Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Smyk pisze:Główka zmierzona po założeniu naciągu była o pół centymetra szersza i krótsza. Jak myślicie, ma to wpływ na żywotność i właściwości dynamiczne rakiety?
Bo to słaba główka była. :lol:
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Naciąganie z dwóch kawałków...

Smyk pisze:Jak widać Verdasco i Berdych też mają "specjalne" życzenia.
Możesz rozwinąć tą kwestię? Co daje taki sposób naciągania?
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

PitS pisze:Jedna ważna rzecz widoczna na zdjęciu fernando.jpg.
Otóż widać na nim chwytak główki obejmujący prawie całą główkę od godz.12...
Ja tam nic takiego nie widzę, widzę tylko jedną podpórkę znaną z maszyn z sześcioma punktami podparcia.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie z dwóch kawałków...

napalm pisze:
Smyk pisze:Jak widać Verdasco i Berdych też mają "specjalne" życzenia.
Możesz rozwinąć tą kwestię? Co daje taki sposób naciągania?
Sądząc po tym, które struny zostały pominięte na tym etapie zakładania naciągu, podejrzewam że serwisant zastosował właśnie wzór around the world. Co to daje ? Jeśli producent oficjalnie nie zezwoli, struny poziome zakłada się w kierunku od główki do serca (nawet jeśli zezwala, wielu serwisantów i tak zakłada od główki do serca). Rama w dolnej części jest stabilniejsza (widelki) niż w górnej. Przy zakładaniu poziomów jest moment (od ok. połowy wysokości główki), kiedy na ramę w punktach na godz 10 i 14 działałyby cholernie wielkie siły (z elipsy zrobiłaby się gruszka). Rama w punktach na godz. 16 i 20 jest masywniejsza i potrafi takie siły wytrzymać. BTW, ta sama sytuacja wystepuje, kiedy serwisant najpierw zakłada jedną połowę strun pionowych a potem drugą ;)

Jeśli teraz zakładając piony, ostatnie struny pionowe wyjdą ci przy sercu rakiety, trudno zacząć poziomy od główki (oczywiście przy 2 węzłach). Dlatego musisz zacząć poziomy po przedostatniej strunie pionowej (pomijasz ostatnie) i od drugiej poziomej. Jedziesz na sam dół, a potem ostatni pion po jednej stronie, pierwszy poziom i ostatni pion po drugiej stronie - czyli niejako dookoła rakiety - stąd around the world.

Co to daje, poza uregulowanym przejściem z pionów na poziomy ?
Jak założysz piony, na rakietę działa 16 lub 18 razy powiedzmy 25 kg, czyli prawie pół tony. Przy around the world napinasz o dwie struny pionowe mniej, zanim zaczniesz tę siłę równoważyć poziomami. To niby tylko 50 kg, ale z drugiej strony aż pół Smyka ;)
Inna rzecz, że możesz przy skrajnych strunach zejść z 1-2 kg z napięciem (są krótsze), bez wpływu na całkowitą sztywność naciągu. To z jednej strony odciąża ramę, z drugiej strony zmiękcza naciąg przy samej ramie i cieszy przy niecentralnych trafieniach.
Jeszcze inna rzecz, to niekontrolowany spadek napięcia na ostatnich strunach przed węzłem. Zwyczajowo, ostatnią strunę przed węzłem napina się o ok. 2kg mocnej niż inne, aby zrównoważyć spadek napięcia spowodowany węzłem. Przy around the world i 2 węzłach masz tylko dwie takie strefy a nie cztery.

PS: Jak to fajnie, że na forum nic nie ginie, nie PitS ;)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Smyk pisze:To niby tylko 50 kg, ale z drugiej strony aż pół Smyka ;)
Albo jeden Gary. :P

A ktoś mi wytłumaczy jaka jest różnica (w oddziaływaniu na grę) pomiędzy naciąganiem z jednego kawałka i z 2?
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Smyk pisze:Żeby nie być gołosłownym. Poniżej przykłady co dzieje (może dziać) się, kiedy struny poziome zakładamy w kierunku od główki do serca.
Smyk pisze:Jeśli producent oficjalnie nie zezwoli, struny poziome zakłada się w kierunku od główki do serca (nawet jeśli zezwala, wielu serwisantów i tak zakłada od główki do serca).
To jak w końcu zakładać? :P
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

