Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Return czy serwis??

Serio nie znajdzie się tu ktoś jeszcze co bierze serwis? Artlight nie wstydź się :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Return czy serwis??

Jakuboto pisze:Serio nie znajdzie się tu ktoś jeszcze co bierze serwis? Artlight nie wstydź się :P.
Jeżeli robi to, co Ty, to na pewno się wstydzi. rotfl
Vivid pisze:Gary, ponieważ obaj jesteśmy na "liście życzeń" Jakuboto, to może jak kiedyś dojdzie do spotkania pozwólmy Mu serwować przez cały mecz, w każdym gemie , jakoś sobie poradzimy
Nie widziałbym problemu. :wink:

Był taki okres w mojej "karierze", że brałem serwis, stwierdzając, że w końcu muszę się nauczyć wygrywać swoje gemy serwisowe. Ale obecnie, gdy grywam bardzo nieregularnie, zwyczajnie potrzebuję kilku chwil na to, żeby sobie przypomnieć jak się gra w tenisa i wolę to robić w gemie serwisowym rywala, nie w swoim. :D
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
van basten
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 31 mar 2015, 09:53

Re: Return czy serwis??

A ja wybieram serwis. Z premedytacją. Już przedstawiam tok myślenia- owszem zanim się rozgrzeję mija jakiś czas, ale przeciwnik też nie jest rozgrzany. Wprowadzam piłkę do gry i trzymam w korcie zwiększając siłę uderzeń i szukając kierunków(linii)- nie zawsze się znajduje :).
Nie zawsze da się utrzymać serwis i zostaję przełamany, ale, ale teraz moja kolej na przełamanie- często się udaje a potem już leci....
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Return czy serwis??

Zacznijmy może od ... początku. :P
Ten wątek nie ma większego sensu ze względu na to, że mówimy o amatorach.
U amatorów zasadniczo serwis dobrze jak ... nie przeszkadza :P, a jak pozwala wprowadzić piłkę do gry tak by nie być zaraz pod ścianą to już sukces. ;) I wcale nie wynika to z faktu, że amatorzy są w tym zagraniu tak beznadziejni. Serwis wymaga sporo wysiłku i koncentracji, na dystansie meczowym amatora na to nie stać ...
Dlatego ja zawsze powtarzam - naucz się serwować tak między możliwą dla siebie jedynką i dwójką i traktuj to jako jedynkę, tylko czasami przypałuj z płaskiej jak potrafisz. Lepiej regularnie trafiać czymś szybszym niż dwójka niż trafiać klasyczną jedynką raz na pięć. Arytmetyka kortowa jest nieubłagana.
Natomiast zawsze staram się zwracać uwagę na return. To jest u znakomitej większości amatorów niezagospodarowane pole.
Ludzie stają i coś przebijają. A wystarczy trochę się przyłożyć, tym bardziej, że serwisy rywala są jakie są.
Wielu się wydaje, że tylko dobry serwis to presja i atut. A guzik prawda, z returnem jest tak samo. Przestać przerzucać, wejść lekko w kort (na dwójkę), zaatakować do jakiegoś narożnika, zagrać głęboką piłką. Gość za siatką jak oberwie kilka razy to już stając do serwisu będzie zdrowo posrany. A jak wie, że jak zepsuje jedynkę to na dwójce będzie egzekucja to co, procent jedynki mu skoczy? No, skoczy ;), a raczej pierdyknie w dół. :P
Nagminnym jest, że amatorzy totalnie lekceważą i bagatelizują return. Ich problem ... :P
A najśmieszniejsze jest to, że poprawa serwisu kosztuje sporo czasu i wysiłku. Natomiast returnu (u amatorów) nie kosztuje prawie nic i efekt jest natychmiastowy. To nie kwestia banalności tego zagrania tylko tego, że zwyczajnie jest niewykorzystane, "TYLKO" trzeba zacząć korzystać. :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Return czy serwis??

Można też powiedzieć przeciwnikowi, że wisi nam losowanie i niech on wybiera co chce :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Return czy serwis??

