quest123
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2011, 20:06

Naprawa kortu

Witam, pogoda ładna to trzeba zacząć naprawiać powoli kort - cegłę. Tutaj moje pytanie co po kolei? Byłem zobaczyć w weekend więc tak weszło trochę mchu no i jest bardzo dużo dziur dość głębokich jakby to wszystko się pozapadało do środka i właśnie nie wiemy co należy teraz zrobić po kolei? Kolega mówił o jakiejś glince żeby trochę nawieść + oczywiście mączki i trzeba to bardzo solidnie wałować. Dodam, że ten kort jest bardzo świeży, bo został uruchomiony w tamto lato. Przed każdą grą zawsze wałowaliśmy, ale i tak przy liniach końcowych już nie było tak jak powinno być i piłki siadały. Pytam, bo pierwszy raz będę miał do czynienia z reaktywacją kortu. Pozdrawiam. :)
gardenia
Nowy
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2013, 08:45
Kontakt: Strona WWW

Re: Naprawa kortu

Napisz czy udała się renowacja kortu?
Nawierzchnię najlepiej wałować walcem 500-800kg, a kort powinien być lekko wilgotny.
Ubytki uzupełnij mączką ceglaną z dodatkiem gliny.
Pozdrawiam.

Na pytania dotyczące budowy, konserwacji, chętnie odpowiem na podstawie wieloletniego doświadczenia. Kontakt przez PW.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Naprawa kortu - bis

gardenia pisze:Na pytania dotyczące budowy, konserwacji, chętnie odpowiem na podstawie wieloletniego doświadczenia. Kontakt przez PW.
Przykro mi, wtrącę się jako były wprawdzie administrator. Najwyżej dostanę po łapach.
To forum dyskusyjne - tu treści umieszcza się publicznie, bo one pomagają ludziom unikać błędów, zrobić coś lepiej.

Jeśli firma Gardenia oferująca sprzęt do konserwacji kortu zarejestrowała się tu jak mniemam aby pomóc forumowiczom robić coś dobrze podobnie jak Dunlop, to chwała jej za to.
Jeśli jednak nasze forum ma być listą mailingową (do tego darmową) to sorry Batory.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Naprawa kortu

Nie będę zakładał osobnego tematu, skoro już jest. Mam 3 korty ceglane, ale niestety nie były użytkowane i nikt o nie nie dbał przez kilka lat (około 10 lat). Czy jest sens je naprawiać? Mączka po podkopaniu 2 cm wydaje się być w dobrym stanie, ma ten ciemniejszy odcień widziany na kortach ziemnych. Wierzchnia warstwa zarosła mchem, trawą, chwastami. Zrobiłem oprysk i po chwastach, trawie i mchu. Teraz planuję zerwać 5 cm warstwę mączki, aby ją przesiać (oczko sita 3-4 mm) i na nowo usypać, a następnie na wilgotno ubić zagęszczarką. Pod 5 cm warstwą jest twardy podkład. Nie chcę go ruszać. Czy to ma sens?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Naprawa kortu

Coroczna renowacja kortu wygląda u nas następująco:
- wyrywanie chwastów, zbieranie ew. żużlu, który wyszedł, etc.
- zruszenie tej warstwy grabiami (tak, żeby rozbić tę skorupę z mączki, ale nie dokopać się do podkładu)
- dosypanie mączki (G5)
- wałowanie; podlewanie; wałowanie; podlewanie; wałowanie, itd.
- nabicie linii
- z czasem, kiedy kort już się odpowiednio ubije i nawierzchnia przestanie być miękka, dochodzi jeszcze dosypanie tzw. zerówki

Jeżeli chodzi o kort, który stał kilka lat i nie było z nim nic robione, lepiej wziąć do tego ekipę, która się na temacie zna. Miałem dokładnie taki sam przykład w miejscowości obok - mój kolega, trener, załatwił dla stowarzyszenia tenisowego dzierżawę kortu przy plebanii. Doszedł do wniosku, że jednak zrobić renowację kortu, który kilka dobrych lat stał zarośnięty krzakami to dla niego za duże wyzwanie. Znana firma zajmująca się kortami wzięła za renowację 6tys. wraz ze wszystkimi niezbędnymi "gadżetami" typu. siatki, te deski do równania (jakkolwiek się to fachowo nazywa), szczotkami. Dodatkowo zrobili serwis systemu nawadniania kortu.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Naprawa kortu

Niestety na ekipę nie mamy kasy. Wszystko będzie robione we własnym zakresie i z biednym budżetem.
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Naprawa kortu

Jak bardzo biednym? Bez zakupienia mączki i tak się nie obejdzie, a parę ładnych ton potrzeba na renowację, chyba że zamiast kortu ziemnego chcecie zrobić jakąś ubitą, twardą skorupę. Z mączką największym problemem jest to, że trzeba ją jakoś przywieźć, a transport jest na tyle drogi, że nie opłaca się zamawiać 2, czy 3 ton, tylko lepiej zrobić jedno duże zamówienie i zaopatrzyć się w mączkę na przyszłe renowacje. Moim zdaniem, renowacja własnymi siłami takiego kortu jest bez sensu, zwłaszcza, że jest już dosyć późno. Zrobicie kort, powiedzmy do wakacji i ile czasu gry Wam zostaje? A na wiosnę i tak praktycznie taka sama robota znowu.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Naprawa kortu

