quest123
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2011, 20:06

Multi, mono

Kolega zawias w moim poprzednim temacie nt. kontuzji wspomniał, że naciąg którym obecnie gram (Pro's Pro Spinox) jest to naciąg mono i zasugerował jakiś naciąg multi. Mógłby ktoś wyjaśnić, podać różnice między naciągami multi/mono ? Jaki najlepszy dla gracza z NTRP ~2,5-3.0 - niecały rok gry ? Czy różnice są bardzo znaczące aby konieczna była wymiana, a może są jakieś artykuły objaśniające sprawę. Pozdr
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Multi, mono

Przy określaniu naciągów raczej NTRP nie potrzebujemy ;). W końcu nie dzielą się one na łatwiejsze i trudniejsze. Jeśli chodzi o budowę naciągu, to niech lepiej wypowie się ktoś inny.
Jeśli zaś o odczucia z gry, to naciągi multi są miększe i bardziej komfortowe, dlatego poleca się je osobom z łokciem tenisisty. Przy czym trzeba też zauważyć, że naciągi multi są mniej wytrzymałe.
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
Steve
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 19 mar 2012, 07:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Re: Multi, mono

quest123
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2011, 20:06

Re: Multi, mono

Dzięki :).
Awatar użytkownika
Traw3k
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 857
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt: Strona WWW

Re: Multi, mono

Mazzakollo pisze:Przy określaniu naciągów raczej NTRP nie potrzebujemy ;). W końcu nie dzielą się one na łatwiejsze i trudniejsze.
Raczej potrzebujemy, bo NTRP 2,0 i 5,0 to inna gra - inna moc piłek, inne rotacje (większa ilość). To, co dla "dwójki" będzie odpowiednie, przy "piątce" będzie strzelało po 4h gry ;-). Ot, przykład.
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Multi, mono

Traw3k pisze:
Mazzakollo pisze:Przy określaniu naciągów raczej NTRP nie potrzebujemy ;). W końcu nie dzielą się one na łatwiejsze i trudniejsze.
Raczej potrzebujemy, bo NTRP 2,0 i 5,0 to inna gra - inna moc piłek, inne rotacje (większa ilość). To, co dla "dwójki" będzie odpowiednie, przy "piątce" będzie strzelało po 4h gry ;-). Ot, przykład.
To ja mam nadal 2.0, bo u mnie jeśli "strzela", to po 2 miesiącach :D.

(generalnie z tego co wyczytałem, to amatorzy powinni grać tylko multi, a i tak większość gra tymi mono :P )
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Multi, mono

To ja mam jeszcze mniej, bo mi strzela naciąg jak go nożyczkami potraktuję rotfl. A przepraszam raz na przestrzeni ostatnich 3 lat strzelił SP Tornado :).
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Multi, mono

widget pisze:(generalnie z tego co wyczytałem, to amatorzy powinni grać tylko multi, a i tak większość gra tymi mono :P )
Jeszcze nie tak dawno, różnica w parametrach pomiędzy multi i mono była dosyć wyraźna (np. jeżeli chodzi o komfort), teraz można znaleźć mono o parametrach zbliżonych do mlti.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Multi, mono

widget pisze:
Traw3k pisze:
Mazzakollo pisze:Przy określaniu naciągów raczej NTRP nie potrzebujemy ;). W końcu nie dzielą się one na łatwiejsze i trudniejsze.
Raczej potrzebujemy, bo NTRP 2,0 i 5,0 to inna gra - inna moc piłek, inne rotacje (większa ilość). To, co dla "dwójki" będzie odpowiednie, przy "piątce" będzie strzelało po 4h gry ;-). Ot, przykład.
To ja mam nadal 2.0, bo u mnie jeśli "strzela", to po 2 miesiącach :D.

(generalnie z tego co wyczytałem, to amatorzy powinni grać tylko multi, a i tak większość gra tymi mono :P )
To ja nawet 1.0 nie mam, bo mi jeszcze ani razu nie strzelił ;).
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Multi, mono

Traw3k pisze:Raczej potrzebujemy, bo NTRP 2,0 i 5,0 to inna gra - inna moc piłek, inne rotacje (większa ilość). To, co dla "dwójki" będzie odpowiednie, przy "piątce" będzie strzelało po 4h gry ;-). Ot, przykład.
Co nie znaczy, że nie będzie odpowiednie... Tak naprawdę w swojej wypowiedzi podszedłeś do problemu z punktu widzenia budżetu.