Jakuboto pisze:Można też powiedzieć przeciwnikowi, że wisi nam losowanie i niech on wybiera co chce :P.
Ja tam mówię, że wisi mi losowanie, ale zgodzę się w zamian przyjąć Big Mac-a! :P W drodze wyjątku oczywiście! ;) rotfl

A tak serio. Mam w temacie generalnie na myśli, że w realiach gry amatorskiej przy serwisie trzeba pomajstrować tylko wtedy gdy jest problem i tracimy sporo swoich gemów. Trzeba pamiętać, że serwis to najbardziej skomplikowane technicznie zagranie. W tej sytuacji majstrowanie przy nim niesie największe ryzyko. Czyli jak jest OK to trzymać się z daleka od niego. ;)
Natomiast return to jak wspomniałem - niezagospodarowane pole. Efekt szybki, ryzyko niewielkie.
Trzeba mieć też na uwadze, że mamy ograniczony zasób czasu. Pracujemy, sprawy domowe, mecze tenisowe, to ile czasu na typowy trening? O wiele łatwiej popracować nad returnem niż nad serwisem.
Może to się na pierwszy rzut oka wydać śmieszne, ale w realiach amatorskich można odwrócić o 180 stopni założenie z tenisa wyczynowego. Czyli czemu zamiast grać do pierwszego break-a nie grać do pierwszego ... utrzymania podania? :)
Śmieszne? Trochę tak, ale wiele razy tak jest ...
Dobry return to ogromna presja na rywala. A dodatkowo i luz dla nas. Skoro nawet jeżeli mam przeciętny serwis to często i tak muszę wygrać w secie jednego swojego gema bo przeciwnika i tak przełamuję! :P
Nie zawsze należy iść drogą kanonów, trzeba realnie ocenić możliwości i dostosować do nich podejście do tematu.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Return czy serwis??

Vivid pisze:Może to się na pierwszy rzut oka wydać śmieszne, ale w realiach amatorskich można odwrócić o 180 stopni założenie z tenisa wyczynowego. Czyli czemu zamiast grać do pierwszego break-a nie grać do pierwszego ... utrzymania podania? :)
Śmieszne? Trochę tak, ale wiele razy tak jest
Z mojego doświadczenia wiem, że jest to prawda. Często więcej mamy w secie przełamań niż utrzymań serwisu.
Wtedy utrzymanie serwisu staje się takim "przełamaniem przeciwnika".
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Return czy serwis??

Panowie zszokowaliście mnie tymi wpisami! Naprawdę nie zdawałem sobie sprawy, że w większości przypadków rzeczywiście nie utrzymujecie własnego podania, a jeśli jest utrzymane to raczej jest uważane jako wielkie halo, a nie norma. O ile na amatorskim najniższym poziomie to normalne... to już wpisy tych bardziej doświadczonych z was naprawdę mnie zdziwiły.
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Return czy serwis??

Trochę w tym prawdy jest.

Ja (21 lat, wybiegany, zero problemów z kondycją) grając ostatnio z moim kolegą (18lat, tak samo wybiegany, itd.) na mączce, pierwszy set skończyliśmy w tie-breaku. W drugim do stanu 1:1 było bez przełamań, a później do samego końca przełamanie za przełamanie, aż w ostatnim gemie przy mega-dużym wysiłku udało mi się utrzymać swoje podanie. Amatorka, Panowie - mimo dobrej kondycji, niezłej (jak mniemam) techniki serwisowej, ciężko w tenisie amatorskim utrzymać nie tylko siłę, ale i koncentrację na precyzyjne serwisy na przestrzeni całego meczu.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Return czy serwis??

Kerm pisze:Panowie zszokowaliście mnie tymi wpisami! Naprawdę nie zdawałem sobie sprawy, że w większości przypadków rzeczywiście nie utrzymujecie własnego podania a jeśli jest utrzymane to raczej jest uważane jako wielkie halo, a nie norma. O ile na amatorskim najniższym poziomie to normalne.. to już wpisy tych bardziej doświadczonych z was naprawdę mnie zdziwiły.
Im kto bardziej doświadczony, tym bardziej musi skupić się, na... utrzymaniu moczu. :]
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Return czy serwis??

TomPL pisze:
Kerm pisze:Panowie zszokowaliście mnie tymi wpisami! Naprawdę nie zdawałem sobie sprawy, że w większości przypadków rzeczywiście nie utrzymujecie własnego podania a jeśli jest utrzymane to raczej jest uważane jako wielkie halo, a nie norma. O ile na amatorskim najniższym poziomie to normalne.. to już wpisy tych bardziej doświadczonych z was naprawdę mnie zdziwiły.
Im kto bardziej doświadczony, tym bardziej musi skupić się, na... utrzymaniu moczu. :]
Bo piwo trzeba pić po meczu, nie przed! :wink:
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Return czy serwis??

rafbat pisze:Amatorka, Panowie - mimo dobrej kondycji, niezłej (jak mniemam) techniki serwisowej, ciężko w tenisie amatorskim utrzymać nie tylko siłę, ale i koncentrację na precyzyjne serwisy na przestrzeni całego meczu.
Ale to się tyczy całego meczu to inna sprawa. A na rozpoczęcie co wolisz wybrać?
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Return czy serwis??

