Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Technicznie i wizualnie naciągam dobrze. Muszę tylko dopracować węzły. Ale jak to często bywa trzeba ćwiczyć żeby coś wychodziło jak chcemy. :D
A z owijkami problemu nie mam. :)
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Sebex pisze:I pytanie do metody ATW. Jak dochodzimy do poziomów i mamy naciągnąć tą strunę, którą potem trzyma klamra startowa to na jaką sile ją wciągnąć zakładając, że wciagam rakietę na 25kg? :)
Nie wiem skąd wziąłeś klamrę startową w momencie przejścia z pionów na poziomy. O_O

W momencie przejścia z pionów na poziomy, struna przechodzi - tak jak inne pionowe - przez dwie przelotki. Tak więc tarcie powstające podczas napinania pierwszej struny poziomej będzie takie same jak w przypadku innych strun pionowych. Jeśli piony i poziomy napinasz taką samą siłą, to nie ma co sobie zawracać głowy. Inaczej jest jeśli jest różnica siły napinającej miedzy pionami i poziomami. Niektórzy dodają/ujmują połowę różnicy siły napinającej. Jeśli różnica nie jest większa niż 1kG, też nie ma co sobie zawracać głowy. Jeśli większa ... naciągnąć raz z kompensacją, raz bez i przetestować jak wyjdzie w praniu.
Sebex pisze:Swoją drogą ATW można naciągnąć każdą rakietę? 18/20, 16/19 i bez względu ile ma przeplotek miedzy widełkami?
ATW stosujemy aby uniknąć konieczności wciągania strun poziomych w kierunku od mostka/widełek do główki rakiety, czyli tylko wtedy, gdy ostatnie struny pionowe kończą się przy mostku rakiety. Kiedy tak jest? Jeżeli połowa liczby przelotek miedzy widełkami jest liczbą nieparzystą, wciąganie pionów zaczynasz od mostka. Podobnie, jeśli połowa liczby pionów jest liczbą nieparzystą i wciąganie pionów zacząłeś od mostka, ostatnie piony wyjdą Ci przy główce. Czyli np. dla 6 przelotek miedzy widełkami, dla przeplotu 16/xx należałoby użyć ATW, dla 18/xx nie ma takiej konieczności. Jak będzie w przypadku 4 przelotek między widełkami i dlaczego?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Przy czterech piony zaczynamy od główki rakiety w stronę serca. Ostatni pion będzie w stronę główki co oznacza, że moźemy od razu zacząć przeplatać poziome struny gdyż ich kierunek będzie od główki do serca.
Smyk pisze:
Sebex pisze:I pytanie do metody ATW. Jak dochodzimy do poziomów i mamy naciągnąć tą strunę, którą potem trzyma klamra startowa to na jaką sile ją wciągnąć zakładając, że wciagam rakietę na 25kg? :)
Nie wiem skąd wziąłeś klamrę startową w momencie przejścia z pionów na poziomy. O_O
Przy pierwszej poziomej strunie naciąga ją i od zewnętrznej strony zaciska klamrę startową. Węzęł wiąże na samym końcu. Mówi, że dodaje dodatkowo 4 kg. Myślę, źe po to aby zredukować utratę napręźenia spowodowaną czasem zanim naciągnie wszystkie poziomy.

Ok 5.08
[youtube]https://m.youtube.com/watch?v=hUDO10wBpmo[/youtube]
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

To co Richie robi to nie jest klasyczne ATW tylko tzw. "box pattern". Dlatego w pewnym momencie potrzeba trzech klamr.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
abaszydze
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 189
Rejestracja: 19 lip 2012, 17:34

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Czy naciągał ktoś z naprężeniem wstępnym? Na mojej maszynie są dwie pozycje 5 i 10%, po zadaniu pierwszej siła na wyświetlaczu zwiększa się o 1,2 po drugiej o 2,4 kg. Nie wiem o co chodzi.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

abaszydze pisze:Czy naciągał ktoś z naprężeniem wstępnym? Na mojej maszynie są dwie pozycje 5 i 10%, po zadaniu pierwszej siła na wyświetlaczu zwiększa się o 1,2 po drugiej o 2,4 kg. Nie wiem o co chodzi.
Prestreching to naciągnięcie przed naciągnięciem. :D Do mulciaków i syntetyków, żeby wolniej traciły naprężenie, kiedyś bawiłem się w coś takiego jak wciągałem czyste multi, obecnie wciągam hybrydy i nie chce mi się w to bawić.

