Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis - podrzut piłki

logigamer pisze:Hmm próbuję i próbuję i nadal lipa
Luzik :) ja próbuję jakieś 1,5 roku i nadal jestem w czarnej d..., może trochę bliżej wyjścia ale nadal w środku rotfl
logigamer pisze:Jak podrzucacie? Wzdłuż linii czy jak Soderling sprzed siebie? Czy może pomiędzy... ?
Chyba zależy jak chcesz zaserwować. Jeśli płaski serwis to chyba bardziej w kort powinien być wyrzut. Jeśli z rotacją(np. kick) chyba bardziej na siebie, ale nadal z kort. Ale niech się eksperci wypowiedzą. Ale teoria, teorią, a praktyka idzie swoją drogą. Jak patrzę na serwisy niektórych osób, to z książkowym serwisem nie ma to nic wspólnego, a ładują tak że szkoda gadać :)
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis - podrzut piłki

Co do tego co napisałeś to masz rację ;)

A co do podrzutu... to pytałem jak prowadzić rękę... wzdłuż linii czy przed sobą ;)
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis - podrzut piłki

logigamer pisze:A co do podrzutu... to pytałem jak prowadzić rękę... wzdłuż linii czy przed sobą ;)
Nie bardzo rozumiem :( wzdłuż jakiej linii ? Ja robię to tak . Szkoda tylko że treningowo mi w miarę dobrze idzie, a w grze na punkty to już czarna d... :(
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Serwis - podrzut piłki

logigamer pisze:... A co do podrzutu... to pytałem jak prowadzić rękę... wzdłuż linii czy przed sobą ;)
Popróbuj. I tak i tak. Tym niemniej powinieneś tak ułożyć rękę i tak ją prowadzić, żeby wyeliminować zmienność. Ugięcię ramienia w łokciu - przypadkowość, bo zawsze możesz go zgiąć trochę mniej albo więcej. Wyrzucanie piłki na różnej wysokości - przypadkowość, bo tajektoria inna. Po prostu za każdym razem trzeba robić to tak samo i trzeba się skupić do tej czynności, skoncentrować, nie robić jej w pośpiechu.

Osobiście wyrzucam na wyprostowanej ręcę, nadgartek lekko odgięty. Piłka trzymana lekko w palcach - chyba czterema. Ręka prowadzona w kort. Wyrzut na wysokości oka. Ręka prowadzona do góry.

Pewne zaburzenie wprowadza ruch drugiej ręki z rakietą, więc trzeba to zgrać. Sam ruch nie powinien być gwałtowny, raczej spokojny i "długi". Popatrz na youtube jak robią to profi, bardzo spokojnie i niemal powoli, dokładnie.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis - podrzut piłki

No właśnie chyba o ten pośpiech i brak powtarzalności chodzi... na treningu próbuję chyba wszystkiego zamiast skupić się na jednym... a to dlatego, że nic nie wychodzi ;)

Zacząłem kombinować to i jeszcze mocy zabrakło w pierwszym podaniu O_O
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Serwis - podrzut piłki

RatRace pisze:Piłka trzymana lekko w palcach - chyba czterema.
Jest i szkoła, żeby w ogóle nie "trzymać", tylko co najwyżej "ogradzać" (zrobić z palców luźny koszyczek). Chodzi o to, że sam moment wypuszczania piłki może powodować nieregularność. Jeśli piłka oderwie się sama, to zrobi to zawsze mniej więcej w ten sam sposób. Pozostaje "tylko" kontrola kierunku. Faktem jest jednak, że im spokojniej tym lepiej. W ogóle mam wrażenie, że początkujący mają tendencje do zbyt nerwowego zaczynania, a potem - jakby się bali tego uwolnionego demona - zwalniają zamiast przyspieszyć. Mi pomaga duże uspokojenie i rozluźnienie ruchu (i podrzutu i rakiety) na początku i potem "wbicie" tego gwoździa. Niby jest wolniej, a piłka leci szybciej i pewniej. Ale cały czas nad tym jeszcze pracuję.
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis - podrzut piłki

