Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Jak zmieniać chwyty?

Mam taką zagwozdkę... Jak powinno się zmieniać chwyty podczas wymiany? Czy np. po odbiciu piłki bekhendem powinienem pozostać przy chwycie bekhendowym aż do momentu gdy piłkę dostanę na forhend? A może po odbiciu piłki powinienem "wrócić" chwytem do jakiejś pozycji wyjściowej (np. kontynentalnego) i potem znowu zmienić chwyt w zależności na którą stronę dostanę piłkę? Jest jakaś wykładnia na ten temat?
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Jak zmieniać chwyty?

Tenis to gra sytuacyjna. :)
Niemniej jeśli masz czas to: pozycja zasadnicza, uchwyt kontynentalny. W momencie w którym wiesz w którą stronę zagrywa przeciwnik odprowadzasz (jak najwcześniej) rękę, ustawiając się do uderzenia zmieniasz uchwyt...
Amatorzy dosyć często opóźniają zamach, z reguły zaczynają go w momencie kiedy piłka odbija się po ich stronie kortu. Generuje to brak optymalnego ustawienia ciała, oraz uderzenie piłki z boku, a nie przed sobą, nie mówiąc już o wejściu ciałem w uderzenie. Wtedy brak uderzeniom mocy i precyzji...
Ostatnio zmieniony 10 maja 2017, 09:13 przez keicam, łącznie zmieniany 1 raz.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak zmieniać chwyty?

Właśnie o to "jeśli masz czas" mi chodziło. ;) Dzięki!
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Jak zmieniać chwyty?

RoTTeN pisze:Właśnie o to "jeśli masz czas" mi chodziło. ;) Dzięki!
Stara szkoła mówiła o pomocy drugiej ręki w formowaniu uchwytu do odprowadzenia ręki na stronę bh lub fh.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak zmieniać chwyty?

Mnie szkoli się, żeby w pozycji wyjściowej trzymać luźno kontynentalnym, podtrzymywać luźno lewą ręką, zmiana uchwytu następuje przy naskoku i na skutek ustalenia kierunku lotu piłki (decyzja - FH / BH). Odwodzisz rękę już z docelowym uchwytem :). Sugeruję pilnie przypatrywać się - YT / Federer / Slow motion :).

Do woleja tylko kontynentalny, przy czym rakietę i tak trzeba już trzymać wysoko i przed sobą, bo zakres ruchu przy woleju jest minimalny, nie ma czasu na odwodzenie rakiety czy zmianę uchwytu.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak zmieniać chwyty?

Tak jak Marcin napisał. Trzymasz luźnym kontynentalnym, odpoczywają mięśnie przedramienia i dłoni. Jak odprowadzasz rękę do uderzenia wtedy i ustawiasz chwyt.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Jak zmieniać chwyty?

Nie do końca się zgodzę. W niektórych sytuacjach trzymanie rakiety w trakcie wymiany chwytem kontynentalnym to zwykła strata czasu. Nie wyobrażam sobie tego w mojej sytuacji - forhend heavy-western, bekhend semi-western bekhendowy. Standardowo trzymam, np. do returnu, chwytem forhendowym, a zmiana na chwyt bekhendowy z tego chwytu zajmuje mi tyle samo czasu, co z chwytu kontynentalnego.

Kolejna sytuacja - jeżeli ktoś nie ma skrajnego chwytu forhendowego (czyli gra wschodnim, względnie pół-zachodnim) i gra oburęczny bekhend z chwytu wschodniego to też nie ma sensu przerzucania na kontynentalny. Czystą logiką - skoro czas zmiany chwytu jest niemal pomijalny to po co trzymać kontynentalnym, skoro i tak dostanę piłkę na forhend albo na bekhend? Trzymając chwytem forhendowym masz (oczywiście czysto hipotetycznie) 50% szans, że masz dobry chwyt do następnego zagrania.

Kwestia odpoczynku ręki też trochę naciągana - przecież trzymając rakietę, nie uderzając, ręka nie jest nadmiernie eksploatowana. Poza tym, odpoczynek jest między wymianami, więc to naprawdę dużej różnicy nie robi. ;)

Edit: Zapomniałbym. Oczywiście kontynentalny jest jak najbardziej odpowiednim chwytem wyjściowym w jednej sytuacji - woleje. Tutaj bez znaczenia, czy gramy woleje chwytem stałym, czy też zmienny dla woleja forhendowego i bekhendowego. Czasu jest na tyle mało, że zaczynamy od kontynentalnego.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak zmieniać chwyty?

Rafbat, możesz też startować do któregoś rogu zanim przeciwnik zagra (zakładam amatorski brak antycypacji), też masz... 50% szans, że się załapiesz na grę...

Kwestia zmiany chwytu jest kwestią ... dość indywidualną. Jak i sam chwyt. Niby mamy jasno określone chwyty, a każdy trzyma tak jak mu wygodnie. W końcu nie uderzenie jest dla chwytu a chwyt dla uderzenia. Z tym się raczej zgadzamy? ;)
Trzymając kontynentalnym jesteśmy "w środku drogi", tak do BH, jak i FH. Ale jak komuś pasuje między swoimi zagraniami poruszać się z chwytem FH czy BH to ja tu zasadniczo nie widzę problemu, pod warunkiem, że mu się to sprawdza.
Ja mówię tylko, że kontynentalny to pozycja najbardziej neutralna, czyli taka jaka ma szansę najbardziej pasować większość.
Natomiast każdy z nas jest indywidualną jednostką i z tego może wynikać inny nawyk.

