Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Komfortowe "druty"

Młodsi mogą już tego nie pamiętać... :oldtimer:
...tak stary dziad już ze mnie ;)...
... ale jakieś ±20 lat temu każdy jednolity* naciąg z poliestru nazywany był drutem. Były to naciągi sztywne, niewdzięczne ale wytrzymałe no i "nie przesuwające się"**.

Czasy się zmieniały, a potrzeby ewoluowały. Pierwsze monofilamentowe naciągi poliestrowe były sztywne i niekomfortowe, więc krzyżowało je się w rakietach z czymś miękkim. Problemem było, że szybko struny przestały wracać na miejsce, lub jak w ówczesnych czasach mawiano "Przesuwają się!?!?! :dvl(: ".

Proponowanych rozwiązań, z czego wszystkie opisane są na forum ;-P , było wiele.
Tu pozwolę sobie zebrać modele naciągów mono- i pseudomonofilamentowych, które mimo swojej konstrukcji są najbardziej komfortowymi na rynku - tu 2 kategorie, bliższe co-poliestrom oraz bliższe nylonowym monofilamentom.

Naciągi bliższe nylonowym multilamentom wykonane z nylonu ale w formie pojedynczego włókna (większy komfort i dynamika, gorsza rotacja i wytrzymałość mechaniczna):
Babolat RPM Soft LT 38.3 - w zasadzie zgodnie z opisem nie jest to monofilament
Diadem Evolution
Double AR 666
Double AR Furia
Infinite Molecular Gut Rough
Infinite Silky touch
Still In Black (X8, X10, X12)

Naciągi bliższe co-poliestrom (zalety i wady odwrotne w stosunku do powyższych) zawierające elastomery:
Isospeed Cream
Isospeed Rexxxer - otulina z co-poliestru, powinien być najsztywniejszy ze wszystkich wymienionych
Stringlab Elastospring
Toalson Polywire Plas
Yonex Polytour Air


Unikat na rynku:
Ashaway ZX MonoGut - monofilament z PEEK, wymagający przy naciąganiu ale o sztywności niższej niż wszystkie z wymienionych i przy centrycznym uderzaniu w piłkę jest w stanie "przepiłować" nawet naciągi aramidowe (np. z kevlaru)



* - z jednolitością/jednorodnością bywało różnie, czasem choć były dodatkowo pojedyncze otuliny/płaszcze i tak mówiło się na takie wynalazki per "druty".
** - to są czasy kiedy nie mówiło się o snapbacku czyli przemieszczaniu się strun z ich pożądanego położenia i powrotu na miejsce zanim uderzenie się skończyło, powszechnym przekonaniem było, że struny się nie przesuwają (w tej jednej płaszczyźnie) w ogóle, nawet taka była przyjęta konwencja reklamowania tych strun.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Komfortowe "druty"

Dobry materiał :::gd:::

Jeżeli chodzi o przemieszczanie się strun po uderzeniach to mam takie trochę mieszane odczucia.
Z jednej strony mnie to drażniło, trzeba było prostować, byłem na tym polu dość pedantyczny. Obecnie jednak trochę mi paradoksalnie brakuje tego rytuału poprawiania strun. Uspokajało emocje między wymianami i było nawet na swój sposób przyjemne ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Komfortowe "druty"

Vivid pisze: 1 lis 2021, 08:45... brakuje mi tego rytuału poprawiania strun. Uspokajało emocje między wymianami i było nawet na swój sposób przyjemne ;)
I było na co zwalić winę, jak uderzenie nie wyszło :rolleyes:
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Komfortowe "druty"

Vivid pisze: 1 lis 2021, 08:45 Dobry materiał :::gd:::

Jeżeli chodzi o przemieszczanie się strun po uderzeniach to mam takie trochę mieszane odczucia.
Z jednej strony mnie to drażniło, trzeba było prostować, byłem na tym polu dość pedantyczny. Obecnie jednak trochę mi paradoksalnie brakuje tego rytuału poprawiania strun. Uspokajało emocje między wymianami i było nawet na swój sposób przyjemne ;)
Vidziu, załóż sobie multi. Ręką Ci odpocznie, a i do prostowania naciągu będziesz mógł wrócić.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Komfortowe "druty"

