van basten
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 31 mar 2015, 09:53

Return czy serwis??

Wygrywam losowanie i co dalej??
Miałem ostatnio kilka takich sytuacji, że przeciwnik wygrywa losowanie i wybiera return (bo gdzieś było napisane, że to dobra praktyka)
Z kolei jak się patrzy na ATP czy nawet WTA (chociaż tutaj nie śledzę aż tak dokładnie) to w znakomitej większości wygrywający bierze serwis.
Jak to jest u was?? Może są jakieś "tajniki" trenerskie, które mówią o tym jak postępować?
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Return czy serwis??

Serwis. Jak stracę podanie to optycznie więcej czasu na odrobienie. Ale to zależy od tego jak się czujesz z serwisem i czy szybko go rozruszasz. Jak lepiej returnujesz niż serwujesz to bierz return.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Martinek
Senior
Senior
Posty: 2932
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Return czy serwis??

Zakładam, że nie grasz w rozgrywkach ATP, więc return.

Po pierwsze, serwis amatorów nie jest mocną bronią, dodatkowo najczęściej na początku meczu nie jest dobrze rozgrzany. Ten pierwszy gem przy serwisie rywala daje ci więcej czasu do rozgrzania się, nawet jeśli nie uda Ci się przełamać serwisu rywala, to nic takiego się nie stanie, to po prostu przegrany pierwszy gem, o niczym nie znaczy.

Ma to też aspekt psychologiczny, mówiąc w twarz przeciwnikowi, że ma serwować dla "bystrych inaczej" rywali jest jak wyzwanie, mogą pomyśleć, że uważasz, że nie umieją serwować, przez co robią to mocniej i robią więcej pomyłek.

Najważniejsze w tym wszystkim jest chyba szansa na szybkie uzyskanie prowadzenia, ty przegrywasz przy returnie - nic się nie dzieje, luz, wygrywasz gema - presja jest na przeciwniku, dał się przełamać, nie dość, że jest przełamanie w plecy, to jeszcze jest podłamany, przegranie swojego podania nigdy nie jest przyjemne. Potem chce on za wszelką cenę odłamać w następnym gemie, gra agresywniej, popełnia więcej błędów etc. Zanim się ogarnie, możesz być już dwa, trzy gemy do przodu.

Osobiście grając ze słabszymi lub równymi tenisistami zawsze wybieram odbiór, jeśli uda się przełamać w pierwszym gemie to dużo łatwiej gra w początkowej fazie meczu.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Return czy serwis??

Ja zawsze biorę serwis. Jak stracę podanie to w najgorszym wypadku będzie 0:2 i szanse na 1:2. Jeśli bym stracił podanie biorąc return to szybko może być 0:3 co już wygląda gorzej. Myślę, że to kwestia indywidualna - trzeba znać swoją psychikę i możliwości.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Martinek
Senior
Senior
Posty: 2932
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Return czy serwis??

Myślisz jak zawodowiec, u których procent wygrywanych gemów przy własnym podaniu wynosi około 80%. Nie znam liczb u amatorów, ale warto policzyć samemu ile razy utrzymało się własne podanie w meczach, jeżeli liczby są podobne... To trzeba zmienić sparingpartnerów. ;) Pomiędzy 0:2, a 0:3 w tenisie amatorskim jest taka różnica, że przegrałeś odpowiednio dwa i trzy gemy, o przewadze psychologicznej wynikającej z wybrania returnu rozpisałem się wyżej.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Return czy serwis??

Jakuboto pisze:Ja zawsze biorę serwis. Jak stracę podanie to w najgorszym wypadku będzie 0:2 i szanse na 1:2. Jeśli bym stracił podanie biorąc return to szybko może być 0:3 co już wygląda gorzej. Myślę, że to kwestia indywidualna - trzeba znać swoją psychikę i możliwości.
Mówimy o warunkach amatorskich - ile razy zaserwujesz na rozgrzewce nie mając wcześniej kortu "treningowego"? Nawet jak serwis daje radę to normalnie rozgrzany nie jest.
Już się tego nauczyłem - pierwsze 2 gemy serwisowe tylko dwójka, chyba że "pała" na ciało, bezpieczna. Wybieram w 90% przypadków return, z wyjątkiem meczu granego jeden po drugim.

Natomiast zawsze cieszy mnie, jak rywal wygra losowanie i coś wybierze, a ja mu wtedy "to ja tę stronę". Zdziwienie gwarantowane. Szczególnie jak rozgrzewałem się pod słońce, on wybrał serwis i musi zaczynać z mojej, słonecznej strony. :-) Ale to wredność przygotowana na szczególne jednostki.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Return czy serwis??

Po prostu nie macie jaj panowie :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Return czy serwis??

Jakuboto pisze:Po prostu nie macie jaj panowie :P.
Fakt, w tenisa gramy głową, ręką i nogami. :::yay:::
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Return czy serwis??

hokej pisze:
Jakuboto pisze:Po prostu nie macie jaj panowie :P.
Fakt, w tenisa gramy głową, ręką i nogami. :::yay:::
Ja wolę rakietą - ale to już czym komu wygodniej piłkę odbijać :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Return czy serwis??