Popatrz na zawodników, często stają do returnu nie mając chwytu kontynentalnego. Tak im odpowiada.
Ja na przykład staję z kontynentalnym. Nie dlatego, że tak mnie uczono. Zwyczajnie - jak dostanę mocną pałę to i tak gram na bloku i do tego pasuje mi kontynentalny. Jak zdążę to efektem jest płaska lufa pod końcową. :P Natomiast jak serwis jest słabszy lub bardziej rotowany to przekręcam do odpowiedniego chwytu i gram z lekkiego zamachu.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Jak zmieniać chwyty?

Oczywiście, masz rację, ale tutaj też włożę swoje trzy grosze. :D

Zauważ, że nie zawsze kontynentalny jest pośrodku drogi między bekhendem, a forhendem. ;)
Tak, jak pisałem wyżej - w sytuacji, w której ktoś gra oburęcznym bekhendem z chwytem wschodnim forhendowym dominującej ręki (a to najpopularniejszy chwyt, na równi z kontynentalnym), nie ma potrzeby trzymania kontynentalnym.
Kolejna kwestia to zastanowienie się, czy na pewno gramy slajsa chwytem kontynentalnym, czy - jak dopuszczają nowe metody nauki tenisa - chwytem wschodnim forhendowym.

Tak, jak mówisz, Vivid - nie ma recepty i jednoznacznej odpowiedzi. Każdy trzyma, jak mu wygodnie i tak, aby znaleźć kompromis między graniem forhendu i bekhendu, a także slajsa, czy bloku. Ile chwytów i zamachów, tyle rozwiązań. ;)

Reasumując, Rotten - zapytałeś i jasnej odpowiedzi nie dostaniesz. :D
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak zmieniać chwyty?

rafbat pisze:Reasumując, Rotten - zapytałeś i jasnej odpowiedzi nie dostaniesz. :D
Czyli jak zwykle! ;) rotfl
:::gd:::

My się generalnie zgadzamy Rafbat, chodzi o podejście do tematu. Ty podszedłeś trochę bardziej z pozycji "ja". Ja podchodzę do takich wypowiedzi z pozycji - a cholera wie kto! :D Czyli innymi słowy staram się pokazać zawsze ten najbardziej klasyczny schemat czy pogląd. Robię tak bo - raz - nie znam człowieka, nie mogę zatem zastosować indywidualnego podejścia. Akurat RoTTeN-a znam, ale nie przyglądałem się jak On tam dłońmi miesza na rączce ;). A dwa - jak podchodzi się do wypowiedzi według najbardziej typowego schematu to najprawdopodobniej, po przeczytaniu, najwięcej osób może z tego z powodzeniem skorzystać.

Na kortach widuje się różne "kwiatki". Na przykład koleś grający pasywno-balonowy tenis zza linii końcowej i w dłoni Prestige Mid... O_O Ale jemu pasuje, i dobrze sobie nim radzi. A jak weźmie coś co koresponduje z takim stylem to już nie bangla. Ten typ tak ma, i nic się z tym nie zrobi. rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak zmieniać chwyty?

Na razie jestem po dwóch godzinach prób w trakcie sparingu deblowego i wersja prezentowana przez keicama, Marcina_L i Vivida sprawdza się u mnie bardzo dobrze (jak na pierwszy raz, bo jeszcze często się motam :wink: ), nawet pomimo, iż jestem przypadkiem opisywanym przez rafbata (chwyt kontynentalny nie znajduje się u mnie pomiędzy forhendowym a bekhendowym).

A tak w ogóle w tym calym temacie na pierwszy plan wysuwa się stwierdzenie keicama. :D :wink:
keicam pisze:Tenis to gra sytuacyjna. (...)
Dziękuję Wam jeszcze raz za porady. Wiem co mam robić. :wink: :::gd:::
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak zmieniać chwyty?

RoTTeN pisze:Wiem co mam robić. :wink: :::gd:::
Złaź z kortu! Zrób miejsce innym. rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Jak zmieniać chwyty?

Vivid pisze:
RoTTeN pisze:Wiem co mam robić. :wink: :::gd:::
Złaź z kortu! Zrób miejsce innym. rotfl
Tak! Tym co nie wiedzą.... :)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak zmieniać chwyty?

Ja dzisiaj grałem i czytając ten temat wcześniej zwróciłem uwagę jak gram. Ja trzymam chwytem FH, a w razie BH przekręcam na ten właśnie uchwyt.
Czemu?
Pewnie dlatego, że łatwiej zmienić uchwyt dwoma rękoma czyli tak jak gram BH. No i dużo obiegam BH.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak zmieniać chwyty?

keicam pisze:
Vivid pisze:
RoTTeN pisze:Wiem co mam robić. :wink: :::gd:::
Złaź z kortu! Zrób miejsce innym. rotfl
Tak! Tym co nie wiedzą.... :)
Nie, tym co się na nim ledwo mieszczą. rotfl

Ja jestem za równouprawnieniem ;), dlatego między uderzeniami trzymam kontynentalnym. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”