Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Kolor <-> właściwości

Zainspirowany tematem o napięciu postanowiłem wygrzebać "starocia" dotyczącego wpływu koloru na właściwości strun.

Autorem badań, wyników oraz wniosków jest John Gugel (Racquet Quest LLC).

Obiekty badań:
  • Head Lynx 1,25mm w kolorze żółtym
  • Head Lynx 1,25mm w kolorze zielonym
Elongation - Power Potential.jpeg
Creep Index.jpeg
Friction.jpeg

Wnioski autora:
  • różnice mieszczą się w granicach niepewności pomiarowej;
  • struny powinny być w odczuciach takie same.

Moje uwagi:
  • szkoda, że nie porównano Lynx'a w kolorze czarnym, który to kolor uznawany jest za najbardziej "zmieniający odczucia";
  • pomiary wykonano bez powtórzeń;
  • różnice są, wnioski autora, że struny powinny być w odczuciach takie same są w moim odczuciu subiektywne gdyż autor uznaje, że różnice mieszczące się w granicach niepewności pomiarowej należy uznać za pomijalne.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Kolor <-> właściwości

Grałem akurat i czarnym i zielonym. Jest widoczna różnica na rzecz zielonego. Ciut więcej czucia, widocznie lepsza dynamika i dłużej trzymał napięcie. Struny wciągane wtedy na 24/23 kg w Head Prestige Graphene Touch S.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Kolor <-> właściwości

Vi, wielokrotnie na tym i innych forach dyskusyjnych ludziska wielokrotnie donosiły, że czują różnice między kolorami - strun czy owijek.
Z drugiej strony byli i tacy co twierdzili, że czują grafen w Headach itd.
Stąd idea powyższego - pomiar kilku parametrów dla różnych wersji kolorystycznych.

Można by rzec... co było do udowodnienia.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Kolor <-> właściwości

Nie mam stosownego wykształcenia, ani wiedzy. Ale zwykła logika mówi mi, że nie ma się czemu dziwić.
Zwyczajnie różne kolory to różne pigmenty, a te mogą, i tu tak jest zapewne, mieć pewien wpływ chemiczny na strukturę materiału wyrobu (struna naciągu, owijka).
Przy owijkach podział jest na białe, czarne, pozostałe kolory. Ostatnio nawet czytałem jakiś artykuł na ten temat z takim powiedzmy popularnonaukowym wyjaśnieniem.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6727
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Kolor <-> właściwości

Vivid pisze: 8 gru 2021, 12:59 Przy owijkach podział jest na białe, czarne, pozostałe kolory. Ostatnio nawet czytałem jakiś artykuł na ten temat z takim powiedzmy popularnonaukowym wyjaśnieniem.
Tiaa, pigment w białych jest mniej lepiący a ten w czarny trzyma jak smoła. Ja używam niebieskich bo kleją umiarkowanie. Próbowałem też żółtych ale ślizgały się jak Indianie po trawie :] :twisted: rotfl
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Kolor <-> właściwości

Vivid pisze: 8 gru 2021, 12:59 Ale zwykła logika mówi mi, że nie ma się czemu dziwić.
Nie spotkałeś się nigdy z osobami, które twierdziły, że "zdaje ci się", "to jest to samo", etc.?
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Kolor <-> właściwości

TomPL pisze: 8 gru 2021, 13:18 Tiaa, pigment w białych jest mniej lepiący a ten w czarny trzyma jak smoła. Ja używam niebieskich bo kleją umiarkowanie. Próbowałem też żółtych ale ślizgały się jak Indianie po trawie :] :twisted: rotfl
Akurat jest odwrotnie. W białych jest najmniej pigmentu i dlatego trzymają lepiej niż kolorowe.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Kolor <-> właściwości

Walter W. pisze: 8 gru 2021, 13:54 Akurat jest odwrotnie. W białych jest najmniej pigmentu i dlatego trzymają lepiej niż kolorowe.
Podzielam odczucia. Białe - najbardziej lepkie. Czarne - najmniej lepkie.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6727
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Kolor <-> właściwości