Mój ulubiony przykład to Novak Djokovic, który długo grał cieńszą wersją Tecnifibre X-One Biphase.

widget pisze:(generalnie z tego co wyczytałem, to amatorzy powinni grać tylko multi, a i tak większość gra tymi mono :P )
Tzn. wielu specjalistów tak uważa. Oni opierają swoją tezę m.in. na tym, że gro amatorów używa naciągów monofilamentów niejako niezgodnie z przeznaczeniem. Chodzi oczywiście o szeroko omawianą na forum kwestię wytrzymałość vs żywotność. A mianowicie monofilamentowe co-poliestry nie zostały stworzone po to aby siedzieć w rakiecie kilka tygodni ale żeby nie strzelały w nagle w trakcie wymiany, dodatkowym ich atutem jest możliwość nadania większej rotacji. Niestety te struny tracą sporo napięcia i elastyczności w trakcie użytkowania... A jak jest wiadomo, aż pęknie... a niektórym nie pęka. ;)

Nie trudno znaleźć wypowiedzi, że amatorzy powinni grać multi (ew. syntetykami) czytałem nawet o sugestii jelita na crossach ale nie pamiętam co było sugerowane na piony. Te stwierdzenia opierają się na długiej żywotności (nie mylić z wytrzymałością) tych strun. Tylko to wszystko nie bierze pod uwagę kilku rzeczy jak np. tego że multi też tracą napięcie i po pewnym czasie ciężej je opanować, tego że łatwiej okiełznać amatorowi mono co-poliestrowe bo ma znacznie mniej mocy i łatwiej kręcić nim piłkę...

Sama problematyka jest dość skomplikowana i tak naprawdę najlepiej aby każdy grał tym co mu pasuje i nie przekłada się na problemy zdrowotne.

Tenis jest w pewnym sensie upierdliwy pod kątem amortyzacji - struny, piłki.
Ale my i tak nie mamy tak źle. Mamy głównie korty ceglane gdzie ani obuwie, ani piłki tak szybko nie padają. Teraz wyobraźmy sobie, że mamy jakiś tępy hard i buty musimy zmieniać kilka razy w roku! :::bd::
ppeter pisze:Jeszcze nie tak dawno, różnica w parametrach pomiędzy multi i mono była dosyć wyraźna (np. jeżeli chodzi o komfort), teraz można znaleźć mono o parametrach zbliżonych do multi.
Ja bym nie posunął się aż tak daleko. Ja bym to ujął tak iż obecnie komfort co-poliestrów znacznie przybliżył się do multi chociaż parametry i właściwości (patrz sztywność - pomiary RSI.com) dalej są inne.

Dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem był test Ashaway Zyex MonoGut.
Konstrukcja mono, materiał multi (choć to nie nylon, a Zyex).
Sztywność niska (za RSI.com) a mimo wszystko naciąg nie jest bardziej komfortowy niż duża część monofilamentów. Mam kevlaro-nylon o średnicy 1,10mm (konstrukcja multi) i niby jest tam głównie kevlar, a jednak struna jest naprawdę miękka i komfortowa.

Dla mnie jest to o tyle ciekawe iż eksperymenty z mieszaniem konstrukcji i materiałów spaliło na panewce - przynajmniej na razie!
X.Code (multi z poliestru) = wtopa
Zyex MonoGut (mono z materiału multi) = wg mnie wtopa

P.S.: David Bone, idzie bardzo daleko jeśli chodzi o sugestie dla graczy rekreacyjnych proponując im używanie jelitowych pionów z nylonowymi crossami.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Traw3k
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 857
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt: Strona WWW

Re: Multi, mono

El Diablo pisze:
Traw3k pisze:Raczej potrzebujemy, bo NTRP 2,0 i 5,0 to inna gra - inna moc piłek, inne rotacje (większa ilość). To, co dla "dwójki" będzie odpowiednie, przy "piątce" będzie strzelało po 4h gry ;-). Ot, przykład.
Co nie znaczy, że nie będzie odpowiednie... Tak naprawdę w swojej wypowiedzi podszedłeś do problemu z punktu widzenia budżetu.
Racja. Miałem jednak na myśli to, że taka osoba nie wybierze naciągu, który pomimo tego, że jest dla niej odpowiedni - pęka po przykładowo czterech godzinach. Kwestie pieniężne/czasowe (jeśli ktoś ma maszynę).
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Multi, mono

Traw3k pisze:Racja. Miałem jednak na myśli to, że taka osoba nie wybierze naciągu, który pomimo tego, że jest dla niej odpowiedni - pęka po przykładowo czterech godzinach. Kwestie pieniężne/czasowe (jeśli ktoś ma maszynę).
Ja wiem co miałeś na myśli ale to kwestia środków, a nie poziomu umiejętności.

Bo znowu powtarzasz że "taka osoba". To co do tej pory napisaliśmy wskazuje iż pod "taką osobą", kryje się jednostka dobrze grająca... Znowuż umiejętności nie mają nic wspólnego z zasobnością sakiewki.

Oczywiście my patrzymy z naszego punktu widzenia. Ale inaczej koszty liczy licealista, inaczej student, inaczej już człowiek zarabiający (nie wspominając o tych z wyższym uposażeniem).
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Wróć do „Naciągi”