Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Pre - stretch naciągu

Witajcie,
czy pre-stretch naciągu typu multi (Babolat XCell) może wydłużyć jego żywotność poprzez dłuższe utrzymanie siły napięcia?

Mam trzy identyczne rakiety, które naciągam rotacyjnie co miesiąc. Średnio w miesiącu gram 10 - 15 godzin. Naciąg wymieniam ponieważ staje się on już "rozlazły" traci napięcie co skutkuje efektem katapulty i brakiem kontroli. Naciąg nie ma żadnych widocznych cech przetarcia. Właściwie to nie pamiętam kiedy mi ostatnio naciąg pękł w rakiecie w trakcie gry.

Czy pre-stretch pomoże naciągowi utrzymać dłużej swoje napięcie?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Pre - strech naciągu

Nie określiłbym wpływu prestretch`u na naciąg w kategorii dłuższego trzymania napięcia. Nie wprost.

Wstępne rozciąganie spowoduje mniejsze początkowe "płynięcie" multi, a w konsekwencji dłuższy okres utrzymywania się mniej więcej tego samego napięcia strun. W liczbie kortogodzin pewnie będzie bardzo zbliżone do wartości bez wstępnego rozciągania, ale w tym samym okresie odczucia z gry będą niemal takie same.

W skrócie - życia strunie nie przedłużysz, stabilność pracy tak.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Clapton pisze:Czy pre-stretch naciągu typu multi (Babolat XCell) może wydłużyć jego żywotność poprzez dłuższe utrzymanie siły napięcia?
Stabilność napięcia i żywotność to dwa odrębne parametry. Naciąg może przeżyć na rakiecie latami, co nie znaczy, że będzie utrzymywał pierwotną siłę napięcia.
Clapton pisze:Czy pre-stretch pomoże naciągowi utrzymać dłużej swoje napięcie?
Przeczytaj i wnioski wyciągnij sam. :wink:
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Pre - stretch naciągu

Przeczytałem i wniosek jest taki, że pre-strech korzystny jest.
Marcin
Początkujący
Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 25 mar 2016, 21:24

Re: Pre - stretch naciągu

Witam,
o pre-stretchu jest ciekawe wideo na blogu Babolata, w którym wypowiada się Lucien Nogues - serwisant, który naciągał rakiety na 60 Wielkich Szlemach i 600 turniejach ATP i WTA. Dokładnie tłumaczy, o co chodzi i podaje też wartości pre-stretchu dla konkretnych rodzajów naciągów. Polecam: http://Babolat.pl/blog.php?post=pre-str ... ideo&id=23
Pozdrawiam,
Marcin Maciocha
---
Sprzęt Tenisowy Ireneusz Maciocha
oficjalny dystrybutor Babolat i Tretorn w Polsce
http://www.Babolat.pl
https://Babolat-tenis.pl
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Pre - stretch naciągu

Interesujący materiał.
Marcin
Początkujący
Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 25 mar 2016, 21:24

Re: Pre - stretch naciągu

Clapton pisze:Interesujący materiał.
Dzięki. Na naszym blogu http://Babolat.pl/blog cały czas dodajemy coraz więcej pogłębionych treści i ciekawych informacji dotyczących sprzętu tenisowego, recenzje oraz informacje dla trenerów i zawodników. O naciąganiu był też ciekawy artykuł o tym, jak naciągali rakiety gracze podczas Pekao Open: http://Babolat.pl/blog.php?post=naciaga ... 2016&id=17
Pozdrawiam,
Marcin Maciocha
---
Sprzęt Tenisowy Ireneusz Maciocha
oficjalny dystrybutor Babolat i Tretorn w Polsce
http://www.Babolat.pl
https://Babolat-tenis.pl
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Pre - stretch naciągu

W temacie prestretchu poliestru mała adnotacja...
Warto pamiętać, że niektóre (co-)poliestry są fabrycznie wstępnie przeciągnięte więc warto się w tej kwestii wcześniej zorientować. Jako, że nie chce mi się wypisywać strun wrzucam odnośnik do jednego z producentów jako przykład: Czytaj!

Ponieważ mamy przedstawiciela Babolata na forum, to dodatkowe pytanie - Czy i które (co-)poliestry Babolata są "wstępnie przeciągnięte"?
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Animal
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 26 mar 2016, 14:33

Re: Pre - stretch naciągu

Kirshbaum też robi pre-stretch. Nie wiem, czy wszystkich, ale na pewno Max Power i Max Power Rough. Jeszcze chyba Shark i ProLine.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Pre - stretch naciągu

Animal pisze:Kirshbaum też robi pre-stretch. Nie wiem, czy wszystkich, ale na pewno Max Power i Max Power Rough. Jeszcze chyba Shark i ProLine.
Nie jestem pewien tylko czy wszystkie, część na pewno. Pro Line'ów się trochę namnożyło (I, II, wersje Rough, X, Evolution etc.).
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Pre - stretch naciągu

Czy wiadomo Wam, jaką siłą wykonywany jest taki fabryczny pre-stretch?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Pre - stretch naciągu

Smyk pisze:Czy wiadomo Wam, jaką siłą wykonywany jest taki fabryczny pre-stretch?
Takich informacji się nie podaje. Zbliżoną informację i jedyną jaką kojarzę była dla Isospeed Classic Gold (naciągnięcie na mini szpulę z siłą 25kp). Myślę, że to nie ma większego znaczenia, kiedyś robiło się to ręcznie.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: RE: Re: Pre - stretch naciągu

El Diablo pisze:Myślę, że to nie ma większego znaczenia, kiedyś robiło się to ręcznie.
Myślę, że to ma znaczenie. Co mi da fabryczny pre-stretch siłą 20kG, jeśli wciągam na 25kG (20kG + 15% < 25kG).

To co się robi ręcznie, przed naciąganiem, to taki pre-stretch, który ma niwelować efekt "coil memory". No chyba, że ktoś ma czucie, żeby pociągać 6m żyłki zaczepionej o kaloryfer siłą 25kG + 15%. [emoji123]
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: RE: Re: Pre - stretch naciągu

Smyk pisze:
El Diablo pisze:Myślę, że to nie ma większego znaczenia, kiedyś robiło się to ręcznie.
Myślę, że to ma znaczenie. Co mi da fabryczny pre-stretch siłą 20kG, jeśli wciągam na 25kG (20kG + 15% < 25kG).
Raczej chodziło mi o to, że producent robi to z głową żeby nie pozbawić naciągu "żywotności". Nie sztuka przeciągnąć strunę z dużą siłą i potem wciągnąć na 22kp. Zakładając wciąganie na 25kp i prestretch 20% to mamy wstępne naciągnięcie na 30kp. Napięcie może i trzymać będzie ale "grywalności" tutaj za dużo nie zostanie. Jak jeszcze wejdziemy w kwestię średnicy wyjściowych i ostatecznych to tym więcej "ale" sobie dołożymy.
Smyk pisze:To co się robi ręcznie, przed naciąganiem, to taki pre-stretch, który ma niwelować efekt "recoil memory".
Tak, to był główny cel. Nawiasem "Coil memory" jeśli dobrze kojarzę, a nie "recoil".
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Wróć do „Naciągi”