wyczesany pisze:
Smyk pisze:Żeby nie być gołosłownym. Poniżej przykłady co dzieje (może dziać) się, kiedy struny poziome zakładamy w kierunku od główki do serca.
Smyk pisze:Jeśli producent oficjalnie nie zezwoli, struny poziome zakłada się w kierunku od główki do serca (nawet jeśli zezwala, wielu serwisantów i tak zakłada od główki do serca).
To jak w końcu zakładać? :P
Ostatnio zauważyłem w podpisie jednego z użytkowników TT taki podpis:
"Tenis był o wiele prostszy dopóki nie znalazłem tej strony."
Podpisuję się pod tym. :wink:
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Gary pisze:
Smyk pisze:To niby tylko 50 kg, ale z drugiej strony aż pół Smyka ;)
Albo jeden Gary. :P
W tym świetle stwierdzenie "moja rakieta ma 20 Garów" nabiera sensu ...
Gary pisze:A ktoś mi wytłumaczy jaka jest różnica (w oddziaływaniu na grę) pomiędzy naciąganiem z jednego kawałka i z 2?
TadX pisał jaką ma dla niego. Dla innych może nie być wcale różnicy. Według mnie największą różnicą jest mniejsze prawdopodobieństwo nierównomiernego obciążenia ramy przy 2 węzłach. Nie znaczy to jednak, że niemożliwe jest uniknięcie takich obciążeń wciągając na 4 węzły. Wszystko żalezy od rakiety i serwisanta i co najważniejsze - od Twoich subiektywnych odczuć i preferencji.
wyczesany pisze:To jak w końcu zakładać? :P
Tak, żeby czynić rakiecie jak najmniejszą krzywdę ;) Tak, jak życzy sobie tego klient. Tak, aby napięcie na całej powierzchni naciągu było jak najbardziej równomierne. Tak, abyś miał spokojne sumienie ... ;)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Smyk pisze:
Gary pisze:
Smyk pisze:To niby tylko 50 kg, ale z drugiej strony aż pół Smyka ;)
Albo jeden Gary. :P
W tym świetle stwierdzenie "moja rakieta ma 20 Garów" nabiera sensu ...
Zastanawiam się, czy Ty mnie nie obrażasz... rotfl
Smyk pisze:TadX pisał...
Jego posty mi się nie wyświetlają. :]
Smyk pisze:Wszystko żalezy od rakiety i serwisanta i co najważniejsze - od Twoich subiektywnych odczuć i preferencji.
To w takim razie chyba pozostanę przy swoim normalnym wciąganiu. Gra mi się dobrze, więc nie widzę sensu, żeby eksperymentować.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Gary pisze:Zastanawiam się, czy Ty mnie nie obrażasz... rotfl
Gdybym napisał, że ma 20 Garych, to mogłbyś się zastanawiać ... Ja tam bym się cieszył, jak ktoś by miał Smyki na rakiecie :::yay:::
Smyk pisze:Gra mi się dobrze, więc nie widzę sensu, żeby eksperymentować.
A może właśnie warto ... Bo jak stwierdzić czy jest różnica?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
jaccol55
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 411
Rejestracja: 21 mar 2008, 13:27

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Smyk pisze:
Smyk pisze:Gra mi się dobrze, więc nie widzę sensu, żeby eksperymentować.
A może właśnie warto ... Bo jak stwierdzić czy jest różnica ?
Radzę pokombinować.
Ostatnio naciągnąłem sobie hybrydę Hex/Weiss Cannon 6Star String 25/26kg. Początkowo myślałem, że WC6SS to multi, a jest to jednak syntetyk i napięcie nie spadło, tak jak pierwotnie zakładałem. Odczułem pozytywną różnicę. Pomijając zupełnie kwestię, że Smyk droczył się z ED-em, o to czy powinno się naciągać drugą strunę kilogram w te czy we wte. :P Przypadkiem wyszło mi coś, co akurat okazało się czymś pozytywnym.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

jaccol55 pisze:Początkowo myślałem, że WC6SS to multi, a jest to jednak syntetyk i napięcie nie spadło, tak jak pierwotnie zakładałem.
To nie jest syntetyk. To jest multi. Syntetyk to rdzeń (najczęściej nylonowy) otoczony dodatkowymi warstwami.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
jaccol55
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 411
Rejestracja: 21 mar 2008, 13:27

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Na Stringforum podają, że jest to jakaś mieszanka mono z multi. Tak czy siak jego trwałość w porównaniu z Tecnifibre X-tra Dynamic Biphase 1,33 jest nieporównywalna, a i sam mam wrażenie, że nia bardzo stracił te 2kg napięcia. Chyba, że to tylko moja wyobraźnia...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

jaccol55 pisze:Na Stringforum podają, że jest to jakaś mieszanka mono z multi.
Zacznijmy od Stringforum... jak klasyfikują ten naciąg? Jako syntetyk? Nie... klasyfikują go jak multi.

Spójrz:
http://www.stringforum.net/stringdb.php ... 36&count=1

Innym przykładem dziwnych multi jest Duramix, Promix oraz Duramix HD. To są naciągi multi bo multi to klasyfikacja wg budowy, a nie użytych materiałów.

