Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Zachowanie parametórw naciągu?

Nie wiem czy w dobrym miejscu, ale najwyżej władza najwyższa przeniesie a mnie pouczy. :)
Takie pytanie pytanie mam pewnie dla niektórych oczywiste, ale ostatnio zacząłem się zastanawiać jak to jest w praktyce.
Naciągamy rakietę na powiedzmy 25kg, gramy jakiś czas i wiadomo naciąg traci napięcie i inne parametry. Spada z czasem powiedzmy do 23,5kg.
I teraz pytanie ta sama rakieta i wciągamy ją tym samym naciągiem na 23,5kg. Czy parametry dynamika, czucie, komfort itp. będą takie same jak w przypadku gdy wciągnęliśmy na 25kg i spadło do 23,5kg, czy nie?
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

Ja obstawiam, że nie. Tak byłoby zbyt łatwo. ;)
Obrazek Speed Graphene MP
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

Naciąg traci napięcie już po paru godzinach od naciągnięcia. Są to wartości małe ale dla zawodowców odczuwalne.
Podobnie jak Basic uważam, iż odczucia będą inne.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

Ale czemu? Siła naciągnięcia przecież ta sama. :) Tyle tylko że jedną osiągamy po jakimś czasie.
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

htb pisze:Ale czemu? Siła naciągnięcia przecież ta sama. :) Tyle tylko że jedną osiągamy po jakimś czasie.
Siła ta sama. Ale już materiał (struna) trochę inny. W pierwszym wypadku jest już zmęczony bo wcześniej był rozciągnięty. W drugim jest świeżo na konkretną wartość. Możliwe, że to by wpływało dla bardzo wrażliwych osób na inne odczucia.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

Ale ja nie pytam o odczucia zawodowców, tylko zwykłych przebijaczy. :) Też mi się wydaje że powinno być zauważalne, skoro najpierw był mocniej rozciągnięty, ale pewności nie mam. :) Myślę że dużo też zależy od rodzaju naciągu.
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

htb pisze:Naciągamy rakietę na powiedzmy 25kg, gramy jakiś czas i wiadomo naciąg traci napięcie i inne parametry. Spada z czasem powiedzmy do 23,5kg.
I teraz pytanie ta sama rakieta i wciągamy ją tym samym naciągiem na 23,5kg. Czy parametry dynamika, czucie, komfort itp. będą takie same jak w przypadku gdy wciągnęliśmy na 25kg i spadło do 23,5kg, czy nie ?
Sam udzieliłeś już sobie odpowiedzi. ;)
htb pisze:/.../, gramy jakiś czas i wiadomo naciąg traci napięcie i inne parametry.
Te inne parametry są wypadkową siły napięcia i elastyczności naciągu. Elastyczność zaś wypadkową dobranego materiału, kształtu i procesu produkcyjnego. Przez ciągłe odkształcanie się podczas gry, naciąg nie tylko wydłuża się [1] - przez co spada siła napięcia - ale także traci elastyczność. Elastyczność, czyli podatność na odkształcanie oraz zdolność kumulowania i oddawania energii, a w szczególności zmiany charakterystyki elastyczności w funkcji czasu (mam tu na myśli przedział czasu potrzebny na kumulowanie energi, odkształcenie i oddanie energii podczas uderzenia piłki, a nie leżakowanie rakiety w czasie zimy) ma ogromny wplyw na to, co opisujemy jako inne parametry.

Porównujesz zatem elastyczność po dziestu godzinach gry i elastyczność po zdjeciu z maszyny i relaksacji. Jaki będzie odbiór?

[1] - Wydłużanie następuje także przez efekt płynięcia w stanie spoczynku.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
classic
Bywalec
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 20 lut 2016, 20:12

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

htb pisze:Ale czemu? Siła naciągnięcia przecież ta sama. :) Tyle tylko że jedną osiągamy po jakimś czasie.
Tworzą się wgłębienia na połączeniach pion - poziom. W nowo wciągniętym tego nie ma (struny lepiej pracują).
Awatar użytkownika
Animal
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 26 mar 2016, 14:33

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

Na TW jest dokładny opis eksperymentów (http://twu.tennis-warehouse.com/learnin ... trings.php). I tam jest sekcja "tension loss", jeśli ktoś nie chce przeglądać całego art.

W dwóch słowach. Z 62lbs na maszynie:
[-] w pierwszej min. spada o 15lbs;
[-] drugie tyle potrafi spaść po kilku pierwszych uderzeniach;
[-] po 100 pierwszych uderzeniach spada do poziomu, które utrzymuje aż do 10k; to jest okienko 30-40lbs utraty.

Trochę dziwnie wygląda, że po 2k uderzeń na pierwszym wykresie taki Big Banger ma pokazane 25lbs z 60lbs, a na drugim jest to 75% oryginalnej siły, ale zwróćcie uwagę, że to "orygnalnej siły" jest różne dla różnych naciągów i oznacza "siła po 100 pierwszych uderzeniach". Czyli wykres 1 jest od momentu zdjęcia z maszyny, a wykres 2 -- od ustabilizowania się naciągu w rakiecie.
classic
Bywalec
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 20 lut 2016, 20:12

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

Animal pisze:Na TW jest dokładny opis eksperymentów (http://twu.tennis-warehouse.com/learnin ... trings.php). I tam jest sekcja "tension loss", jeśli ktoś nie chce przeglądać całego art.

W dwóch słowach. Z 62lbs na maszynie:
[-] w pierwszej min. spada o 15lbs;
[-] drugie tyle potrafi spaść po kilku pierwszych uderzeniach;
[-] po 100 pierwszych uderzeniach spada do poziomu, które utrzymuje aż do 10k; to jest okienko 30-40lbs utraty.

Trochę dziwnie wygląda, że po 2k uderzeń na pierwszym wykresie taki Big Banger ma pokazane 25lbs z 60lbs, a na drugim jest to 75% oryginalnej siły, ale zwróćcie uwagę, że to "orygnalnej siły" jest różne dla różnych naciągów i oznacza "siła po 100 pierwszych uderzeniach". Czyli wykres 1 jest od momentu zdjęcia z maszyny, a wykres 2 -- od ustabilizowania się naciągu w rakiecie.
Doktorze Animal czytałeś pytanie w pierwszym poście ?
Bez wykresów : miałem naciąg 25kg zluzował się na 23,5kg, odbiłem kilkanaście piłek,wyciąłem i wciągnąłem nowy taki sam na 23,5kg.
Będzie to samo?
Awatar użytkownika
Animal
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 26 mar 2016, 14:33

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

Podałem tylko link do ciekawego eksperymentu, żebyście mieli na czym oprzeć dywagacje. Sam nie czuję się na siłach. :)
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zachowanie parametórw naciągu ?

classic pisze:Bez wykresów : miałem naciąg 25kg zluzował się na 23,5kg, odbiłem kilkanaście piłek,wyciąłem i wciągnąłem nowy taki sam na 23,5kg.
Będzie to samo?
Według mnie dla amatora będzie raczej podobnie, chociaż naciąg zaraz po naciągnięciu wydaje się być trochę sztywniejszy.
Po paru uderzeniach inaczej rozkłada się naprężenie na strunach w stosunku do tego co jest zaraz po naciągnięciu i zmienia się odczuwanie sztywności, nawet jak naciąg dużo nie "luzuje".
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".

Wróć do „Naciągi”