taki układ sterujący skrętem na boki.
Tu aż się prosi użyć silnika krokowego, albo serwo. Sama konstrukcja sterowania kierunkiem i wysokością to nic innego jak zwrotnica w samochodach z przednim napędem. Trzeba tylko zadbać o to, aby punkt w którym piłki będą podawane do rolek był w osi obrotu kierunku i wysokości. Wtedy nie trzeba będzie konstruować elastycznego podajnika.
PitS pisze:- Teraz już tylko motoreduktor 12V jako napęd karuzeli piłek z nieustannym start/stop lub w ciągłej pracy z elektromagnesem przepuszczającym piłkę do napędów oddzielnie sterowanym.
I pilot do sterowania wyrzucaniem piłek. ;) Albo program sterujący przez Bluetooth dla Androida/iPhone'a.
PitS pisze:Wszystko, prawda że banalne? :]
To co, budujemy?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

Smyk pisze:
PitS pisze:Wszystko, prawda że banalne? :]
To co, budujemy?
Z Tobą zawsze! Moje niedostatki związane z elektroniką i zerowa wiedza z zakresu programowania znalazłaby wielkie wsparcie.
Wobec tego Ty zobaczysz rysunki pierwszy.

Co do silników krokowych to dokładność sterowania położeniem jest nie do pogardzenia.

Silniki prądu stałego po 150W pod obciążeniem, o nominalnej prędkości obrotowej 3300 obrotów na minutę, mam już wybrane. Zdradzę nieco kuchni i powiem jak ja takie rzeczy modeluję. Od środka (od serca - rolek i silników głównych). Potem to obrasta na zewnątrz, a obudowa wieńczy dzieło. Nigdy nie robię tego na odwrót. :D
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
roj
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 15 gru 2012, 09:08

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

PitS pisze: Mam teraz trochę czasu przed kompem, program do modelowania prawie cały czas odpalony dla innego projektu, więc trochę przemyślałem naszą zabawkę.
Więcej, chcę ją mieć na wiosnę. :D
Pracuj, pracuj! Będę przyjeżdżał do Opoczna co drugi dzień. :D
widget pisze:Jak to czytam, to jestem wściekły, że nie poszedłem na politechnikę. Też bym sobie coś zaprojektował i zbudował, poulepszał w domu.
Tak sobie myślę, że samo pójście na politechnikę mogłoby nie załatwić sprawy. :D
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

roj pisze:
Tak sobie myślę, że samo pójście na politechnikę mogłoby nie załatwić sprawy. :D
Wiesz, jesteś złośliwy. :D Ale oczywiście że komuś będę się musiał pochwalić i mam nadzieję pochwalić pomoc Smyka. Jemu egzemplarz drugi prześlemy w wersji "IKEA". rotfl

----------------

Zostałem poklepany po plecach żebym zamieścił "cokolwiek". :wink:

Zamieszczam, nie będę się wdawał w szczegóły, to co widać to jest mechanizm napędu i ruchu wokół 2 osi.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=PbB2R2R2PaI[/youtube]
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

Od kiedy można składać zmówienia? :::dropy:::
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

wyczesany pisze:Od kiedy można składać zmówienia? :::dropy:::
Na 1/3 maszyny? rotfl
Dobra, na niedzielę zabieram kompa do domu, o Niecierpliwy!
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

PitS pisze:
wyczesany pisze:Od kiedy można składać zmówienia? :::dropy:::
Na 1/3 maszyny? rotfl
Dobra, na niedzielę zabieram kompa do domu, o Niecierpliwy!
Wolę wyprzedzić pozostałych chętnych. ;)
Prezes fanklubu Staśka :D
s1600
Bywalec
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 9 mar 2010, 16:08

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

Znalazłem coś takiego,
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oZjx7F1doGs[/youtube]
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

s1600 pisze:Znalazłem coś takiego,
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oZjx7F1doGs[/youtube]
Maszyna fajna ale tenisista.... rotfl
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

s1600 pisze:Znalazłem coś takiego.
Też widziałem, jestem ciekaw postępów, będę czekał na następne filmy, sama zasada podobna jak w Silent Partnerze i tym co jest na moim filmie, ale to chyba tylko próba, bo tam nie ma łożyskowania osi, stąd te dziwne dźwięki i te wibracje.

U mnie w pracy Rajd Świętego Mikołaja, do wtorku jeszcze przyjmujemy projekty z realizacją do końca roku, do tego jeszcze muszę dla firmy narysować przecinarkę CNC, więc maszyna ma mały, nieplanowany urlop.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

Mam zawsze szacunek dla osób które potrafią coś zbudować, napiszcie jak Wam to wyszło, pochwalcie się. Ja wolę maszyny wypożyczać, w efekcie płacą mi za to dodatkowo, choć jest to mało kulturalne. :::yay::: Ale ja prawnik a prawnicy to wyzyskiwacze i egoistyczne świniaki. :::yay::: Teraz sezon to Wasza maszyna pełną parą was ćwiczy.
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Budowa robota do wyrzucania piłek

Stefano pisze:Ale ja prawnik a prawnicy to wyzyskiwacze i egoistyczne świniaki.
Grałeś w mistrzostwach radców/adwokatów lub w jakimś turnieju okręgowej izby któregoś z tych zawodów?
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"

Wróć do „Jak to wykonać?”