El Diablo pisze: 8 gru 2021, 13:56
Walter W. pisze: 8 gru 2021, 13:54 Akurat jest odwrotnie. W białych jest najmniej pigmentu i dlatego trzymają lepiej niż kolorowe.
Podzielam odczucia. Białe - najbardziej lepkie. Czarne - najmniej lepkie.
Wy tak na poważnie? O_O
Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Kolor <-> właściwości

TomPL pisze: 8 gru 2021, 14:03
El Diablo pisze: 8 gru 2021, 13:56
Walter W. pisze: 8 gru 2021, 13:54 Akurat jest odwrotnie. W białych jest najmniej pigmentu i dlatego trzymają lepiej niż kolorowe.
Podzielam odczucia. Białe - najbardziej lepkie. Czarne - najmniej lepkie.
Wy tak na poważnie? O_O
Ja na poważnie. Im ciemniejsza owijka, tym więcej barwnika i tym szybsza utrata lepkości. Szybki research w necie i łatwo można znaleźć więcej osób, które tak uważają. Np. nasz skośny przyjaciel z TennisSpin
https://www.youtube.com/watch?v=YWKed-kTShk - tytuł odcinka - "Dlaczego profi używają białych owijek"
A wracając do naciągów - także testerzy z Tennis Warehouse zaznaczają, że np. wersja srebrna Luxilona Alupower BB gra inaczej niż zielona czy niebieska. Niby ten sam naciąg, a jednak piszą, że czują różnicę.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolor <-> właściwości

Walter W. pisze: 8 gru 2021, 14:08 Ja na poważnie. Im ciemniejsza owijka, tym więcej barwnika i tym szybsza utrata lepkości.
Czyli że niby oznacza to że każdy materiał z którego jest robiona owijka jest biały ? Jakoś nie do końca mi się to zgadza i nie uogólniał bym. Chociaż zgadzam się że jakieś tam różnice między kolorami faktycznie są. Ale moim zdaniem np. Tourny czarne/szare są bardziej lepkie niż niebieskie
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Kolor <-> właściwości

To jest tworzywo sztuczne. W oryginale niemodyfikowanym zawsze białe/naturalne. Na przykład w przypadku najpopularniejszego polipropylenu - homopolimer lekko transparentny, copo - mleczny, random - transparentny. Reszta to barwniki, które mogą być dodawane w rafinerii albo na samej linii produkcyjnej. Najczęściej ma miejsce to ostatnie, bo jest duuużo tańsze. A barwników jest pierdyliard rodzajów i bardzo różnie wpływają na właściwości tworzyw.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Kolor <-> właściwości

htb pisze: 8 gru 2021, 14:53
Walter W. pisze: 8 gru 2021, 14:08 Ja na poważnie. Im ciemniejsza owijka, tym więcej barwnika i tym szybsza utrata lepkości.
Czyli że niby oznacza to że każdy materiał z którego jest robiona owijka jest biały ? Jakoś nie do końca mi się to zgadza i nie uogólniał bym. Chociaż zgadzam się że jakieś tam różnice między kolorami faktycznie są. Ale moim zdaniem np. Tourny czarne/szare są bardziej lepkie niż niebieskie
Raczej kolor biały jest punktem wyjścia do dalszego barwienia, więc im ciemniejszy kolor tym więcej barwiono biały. Poza tym nie chodzi tylko o lepkość na starcie, ale też o zachowanie tej lepkości jak najdłużej. Każdy ma oczywiście swoje własne odczucia, ale Rafa, Novak czy Roger grają w białych.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6727
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Kolor <-> właściwości