YOGItheBEAR pisze:...W ogóle mam wrażenie, że początkujący mają tendencje do zbyt nerwowego zaczynania, a potem - jakby się bali tego uwolnionego demona - zwalniają zamiast przyspieszyć...
Zgodzę się z tym. Tak niestety jest i ta szybkość początkowa nijak przekłada się na moc i pewność. Ja zauważam ostatnio, że nie potrafię mocno trafić nawet w siatkę czy w aut! O_O
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Serwis - podrzut piłki

logigamer pisze:
YOGItheBEAR pisze:...
Zgodzę się z tym.
A spróbowałbyś - nie... :twisted:
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
Traw3k
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 857
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt: Strona WWW

Re: Serwis - podrzut piłki

Aż się dziwię, że można mieć taki problem... Wyrzucasz tak, żeby było Ci wygodnie ;).
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Re: Serwis - podrzut piłki

Traw3k pisze:Aż się dziwię, że można mieć taki problem... Wyrzucasz tak, żeby było Ci wygodnie ;).
Tak robię i siatka! rotfl
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Re: Serwis - podrzut piłki

logigamer pisze:
Traw3k pisze:Aż się dziwię, że można mieć taki problem... Wyrzucasz tak, żeby było Ci wygodnie ;).
Tak robię i siatka! rotfl
Wytnij dziurę w siatce i będzie już ok :wink:
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis - podrzut piłki

Cośtam zaczęło mi ostatnio wychodzić. Szału nie ma, ale jest poprawa. Jeszcze tylko ustabilizować, bo często wyrzut powtarzam i nie mam opanowanych do końca najlepszych miejsc podrzutu piłki.
derock
Bywalec
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 23 paź 2011, 04:08
Lokalizacja: Belfast

Re: Serwis - podrzut piłki

Ja tam nie robię tragedii jak źle wyrzucę wtedy staram się skorygować samym uderzeniem. Zresztą zauważyłem, że jak sobie trochę źle wyrzucę w prawo lub w lewo to piłka fajnie siada na boki pola serwisowego przeciwnika wyrzucający lub w literkę T i wtedy jest nie do odebrania... Zresztą ja na razie skupiam się nad motoryką serwisu i powtarzalnością ruchu aby siła serwisu była w miarę dostateczna. Nie mierzę konkretnie w prawo czy w lewo dlatego, że wszystko wyjdzie przy wyrzucie w moim przypadku to on decyduje o kierunku serwisu. Ja zauważyłem że niektórzy w ogóle wyrzucają do przodu i lądują już na korcie czy może tak być?
Awatar użytkownika
arot77
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 407
Rejestracja: 5 sie 2011, 16:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Serwis - podrzut piłki

derock pisze: (...). Ja zauważyłem że niektórzy w ogóle wyrzucają do przodu i lądują już na korcie czy może tak być?
Powinno, chociaż zależy to w dużej mierze od twojej motoryki i ogólnej sprawności fizycznej. Ważne, aby nie wyrzucać piłki za siebie :wink:
Przegrywam regularnie - czy to znaczy, że słabo gram w tenisa... .(?)

Nowa rakieta to tylko 5 lekcji z trenerem, dlatego tak łatwo zmienić ramę.
W torbie: PS 6.1 95 2013(Strung Weight:311g), BLX 6.1 95 Team 2011, Head Speed S, Pure Drive Lite RG
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Serwis - podrzut piłki