Dokładnie tak, jak pisze rafbat. Tego nie da się zrobić bez nowej mączki (i to ładnych paru ton przy tylu kortach ile masz i...takim czasie, w jakim nic z nimi nie było robione). Samo odchwaszczenie i przekopanie niczym grządki a potem uwałowanie nie da Ci oczekiwanego rezultatu. I rzeczywiście - za rok powtórka z rozrywki (chyba, że przykrywacie korty na zimę), choć pewnie na mniejszą skalę - w końcu to tylko kilka miesięcy, a nie 10 lat, tym razem będzie.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Naprawa kortu

Dziś zebraliśmy jedną ćwiartkę kortu, od linii kończącej karo serwisowe do końcowej linii. Przesiejemy, to co mamy sitem z oczkiem 3-4 mm, następnie usypiemy równo, zmoczymy i będziemy walcować, zobaczymy jakie efekt to przyniesie, jak będzie słabo to porzucimy odbudowę. Jeśli chodzi o fundusze, to jest nas kilku (zapalonych graczy), ale nie stać nas na zamówienie wywrotki mączki.
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Naprawa kortu

Jest jakieś światełko w tunelu, znalazł się sponsor, będzie wywrotka z mączką G5, dobra i taka.
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Naprawa kortu

Czy znacie jakąś zaufaną ekipę, która wykona renowację dwóch kortów i zmieści się w 15 tysiącach? Czy to jest realne za te pieniądze? Chodzi mi też o wymianę mączki, a nie dosypanie.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2016, 21:32 przez szymas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Naprawa kortu

Zależy, w jakim stanie są korty i co trzeba będzie zrobić. Jeżeli stan nie jest 100% opłakany to myślę, że Kortbud da radę. U mnie zrobili za 6tys. zł pełną renowację jednego kortu wraz z serwisem automatycznego nawadniania, itp. Zadzwoń, umów się i niech Ci gościu wyceni robotę - ze swojej strony polecam.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Naprawa kortu

Dzięki za info, napisałem do nich maila.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Naprawa kortu

Za 15k z wymianą mączki? 0.05x39x39x=83m3 mączki. Jeśli nic się nie zmieniło przez 10 lat to tona mączki kosztuje 1400zł czyli 15k wystarcza na 12 ton mączki, bez robocizny. A potrzeba kilkakrotnie więcej.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Naprawa kortu

Nie wiem, skąd wytrzasnąłeś tę kwotę, ale cena za tonę jest 5x niższa, niż ta, którą podałeś i 15k wystarcza 60ton mączki, co z kolei swobodnie starcza na zrobienie dwóch kortów (od zera). Znajomy, stawiając ostatnio kort przy domu (z ogrodzeniem, oświetleniem, itd.) zamknął się w 30tys.
Trzeba tylko pamiętać, że transport mączki wychodzi dosyć drogo, jeżeli sam robisz kort. Jak kort jest odpowiednio utrzymany, renowacja po zimie to jakieś 3 tony mączki.

Najtańsza tona mączki (każdego rodzaju), jaką znalazłem na pierwszej lepszej stronie po 2min szukania, to 180zł/t. Zwróć jednak uwagę, że w przypadku takiego produktu, sprzedaż 30t trzeba traktować jak sprzedaż detaliczną, a nie hurtową. Chcąc kupić samemu, zawsze wyjdzie Cię drożej, aniżeli gościa z firmy, która zajmuje się renowacją i budową kortów i kupuje co najmniej kilkaset ton rocznie.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Naprawa kortu

Moje obliczenie było dla 5cm!!! warstwy mączki dla dwóch kortów. To jest przy tej warstwie 83m3 mączki. przy gęstości 1,8 tony/m3 mamy 149 ton (dla dwóch kortów 38x19m), 60 tonami to dwa korty można sobie okrasić nie na nowo ułożyć warstwę mączki. Fakt, cena jest obecnie 200zł. Sama mączka to 30.000zł
http://ceradbud.pl/maczka-ceglana
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Naprawa kortu

Byli Panowie, obejrzeli korty, niestety stan jest tragiczny, ale będziemy reanimować dwa korty za 15 tysi. Z delikatną warstwą nowej mączki. Lepsze to, niż nic. Wiadomo, że chciałoby się więcej, ale funduszy nie ma. A może ktoś z szanownych forumowiczów ma super zniżkę na mączkę?
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Naprawa kortu

Jak napisałem wyżej - 180zł na olx'ie to najniższa cena, jaką widziałem. Nie sądzę, żeby była to jednak cena niższa, niż ta, za którą firma od kortów ją nabywa.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Naprawa kortu

rafbat pisze:Jak napisałem wyżej - 180zł na olx'ie to najniższa cena, jaką widziałem. Nie sądzę, żeby była to jednak cena niższa, niż ta, za którą firma od kortów ją nabywa.
Pytanie, czy jest to cena niższa niż ta, po której firma od kortów obciąża klienta. :D
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naprawa kortu

Dokładnie tak jak pisze Gary. To że firma kupuje nawet po 50PLN nie znaczy że po tyle liczy klientowi. Niestety z reguły jest tak że sprzedają drożej niż sam mógłbyś kupić bez zniżek. :(
Obrazek
_____

Wróć do „Jak to wykonać?”