Walter W. pisze: 8 gru 2021, 14:08 Ja na poważnie. Im ciemniejsza owijka, tym więcej barwnika i tym szybsza utrata lepkości.
Ale jaja, Chińczykowi wierzysz?! :]
Np. Pacific (te próbowałem różne i stosuję) ma owijki o różnej lepkości i każdy rodzaj w 3 do 5 kolorach, możesz sobie wybrać np. niebieskie mało lepkie, lepkie i bardzo (pro?!) lepkie.
Co zadziwiające - owijki suche mają tylko białe!? Ciekawe jak by to Chińczyk wytłumaczył :twisted:
https://strefatenisa.com.pl/akcesoria/o ... te-3p-1497
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6727
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Kolor <-> właściwości

hokej pisze: 8 gru 2021, 15:04 A barwników jest pierdyliard rodzajów i bardzo różnie wpływają na właściwości tworzyw.
O to to to! Wierzcie hokejowi a nie jakiemuś chińskiemu guru :)
Awatar użytkownika
Walter W.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:15

Re: Kolor <-> właściwości

TomPL pisze: 8 gru 2021, 15:15
Walter W. pisze: 8 gru 2021, 14:08 Ja na poważnie. Im ciemniejsza owijka, tym więcej barwnika i tym szybsza utrata lepkości.
Ale jaja, Chińczykowi wierzysz?! :]
Np. Pacific (te próbowałem różne i stosuję) ma owijki o różnej lepkości i każdy rodzaj w 3 do 5 kolorach, możesz sobie wybrać np. niebieskie mało lepkie, lepkie i bardzo (pro?!) lepkie.
Co zadziwiające - owijki suche mają tylko białe!? Ciekawe jak by to Chińczyk wytłumaczył :twisted:
https://strefatenisa.com.pl/akcesoria/o ... te-3p-1497
Ale czego to ma dowodzić? :) Inne firmy mają białe lepkie, a że Pacific nie ma...to nie ma. Najważniejsze, że każdy - tak jak z rakietami, naciągami, butami itp..- ma swoje odczucia i może grać tym, co mu najbardziej odpowiada. Ja np. jak testowałem naciąg Signum Pro Poly Plasma - pomarańczowy, to używałem pomarańczowych owijek Signum Pro, żeby dobrze to wyglądało jako całość :) Niestety nijak się mają do białych Toalsonów czy Wilsonów comfort, więc na ligę czy turnieje zawsze owijam białymi.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Kolor <-> właściwości

Moje doświadczenia oparte są na Yonex Super Grapach - całej gamy nie użyłem ale białych, czarnych, jasnoniebieskich i bodaj żółtych co najmniej raz macałem na rączce rakiety.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6727
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Kolor <-> właściwości

Walter W. pisze: 8 gru 2021, 15:28
TomPL pisze: 8 gru 2021, 15:15
Walter W. pisze: 8 gru 2021, 14:08 Ja na poważnie. Im ciemniejsza owijka, tym więcej barwnika i tym szybsza utrata lepkości.
Ale jaja, Chińczykowi wierzysz?! :]
Np. Pacific (te próbowałem różne i stosuję) ma owijki o różnej lepkości i każdy rodzaj w 3 do 5 kolorach, możesz sobie wybrać np. niebieskie mało lepkie, lepkie i bardzo (pro?!) lepkie.
Co zadziwiające - owijki suche mają tylko białe!? Ciekawe jak by to Chińczyk wytłumaczył :twisted:
https://strefatenisa.com.pl/akcesoria/o ... te-3p-1497
Ale czego to ma dowodzić? :)
No jak to czego? Że białe są najmniej lepkie! Przynajmniej w produktach tej firmy...
I może stosują lepiące barwniki :]
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolor <-> właściwości

Ale z was owijkowi i naciągowi rasiści :P
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Kolor <-> właściwości

Modyfikatory tworzyw są tak różne, że różowe w mysie ciapki może być inne w zależności od producenta. Więc ważne jest odniesienie do bazy, domyślnie białego. Różnice są na 100%, więc żeby nie dywagować o wyższości jednych świąt nad drugimi, pokuście się praktycy nad stworzeniem bazy danych dla innych. Dla jednego typu osobno oczywiście.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp

Wróć do „Naciągi”