RatRace pisze: 1 lis 2021, 12:24 Vidziu, załóż sobie multi. Ręką Ci odpocznie, a i do prostowania naciągu będziesz mógł wrócić.
Używałem, ale drażni mnie ich strzępienie się. Niestety mam dyskomfort w głowie, że mi zaraz strzeli i zaczynam "oszczędzać" (zwalniam rękę, mniej kręcę piłkę).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komfortowe "druty"

Vivid pisze: 2 lis 2021, 05:29
RatRace pisze: 1 lis 2021, 12:24 Vidziu, załóż sobie multi. Ręką Ci odpocznie, a i do prostowania naciągu będziesz mógł wrócić.
Używałem, ale drażni mnie ich strzępienie się. Niestety mam dyskomfort w głowie, że mi zaraz strzeli i zaczynam "oszczędzać" (zwalniam rękę, mniej kręcę piłkę).
Po to masz drugą rakietę żeby mieć ten komfort jak w jednej strzeli…
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komfortowe "druty"

Chyba że nie masz drugiej :)
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Komfortowe "druty"

W torbie mam najczęściej 4 ramy, ale nie o to chodzi. Mnie to drażni, a nie chce mi się stać przy maszynie i przeciągać tak szybko rakiety :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komfortowe "druty"

Vivid pisze: 2 lis 2021, 16:51 W torbie mam najczęściej 4 ramy, ale nie o to chodzi. Mnie to drażni, a nie chce mi się stać przy maszynie i przeciągać tak szybko rakiety :P
Jak Ci się nie chce stać to zainwestuj w stołek :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Komfortowe "druty"

Nie wiem, jak wy możecie grać tymi drutami... :]
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komfortowe "druty"

Odkąd pamiętam zawsze grałem drutami z małymi przerwami na testy z multi. Zaczynałem jak pamiętam od Singnum Pro Hyperion/Tornado wciągane na 25kg, potem były jakieś wynalazki od Weiss Canon, IsoSpeed, Polyfibre itd. Multi nigdy jakoś mi nie podeszły, a że nigdy nie miałem przez druty problemów zdrowotnych to nie widzę sensu żeby to zmieniać :) Obecnie przestałem testować i od dłuższego czasu gram tylko Völkl Cyclone i jestem zadowolony. Chociaż pewnie przy najbliższej okazji wciągnę IsoSpeed Spin +Speed bo dostałem szpulę w prezencie.
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Komfortowe "druty"

Druty to się nadają na ogrodzenie :twisted:
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komfortowe "druty"

TomPL pisze: 3 lis 2021, 10:01 Druty to się nadają na ogrodzenie :twisted:
A ty czym grasz obecnie ?
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Komfortowe "druty"

Yonex Tour Super 850 Pro
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komfortowe "druty"

TomPL pisze: 3 lis 2021, 13:51 Yonex Tour Super 850 Pro
Niezły sznur :) Często musisz zmieniać, czy szybciej strzela niż straci właściwości ?
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Komfortowe "druty"

Ja teraz mało gram, więc mi wystarcza na jakieś 3 miesiące, raz mi strzelił, przetarł się ;) Używam od zeszłego roku, kontuzja około-nadgarstkowa wymusiła m.in. zmianę naciągu na jak najbardziej "delikatny"...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Komfortowe "druty"

Dorzuciłem nieznane mi poliamidowe druty - marka Still in Black - modele X8, X10, X12.
Poza tym Toalson Polywire Plas ma stać się dostępny poza Japonią/Azją. Widziałem katalog na USA gdzie był ujęty w ofercie - zobaczymy czy dotrze do Europy (na Polskę bym nie liczył).
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Wróć do „Naciągi”