Jakuboto pisze:Ale to się tyczy całego meczu to inna sprawa. A na rozpoczęcie co wolisz wybrać?
Zależy od nawierzchni i aktualnej dyspozycji oraz tego, z kim gram. Mam paru przebijaków, którym wolę oddać na początku serwis na mączce i wybrać return. Na szybkiej nawierzchni (sztuczna trawa, hard, klepka) nie zdarza mi się wybierać returnu. Czyli ogólnie rzecz biorąc, prawie zawsze serwis mimo wszystko.

P.S. Jeszcze jedna kwestia... Wiemy, jak wyglądają rozgrzewki w amatorskim sporcie, a właściwie lepiej chyba będzie powiedzieć - jak nie wyglądają. Kiedy gram słabo rozgrzany to serwisu wystrzegam się, jak mogę - w deblu np. oddaję przeciwnikowi i serwuję jako ostatni.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Return czy serwis??

Kerm pisze:Panowie zszokowaliście mnie tymi wpisami! Naprawdę nie zdawałem sobie sprawy, że w większości przypadków rzeczywiście nie utrzymujecie własnego podania, a jeśli jest utrzymane to raczej jest uważane jako wielkie halo, a nie norma. O ile na amatorskim najniższym poziomie to normalne... to już wpisy tych bardziej doświadczonych z was naprawdę mnie zdziwiły.
A gdzie ja napisałem, że ja nie wygrywam swoich gemów? :D Piszę tylko o tym co widzę na kortach obok siebie! :P
Serwisami ich nie wygrywam, zwyczajnie muszę je wyrzeźbić! :twisted:
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Return czy serwis??

hokej pisze: Natomiast zawsze cieszy mnie, jak rywal wygra losowanie i coś wybierze, a ja mu wtedy "to ja tę stronę". Zdziwienie gwarantowane.
Też tak robię. Ale w ostatnim meczu ligowym to ja się zdziwiłem.... O_O
Otóż przegrałem losowanie, a że rywal wybrał stronę, to ja mu na to: odbiór. On zaoponował, twierdząc, że nie mogę wybrać odbioru, bo opcja jest tylko: serwis albo strona, i skoro on wybrał stronę, to ja muszę serwować! W jego interpretacji ten gracz, który przegrał losowanie nie ma opcji wyboru odbioru: albo strona, albo serwis. Powołał się na przepisy ogólne. Prawdę mówiąc zawsze sądziłem, że wybór jest z kategorii serwis/strona, a nie konkretnie serwis (ale nie odbiór) oraz strona.
Nie wnikałem w przepisy, poszedłem serwować i skończyło się dobrze, a nawet najlepiej jak mogło :wink: .
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Return czy serwis??

hohvar pisze: Też tak robię. Ale w ostatnim meczu ligowym to ja się zdziwiłem.... O_O
Otóż przegrałem losowanie, a że rywal wybrał stronę, to ja mu na to: odbiór. On zaoponował, twierdząc, że nie mogę wybrać odbioru, bo opcja jest tylko: serwis albo strona, i skoro on wybrał stronę, to ja muszę serwować! W jego interpretacji ten gracz, który przegrał losowanie nie ma opcji wyboru odbioru: albo strona, albo serwis. Powołał się na przepisy ogólne. Prawdę mówiąc zawsze sądziłem, że wybór jest z kategorii serwis/strona, a nie konkretnie serwis (ale nie odbiór) oraz strona.
Nie wnikałem w przepisy, poszedłem serwować i skończyło się dobrze, a nawet najlepiej jak mogło :wink: .
Skoro Twój rywal wybrał stronę kortu na której będzie grał w pierwszym gemie, to Ty masz pełne prawo do wyboru serwisu lub returnu. Twój rywal gada głupoty.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Return czy serwis??

Jakuboto pisze:Mam wrażenie - z całym szacunkim - że jesteście wszyscy baby :P. Vivid to nawet ze trzy z jego wagą. Mężczyźni przez was wyginą jak w seksmisji...
Ja nie podążałbym tym tropem...