Jako rasowy leniwiec wolę zaczynać od returnu bo potem serwuję po przerwie. :P
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Return czy serwis??

Jakuboto pisze:
hokej pisze:
Jakuboto pisze:Po prostu nie macie jaj panowie :P.
Fakt, w tenisa gramy głową, ręką i nogami. :::yay:::
Ja wolę rakietą - ale to już czym komu wygodniej piłkę odbijać :P.
Rakieta częścią ciała - tenisista poziom ekspert. rotfl
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Martinek
Senior
Senior
Posty: 2932
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Return czy serwis??

wyczesany pisze:Jako rasowy leniwiec wolę zaczynać od returnu bo potem serwuję po przerwie. :P
Tylko że po pierwszym gemie nie ma przerwy. :wink:
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Return czy serwis??

Martinek pisze:
wyczesany pisze:Jako rasowy leniwiec wolę zaczynać od returnu bo potem serwuję po przerwie. :P
Tylko że po pierwszym gemie nie ma przerwy. :wink:
Ale jest przejście, a potem przerwy.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Return czy serwis??

Return.

Po pierwsze - mam bardzo dobry :P
Po drugie - już przed meczem przeciwnik ma zagwozdkę, czyli gubi koncentrację.
Po trzecie - pokaż mi dobrze rozgrzanego amatora rotfl , czyli w pierwszych gemach będzie padaka.
Po czwarte - jak amator straci podanie na początku to mu podetnie skrzydła (niepotrzebnie :P)
Po piąte - u większości amatorów serwis nie jest bronią, czasem nawet problemem (dwójka). Serwis nie daje przewagi, niczym się nie ryzykuje.
Po szóste - patrz po trzecie ;), nas samych to też dotyczy :P, zatem mamy czas się rozgrzać.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Return czy serwis??

Mam wrażenie - z całym szacunkim - że jesteście wszyscy baby :P. Vivid to nawet ze trzy z jego wagą. Mężczyźni przez was wyginą jak w seksmisji...
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Return czy serwis??

Jakuboto pisze:Mam wrażenie - z całym szacunkim - że jesteście wszyscy baby
Nie, po prostu mamy pojęcie o tenisie. ;-P

Też zwykle biorę return. Mam dobry return i słaby serwis, więc to logiczne. Choć o dziwo, ostatnio swoje gemy serwisowe częściej wygrywam niż przegrywam. Za to pamiętam jeden mecz ligowy wygrany przeze mnie wynikiem 6/4 6/4, gdzie wygrałem swój serwis 2 razy, a potem tylko pilnowałem, żeby zawsze przełamywać. :D
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Return czy serwis??

Gary pisze:
Jakuboto pisze:Mam wrażenie - z całym szacunkim - że jesteście wszyscy baby
Nie, po prostu mamy pojęcie o tenisie. ;-P
My tylko ... myślimy na korcie ;)
Ale Jakuboto cały czas trzyma mózg na standby-u bo liczy, że na nim zaoszczędzi i starczy na dłużej rotfl
No i mamy efekt taki, że po korcie głupio biega zamiast na nim mądrze stać ;)

Trzeba jeszcze dodać, że dobry serwis to jednak i niezły energetyczny wydatek, jak serwis na początku ma przeciwnik to też per saldo meczowe można zaoszczędzić :D
Do tego dochodzi efekt psychologiczny. Jak przeciwnik (z reguły) ma typowy amatorski serwis to więcej presji na nim. A jak nam się trafi ktoś z dobrym podaniem to też w sumie można go "puścić przodem". Wtedy wiemy na czym stoimy, a on nie. Jak przegra gema to my mamy swój margines i presja mniejsza. Jak wygra gema to i tak nic mu to nie daje i nie może się rozluźniać, musi pracować by nas przełamać. A jak my zaczniemy, przegramy, on wie jaki ma serwis to się rozluźni i będziemy w kłopotach.

Jak kiedyś napisałem taki artykuł na głównej gdzie pokazywałem, że to co dobre dla zawodowca niekoniecznie jest dobre dla amatora.
Tenis amatorski i zawodowy, czy nawet zawodniczy, to tak jak debel i singiel - dwa różne sporty ;)
Ludzie zachowują się niestety jak owce czy inne lemingi i bezrefleksyjnie odnoszą się do pewnych kanonów.
Kanon mówi, że wybiera się serwis, ale w domyśle kanonu - bo serwis jest atutem (u zawodowca). A u większości amatorów serwis jest problemem, u niektórych dwójka to wręcz dramat.

Gary, ponieważ obaj jesteśmy na "liście życzeń" Jakuboto, to może jak kiedyś dojdzie do spotkania pozwólmy Mu serwować przez cały mecz, w każdym gemie :P, jakoś sobie poradzimy rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Return czy serwis??

Vivid Ty leniwcze :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Martinek
Senior
Senior
Posty: 2932
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Return czy serwis??

Czyli konkluzja jest taka, chcesz wygrywać, wybieraj return, chcesz grać jak Jakuboto, wybieraj serwis. ;)
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Return czy serwis??

Ja też zawsze biorę return, ale z tym wygrywaniem szału nie ma :).

Wróć do „Technika, taktyka, trening”