Dla płaskiego, agresywnego serwisu wyrzucasz przed siebie. Niskie osoby robią to samo jeśli chcą zagrać płasko, bo po prostu nie mają okna serwisowego.
Bardziej na siebie można wyrzucać przy serwowaniu z rotacją.
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
daroos
Weteran
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: 17 kwie 2007, 13:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Serwis - podrzut piłki

derock pisze: (...). Ja zauważyłem że niektórzy w ogóle wyrzucają do przodu i lądują już na korcie czy może tak być?
Urocze :D. Cały wywód śliczny, a podsumowanie jak widać najlepsze i wzbudzające szacunek oraz podziw. ;-P

Czy tak może być? Tak musi być!
Michał88
Nowy
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2011, 12:59

Re: Serwis - podrzut piłki

Jeśli chodzi o kierunki podrzutu piłki przy poszczególnych serwisach, to:
- serwis płaski - podrzut w takim kierunku, żeby piłka spadła (kiedy byśmy nie uderzyli) ok.30 cm przed lewą stopą,
- serwis slajsowany - kierunek lekko w prawo,
- serwis topspinowy- lekko w kierunku lewego barku. Przy wszystkich rodzajach serwisu rzucamy piłkę przed siebie jak koledzy wspomnieli. Jedynie w przypadku serwisu topspinowego wyrzut jest troszkę w mniejszym stopniu przed siebie ale mimo wszystko korzystnie jest widzieć moment trafienia. Według mnie dobrym ćwiczeniem jest podrzucanie piłki stojąc przy ścianie ok. 30 cm od niej lewą stopą ( pod takim kątem jak do linii głównej w czasie serwisu). Wtedy staramy się żeby piłka cały czas podrzucana była w równej odległości od powierzchni ściany
Awatar użytkownika
arot77
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 407
Rejestracja: 5 sie 2011, 16:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Serwis - podrzut piłki

Zadam pytanie aby nie rozpoczynać nowego wątku, czy podnoszenie się z ugiętych kolan (tz. ten pierwszy ruch w górę ciała) wykonujemy, gdy jeszcze jest faza podrzutu piłki, czy gdy już piłka osiągnie swój najwyższy punkt i zaczyna opadać?
Przegrywam regularnie - czy to znaczy, że słabo gram w tenisa... .(?)

Nowa rakieta to tylko 5 lekcji z trenerem, dlatego tak łatwo zmienić ramę.
W torbie: PS 6.1 95 2013(Strung Weight:311g), BLX 6.1 95 Team 2011, Head Speed S, Pure Drive Lite RG
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Serwis - podrzut piłki

arot77 pisze:Zadam pytanie aby nie rozpoczynać nowego wątku, czy podnoszenie się z ugiętych kolan (tz. ten pierwszy ruch w górę ciała) wykonujemy, gdy jeszcze jest faza podrzutu piłki, czy gdy już piłka osiągnie swój najwyższy punkt i zaczyna opadać?
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem kiedy książkowo czy doktrynalnie coś powinno nastąpić jeśli wiem po co ten ruch jest. A wybicie z nóg jest po to aby uzyskać możliwie najwyższą pozycję uderzenia piłki i musi być wykonane tak aby wraz z uderzeniem bez podparcia ciało zachowało równowagę niezbędną do nadania kierunku piłce i bezpiecznego wylądowania.
Najłatwiej obejrzeć slow-motion serwis jakiegoś niewysokiego gracza pokroju Gasqueta czy Ferrera, oni muszą to robić dobrze.
http://www.youtube.com/watch?v=leO7TzjSCr8
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Serwis - podrzut piłki

Wyjście z nóg nie jest po to by uzyskać lepsze okno serwisowe, to tylko "dodatek".
Wyjście wynika z tego, że serwis tak jak FH i BH to zagranie .... z dołu do góry ...
O tym się generalnie nie wie i stąd potem O_O .
Jest to więc naturalny ruch.
A kiedy? To zależy od serwisu. Jedni serwują na jedno tempo i uderzają na wznoszącej, inni wyrzucają wyżej i biją na już opadającej piłce. To kwestia naszej indywidualnej sekwencji ruchu.
Ważne by wszystko przebiegało płynnie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”