Inaczej okaże się, że...
Baba Roger wybrał return w finale Wimbledonu z Cilicem... rotfl
hohvar pisze:
hokej pisze: Natomiast zawsze cieszy mnie, jak rywal wygra losowanie i coś wybierze, a ja mu wtedy "to ja tę stronę". Zdziwienie gwarantowane.
Też tak robię. Ale w ostatnim meczu ligowym to ja się zdziwiłem... O_O
Otóż przegrałem losowanie, a że rywal wybrał stronę, to ja mu na to: odbiór. On zaoponował, twierdząc, że nie mogę wybrać odbioru, bo opcja jest tylko: serwis albo strona, i skoro on wybrał stronę, to ja muszę serwować! W jego interpretacji ten gracz, który przegrał losowanie nie ma opcji wyboru odbioru: albo strona, albo serwis. Powołał się na przepisy ogólne. Prawdę mówiąc zawsze sądziłem, że wybór jest z kategorii serwis/strona, a nie konkretnie serwis (ale nie odbiór) oraz strona.
Nie wnikałem w przepisy, poszedłem serwować i skończyło się dobrze, a nawet najlepiej jak mogło :wink: .
PZT reg gry 2014r.
9. WYBÓR STRONY KORTU I PODANIA
Wybór strony kortu oraz wybór podania lub odbioru w pierwszym gemie zostaje ustalony przed rozgrzewką poprzez losowanie. Zawodnik(cy) wygrywający losowanie może(mogą) wybrać:
a. podanie lub odbiór w pierwszym gemie, w takim przypadku przeciwnik(cy) wybiera(ją) stronę kortu w pierwszym gemie lub
b. stronę kortu w pierwszym gemie, w tym przypadku przeciwnik(cy) wybiera(ją) podanie lub odbiór w pierwszym gemie lub
c. oddanie prawa wyboru jednej z powyższych możliwości przeciwnikowi(om).
Czyli miałeś rację...
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Return czy serwis??

Trochę się uśmiałem :P, bez urazy. ;)
Jakie przepisy PZT czy ITF? Gramy wszyscy amatorsko i generalnie wiele przepisów nie jest respektowanych, nawet nie są stronom znane.
To jakie odwoływanie się do nich jak jest problem? ...
Ja bym kogoś takiego od razu ... wyśmiał! :)
Albo coś się respektuje i stosuje w całości albo... wcale... :P

Nie zwracam uwagi jak ktoś coś tam mamrocze pod nosem do siebie w czasie wymiany. Nie wywołuję foot fault-u, chyba że ponad 0,5m-owy :P. Jak przeciwnik goni z jęzorem do skrótu i dotknie siatki, a jednocześnie przebije i wygra punkt, to mu go nie odbieram.
Jak ktoś nam przerwie między 1-szym a 2-gim podaniem pozwalam przeciwnikowi zaserwować 1-kę. Nie odliczam minuty na przerwę między gemami czy tych 25 sekund (?) między serwisami. I tak dalej.
To jest gra dla nas, dla przyjemności, zero spinek pozasportowych jak nie ma potrzeby.

Jak się Wam taki "szeryf" trafia to zwyczajnie dajcie mu pograć kilka gemów a potem podsumujcie i naliczcie kary regulaminowe.
Może się okazać, że jest już dawno po secie lub nawet po meczu. rotfl
To najlepiej studzi takich formalistów. ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Return czy serwis??

Vi - o ile z podejściem do samej gry jestem bratem-bliźniakiem, o tyle na wszelkiej maści Sebixów, Karyny i Brajanów przepisy to jedyny argument, chyba że zastosujemy zachęcacze, które łatwiej zrozumieją w postaci np. smecza w .... .

Na korcie jak w życiu, zawsze trafi się odsetek niespełnionych Fibaków, którzy muszą podleczyć kompleksy. Znasz takich pewnie sporo, a ci z nas, którzy udzielają się bardziej aktywnie we wszelkiej maści rozgrywkach mają tych przykładów na pęczki. Najlepsze jest to, że poza kortem to często są mili ludzie, tylko jakiś syndrom kierowcy im się włącza jak widzą siatkę przed sobą.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Return czy serwis??

Hokej, ale my się w naszych osądach zgadzamy ;) Mamy takie samo zdrowe podejście do gry. Na chleb (ja na Big Mac-ki ;)) tenisem nie zarabiamy więc nie ma spinki. To tylko kwestia sytuacji czy osoby z jaką gramy. Albo odpuścimy albo ... smeczem po ... :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”