Teoretycznie struna powinna trzymać dłużej naprężenie, w praktyce nigdy nie chciało mi się porównać czy tak jest.
Prezes fanklubu Staśka :D
abaszydze
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 189
Rejestracja: 19 lip 2012, 17:34

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

To wiem, chodzi mi o coś innego. Nastawiam na 24 kg, z naciąganiem wstępnym mam 26,4, to na ile w końcu naciągnąłem?
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Smyk pisze:To co Richie robi to nie jest klasyczne ATW tylko tzw. "box pattern". Dlatego w pewnym momencie potrzeba trzech klamr.
A czym jest wtedy klasyczne ATW? http://youtu.be/_RSFu0XhStQ?
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

To też nie całkiem ATW - takie pół ATW zwane V1. Można stosować wtedy, kiedy ostatnia pozioma struna wyjdzie po tej samej stronie, co pominięta ostatnia pionowa. Jeśli tak nie jest, pomijamy oba ostatnie piony i zaczynamy od główki, od drugiej struny poziomej. Gdzieś opisywałem to już na forum wraz ze wszystkimi za i przeciw - poszukaj.

Edit: Poszukaj filmiku YULitle "DireDesire Around the World pattern". On poziomy zaczyna od pierwszego, pomija drugi i dalej wciąga trzeci.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

abaszydze pisze:To wiem, chodzi mi o coś innego. Nastawiam na 24 kg, z naciąganiem wstępnym mam 26,4, to na ile w końcu naciągnąłem?
Zakładam że na 24. 26,4 to jest siła wstępnego przeciągnięcia a potem powinno nastąpić cofnięcie do 24. Taka jest idea przeciągnięcia. :D
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
abaszydze
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 189
Rejestracja: 19 lip 2012, 17:34

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Ale cofnięcie nie następuje.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

abaszydze pisze:Ale cofnięcie nie następuje.
W sensie na wyświetlaczu czy mierzysz to czymś? To łatwo sprawdzić, trzeba mieć np. wagę wędkarską, podłączyć ja w szereg i zobaczyć, czy jest zmiana wartości.
W mojej maszynie naprężacz wykonuje coś w rodzaju podwójnego dociągnięcia przy włączonej tej funkcji.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
abaszydze
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 189
Rejestracja: 19 lip 2012, 17:34

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Na wyświetlaczu i na kalibratorze zostaje ta sama wyższa wartość. Maszyna Pros Pro V 600.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Może jest to funkcja podwyższenia napięcia przed węzłem. W niektórych maszynach po aktywowaniu tej funkcji i pojedynczym cyklu napinania, siła napinająca wraca do nominalnej wartości. W innych maszynach należy ponownie wcisnąć przycisk aktywujący, aby ją wyłączyć, tj. powrócić do nominalnej siły napinającej.

A co na temat rzeczonej funkcji mówi instrukcja obsługi?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
abaszydze
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 189
Rejestracja: 19 lip 2012, 17:34

Re: Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

Do węzła jest oddzielny przycisk i to działa. Przy naciąganiu wstępnym podnosi o prawidłową wartość czyli o 5 albo 10 %, ale wygląda na to, że później zamiast wrócić zostaje. Instrukcja nic nie mówi, parę zdań chyba maszynowo przetłumaczonych z chińskiego na angielski.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Naciąganie rakiet - dyskusja otwarta

We wszystkich opisach Pro's Pro V600, które znalazłem w net'cie, mowa jest o funkcji "pre-stretch". Zaś działanie takiej funkcji powinno być: Podnieś napięcie o 5/10%, a następnie wróć do nominalnej siły napinającej, aby można było ustalić strunę klamrą. Trzeba by skontaktować się z producentem i zapytać o jego definicję funkcji "pre-stretch". :?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...

Wróć do „Naciągi”