P.S.: Opis konstrukcji tego naciągu jest dla mnie dość... mętny.

Podam jeszcze jeden ciekawy przykład Toalson Rencon Devil Spin...
Obrazek

W sumie 4 filamenty... 1 główny w którym zatopiono 3, które nieco wystają.

Albo zwykły Rencon...
Obrazek
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
jaccol55
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 411
Rejestracja: 21 mar 2008, 13:27

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

El Diablo pisze: To są naciągi multi bo multi to klasyfikacja wg budowy, a nie użytych materiałów.
Małe przeoczenie z mojej strony. :oops:
Poza tym, nie przyjrzałem się w ogóle oznaczeniom i wziąłem w ciemno to co mi pasowało ("S" to nie syntetyk, tylko struktura naciągu :rdcard:) . Dzięki za sprostowanie mojej jakże wielkiej wiedzy na temat naciągów. :oops:
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Smyk pisze:
Gary pisze:Gra mi się dobrze, więc nie widzę sensu, żeby eksperymentować.
A może właśnie warto ... Bo jak stwierdzić czy jest różnica?
Ale ja na razie mówię o sposobie naciągania, a nie o naciągach. Na razie jestem na takim etapie, że czasem poodbijam inną rakietą niż swoja, nawet pogram na punkty, żeby stwierdzić jakie widzę różnice. Z kolei w swojej rakiecie zmieniałem naciąg i siłę naciągnięcia, żeby zobaczyć różnicę, jak już poczuję się wystarczająco pewnie na polu naciągów (bo na razie te różne mono/multi/poly/druty i inne to dla mnie czarna magia), to zacznę wtedy myśleć nad eksperymentowaniem z rodzajem naciągnięcia. Na razie byłoby za dużo zmiennych, żebym wiedział co jak wpłynęło na komfort i jakość gry. A że większość czasu gram na punkty, to niestety mało mam nieważnych gier na swobodne testy. Do których zresztą aż tak mnie nie ciągnie, bo bardziej od grzebania w sprzęcie pociąga mnie rywalizacja.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

jaccol55 pisze:
El Diablo pisze: To są naciągi multi bo multi to klasyfikacja wg budowy, a nie użytych materiałów.
Małe przeoczenie z mojej strony. :oops:
Poza tym, nie przyjrzałem się w ogóle oznaczeniom i wziąłem w ciemno to co mi pasowało ("S" to nie syntetyk, tylko struktura naciągu :rdcard:) . Dzięki za sprostowanie mojej jakże wielkiej wiedzy na temat naciągów. :oops:
Stringforum też miewa błędy. Do tej pory kevlar Ashawaya jest niesklasyfikowany. Nie znajdziesz go szukając w kategorii naciągów aramidowych.

Ale np. Multifeela mają dobrze sklasyfikowanego, wiele osób myli go z multi podczas gdy multi to nie jest bo ma rdzeń: http://www.stringforum.net/g_image.php?id=66
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Mam małe pytanie, czy ten naciąg jest dobrze nałożony?


http://zapodaj.net/63715b05eeb24.jpg.html>DSC_0240.jpg
http://zapodaj.net/a5349dad7db70.jpg.html>DSC_0241.jpg
http://zapodaj.net/dc3fbfe56f226.jpg.html>DSC_0242.jpg
http://zapodaj.net/d0a414a822032.jpg.html>DSC_0243.jpg
http://zapodaj.net/65e5a534e739c.jpg.html>DSC_0244.jpg

Teraz powinno być lepiej. Dodam tylko, że oryginalny naciąg był inaczej założony, prawdopodobnie Head Sonic Pro 1.25 lub 1.30. W niedzielę będę pierwszy raz grał tym, Signum Pro Tornado 1.23 na 24 kg.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2014, 19:38 przez szymas, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

szymas pisze:Mam małe pytanie, czy ten naciąg jest dobrze nałożony?
Odpowiem pytaniem - A co mu dolega? Węzły są w odpowiednich przelotkach. Wybór węzła to sprawa serwisanta. Dobry węzeł, to taki który się nie rozwiązuje i nie niszczy przelotki. Jeśli dobrze widzę, węzeł na górze główki mógłby być większy - za mocno wchodzi w grommet. Końcówki może trochę za długo przycięte - to kwestia gustu. Jedno do czego purysta mógłby się przyczepić, to fakt że struny poziome były zakładane w kierunku od widełek ku górze główki. Head zaleca raczej, zakładanie cross'ów w odwrotnym kierunku.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Na razie nic, bo jeszcze nie miałem okazji pograć tym naciągiem. Tylko wizualnie widzę, że inaczej jest wiązany, oryginalnie w 4 miejscach, tu w dwóch. Czy nie będzie miało to wpływu na przesuwanie się strun lub szybszą utratę napięcia?

Wróć do „Naciągi”